Романова Наталя Вікторівна. "Механізм управління якістю трудового життя " : Дис... канд. наук: 08.09.01 - 2007.
Анотація до роботи:
Романова Н.В. Механізм управління якістю трудового життя. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.09.01 – демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2006.
У дисертації досліджено теоретичні, науково-методичні, організаційно-економічні основи механізму управління якістю трудового життя в Україні.
Виділено основні підходи до інтерпретації категорії, визначено її особливості в сучасних умовах розвитку, розроблено заходи щодо адаптації зарубіжного досвіду до умов України.
Удосконалено методичне забезпечення оцінки рівня якості трудового життя. З використанням авторської методики виявлено і систематизовано негативні тенденції якості трудового життя в Україні, регіонах, промисловості, на підприємствах.
Запропоновано механізм управління якістю трудового життя, який базується на принципах організаційної єдності ієрархічних рівнів управління, реалізує притаманні йому функції на основі моніторингу і контролю з використанням методичних принципів управління. Удосконалено правове та інформаційне забезпечення реалізації механізму управління якістю трудового життя в Україні.
У дисертації на основі проведених наукових досліджень вирішено важливу наукову задачу розробки основних положень механізму управління якістю трудового життя в Україні, який реалізується на макро-, мезо- і мікрорівні, має наукове, правове, інформаційне, організаційно-економічне забезпечення.
Основні висновки зводяться до такого.
1. Напрям дослідження якості трудового життя є новим і недостатньо розробленим у сучасній українській економічній літературі. На підставі узагальнення наукових поглядів на якість трудового життя обґрунтовано три контекстних напрями інтерпретації сутності категорії: як компонента і чинника людського розвитку, як стимулюючого фактора продуктивності праці та як умови забезпечення економічного зростання і соціального розвитку людини в праці. Визначено теоретичну сутність категорії “якість трудового життя”, що є двоїстою, відносною та виражає ступінь відповідності умов трудової діяльності суспільно необхідним вимогам. Суспільно необхідні вимоги розкриваються через інтереси сторін соціально-трудових відносин.
2. З метою визначення гостроти проблем якості трудового життя та вимірювання його певних компонентів за запропонованою у дисертації методикою проведено комплексну оцінку якості трудового життя в Україні, яка показала її низький рівень, що проявляється у проблемах економічного (відсутності матеріальної бази ефективного використання і розвитку трудового потенціалу, значному рівні бідності серед працюючого населення, незадовільних умовах праці), соціального (низькому рівні соціальної захищеності, соціального забезпечення), організаційного характеру (нерозвинених соціально-трудових відносинах відповідно до вимог ефективного функціонування в ринковій економіці). Інтегральна оцінка якості трудового життя виявила двократну регіональну і трикратну галузеву диференціацію. Визначено, що 60% регіонів України і 75% видів промислової діяльності мають низькі можливості для повноцінного використання трудового потенціалу.
3. Для обґрунтування змісту і інструментів управлінського впливу на якість трудового життя, що мають бути застосовані на виробничому рівні, проведено комплексну оцінку її компонентів у ВАТ “ММК ім. Ілліча”, ВАТ “ДМЗ”. Визначено ступінь реалізації інтересів сторін соціально-трудових відносин на основі узагальнення соціологічних показників якості трудового життя (для оцінки реалізації потреб працівників), розрахунку факторної моделі продуктивності праці (для визначення ступеня задоволення вимог роботодавців). Діагностовано комплекс специфічних проблем великих промислових підприємств, що стали підставою для розробки типових заходів підвищення якості трудового життя в системі договірного регулювання трудових відносин на рівні підприємства. Розроблені типові заходи оформлені у вигляді відповідної програми.
4. Запропоновано теоретико-методологічні засади механізму управління якістю трудового життя, який втілює провідні ідеї дослідження щодо необхідності багаторівневого впливу на компоненти та умови забезпечення якості трудового життя, реалізації інтересів суб’єктів соціально-трудових відносин,
включає засоби досягнення мінімальних гарантованих державою стандартів використання робочої сили та потребує перенесення акцентів якості трудового життя як предмету договірного регулювання трудових відносин, забезпечення залежності якості трудового життя від якісних характеристик та результатів праці персоналу.
5. Зарубіжний досвід соціально-економічних досліджень якості трудового життя є досить широким, ученими отримано вагомі науково-практичні результати в цій сфері. На основі систематизації здобутків зарубіжних учених щодо системи заходів із підвищення рівня якості трудового життя розроблено систему принципів, на яких будується програма забезпечення якості трудового життя: виробнича демократія, соціальне партнерство, соціальна відповідальність, самовідповідальність у праці, соціотехнічна оптимізація праці.
6. Запропоновано науково-методичну базу комплексного вимірювання рівня якості трудового життя за показниками економічної, соціальної та організаційної сфер, які згруповано за рівнем держави, регіону, видами промислової діяльності та підприємствами, що дозволяє конкретизувати напрям управлінського впливу для забезпечення підвищення рівня якості певної характеристики трудового життя.
