Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Лікувальна фізкультура та спортивна медицина


Дорофєєва Олена Євгеніївна. Механізми адаптації, рання діагностика та корекція їх порушень у спорті вищих досягнень : дис... д-ра мед. наук: 14.01.24 / Дніпропетровська держ. медична академія. - Д., 2006.



Анотація до роботи:

Дорофєєва О.Є. Механізми адаптації, рання діагностика та корекція їх порушень у спорті вищих досягнень. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.24 – лікувальна фізкультура та спортивна медицина. -Дніпропетровська державна медична академія, Дніпропетровськ, 2006.

У дисертації наведено теоретичні узагальнення та нові вирішення актуальної наукової проблеми вдосконалення диспансеризації та підвищення ефективності фармакологічної підтримки спортсменів високого класу на основі поглибленого уявлення про фізіологічні механізми адаптації до великих фізичних навантажень. Розроблено класифікацію ступеня напруження адаптації, а на її основі запропоновано диференційований підхід до обстеження та реабілітації спортсменів.

Одержано комплексні дані про сполучення модифікації метаболізму, цитокінового та імунного статусу в різні фази напруження адаптації. У спортсменів високого класу в процесі термінової та довготривалої адаптації до великих фізичних навантажень проведено порівняння інструментальних критеріїв напруження адаптації з метаболічними та імунологічними зрушеннями. Виявлено залежність частоти розвитку напруження адаптації від типологічних особливостей вищої нервової діяльності, наявності стигм дисплазії сполучної тканини. Вперше доведено роль дисплазії сполучної тканини як одного з факторів, що сприяє виникненню напруження адаптації. Поглиблено теоретичні уявлення про особливості енергозабезпечення, нейрогуморальної регуляції та стан системи ПОЛ та АОЗ у спортсменів високого класу в різні тренувальні періоди. Виявлено характер модифікації імунного статусу та цитокінової регуляції у спортсменів.

На основі виявлених критеріїв напруження адаптації виділено три групи спортсменів з різним рівнем напруження адаптаційних механізмів, розроблено алгоритм обстеження цих груп та запропоновано диференційовану схему фармакологічної підтримки. Доведено ефективність запропонованої схеми фармакологічної реабілітації та фармакологічної підтримки спортсменів.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та запропоновані нові вирішення актуальної наукової проблеми вдосконалення диспансеризації та підвищення ефективності фармакологічної підтримки спортсменів високого класу, що тренуються, на основі поглиблення уявлень про фізіологічні механізми адаптації до великих фізичних навантажень і диференційованого підходу під час обстеження та реабілітації спортсменів з урахуванням ступеня напруження адаптації.

1. Адаптація до великих фізичних навантажень у спортсменів високого класу характеризується не тільки клініко-електрокардіографічними змінами, а й модифікацією окремих ланок метаболізму та імунітету, при порушенні яких погіршується динаміка спортивних результатів. Встановлено, що серед спортсменів, які в повному обсязі виконують тренувальну програму, 28,4% поліпшували результати, 32,5% показували стабільні результати, а 39,1% погіршували результати. Погіршували результати переважно спортсмени-меланхоліки та флегматики з високим рівенем ситуаційної та особистісної тривожності та спортсмени з множинними стигмами дисплазії сполучної тканини.

2. Стигми дисплазії сполучної тканини та дизембріогенезу мали 78,5% спортсменів високого класу. При цьому у 42,2% був пролапс мітрального клапана і/або 3 і більше ДСТ. Наявність одиничних стигм ДСТ не впливала на адаптацію до значних фізичних навантажень, але наявність ПМК, множинних стигм ДСТ сполучалася з більш вираженим напруженням адаптаційних механізмів.

3. ЕКГ у спокої у 86,4% спортсменів високого класу була в межах норми, а у 13,6% виявлено різні зміни ЕКГ, що частіше спостерігалось у спортсменів, які погіршували результати, з високим рівнем ситуаційної та особистісної тривожності. Після фізичного навантаження (велоергометричного тесту PWC170) зміни на ЕКГ виявлено у 20,9% спортсменів, серед яких 60,9% погіршували результати.

