Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


Моїсеенко Євген Васильович. Механізми дизадаптації та комплексна патогенетична корекція порушень функціональних систем людини в Антарктиці : Дис... д-ра наук: 14.03.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Моісеєнко Є. В. “Механізми дизадаптації та комплексна патогенетична корекція порушень функціональних систем людини в Антарктиці” – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.04. – патологічна фізіологія. – Державна установа “Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України”, Київ, 2008.

Багаторічні комплексні моніторингові медико-біологічні дослідження стану функціональних систем людини при тривалому перебуванні в умовах ізоляції на прибережній антарктичній станції спрямовані на з’ясування механізмів розвитку дизадаптаційних порушень інтеграційних та киснетранспортних систем організму за відсутності суттєвого зниження вмісту кисню в атмосферному повітрі. Робота виконана за участі членів екіпажів антарктичної станції Академік Вернадський (Vernadsky – 6514'43"S; 6415'24"W) у період з 1997 по 2007 рр. Показано, що розвиток дизадаптаційних порушень киснетранспортних систем організму людини при тривалому перебуванні під впливом комплексу екстремальних факторів антарктичної експедиції відбувається на фоні низки нейрогуморальних, нейроімунних, метаболічних, тканинних, клітинних дисфункцій, що призводить до виснаження адаптаційних механізмів і потребує застосування методів корекції. Встановлено сезонну динаміку адаптаційно-дизадаптаційних перебудов функціональних систем організму, з’ясовано патогенетичні механізми розвитку дизадаптаційних порушень інтеграційних систем (зміни церебрального електрогенезу, активація симпатоадреналової системи, імунна гіпорезистентність), респіраторних, гемодинамічних, гемічних механізмів регуляції кисневих режимів організму (падіння ефективності та економічності механізмів регуляції), показано роль біоритмологічних і геліогеофізичних факторів середовища в розвитку дизадаптаційних зрушень. Уперше проведено дослідження ролі алельного поліморфізму гена HIF-1a у розвитку адаптаційно-дизадаптаційних перебудов функціональних систем людини в екстремальних умовах Антарктики. Розроблено комплексну патогенетичну корекцію дизадаптаційних порушень у антарктичних зимівників.

Проведені багаторічні (у режимі моніторингу) психофізіологічні, фізіологічні, патофізіологічні, клініко-лабораторні, біоритмологічні, біорегуляційні, генетичні, телемедичні дослідження механізмів адаптаційно-дизадаптаційних перебудов функціональних систем людини при тривалому перебуванні в екстремальних умовах Антарктики відкривають нові патогенетичні механізми розвитку дизадаптаційних порушень киснетранспортних систем організму. Визначені динамічні зміни кількісних і якісних показників дисфункції інтеграційних регуляційних систем, а також респіраторних, гемодинамічних, гемічних механізмів регуляції КРО, імунорезистентності, прооксидантно-антиоксидантного і лейкоцитарного гомеостазису, ліпо-протеїнового і вуглеводного метаболізму людини при тривалому перебуванні під впливом комплексу екстремальних факторів антарктичної експедиції свідчать про перманентну присутність стресового стану (стрес-синдрому), що призводить до розвитку дизадаптаційних порушень, які потребують застосування методів корекції.

1. При тривалому перебуванні експедиційного контингенту на прибережній антарктичній станції у частини зимівників розвивається дизадаптаційний симптомокомплекс з проявами погіршення самопочуття, падіння настрою, виникнення головного болю, втрати нормального ритму сну, зміни серцевого ритму, артеріального тиску, ангінальної симптоматики тощо. Такі зрушення частіше виникають під час антарктичної зими (понад 80% екіпажу) і антарктичного літа (понад 60% екіпажу) та утримуються після завершення експедиції.

2. Тривале перебування людини в Антарктиці призводить до розвитку втоми, зниження резервів психофізіологічних функцій, дизрегуляційних порушень церебрального електрогенезу (підвищення потужності дельта-ритму на 7,1% при зменшенні альфа-ритму на 3,8% відносно вихідного рівня перед експедицією), діяльності симпатоадреналової системи (зростання екскреції норадреналіну до 91,9±15,9 ммоль/л проти 67,1±12,3 ммоль/л у контролі, p<0,05; ДОФА – до 129,6±12,3 ммоль/л проти 246,7±25,9 ммоль/л у контролі, p<0,05), зниження імунобіологічної резистентності у фагоцитарній (фагоцитарна активність знижувалась на 30–70% від контролю) та гуморальній (зниження вмісту імуноглобулінів Ig M до 0,71±0,07 г/л проти 1,27±0,07 г/л у контролі, p<0,05) ланках.

3. Тривале перебування людини в умовах прибережної Антарктики (з близькими до нормоксії показниками вмісту кисню у навколишньому середовищі) призводить до розвитку дизадаптаційних порушень механізмів регуляції кисневих режимів організму, що проявляється зменшенням швидкості транспортування кисню в організмі, падінням його напруження у крові, зниженням ефективності респіраторної й гемодинамічної ланок транспортування кисню та пригніченням більшості механізмів компенсації гіпоксії, яка розвивається при виконанні інтенсивної фізичної роботи.

