Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


699. Потапова Наталія Миколаївна. Механізм управління ресурсозбереженням у регіоні (на прикладі житлово- комунального господарства): дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Інститут економіко-правових досліджень. - Донецьк, 2004. - 20 с.



Анотація до роботи:

Потапова Н.М. Механізм управління ресурсозбереженням у регіоні (на прикладі житлово-комунального господарства). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Інститут економіко-правових досліджень НАН України, Донецьк, 2004.

Дисертація присвячена питанням формування механізму управління ресурсозбереженням у ЖКГ як основної системи життєзабезпечення регіону за нових економічних умов. Визначені суттєві особливості формування ресурсозбереження у регіональній економіці. З урахуванням визначених особливостей рекомендовано доповнити стандартизований в Україні термінологічний апарат ресурсозбереження. Обґрунтована регіональна специфіка механізму управління ресурсозбереженням. Визначені елементи цього механізму у ЖКГ. Доведено, що необхідною умовою його формування у ЖКГ регіону стає вдосконалення організаційної структури та системи управління. Рекомендовано скорочення виявлених зайвих ланок в організаційній структурі та передача органам місцевого самоврядування частини галузевих інструментів управління, що забезпечить організаційно-економічні умови реалізації механізму управління ресурсозбереженням. Розроблені Методичні рекомендації з формування локальних міських програм ресурсозбереження у ЖКГ. З урахуванням специфіки Донецького регіону запропоновано систему стимулюючих інструментів управління ресурсозбереженням у ЖКГ. Рекомендовано використання концесійних відносин у ЖКГ регіону з метою інвестування ресурсозберігаючих проектів.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове розв’язання наукової задачі, що полягає у науковому обґрунтуванні напрямків формування механізму управління ресурсозбереженням у ЖКГ регіону. У вирішенні наукової задачі дисертантом обґрунтовані нові наукові положення і пропозиції щодо розвитку ЖКГ у регіоні за умов становлення ринкових відносин.

Головними науковими і практичними результатами є розробка пропозицій щодо формування інструментів механізму управління ресурсозбереженням у ЖКГ регіону.

На основі проведеного дослідження сформульовані наступні висновки.

1. Ресурсозбереження на регіональному рівні господарювання представляє процес, спрямований на раціоналізацію використання ресурсів на підприємствах, в організаціях та побутовому секторі регіону і забезпечення зростаючих у них потреб за рахунок економії, яка не знижує соціальних стандартів і якості життя. Ресурсозбереження в Україні стає визначальним фактором регіонального розвитку і потребує формування відповідного механізму управління у кожному регіоні.

Механізм управління ресурсозбереженням у регіоні потребує організаційно-економічного, технологічного, соціально-психологічного, нормативно-правового та інформаційного забезпечення. Він має чітко виражену регіональну специфіку, яка визначається територіальним поєднанням природних ресурсів, роллю регіону у суспільному розподілі праці, а також щільністю і рівнем урбанізації населення.

2. Обґрунтовано, що стандартизація базових категорій і термінів ресурсозбереження дозволяє спростити практичну реалізацію заходів, спрямованих на ресурсозбереження, і забезпечити повноту контролю їх виконання. З урахуванням регіонального аспекту формування ресурсозбереження рекомендовано стандартизувати наступні категорії: ресурсозабезпеченість, територіальне поєднання ресурсів, ресурсозамінність, регіональна політика ресурсозбереження і регіональний відтворювальний процес.

3. Механізм управління ресурсозбереженням у ЖКГ є однією з найважливіших складових регіонального механізму управління ресурсозбереженням. Визначено, що цей механізм потребує точного обліку ресурсів, розробки системи інструментів стимулювання ресурсозбереження і створення конкурентного ринку житлово-комунальних послуг.

4. Обґрунтовано, що у Донецькому регіоні формування механізму управління ресурсозбереженням у ЖКГ об'єктивно вимагає залучення значних обсягів фінансових ресурсів, для чого, у свою чергу, необхідні наступні інструменти: реструктуризація і ліквідація заборгованості у сфері ЖКГ; забезпечення достатнього поточного фінансування виробництва житлово-комунальних послуг; активізація інвестиційного процесу для фінансування перспективного розвитку ЖКГ регіону.

5. В організаційній структурі управління ЖКГ Донецького регіону виявлені наступні зайві ланки – обласні комунальні об'єднання (по вертикалі) і міські госпрозрахункові управлінські структури (по горизонталі), скорочення яких забезпечить організаційно-економічні умови реалізації механізму управління ресурсозбереженням у ЖКГ регіону.

6. Формування механізму управління ресурсозбереженням у ЖКГ регіону вимагає зосередження економічних повноважень управління на міському (територіальному) рівні. З цією метою доцільно передати органам місцевого самоврядування частину галузевих інструментів управління: право формування тарифної політики та виняткового фінансування ресурсозбереження. У свою чергу це потребує вдосконалення оперативного управління об’єктами ЖКГ, для чого повинна бути реформована міська диспетчерська служба.