4. ЕхоКГ у спортсменів характеризується збільшенням ММ, товщини міокарда лівого шлуночка та міжшлуночкової перегородки, збільшенням швидкості скорочення лівого шлуночка. При напруженні адаптаційних механізмів виявлено зменшення Шс лівого шлуночка до 4,8 см/сек. (r=0,95), зниження співвідношення Дд/МШПд нижче 4,9 і збільшення коефіцієнта Шр/Шc вище 1,9, що в 77,1% спостерігалось у спортсменів, які погіршували результати, і з ЕКГ-ознаками напруження адаптаційних механізмів. Рівень фізичного стану у 93,0% спортсменів високого класу був високим або вищим за середній. Середній РФС було виявлено у 5,3% осіб, нижчий за середній – у 1,7%, частіше у першорозрядників, у спортсменів, що погіршували результати, мали зміни на ЕКГ і ЕхоКГ.

5. Стан енергозабезпечення спортсменів високого класу характеризується зниженням рівня АТФ еритроцитів у спокої та після короткочасного фізичного навантаження, збільшенням рівня АТФ від підготовчого до змагального періоду при зниженні ЛДГ. Ці зрушення були максимальними у спортсменів з напруженням адаптаційних механізмів. Електролітний обмін спортсменів характеризувався достовірним зниженням рівня загального кальцію та Са2+ плазми крові за наявності тенденції до гіпермагніємії та нормального рівня натрію, калію, сироваткового фосфору.

6. Нейрогуморальні зрушення у всіх спортсменів високого класу характеризувалися гіперсеротонінемією, яка у 50,0% осіб поєднувалася з гіпергістамінемією на фоні нормального рівня кортизолу. Гіперсеротонінемія та гіпергістамінемія були максимальними у спортсменів, що погіршували результати, з ЕКГ-ознаками напруження адаптації. Рівень гіперсеротонінемії був максимальним в основний період, мінімальним – у змагальний. Рівень гіпергістамінемії зменшувався після фізичного навантаження та в змагальний період.

7. У всіх спортсменів високого класу виявлено помірну активацію перекисного окислення ліпідів з підвищенням, в основному, МДА та ПГЕ й дисбалансом окремих ланок антиоксидантного захисту з підвищенням СОД у спокої та каталази після одноразового фізичного навантаження. За наявності напруження адаптаційних механізмів відзначено більш значне підвищення МДА (у 4,5 рази) і накопичення проміжних продуктів ПОЛ у період максимальних навантажень, зниження коефіцієнта каталаза/МДА більш ніж у 4 рази, достовірне зниження рівня вітаміну Є (r=0,96), рівня АОА, особливо в основний період.

8. Основні показники білкового та жирового обміну (рівень загального білка, альбуміну, глобуліну та його фракцій, сечовини, холестерину), активність АЛТ, АСТ у спортсменів високого класу не відрізнялися від показників здорових людей, які не займалися спортом. У той же час рівень тригліцеридів був підвищеним, активність ГГТ була достовірно зниженою. У спортсменів з проявами напруження адаптації виявлено достовірне зниження тригліцеридів, рівня сироваткового заліза.

9. Цитокіновий та імунний статус спортсменів характеризувався підвищенням рівня як прозапальних (Іл-2, Іл-8, ФНП-a), так і протизапальних інтерлейкінів (Іл-4, Іл-10) за наявності нормального рівня Іл-1, Іл-6 та незміненого співвідношення груп протизапальних і прозапальних цитокінів, достовірним зниженням IgА, Т-супресорів. За наявності напруження адаптаційних механізмів відзначено достовірне підвищення рівня IgЄ, ЦІК, СД-16+ при зниженні Т-хелперів і підвищенні Т-супресорів.

10. На основі описаних критеріїв напруження адаптації виділено три групи спортсменів з різним рівнем напруження адаптаційних механізмів і розроблено алгоритм обстеження цих груп, що сприяло ранньому виявленню напруження адаптації та застосуванню індивідуальних схем реабілітаційної терапії. Це дозволило знизити кількість перехворілих спортсменів на 32,0%, тих, хто хворів на ГРВІ 3 і більше разів на рік, на 39,5%, і зменшити пропуски тренувальних днів на 43,2%.

11. Установлено, що планова сезонна реабілітація у спортсменів високого класу повинна будуватися з урахуванням груп напруження адаптації та включати вітаміни, метаболічну терапію, антиоксиданти й адаптогени. Це забезпечує зниження захворюваності, тривалості захворювань і пропусків тренувальних днів.

12. Динамічне спостереження за спортсменами високого класу показало доцільність фармакологічної підтримки перед відповідальними змаганнями. Крім заходів планової сезонної реабілітації, вона повинна включати прийом енергетичних препаратів і препаратів, що стимулюють протеїносинтез (АТФ, креатинфосфат, комплекс незамінних амінокислот). Апробація цієї схеми спортсменів високого класу дозволила досягти високих результатів у престижних змаганнях.