4. Тривалий вплив на людину екстремальних умов Антарктики призводить до посилення процесів вільнорадикального окислення, порушень прооксидантно-антиоксидантного балансу організму (зростання у сироватці крові сполук, які реагують із тіобарбітуровою кислотою до 593,1±26,6 у.о. проти 420,0±80,0 у.о. у контролі, p<0,05; зниження активності супероксид-дисмутази з 112,5±10,0 у.о. до 84,0±6,2 у.о. у контролі, p<0,05), тобто розвитку оксидаційного стресу, що є одним із механізмів дизадаптаційних перебудов киснетранспортних систем організму, запуску молекулярних антигіпоксичних механізмів та лімітуючим фактором при виконанні інтенсивної фізичної роботи.

5. При трансатлантичному переході дизадаптаційні зрушення функції кровообігу людини виникають на антарктичному етапі морської експедиції та характеризуються зниженням скорочувальної активності міокарду, падінням гемодинамічного забезпечення фізичного (при потужності роботи 75% НМСК) навантаження (зниження серцевого викиду 15,1±1,3 л/хв проти 21,6±1,3 л/хв у контролі, p<0,05). Динаміка зрушень функціонального стану системи кровообігу людини під час трансатлантичного рейсу свідчить про додатковий негативний вплив на організм комплексу надзвичайних факторів антарктичного регіону, оскільки дизадаптаційні розлади підсилюються на етапі перебування в умовах морської Антарктики.

6. При тривалому перебуванні людини в Антарктиці адаптаційно-дизадаптаційні перебудови функціональних систем протікають у режимі чередування стадій, які умовно поділяються на фазу початкової адаптації (антарктична осінь), функціонального напруження (антарктична зима), відносної стабілізації (антарктична весна) та депресивності (антарктичне літо – заключний період зимівлі). Стадійність характеризується особливостями розвитку десинхронозних та дизадаптаційних порушень психофізіологічних функцій, змін церебрального електрогенезу, вегетативної регуляції серцевої діяльності, процесів метаболізму й визначається потужністю стресового впливу комплексу біоритмологічних, деприваційних та геліогеофізичних факторів.

7. Особливості адаптаційно-дизадаптаційних перебудов функціональних систем організму людини при тривалому перебуванні в Антарктиці залежать від наявності поліморфізму HIF-1a [заміна цитозину (С) на тимін (Т) у 1772 положенні гена], що відкриває перспективи вивчення генетичних механізмів індивідуальної стійкості та адаптації організму людини до надзвичайних умов. В організмі людини (з алельним поліморфізмом гена HIF-1a) виникають сприятливіші умови для розвитку процесів дизадаптації киснетранспортних систем в Антарктиці.

8. Ключовим механізмом розвитку дизадаптаційних порушень функціональних систем зимівників, у першу чергу, є дизрегуляція гомеостазису інтеграційних систем – нервової (зрушення спектральної збалансованості біоелектричної активності головного мозку), симпато-адреналової (зростання секреції катехоламінів) та імунної (зниження імунорезистентності), що супроводжується подальшим розвитком дизадаптаційних зрушень респіраторних, гемодинамічних, гемічних механізмів регуляції КРО, виникненням ознак оксидаційного стресу (активація процесів вільнорадикального окислення і пригнічення системи антиоксидантного захисту) та проявами гіпоксичного стану.

9. В організмі антарктичних зимівників провідними механізмами розвитку дизадаптаційних порушень киснетранспортних систем виступають, з одного боку, порушення на тканинному рівні за рахунок процесів оксидаційного стресу, з іншого ж, включалися системні механізми – за рахунок падіння резервних можливостей респіраторної (зниження показників вентиляції), гемодинамічної (зменшення ефективності серцевої діяльності) та гемічної (зменшення показників вмісту й напруження кисню в артеріальній крові) ланок регуляції КРО.

10. Для корекції дизадаптаційних порушень у зимівників необхідне комплексне застосування лікувально-профілактичних засобів із першочерговим їх спрямуванням на відновлення зрушень регуляційного гомеостазису інтеграційних систем (як провідної патогенетичної ланки). Доцільне паралельне використання комплексу засобів патогенетичної корекції порушень механізмів регуляції на рівнях функціональних систем, відновлення прооксидантно-антиоксидантного та мікроелементного балансу, корекції порушень енергетичного метаболізму з врахуванням індивідуальних особливостей адаптації зимівників в Антарктиці.

11. Розроблено нову технологію поліхромного біорегуляційного впливу на людину та встановлено ефективність її застосування при корекції дизадаптаційних розладів психофізіологічних функцій зимівників, що підтверджується нормалізацією співвідношення потужностей основних ритмів електричної активності мозку та серцевого ритму, відновленням збалансованості регуляційних впливів вегетативної нервової системи, досягненням стану релаксації.

12. Результати багаторічних медико-біологічних досліджень в Антарктиці складають надійну основу розробки та практичного застосування ефективної системи медико-біологічного відбору кандидатів до антарктичної експедиції, психофізіологічного супроводу експедиційних колективів, профілактики оксидаційного стресу й розвитку дизадаптаційних порушень, а також корекції зрушень психоемоційного стану, прогнозування індивідуальних особливостей адаптації до умов Антарктики та розробки технології реабілітації після повернення з експедиції.

