Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


73. Бобрівець Світлана Володимирівна. Механізми підвищення ефективності управління газорозподільними підприємствами: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. - Львів, 2004. - 16 с.



Анотація до роботи:

Бобрівець Світлана Володимирівна. Механізми підвищення ефективності управління газорозподільними підприємствами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів. 2004.

У дисертації обґрунтовано концепцію раціонального використання газу на етапі розподілу і споживання, де в основу покладено спільність інтересів держави, постачальників і споживачів в розв’язанні проблеми. Сформовано систему забезпечення ефективного функціонування ГРП на основі сумісного управління газовими і грошовими потоками на кінцевому етапі постачання і споживання газових ресурсів та послуг. Запропоновано ввести категорію “економічні втрати”, котра на відміну від відомої категорії “комерційні втрати”, що використовується в галузі, повніше враховує джерела втрат ефективності функціонування ГРП. При цьому введено методичні підходи до визначення і зниження економічних втрат ГРП на основі створення центрів контролю та відповідальності за раціональне використання газу. Проаналізовано напрями реструктуризації газотранспортної системи в умовах нової економічної і політичної ситуації в Україні. Проведено порівняльний аналіз витрат за видами ГРП. В результаті дослідження розроблено рекомендації щодо вдосконалення організаційно-мотиваційних і правових механізмів забезпечення ефективної діяльності ГРП на основі визначення спільності інтересів постачальників і споживачів газу та газових послуг.

Проведені дослідження розвитку вітчизняної газотранспортної системи в напрямах її адаптації до ринкових умов господарювання дають можливість зробити наступні висновки.

1. Газотранспортна система України є багатофункціональною галузевою структурою, ефективність функціонування якої у значній мірі визначає імідж держави на міжнародних газових ринках. Не менш важливими функціями є розподіл газових ресурсів всередині держави, забезпечення газом основних споживачів фізичних і юридичних осіб, населення. Реалізацію таких функцій в Україні здійснюють газорозподільні підприємства (ГРП).

2. Результати аналізу та оцінки ефективності функціонування ГРП у Тернопільській області показали, що при позитивному фінансовому результаті від реалізації продукції і послуг балансовий фінансовий результат більшості підприємств від’ємний. На досліджуваних підприємствах мають місце значні відхилення від середньообласного галузевого рівня показників, що характеризують ефективність господарювання, що свідчить про наявність різних умов газопостачання на регіональному рівні, які не враховуються центральними органами при затвердженні тарифів, та ефективністю роботи ГРП.

3. Одним з важливих критеріїв оцінки результатів діяльності ГРП є витрати, управління якими, як показав аналіз, недосконале. Запропоновані в дисертації механізми вдосконалення управління витратами побудовані на таких засадах:

управління витратами має охоплювати сукупність функцій, пов’язаних з обліком, контролем, плануванням та стимулюванням персоналу ГРП;

організаційну структуру управління витратами слід розглядати як похідну від загальної системи управління ефективністю функціонування ГРП, котра має забезпечуючий характер, але при цьому має вирішувати самостійні завдання у напрямах визначення витрат на обслуговування руху основних газових потоків; визначення критичних величин витрат на виробництво продукції, надання послуг споживачам, оптимальних співвідношень між витратами і результатами господарювання з позицій забезпечення ефективності господарювання.

4. Запропонована методологія розроблення стратегій управління витратами ГРП передбачає використання маркетингових досліджень у напрямах вивчення потреб споживачів у регіоні, галузевої політики в ціноутворенні; визначення стратегічного становища ГРП за окремими видами послуг на регіональних газових ринках; виявлення слабких і сильних сторін підприємства, альтернативних варіантів задоволення потреб споживачів; розроблення і реалізацію стратегічного плану підвищення ефективності господарювання.

5. Центральне місце в розв’язанні поставлених проблем забезпечення ефективності функціонування ГРП займають механізми стимулювання персоналу підприємств і перш за все його керівного складу та менеджерів за розроблення і впровадження інновацій на етапах постачання, розподілу та споживання газу і газових послуг.

6. Запропоновані методичні підходи до визначення економічних втрат ГРП на основі побудови центрів обліку, контролю і відповідальності за раціональністю використання газових потоків дають змогу ГРП прогнозувати техніко-економічні показники виробничо-господарської діяльності та завчасно приймати відповідні рішення, спрямовані на забезпечення ефективності їх роботи.

7. Забезпечення умов для ефективного функціонування ГРП в Україні потребує розроблення і прийняття державної програми газозбереження. Запропоновані концептуальні підходи до формування такої програми побудовані на використанні мотиваційних механізмів, спонукаючи всіх учасників газових ринків раціонально використовувати наявні ресурси.

Публікації автора:

1. Панасюк В.М., Ковальчук Є.К., Бобрівець С.В. Обґрунтування системи показників, що характеризують ефективність управління витратами виробництва // Наукові записки. Збірник наукових праць кафедри економічного аналізу. ТАНГ. Вип. 11. Ч.1. – Тернопіль: Економічна думка, 2002. – С. 69-76 (Особистий внесок здобувача: аналіз і оцінка ефективності витрат за статтями калькуляції – 0,34 д.а.).

2. Панасюк В.М., Бобрівець С.В., Ярощук С.В. Класифікація форм і методів обліку та розрахунку витрат виробництва (вітчизняний та зарубіжний досвід) // Вісник Технологічного університету Поділля. Серія: економічні науки. - 2002. – №4.- С. 242-249 (Особистий внесок здобувача: розроблені класифікаційні ознаки витрат виробництва – 0,26 д.а.)

3. Бобрівець С.В. Методика визначення вартості послуг газотранспортних компаній // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: економіка. Збірник наукових праць. Вип. 13. – Тернопіль: 2002. – С. 152-154 (0,2 д.а.).

4. Бобрівець С.В. Державне регулювання ринку газопостачання: економічна суть та методи управління // Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє. Збірник наукових праць. Вип. 8. – Тернопіль: ТАНГ, 2003. - С. 21-26 (0,32 д.а.).

5. Бобрівець С.В. Перспективи розвитку газотранспортної системи України // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Фінансова політика приватизованих підприємств і механізми її реалізації. Збірник наукових праць. Вип. 4 (XLII). – Львів: Інститут регіональних досліджень НАН України, 2003. – С. 345-349 (0,23 д.а.).

6. Бобрівець С.В. Особливості формування ринку газотранспортних послуг в Україні // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Вип.148.- Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. - С. 70-75 (0,4 д.а.).

7. Бобрівець С.В., Панасюк В.М. Шляхи підвищення ефективності господарювання газотранспортних компаній // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Стратегія інноваційного розвитку підприємств України”. – Київ: Київський національний університет технологій та дизайну, 2003. - С. 101-105 (Особистий внесок здобувача: визначено шляхи підвищення ефективності управління процесами транспортування і споживання газу – 0,12 д.а.).

8. Панасюк В.М., Бобрівець С.В. Етапи розвитку і впровадження систем управління витратами виробництва на промислових підприємствах // Тези республіканської науково-практичної конференції “Роль національних стандартів обліку в інтеграційному процесі України у світовий економічний простір”. – Мукачево: МТІ, 2002. – С. 51-58 (Особистий внесок здобувача: розроблені етапи впровадження системи управління витратами на підприємстві – 0,24 д.а.).

9. Бобрівець С.В. Управлінський аналіз: суть та його роль в забезпеченні ефективності функціонування газорозподільних підприємств // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Україна наукова ‘2003”. Том 16. Економіка підприємства. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003.-С. 10-12 (0,1 д.а.).