Публікації автора:

  1. Дорофеева Е.Е., Дорофеев А.Э., Василенко И.В. Некоторые механизмы влияния аминокислот на адаптацию сердца к значительным физическим нагрузкам // Архив клинической и экспериментальной медицины. - 1999. - Т.8, N1, Прил. - С. 85-87.

Автор запропонував iдею дослiдження, розробив його дизайн, приймав участь у заборi матерiалу та проводив його статистичну обробку.

  1. Дорофеева Е.Е. Профилактика метаболического стресса на фоне значительных физических нагрузок // Вестник гигиены и эпидемиологии. - 1999.- Т.3, N 2. - C. 56-58.

  2. Дорофеева Е.Е. Психологическая устойчивость спортсменов высокого класса // Журнал психиатрии и медицинской психологии. - 2000. - N1. - C. 98-101.

  3. Дорофєєва О.Є. Метаболічні особливості адаптації спортсменів циклічних видів спорту до фізичного навантаження // Фізіологічний журнал. - 2000. – Т.46, N1. - C.89-93.

  4. Дорофеева Е.Е., Дорофеева Г.Д., Дорофеев А.Э. Некоторые аспекты применения препарата “Суметролим” у спортсменов // Український медичний альманах. - 2001. - №5. - С.53-55.

Автор запропонував iдею дослiдження, розробив його дизайн, приймав участь у заборi матерiалу та проводив його статистичну обробку.

  1. Дорофєєва О.Є. Роль оксидативного стресу у формуванні гіпертрофії міокарда у спортсменів циклічних видів спорту // Медичні перспективи. - 2002. - Т.7, № 4. - С. 101-104.

  2. Дорофєєва О.Є. Психологічні особливості і рівень серотоніну і гістаміну в крові спортсменів високого классу // Одеський медичний журнал. - 2003. – Т.80, N6. - С.93-95.

  3. Дорофеева Е.Е. Физиология гомеостаза при длительных значительных физических нагрузках у спортсменов высокого класса // Український медичний альманах. - 2003. - Т.6, N6. - С.192-194.

  4. Дорофєєва О.Є. Біохімічні показники крові спортсменів високого класу як критерії адаптації до значних фізичних навантажень // Фізіологічний журнал. - 2004. - Т.50, N3. - С.65-70.

  5. Дорофеева Е.Е. Содержание серотонина в крови при высоких физических нагрузках как возможный фактор, влияющий на эффекты серотонина в ЦНС // Нейрофизиология. – 2004. – Т.36, N3. – С.242-247.

  6. Дорофєєва О.Є. Психологічні особливості і деякі біохімічні зрушення - як критерії оптимізації тренувального процесу у спортсменів високого класу // Спортивний Вісник Придніпров'я. - 2004. - N5. - С. 60-62.

  7. Дорофєєва О.Є. Особливості енергетичного статусу і метаболізму у спортсменів високого класу, як критерії адаптації до довготривалих значних фізичних навантажень // Спортивна медицина. – 2004. - N1-2. – C. 63-67.

  8. Дорофеева Е.Е. Метаболический стресс у спортсменов высокого класса на фоне значительных физических нагрузок // Клінічна і експериментальна патологія. - 2004. - Т.3, N2, Ч.2. - С. 351-353.

  9. Дорофеева Е.Е. Профилактика энергетического стресса на фоне значительных физических нагрузок // Вестник гигиены и эпидемиологии. - 2004. - Т.8, N1. - С.56-58.

  10. Дорофеева Е.Е. Состояние некоторых гуморальных регуляторных систем у спортсменов высокого класса // Український медичний альманах. - 2005. - Т.7, N5. - С.63-65.

  11. Дорофеева Е.Е. Ранние критерии метаболической, нейрогуморальной и иммуннологической дизадаптации у спортсменов высокого класса // Вісник проблем біології і медицини. - 2004. - Вип.4. - С.123-128.

  12. Дорофеева Е.Е. Профилактика адаптационных нарушений у спортсменов высокого класса с дисплазией соединительной ткани // Вестник гигиены и эпидемиологии. 2004. - Т.8, N2. - С.258-262.

  13. Дорофєєва О.Є. Модуляція регуляторних нейрогуморальних систем при значних фізичних навантаженнях у спортсменів // Медичні перспективи. - 2004. - Т.9, N 4. - С.83-85.