Публікації автора:

Статті:

  1. Гуляр С.А. Влияние высокогорных условий на функциональное состояние организма лиц, тренированых к повышенному давлению и водной среде / С.А. Гуляр., П.В. Белошицкий, Е.В. Моисеенко, В.И. Федорченко, А.М. Литвинский и др. // В кн.: Адаптация и резистентность организма в условиях гор. Киев: Наук. думка, 1986. – С. 138–155 (особиста участь в організації, проведенні досліджень, аналізі результатів)

  2. Моисеенко Е.В. Методика определения функционального состояния систем дыхания и кровообращения человека в подводных условиях / Е.В. Моисеенко, В.И. Федорченко // Физ. журн. – 1991. – Т. 37. – № 6. – С. 100–107 (особиста участь – на всіх етапах дослідження, аналізу результатів, написання статті)

  1. Моисеенко Е.В. Динамика функциональных объемов сердца при погружениях водолазов на глубины до 15 м / Е.В. Моисеенко // Авиакосмич. и экологич. мед. – 1992.– Т. 26. – № 1. – С. 19–20 (особиста участь - реєстарація ехо- та електрокардіограми, артеріального тиску людини при підводній гіпербарії, обробка, аналіз, написання статті)

  2. Ильин В.Н. Медико-физиологические исследования в первой украинской морской антарктической экспедиции / В.Н. Ильин, Е.В. Моисеенко // Бюлетень українського антарктичного центру. – 1997. – № 1. – С. 251–254 (особиста участь – на всіх етапах написання статті)

  3. Ильин В.Н. Корреляция между геомагнитной активностью и сердечным ритмом человека в районе Антарктики / В.Н. Ильин, В.Г. Бахмутов, Е.В. Моисеенко, Г.П. Милиневский / Бюлетень українського антарктичного центру. Вип. 1, Київ. – 1997. – С. 255–258 (особиста участь – в організації проведення досліджень та інтерпретації результатів)

  4. Cереденко М.М. Зміни кисневого забезпечення організму при наркотичній залежності, викликаній морфіном, та корекція їх за допомогою препарата ліпін / М.М. Середенко, В.М. Синицький, К.В. Розова, Є.В. Моісеєнко, А.І. Назаренко, В.І. Портніченко, Т.В. Кукоба //Архів психіатрії.–1998.–№ 2-3 (17, 18). – С. 158–162 (особиста участь у проведенні досліджень, аналізі результатів)

  5. Гуляр С.А. Современные подходы к оценке функционального состояния организма человека в период реадаптации после длительного пребывания в Антарктике / С.А. Гуляр, В.Н. Ильин, Е.В. Моисеенко // Бюлетень українського антарктичного центру, вип. 2, Київ. – 1998. – С. 228–237 (особиста участь – в організації і проведенні досліджень та інтерпретації результатів)

  6. Моісеєнко Є.В. Особливості змін функціональних об’ємів серця і показників центральної гемодинаміки людини в умовах тривалого трансатлантичного рейсу / Є.В. Моісеєнко // Бюл. УАЦ, вип. 3. – 2000. – С. 266–271 (особиста участь – на всіх етапах написання статті)

  7. Іllyin V.A. Peculiarities of adaptation during conditions of Akademik Vernadsky Antarctic station / V. Illyin, Ye. Moiseyenko, A. Yevtushenko,
    A. Bakunovsky // Бюлетень українського антарктичного центру. Вип. 4, Київ, 2002. – C. 206–211 (особиста участь – на всіх етапах)

  8. Іllyin V. The heart rhythm variation analysis at auroral disturbances in the polar regions // V. Illyin, S. Chernous, G. Milinevsky, Ye. Moiseyenko // Бюлетень українського антарктичного центру. Випуск 4, Київ, 2002. – C. 227–230 (особиста участь – в організації проведення досліджень та інтерпретації результатів)

  9. Мадяр С. Воздействие триадных гармоничных цветодинамических адаптационных таблиц на организм человека в условиях отсутствия сенсорных раздражителей в Антарктике / С. Мадяр, Е.В. Моисеенко // В материал. II конференції з міжнародною участю “Інфоромаційні технології в охороні здоров’я та практичній медицині”, Київ, 19–21 червня. 2002. – Київ, 2002. – С. 16–18 (особиста участь – на всіх етапах написання статті)

  10. Таршинов И. Применение метода объёмного пневмопрессинга с лечебно-восстановительной целью при продолжительном пребывании человека на антарктической станции Академик Вернадский / И. Таршинов, Л. Таршинова, Е. Моисеенко // Бюлетень українського антарктичного центру. – 2002. – Вып. 4. – С. 227–230 (особиста участь – на всіх етапах написання статті)

  11. Безруков В.Ф. Оцінка рівня нестабільності геному зимівників / В.Ф. Безруков, Є.В. Моісеєнко, Р.С. Рушковський, К.С. Афанасьєва, Р.І. Шабович // Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, Біологія, вип. 36-37, 2002. – С. 19–22 (особиста участь – в організації проведення досліджень та інтерпретації результатів)