7. Обґрунтовано, що механізм управління ресурсозбереженням у ЖКГ потребує вироблення системи інструментів управління, яка забезпечить стимулювання до економії і раціонального використання ресурсів як споживача, так і постачальника житлово-комунальних послуг. До складу такої системи автором включено: пропорційно-прогресивні тарифи на послуги ЖКГ; економічне стимулювання ресурсозбереження на підприємствах ЖКГ; комплексний енергоаудит підприємств ЖКГ; сприяння оснащенню житлового фонду регіону приладами обліку споживання ресурсів; формування у регіоні суспільної ідеології і культури ресурсозбереження;

8. Перспективним напрямом розвитку механізму управління ресурсозбереженням у ЖКГ є реалізація концесійних відносин. Доведено, що концесійний конкурс повинен стати необхідною умовою їх реалізації у ЖКГ регіону. Застосування концесійних схем забезпечить залучення значних обсягів фінансових ресурсів для оновлення основних фондів та сприятиме формуванню конкурентного ринку житлово-комунальних послуг.

9. Механізм управління ресурсозбереженням у ЖКГ регіону пропонується реалізувати у локальних міських Програмах, об'єднаних загальною метою підвищення ефективності використання ресурсів і зниження їх втрат. Автором розроблені Методичні рекомендації з формування таких програм на період до 2010 р. і на подальшу перспективу, до структури яких включені розділи удосконалення нормативно-правового регулювання ресурсозбереження, його фінансово-кредитного та інвестиційного забезпечення.

Отримані залежності, закономірності, розроблені методи, сформульовані визначення, принципи і вимоги до методичних основ формування механізму управління ресурсозбереженням у ЖКГ регіону визначають наукову новизну проведеного дослідження. Отримані результати, виявлені недоліки, розроблені заходи щодо використання механізму управління ресурсозбереженням у ЖКГ регіону та його елементів для підвищення ефективності споживання ресурсів у ЖКГ становлять практичну площину наукової значущості проведеного дослідження.

Публікації автора:

1. Потапова Н.Н. Механизм формирования ресурсосбережения в регионе (на примере Донецкой области) // Экономика и право. – 2003. – № 3 (7). – С. 43-46.

2. Потапова Н.Н. Совершенствование региональной системы управления ресурсосбережением в жилищно-коммунальном комплексе // Модели управления в рыночной экономике. – Донецк: ДонНУ. – 2003. – Спецвыпуск, т. 2. – С. 211-221.

3. Потапова Н.Н. Информационная поддержка механизма управления ресурсосбережением в городском хозяйстве // Менеджер. – 2003. – № 4 (26). – С. 46-52.

4. Амитан В.Н., Потапова Н.Н. Региональные аспекты управления ресурсосбережением // Менеджер. – 2001. – № 1 (13). – С. 115-120. (Особистий внесок здобувача: запропоновані напрями формування ресурсозберігаючої стратегії у комунально-побутовому секторі Донецького регіону).

5. Амитан В.Н., Потапова Н.Н. Формирование эффективного организационно-экономического механизма ресурсосбережения в жилищно-коммунальном хозяйстве Украины // Экономика и право. – 2002. – № 2 (3). – С. 5-10. (Особистий внесок здобувача: виділені елементи механізму управління ресурсозбереженням у ЖКГ за умов реформування системи соціально-економічних відносин).

6. Потапова Н.Н. Анализ эффективности использования ресурсов в Украине и основные направления формирования ресурсосберегающей деятельности // Менеджер. – 2000. – № 3 (10). – С. 23-28.

7. Амитан В.Н., Потапова Н.Н. Формирование безотходного производства как приоритетное направление ресурсосберегающей деятельности в Украине // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2000. – С. 319-328. (Особистий внесок здобувача: запропонований підхід до регіональної організації управління процесами ресурсозбереження).

8. Потапова Н.Н. Законодательное обеспечение ресурсосберегающей деятельности в Украине // Регіональні перспективи. – 2002. – № 1 (20). – С. 162-164.

9. Потапова Н.Н. Механизм концессии как перспективная форма осуществления ресурсосберегающей деятельности в жилищно-коммунальном комплексе // Вісник Донецького університету. Серія В: Економіка і право. – 2003. – Вип.1. – С. 97-102.

10. Потапова Н.Н. Формирование эффективного использования ресурсов экономической системы как основа функционирования экономики Украины // Менеджер. – 2002. – № 1 (17). – С. 49-53.

11. Потапова Н.Н. Налоговое стимулирование ресурсосбережения в жилищно-коммунальном комплексе Украины // Финансы, учет, банки: Сборник науч. трудов по материалам межрегион. науч.-практич. конф. “Налогообложение в промышленном регионе: теория, практика и перспективы развития”. – Донецк: ДонНУ. – 2002. – Вып. 8, ч. 2. – С. 310-314.

12. Потапова Н.Н. Методические основы реализации механизма ресурсосбережения в жилищно-коммунальном комплексе региона // Материалы Всеукраинской науч.-практ. конф. “Донецкий регион: инновационный, промышленный и интеллектуальный потенциал”. – Донецк: ИЭПИ НАН Украины. – 2002. – С. 255-262.

13. Потапова Н.Н. Специфика управления ресурсосбережением в жилищно-коммунальном комплексе // Материалы Междунар. науч.-практ. конф. “Актуальные проблемы управления ресурсами городского развития”. – Донецк: ИЭПИ НАН Украины. – 2003. – С. 150-154.

14. Амитан В.Н., Потапова Н.Н. Информационное обеспечение ресурсосбережения в жилищно-коммунальном комплексе региона // Тези доп. наук.-практ. конф. “Соціально-економічні проблеми сучасного суспільства та шляхи їх подолання”. – Запоріжжя: ЗІДМУ. – 2003. – Т. 2, ч. 5. – С. 6-7. (Особистий внесок здобувача: запропоновані напрямки формування у ЖКГ регіону інформаційної інфраструктури, що забезпечує підвищення рівня використання ресурсів).