  14. Дорофеева Е.Е. Особенности состояния иммунитета и некоторых гуморальных систем регуляции у спортсменов высокого класса // Запорожский медицинский журнал. – 2005. – N3. – С. 100-101.

  15. Дорофеева Е.Е. Ранняя диагностика напряжения адаптационных механизмов у высококвалифицированных спортсменов // Вісник проблем біології і медицини. - 2005. – N3. - С.71-75.

  16. Дорофеева Е.Е. Профилактика срыва адаптационных механизмов у высококвалифицированных спортсменов с разным типом высшей нервной деятельности // Вестник гигиены и эпидемиологии. 2005. - Т.9, N1. - С.47-51.

  17. Дорофеева Е.Е. Дисплазия соединительной ткани у спортсменов высокого класса // Архив клинической и экспериментальной медицины. – 2005. - Т.14, N1. – С.63-65

  18. Дорофеева Е.Е. Модификация значительными физическими нагрузками состояния некоторых регуляторных систем у спортсменов высокого класса // Збірник статей "Питання експериментальної та клінічної медицини". - 2005. - Т.1, вип.9. - С.-121-125.

  19. Дорофеева Е.Е. Использование лазолвана при подготовке пловцов высокого класса // Матеріали ХIV з’їзду терапевтів України.- Київ, 1998. - С. 573-575.

  20. Дорофеева Е.Е. Оценка адаптации спортсменов высокой квалификации - критерий повышения спортивного мастерства и профилактика заболеваний спортсменов// Матеріали I Всеукраїнського з’їзду фахівців із спортивної медицини і ЛФК "Перспективи розвитку спортивної медицини і лікувальної фізкультури ХХI століття”. – Одесса, 2002. - С. 73-79.

  21. Дорофеева Е.Е. Клинико-метаболические особенности адаптации спортсменов высокого класса с дисплазией соединительной ткани // Сборник статей "Вопросы экспериментальной и клинической медицины". – 2003. - Т.1, вып.7. - С.10-16.

  22. Дорофеева Е.Е., Горошко И.В. Занятия спортом и сиcтемная дисплазия соединительной ткани // Сборник статей "Вопросы экспериментальной и клинической медицины". - Донецк, 1998. С. 42-45.

Автор запропонував iдею дослiдження, розробив його дизайн, приймав участь у заборi матерiалу та проводив його статистичну обробку.

  1. Дорофеева Е.Е. Особенности адаптации спортсменов высокого класса // Сборник статей "Вопросы экспериментальной и клинической медицины". - Донецк, 1998. - С. 40-42.

  2. Дорофеева Е.Е. О механизмах адаптации к значительным физическим нагрузкам спортсменов циклических видов спорта // Сборник статей "Вопросы экспериментальной и клинической медицины". - Донецк, 1999. - С. 50-52.

  3. Дорофеева Е.Е., Сенина Н.И. Особенности нейрогуморальной и метаболической адаптации у пловцов высокого класса // Юбилейный сборник научных трудов молодых ученых, посвящ. 65-летию ДонМУ. - Донецк,1996. - С. 60-62 .

Автор запропонував iдею дослiдження, розробив його дизайн, приймав участь у заборi матерiалу та проводив його статистичну обробку.

  1. Дорофєєва О.Є. Діагностика рівня здоров’я та адаптаційних можливостей учнів, які займаються спортом // Матеріали III науково-практичної конференції "Актуальні проблеми валеології та оздоровчої фізкультури в навчальних закладах України". - Кіровоград, 1997. - С. 60-63.

  2. Дорофеева Е.Е. Биохимические основы энергетической адаптации у спортсменов высокого класса // Матеріали IV науково-практичної конференції "Актуальні проблеми валеології та оздоровчої фізкультури в навчальних закладах України". - Кіровоград, 1997. - С. 199 - 204.

  3. Дорофеева Е.Е., Талакина Т.И., Пеклун И.В., Доломан В.А., Дорофеев А.Э. Совершенствование учебного процесса по физическому воспитанию студентов с учетом типологической направленности высшей нервной деятельности / // Збірник наукових праць II Всеукраїнської науково-практичної конференції "Актуальні проблеми фізичного виховання у ВУЗі". - Донецьк, 1998. - 2 ч. - С. 64-66.

Автор розробив iдею дослiдження, приймав участь у заборi матерiалу та проводив його статистичну обробку.

  1. Дорофеева Е.Е. Системная дисплазия соединительной ткани у спортсменов разной спортивной специализации // 6-та збірка наукових праць, присвячена 75-річчю судово-медичної експертизи Донеччини . - Донецьк, 1998. - С. 176-178.