  12. Chernouss S. Heart rate variability parameters in variations at geomagnetic disturbances in Arctic and Antarctic regions Physics of Auroral Phenomena /
    S. Chernouss, V. Ilyin, G. Milinevsky, Y. Moiseenko // Proc. XXV Annual Seminar, Apatity, 2002. – P. 157–160 (особиста участь – на всіх етапах написання статті)

  13. Ільїн В.М. Біоритмологічні особливості змін функціонального стану організму людини в початковий період адаптації до умов Антарктики / В.М. Ільїн, Ю.П. Горго, Є.В. Моісеєнко // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Медицина, вип. 5, Харків. – 2003. – № 581. – С. 54–55 (особиста участь – в організації проведення досліджень та інтерпретації результатів)

  14. Мадяр С. Адаптационные процессы в условиях Антарктики / С. Мадяр, Е.В. Моисеенко // В матеріалах III конференції з міжнародною участю “Інфоромаційні технології в охороні здоров’я та практичній медицині”, Київ, 21–23 червня. 2003. – Київ, 2003. – С. 75–76 (особиста участь – на всіх етапах написання статті)

  15. Мартиросова В.Г. Разработка офтальмогигиенических методов оптимизации условий видения и защиты органов зрения участников украинских антарктических экспедиций / В.Г. Мартиросова, Е.В. Моисеенко // Укр. Антарктичний журнал – 2003. – № 1. – С. 129–133 (особиста участь – на всіх етапах написання статті)

  16. Моісеєнко Є.В. Соціально-психологічні умови на антарктичній станції та їх вплив на стан здоров’я членів експедиції / Є.В. Моісеєнко, Г.П. Мілінєвський, Г.Ю. Пишнов // Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України за ред. Максименка С.Д. – К. : 2003. – Т. 7, ч. 1. – С. 286–294 (особиста участь – на всіх етапах написання статті)

  17. Стежка В.А. Особливості клітинного складу периферичної крові та імунного статусу людини в умовах перебування в Антарктиці / В.А. Стежка, Є.В. Моісеєнко, Н.М. Дмитруха та ін. // Укр. антарктичний журн. – 2003. – № 1. – С. 134–138 (особиста участь – на всіх етапах)

  18. Моісеєнко Є.В. Деякі аспекти тривалого перебування людини в антарктичних умовах / Є.В. Моїсеєнко, В.А. Стежка, В.Б. Ластовченко та ін. // Експер. і клін. мед. – 2003. – № 2. – С. 71–74 (особиста участь – організація, проведення досліджень, аналіз, написання статті)

  19. Моісеєнко Є.В. Особливості впливу підводного середовища на організм людини та професійний добір водолазів / Є.В. Моісеєнко, А.І. Єна, С.В. Чегодар // Військова медицина України. – 2003. – Т.3. – С. 99–103 (особиста участь – на всіх етапах дослідження, аналізу результатів, написання статті)

  20. Ластовченко В.Б. Психофізіологічні показники як критерії розвитку втоми при фаховій діяльності людини в Антарктиці / В.Б. Ластовченко, Є.В. Моісеєнко, Г.Ю. Пишнов //Гигиена труда: Сборник трудов Института медицины труда (к 75-летию), 2003. – № 34. – Т. 2. – С. 621–633 (особиста участь в організації та проведенні досліджень, аналізі результатів та написанні статті)

  21. Моісеєнко Є.В. Медико-біологічні дослідження вчених України в Антарктиці / Є.В. Моісеєнко // Фізіологічний журнал. – 2003. – Т. 49. – № 3. – С. 70–79 (особиста участь –- на всіх етапах написання статті)

  22. Moiseenko E.V. Human psychophysiology in extremal environment / E.V. Moiseenko, V.A. Stezhka, V.V. Lastovchenko, T.M. Kovalenko, O.M. Perevoznikov, T.A. Bilko, N.M. Dmitrucha, J. Wojnar, A.M. Bakunovsky // Annales Universitatae Mariae Curie-Sklodowska, Lublin-Polonia. Section “Medicina. 2003. – Lublin, 2003. – V. 58, S.13. – № 162. – P. 316–321 (особиста участь в організації, проведенні досліджень, аналізі результатів, написанні статті)

  23. Афанасьєва Е.С. Изменчивость и динамика частоты микроядер участников трансатлантического перехода VI украинской антарктической экспедиции / Е.С. Афанасьєва, В.Ф. Безруков, Ю.В. Шепета, Е.В. Моисеенко // Цитология и генетика. – 2004. – № 4. – С. 37–43 (особиста участь – у організації, проведенні досліджень, інтерпретації результатів)

  24. Мадяр С. Лечебно-профилактические эффекты индивидуального восприятия полихроматических спектров участниками антарктических экспедиций / С. Мадяр, Е.В. Моисеенко, Н.П. Демченко, Ю.А. Гвоздик, Р.А. Шабович // В матеріалах IV конференції з міжнародною участю “Інфоромаційні технології в охороні здоров’я та практичній медицині”, Київ, 26–28 травня. 2004. – Київ, 2004. – С. 24–27 (особиста участь – на всіх етапах написання статті)

  25. Моісеєнко Є.В. Вимоги до стану здоров’я та медичного обстеження фахівців експедиційної діяльності української національної антарктичної програми / Є.В. Моісеєнко. – Методичні рекомендації, Київ.– 2005.–35 с. (особиста участь – на всіх етапах розробки та написання рекомендацій)

  26. Моисеенко Е.В. Перестройка механизмов регуляции кислородных режимов организма человека при продолжительном пребывании в экстремальных условиях Антарктики / Е.В. Моисеенко // В матер. II международной научной конференции “Гомеостаз: фізіологія, патологія, фармаколологія і клініка”, Одеса, 28–29 вересня 2005. – Одеса,2005.– С. 46–50 (особиста участь – на всіх етапах написання статті)

  27. Моісеєнко Є.В. Динамічні перебудови психофізіологічних функцій людини в екстремальних умовах Антарктики / Є.В. Моісеєнко // Збірн. наук. праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України за ред. Максименка С.Д. – К.: “Міленіум”, 2005. – Т. 7. – Вип. 5, ч.2. – С. 55–64

  28. Пишнов Г.Ю. Обгрунтування вибору тестових методів та оцінки психологічного стану людини при фаховій діяльності в особливих умовах Антарктики // Г.Ю. Пишнов, Л.Г. Висоцька, Є.В. Мойсеєнко // Збірн. наук. праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України за ред. Максименка С.Д. – К.: “Міленіум”. – 2005. – Т. 7. – Вип. 5, ч.2. – С. 113–123 (особиста участь – на всіх етапах написання статті)

  29. Маньковська І.М. Особливості перебудов функціональної системи дихання людини після тривалого перебування в умовах Антарктики / І.М. Маньковська, Є.В. Моісеєнко, М.П. Демченко, В.Є. Досенко, С.Т. Зубкова, С.Я. Варгатий, Т.І. Музиченко // Фізіологічний журнал. – 2005. – Том 51. – № 3. – С. 25–31 (особиста участь в організації, проведенні досліджень, аналізі результатів, написанні статті)

  30. Моисеенко Е.В. Кислородные режимы организма человека после продолжительного пребывания в экстремальных условиях Антарктики / Е.В. Моисеенко // В сб.: “Гипоксия, автоматизированный анализ гипоксических состояний”. Под ред. А.З. Колчинской. Москва–Нальчик. – 2005. – Т.1. – С. 157–163 (особиста участь у дослідженнях, велоергометрія, ехо- та електрокардіографія, спірометрія, мікрогазоаналіз крові, обробка, аналіз літератури, написання статті)

  1. Моисеенко Е.В. Легкие и легочное дыхание человека после длительной экспедиции на антарктической станции / Е.В. Моисеенко // Український пульмонологічний журнал. – 2005. – № 3(49). – С. 61–62 (особиста участь –- організація досліджень, проведення спірометріїі, обробка результатів, аналіз літературних джерел, написання статті)

  2. Мадяр С.-А. Й. Методика поліхромно-адаптаційної біорегуляції психологічного стану людини / С.-А. Й. Мадяр, Є.В. Моісеєнко, Г.Ю. Пишнов та ін. (методичні рекомендації). К., 2006. – 32 с. (особиста участь –- на всіх етапах формування методичних рекомендацій)

  3. Мадяр С. Технологія поліхромної адаптаційної біорегуляції психофізіологічного стану людини / С. Мадяр, Є.В. Моісеєнко, О.Е. Ковалевська // У збірнику наук. праць форума з міжнародною участю “Інфоромаційні технології в охороні здоров’я та практичній медицині”, Київ, 31 березня. 2006. – Київ, 2006. – С. 49–50 (особиста участь – на всіх етапах написання статті)

  4. Маньковська І.М. Експресія субодиниць транскрипційного фактора HIF і поліморфізм киснезалежного домену HIF-1 у людини та щурів за нормоксичних і гіпоксичних умов / І.М. Маньковська, Є.В. Моісеєнко, В.Є. Досенко, Т.І. Музиченко, В.І. Носарь, О.О. Гончар, Б.Л. Гавенаускас, Л.В. Братусь / Матеріали XVII з’їзду Укр. фізіол. товариства з міжнародною участю, Чернівці, 18–20 травня 2006. – Київ: Фізіол. журнал, 2006. – Т. 52. – № 2. – С. 149–150 (особиста участь – на всіх етапах підготовки публікації)

  5. Моісеєнко Є.В. Адаптація людини в Антарктиці / Є.В. Моісеєнко // Матеріали 3-ї Міжнародної наукової конференції “Наукові дослідження в Антарктиці”. Український антарктичний журнал. – 2006. № 4-5. – С. 257–283 (особиста участь – на всіх етапах написання статті)

  6. Моисеенко Е.В. Динамические перестройки психофизиологических функций человека в экстремальных условиях Антарктики / Е.В. Моисеенко // У збірн. наук. праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України за ред. Максименка С.Д. – К.: “Логос”, 2006. – Т. 7, вип. 7. – С. 201–209 (особиста участь – на всіх етапах написання статті)