  2. Дорофеева Е.Е. Особенности адаптации спортсменов высокого класса с дисплазией соединительной ткани к физическим нагрузкам // I Всеукраїнська науково-методична конференція "Здоров’я та освіта: проблеми та перспективи". - Донецьк-ДонДУ, 2000. - С. 337-340.

  3. Дорофеева Е.Е. Опыт использования препарата „Долобене” для лечения и профилактики закрытых травм // Новости медицины и фармации.- 2000. – N24 (76). – С. 21.

  4. Дорофеева Е.Е. Антиоксиданты и метаболический стресс у спортсменов высокого класса // Сборник научных статей "Молодежь третьего тысячелетия: гуманитарные проблемы и пути их решения". - 2000. - Т.2. - С. 492-497.

  1. Дорофеева Е.Е. Психологический статус и психологическая устойчивость спортсменов – как критерий оптимизации учебно-тренировочного процесса в работе с олимпийским резервом // Сборник научных работ «Молодая спортивная наука Донбасса». – 2002. – С.273-276.

  2. Дорофеева Е.Е. Некоторые особенности энергетического статуса спортсменов высокого класса// Материалы конгресса "Первый международный научный конгресс "Спорт и здоровье". - Санкт-Петербург, 2003. Т.I. - С. 35-37.

  3. Дорофеева Е.Е. Особенности некоторых показателей гомеостаза у спортсменов высокого класса // Міжнародна наукова конференція “Гомеостаз: фізіологія, патофізіологія, фармакологія і клініка. – Одеса, 2003. – С. 22-24.

Автор розробив iдею дослiдження, приймав участь у заборi матерiалу та проводив його статистичну обробку.

  1. Дорофеева Е.Е. Алгоритм дифференциальных схем мероприятий у спортсменов к физическим нагрузкам на основании оценки их адаптационных возможностей // Сборник трудов „Единый мир - здоровый человек". - 2004. - С.107-110.

  2. Дорофеева Е.Е. Методы диагностики напряжения адаптационных механизмов у спортсменов высокого класса для адекватного медико-биологического сопровождения тренировочных режимов // Сборник научных трудов "Актуальные проблемы научно-методического и медико-биологического обеспечения спортивной подготовки. Региональные аспекты ". - Донецк, 2004. - С.213-215.

  3. Дорофєєва О.Є. Особливості формування гіпертрофії міокарду у спортсменів циклічних видів спорту // Збірник наукових праць „Фізична культура, спорт та здоров'я нації". - Вінниця, 2004. -С. 471-475.

  4. Дорофеева Е.Е., Бутрый Ю.П. Новые подходы к обоснованию схем обследования и реабилитации спортсменов высокого класса // Матер. науково-практичної конференції „Сучасні досягнення спортивної медицини, лікувальної фізкультури та валеології”. – Одеса, 2005. – С. 91-93.

Автор розробив iдею дослiдження, приймав участь у заборi матерiалу та проводив його статистичну обробку.

  1. Дорофеева Е.Е., Рябкова Г.С. Оптимизация занятий физической культурой и спортом учащихся с учетом типологической направленности высшей нервной деятельности // Матер. II всеукраїнської науково-практичної конференції "Актуальні проблеми валеологічної освіти в навчальних закладах України". - Кіровоград,1996. - С. 93-94.

Автор розробив iдею дослiдження, приймав участь у заборi матерiалу та проводив його статистичну обробку.

  1. Дорофєєва О.Є. Плавання як метод оздоровлення учнів з різним типом вищої нервової діяльності // Матеріали IV всеукраїнської науково-практичної конференції "Актуальні проблеми оздоровчої фізкультури, спорту дітей, інвалідів та валеології в навчальних закладах України". - Кіровоград, 1996. - С. 64-65.

  2. Дорофеева Е.Е., Сокрут В.Н., Пеклун И.В., Сенина Н.С. Особенности системы перекисного окисления липидов и антиоксидантной защиты у пловцов высокого класса // Сб. статей "Вопросы экспериментальной и клинической медицины" - Донецк, 1997. – C.26-27.

Автор розробив iдею дослiдження, приймав участь у заборi матерiалу та проводив його статистичну обробку.

  1. Дорофєєва О.Є., Дорофєєв А.Е., Руденко М.М., Якубенко О.Д. Гіпертрофія міокарда та оксидативний стрес у плавців високого рівня / //Фізіологічний журнал ім О.О.Богомольця. - 1998. - Т.44, N 3. - C. 268.