  7. Моісеєнко Є.В. Поліхромно-адаптаційна корекція психофізіологічного стану людини в Антарктиці / Є.В. Моісеєнко, С.А. Мадяр // Матеріали 3-ї Міжнародної наукової конференції “Наукові дослідження в Антарктиці”. – Український антарктичний журнал. – 2006. – № 4-5. – С. 251–256 (особиста участь – на всіх етапах написання статті)

  8. Моісеєнко Є.В. Адаптаційні перебудови кардіогемодинамічної ланки регуляції кисневих режимів організму людини в умовах Антарктики / Є.В. Моісеєнко // Труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И. Георгиевского «Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения». Симфер. издат. центр КГМУ. – 2006. – Т. 142, ч.3. – С. 109–114. (особиста участь – організація, проведення досліджень, обробка результатів, аналіз літературних джерел, написання статті)

  9. Пишнов Г.Ю. Вимоги до психофізіологічного супроводження, стану здоров’я та медичного обстеження фахівців при відборі до антарктичної експедиції / Г.Ю. Пишнов, Є.В. Моісеєнко, Л.Г. Висоцька // Вестник гигиены и эпидемиологии. – 2006. – Т.10. - № 1. – С. 18–25 (особиста участь в організації, проведенні досліджень, аналізі, написанні статті)

  10. Волошин П.В. Спосіб профілактики негативної дії наднизькочастотних електромагнітних полів на організм людини / П.В. Волошин, В.І. Сухоруков, О.Г. Барченко, Є.В. Моісеєнко, О.М. Корсунов, Ю.В. Бовт, Л.П.Забродіна, Л.І. Лавінська // Патент на корисну модель № 14416 від 15.05.2006 року (особиста участь в організації та проведенні досліджень, аналізі результатів)

  11. Моісеєнко Є.В. Психофізіологічний супровід антарктичних експедицій / Є.В. Моісеєнко, Сухоруков В.І., С.-А. Й. Мадяр, та ін. // (методичні рекомендації). К., 2006. – 35 с. (особиста участь –- на всіх етапах формування методичних рекомендацій)

  12. Моісеєнко Є.В. Характеристика захворюваності екіпажу антарктичної станції / Є.В. Моісеєнко // Актуальные проблемы транспортной медицины. – 2007. – № 4(10). – С. 67–74 (особиста участь – на всіх етапах дослідження, аналізу результатів, написання статті)

  13. Моісеєнко Є.В. Функціональний стан системи кровообігу людини за умов трансатлантичного рейсу / Є.В. Моісеєнко // Актуальные проблемы транспортной медицины. – 2007. – № 3(9). – С.47–52 (особиста участь – на всіх етапах написання статті)

  14. Моісеєнко Є.В. Профілактика оксидаційного стресу і порушень імунного статусу учасників антарктичних експедицій / Є.В. Моісеєнко, В.А. Стежка. – Методичні рекомендації, Київ, 2007. – 50 с. (особиста участь – на всіх етапах розробки методичних рекомендацій)

  15. Cеребровська Т.В. Індивідуальні особливості адаптації людини до періодичної гіпоксії: пошук можливих генетичних механізмів / Т.В. Серебровська, О.В. Коркушко, В.Б. Шатило, Е.О. Асанов, В.О. Іщук, Є.В. Моісеєнко, Т.І. Древицька, І.М. Маньковська // Фізіол. журнал. – 2007. Т. 53. – № 2. – С. 16–24 (особиста участь в організації та проведенні досліджень, аналізі результатів і написанні статті)

  16. Moiseyenko E.V. Human adaptation to Antarctic / E.V. Moiseyenko // Вестник гигиены и эпидемиологии. – 2007. – Т. 11. – №1. – С. 84–87 (особиста участь на всіх етапах дослідження, аналізу результатів, написання статті)

  17. Кудієвський Я.В. Зміни біоелектричної активності головного мозку в учасників ХІ антарктичної експедиції після повернення з зимівлі / Я.В. Кудієвський, Є.В. Моісеєнко // Вестник гигиены и эпидемиологии. – 2007. – Т. 11. – №1. – С. 57–59 (особиста участь в організації, проведенні досліджень, аналізі результатів)

  18. Моісеєнко Є. В. Корекція порушень психофізіологічного стану людини у надзвичайних умовах Антарктики / Є. В. Моісеєнко, С.-А. І. Мадяр // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики. Збірник наукових статей. Запоріжжя, Видавництво ЗДМУ, Вип. XVIII, 2007. – С. 204–210 (особиста участь в організації, проведенні досліджень, аналізі результатів, написанні статті)

  19. Мадяр А.Й. Спосіб корекції психофізіологічного стану людини. / А.Й. Мадяр, О.Е. Ковалевська, В.В. Арбатов, В.Н. Бержанський, М.В. Луцюк, Є.В. Моісеєнко, В.Б. Павленко, С.В. Чорний // Патент на корисну модель № 28058 від 26 листопада 2007 року (особиста участь в організації та проведенні досліджень, аналізі результатів)

  20. Моісеєнко Є.В. Особливості прооксидантно-антиоксидантного статусу людини при тривалому перебуванні в Антарктиці / Є.В. Моісеєнко // Експер. і клін. мед. – 2008. – № 1. – С. 29–33 (особиста участь в організації, проведенні досліджень, аналізі, написанні статті)

  21. Мартиросова В.Г. Профілактика офтальмологічної патології людини в екстремальних умовах / В.Г.Мартиросова, Є.В. Моісеєнко, Г.Ю. Пишнов // (методичні рекомендації). К., 2008. – 40 с. (особиста участь –- на всіх етапах формуваня методичних рекомендацій)

  22. Моісеєнко Є.В. Напруженість адаптаційних реакцій людини в Антарктиці / Є.В. Моісеєнко, В.А. Стежка // Експер. і клін. мед. – 2008. – № 2. – С. 102–106 (особиста участь в організації та проведенні досліджень, аналізі результатів)

  23. Моісеєнко Є.В. Стрес-синдром антарктичних зимівників та його корекція / Є.В. Моісеєнко, С.А. Мадяр, О.Е. Ковалевська // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П.Л. Шупика. Київ, 2008. – С. 322–328 (особиста участь в організації, проведенні досліджень, аналізі результатів, написанні статті)

  24. Опанасенко В.В. Визначення психофізіологічного стану зимівників 12-ї української антарктичної експедиції за допомогою поліграфа / В.В. Опанасенко, Є.В. Моісеєнко, Г.Ю. Пишнов, Л.Г. Висоцька // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П.Л. Шупика. Київ, 2008. – С. 332–336 (особиста участь в організації, проведенні досліджень, аналізі результатів)

  25. Моісеєнко Є.В. Залежність дизадаптаційних розладів функціональних систем організму від поліморфізму гена HIF-1a при тривалому перебуванні людини в Антарктиці / Є.В. Моісеєнко, Т.І. Древицька // Фізіологічний журнал. – 2008. – Т.54. – № 3. С. 65 - 73. (особиста участь – на всіх етапах написання статті)

  26. Моісеєнко Є.В. Механізми дизадаптаційних перебудов киснетранспортних систем людини в Антарктиці / Є.В. Моісеєнко, // Спортивна медицина - 2008. – № 1. – С. 127 - 131 (особиста участь – на всіх етапах написання статті)

  27. Моісеєнко Є.В. Професіографічні дослідження праці зимівників антарктичної станції Академік Вернадський / Є.В. Моісеєнко, Г.Ю. Пишнов, Л.Г. Висоцька // Актуальні проблеми транспортної медицини: навколишнє середовище; професійне здоров’я; патологія. – 2008. – № 3(13). – С.104–109 (особиста участь – на всіх етапах написання статті)

Тези доповідей:

  1. Моісеєнко Є.В. Функціональний стан організму людини в антарктичних умовах / Є.В. Моісеєнко // В матеріалах наук. конфер. “Індивідуальні психофізіологічні властивості людини та професійна діяльність”. Київ–Черкаси, 2001. – С. 86 (особиста участь – на всіх етапах публікації)

  2. Іllin V. Medical and physiological investigations on Akademik Vernadsky Ukrainian Antarctic Station (MPh3-P) / V. Illin, E. Moiseyenko et al. //
    1 UAM, 2001. – P. 70 (особиста участь – на всіх етапах)

  3. Moiseyenko E. Features of human circulatory system under Antarctic extreme conditions (MPh9) / E. Moiseyenko, M. Seredenko // 1UAM, 2001. – P. 77 (особиста участь – на всіх етапах формування публікації та озвучення доповіді)

  4. Кундиев Ю.И. Перспективы медико-биологических исследований в Антарктике / Ю.И. Кундиев, Е.В. Моисеенко, В.Н. Ильин // Бюлетень українського антарктичного центру. – 2002. – № 4. – С. 202–205 (особиста участь – на всіх етапах формування публікації)

  5. Moiseenko E.V. Medical and Biological Researches of Ukraine. In Antarctic / Moiseenko E.V // In “Astroeco-2002: Current Status and Prospects of International Research in Observational Astronomy and Extreme Physiology in the Elbrus Region”. Abstracts. Terskol, Russia, august 12–16. 2002. – Kyiv-Terskol, Hypoxia, Ecology, 2002. – P. 151 (особиста участь – на всіх етапах публікації та озвучення доповіді)

  6. Afanasieva E.S. Cytogenetic and Radio-Biological Evaluation of Environmental impact on Human Health / E.S. Afanasieva, S.R. Rushkovsky, V.F. Bezrukov, E.V. Moiseenko, O.M. Perevoznikov // Sixth International Symposium & Exhibition on Environmental Contamination in Central and Eastern Europe and the Commonwealth of Independent States. 1–4 September 2003, Prague, Czech Republic. – Prague, 2003. – P. 105 (особиста участь – в дослідженнях, аналізі результатів)

  1. Моісеєнко Є.В., Особливості перебудови психофізіологічних функцій людини в антарктичних умовах / Є.В. Моісеєнко, І.Г. Качалін, О.І. Лящук, В.Б. Ластовченко, Г.Ю. Пишнов, М.І. Демченко // Тез. доп. у матеріалах симпозіуму „Особливості формування та становлення психофізіологічних функцій в онтогенезі”. Київ–Черкаси. Вид-во ЧДУ, 2003. – С. 69 (особиста участь – на всіх етапах)