Автор розробив iдею дослiдження, приймав участь у заборi матерiалу та проводив його статистичну обробку.

  1. Дорофеева Е.Е. Влияние аминокислот на метаболическую адаптацию сердца к значительным физическим нагрузкам // IV міжнародний науковий конгрес "Олімпійський спорт і спорт для всіх: проблеми здоров’я, рекреації, спортивної медицини та реабілітації". - Київ, 2000. - С.34.

  2. Дорофеева Е.Е. Физиологические механизмы адаптации спортсменов циклических видов спорта // Sixth International Scientific Congress Modern Olympic Sport and Sport for All.- Poland, 2002 -Vol. 46 (supplement N1, part 2 ). - P. 466.

  3. Дорофеева Е.Е., Карпенко И.В. Метаболическая адаптация к значительным физическим нагрузкам - как критерий оценки ее эффективности // Матеріали I Всеукраїнського з’їзду фахівців із спортивної медицини і ЛФК "Перспективи розвитку спортивної медицини і лікувальної фізкультури ХХ1 століття. – Одесса, 2002. - С. 128-129.

Автор розробив iдею дослiдження, приймав участь у заборi матерiалу та проводив його статистичну обробку.

  1. Дорофеева Е.Е. Влияние значительных физических нагрузок на вегетативную регуляцию у спортсменов высокого класса // Архив клинической и экспериментальной медицины. - 2003. - Т.12, №1, Прил. - С.61.

  2. Дорофеева Е.Е. Медикаментозная реабилитация спортсменов высокого класса с разным уровнем психологической устойчивости // Архив клинической и экспериментальной медицины. - 2003. - Т.12, №2, Прил. - С.69.

  3. Дорофеева Е.Е. Использование занятий плаванием - как метод повышения адаптации организма к значительным физическим нагрузкам и устранение вегетативной дисфункции // Вестник физиотерапии и курортологии. - 2004. - N1. - С.53.

  4. Дорофеева Е.Е. Особенности метаболизма и энергетического статуса у спортсменов высокого класса // Х Юбілейна міжнародна науково-практична конференція „Сучасні досягнення спортивної медицини, лікувальної фізкультури та валеології". - Одесса, 2004. - С.87-88.

  5. Дорофеева Е.Е., Карпенко И.В Критерии ранней диагностики напряжения адаптационных механизмов у спортсменов высокого класса для адекватного медико-биологического сопровождения тренировочных режимов // Матеріали науково-практичної конференції „Здоров'я і освіта: проблеми та перспективи". – Донецьк, 2004. - С. 204-205.

Автор розробив iдею дослiдження, приймав участь у заборi матерiалу та проводив його статистичну обробку.

  1. Дорофеева Е.Е. Обоснование схем обследования и реабилитации спортсменов высокого класса // Материалы II международного конгресса "Спорт и здоровье". - Санкт-Петербург, 2005. - С. 90-91.

  2. Дорофеева Е.Е. Влияние значительных физических нагрузок на уровень серотонина и гистамина у спортсменов с разным типом высшей нервной деятельности // Нейронауки: теоретичні та клінічні аспекти. – 2005. - Т.1, N11. – С.35-36.

  3. Дорофеева Е.Е. Системные дисплазии соединительной ткани и занятия спортом // Недифференцированные синдромы соединительной ткани и внутренняя патология. - Донецк: ООО «Лебедь», 1998. – С. 118-123.

  4. Дорофеева Е.Е. Состояние системы перекисного окисления липидов и антиоксидантной защиты у детей с дисплазией соединительной ткани // Недифференцированные синдромы соединительной ткани и внутренняя патология. - Донецк: ООО «Лебедь», 1998. – С. 27-30.

  5. Dorofeyeva Е.Е. Features of adaptation of top athletes with dysplasia of connective tissue // Proceedings of the 3 International scientific congress “Modern olympic sport”. – Poland, 1999. – Vol. XLIII. – P. 95-96.

  6. Dorofeyeva Е.Е., Dorofeyev A.E. Role of amino acids mixture supplementation in preparation of top athletes // XII International conference. – Spala, 2003. - P. 11-14.

  7. Dorofeyeva Е.Е., Dorofeyev A.E. Biochemical and heart adaptations to physical training and supplementation with amino acids // The Journal of Strength and Conditioning Research. – 2004. - V.18, N.4. – P.738-740.