  2. Моісеєнко Є.В. Особливості адаптивних зрушень функціональних систем організму людини в екстремальних умовах Антарктики / Є.В. Моісеєнко, М.М. Середенко, О.М. Бакуновський // Тез. доп. міжнар. конфер. “Центральні та периферичні механізми вегетативної нервової системи”. Донецьк. – Архів клінічної та експериментальної медицини. – 2003. – Т. 12. – № 1. – С. 70–71 (особиста участь – на всіх етапах)

  3. Афанасьєва К.С. Оценка уровня нестабильности генома зимовщиков VI украинской антарктической экспедиции (2001–2003) / Е.С. Афанасьева, В.Ф. Безруков, Е.В. Моисеенко, Р.И. Шабович // В материалах 2-й конфер. Московского общества генетиков и селекционеров им. Н.И. Вавилова “Актуальные проблемы генетики”. Москва, 20–21 февраля. 2003 – Т. 2. – С. 6 (особиста участь – в проведенні досліджень та інтерпретації результатів)

  4. Мадяр С. Особенности влияния триадных полихроматических спектров на психофизическое состояние человека в условиях Антарктики / С. Мадяр, Е.В. Моисеенко // Космос и биосфера. Крым. Украина, 28 сентября – 4 октября. 2003. – Партенит, 2003. – С. 186–187 (особиста участь – на всіх етапах формування публікації)

  5. Rushkovsky S.R. The impact of the Antarctic environment on human genome stability/ S.R. Rushkovsky, E.S. Afanasieva, V.E. Bezrukov, E.V. Moiseenko // Abstracts volume XXVIII SCAR Open Science Conference Antarctica and the Southern Ocean in the Global System. Bremen, Germany, June 25–31. 2004. – Bremen, 2004. – P. 203 (особиста участь – в організації проведення досліджень та інтерпретації результатів)

  6. Moiseyenko Ye. Medical-biology aspects of the Antarctic expedition at the Academic Vernadsky station / Ye. Moiseyenko // Abstracts Second Ukrainian Antarctic Meeting 2 UAM,. Kyiv, Ukraine, June 22–24. 2004. – Kyiv, 2004. – P. 168 (особиста участь – на всіх етапах написання)

  7. Moiseyenko Yе. Polychromatic spectrum modification on the psychic-physical human status in Antarctica / Yе. Moiseyenko, S. Madiar // Abstracts volume XXVIII SCAR Open Science Conference Antarctica and the Southern Ocean in the Global System. Bremen, Germany, June 25–31. 2004. – Bremen, 2004.– P. 198 (особиста участь – на всіх етапах формування публікації та озвучення доповіді)

  8. Cтежка В.А. Моніторинг стану індивідуальної адаптації людини під час тривалого перебування в Антарктиці / В.А Стежка, Є.В. Мойсеєнко // Тез. доп. на III Міжнародній конференції “Наукові дослідження в Антарктиці”. Київ, 29 травня–2 червня. 2006. – Київ, 2006. – С. 145–146 (особиста участь – на всіх етапах)

  9. Моісеєнко Є.В. Особливості адаптації людини у надзвичайних умовах навколишнього середовища / Є.В. Моісеєнко // Метеріали XVII з’їзду Укр. фізіол.товариства з міжнародною участю, Чернівці, 18–20 травня. 2006. – Фізіол. журнал. – 2006. – Т. 52. – № 2. – С. 192–193 (особиста участь – на всіх етапах написання публікації)

  10. Rushkovsky S.R. The impact of the Antarctic stressful conditions on human genome stability2nd/ S.R. Rushkovsky, E.S. Afanasieva, V.E. Bezrukov,
    E.V. Moiseenko // SCAR Open Science Conference. Hobart, Australia, July 12th–14th , 2006 (особиста участь – на всіх етапах формування публікації та озвучення доповіді)

  11. Моісеєнко Є.В. Адаптація людини в Антарктиці / Є.В. Моісеєнко // Тез. доп. на III Міжнародній конференції “Наукові дослідження в Антарктиці”, Київ, 29 травня–2 червня. 2006. – Україна, Київ, 2006. – С. 155 (особиста участь – на всіх етапах підготовки публікації)

  12. Моісеєнко Є.В. Механізми розвитку латентної гіпоксії у зимівників антарктичної станції / Є.В. Моісеєнко, Т.І. Древицька, І.М. Маньковська // Бюл. IV читань ім. В.В. Підвисоцького, присвячених 150-річчю з дня народження. 31 травня–1 червня. 2007. – Одеса, 2007. – С. 27–28 (особиста участь – на всіх етапах підготовки публікації)

  13. Лящук О.Ї. Вплив геофізичних чинників на психофізіологічний стан зимівників української антарктичної станції Академік Вернадський / О.І. Лящук, Ю.О. Гордієнко, Є.В. Карягін, Є.В. Моісеєнко / Тези VI Міжнар. конф. ”Практична космонавтика і високі технології”, до 100-річчя народж. акад. С.П. Корольова, 9–11 січня, 2007. – Житомир: ЖДТУ, 2007. – С. 79–80 (особиста участь – в організації проведення досліджень та інтерпретації результатів)