7. Оцінка положень генеральних і регіональних угод визначає обмеженість їх змісту щодо забезпечення високої якості трудового життя. Відповідно до обраної концепції дослідження запропоновано напрямки вдосконалення змісту договірних документів через обґрунтування мети, структури, основних положень відповідно до потреб посилення соціально-економічної основи якості трудового життя і перенесення акцентів досягнення гідних умов трудового життя з державного на договірне регулювання, забезпечення дієвості договорів і угод усіх рівнів.
8. Правове забезпечення управління якістю трудового життя потребує вдосконалення. Необхідним є прийняття Концепції державної кадрової політики в промисловості, Закону України “Про залучення роботодавців до підготовки та перепідготовки кадрів, освітніх і наукових процесів”, до змісту яких надано пропозиції.
9. Реалізація механізму управління якістю трудового життя потребує інформаційного забезпечення. Запропоновано проведення моніторингу за визначеною системою показників вимірювання компонентів якості трудового життя, що мають розроблятися в державних та вибіркових статистичних спостереженнях Держкомстату України та вдосконалено методику відбору претендентів і переможців у Всеукраїнському конкурсі на звання “Кращий роботодавець року”.
Публікації автора:
Монографії
Романова Н.В., Шаульська Л.В., Новікова О.Ф., Снігова О.Ю. Стратегія соціальної безпеки України // Соціальна безпека: теорія та українська практика: Монографія / За ред. І.Ф. Гнибіденка, А.М. Колота, В.В. Рогового. – К.: КНЕУ, 2006. – С. 271-291 (1,2 д.а./0,3 д.а.).
Особистий внесок здобувача: визначено інтереси, стратегічні напрями і заходи щодо підвищення рівня якості трудового життя як елементу системи соціальної безпеки України.
Романова Н.В., Шаульська Л.В., Антонюк В.П. Оцінка якості трудового життя працюючих в Україні. Підвищення якості трудового життя та соціальної захищеності працюючих // Якість трудового потенціалу та управління трудовою сферою в Україні: соціальна експертиза: Монографія / Амоша О.І., Новікова О.Ф., Антонюк В.П., Шаульська Л.В., Романова Н.В та ін. – Донецьк: ІЕП НАН України, 2006. – С. 58-64, 114-119 (0,8 д.а./0,3 д.а.).
Особистий внесок здобувача: запропоновано показники оцінки рівня якості трудового життя, визначено найбільш гострі проблеми та запропоновано напрями подолання негативних тенденцій.
Романова Н.В., Шаульська Л.В. Проблеми збереження, використання і розвитку трудового потенціалу // Донецький регіон у дзеркалі економічної соціології: Монографія / НАН України. Ін-т соціології; Ін-т економіки пром-сті / Суїменко Є.І., Новікова О.Ф., Шаульська Л.В., Романова Н.В. та ін. – Київ; Донецьк, 2006. – С. 107-115 (0,6 д.а./0,2 д.а.).
Особистий внесок здобувача: на основі вимірювання комплексних характеристик якості трудового життя визначено несприятливі умови використання трудового потенціалу, узагальнено основні елементи механізму управління якістю трудового життя.
Романова Н.В., Шаульська Л.В. Аналіз кількісних і якісних характеристик кадрового потенціалу регіону. Романова Н.В., Лук’янченко Н.Д., Шаульська Л.В. Сучасні вимоги до якісного рівня трудового потенціалу. Романова Н.В., Лук’янченко Н.Д., Шаульська Л.В., Антонюк В.П. та ін. Напрями розвитку вищої та професійно-технічної освіти // Регіональні проблеми формування трудового потенціалу і шляхи їх вирішення: Монографія / Лук’янченко Н.Д., Антонюк В.П., Шаульська Л.В., Романова Н.В. та ін. – Донецьк: ДонНУ МОН України; ІЕП НАН України, 2004. – С. 50-82, 227-266 (4,2 д.а./1,45 д.а.).
Особистий внесок здобувача: проведено оцінку якості робочої сили, визначено її відповідність потребам сторін соціально-трудових відносин, запропоновано напрями покращення умов професійного розвитку працюючих.
Публікації у наукових фахових виданнях
Романова Н.В. Порівняльна оцінка рівня якості трудового життя в Україні і Донецькій області // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Управление человеческими ресурсами: государство, регион, предприятие: Сб. науч. тр. В 3 т. – Т. 1 / НАН Украины. ИЭП; Редкол.: Амоша А.И. и др. – Донецк, 2006. – С. 252-258 (0,45 д.а.).
Романова Н.В., Полянська Я.Л. Чинники трудової міграції в Україні // Формування ринкової економіки: Збірник наукових праць. Управління людськими ресурсами: проблеми теорії і практики. – Т. 3. – К.: КНЕУ, 2005. – С. 441-449 (0,5 д.а./ 0,25 д.а.).
Особистий внесок здобувача: діагностовано проблеми у якості трудового життя, які є чинником міграційної рухливості населення.
Романова Н.В. Оцінка якості трудового життя: використання суб’єктивних показників // Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України. – Тернопіль: Тернопільська академія народного господарства, 2004. – С. 71-74 (0,5 д.а.).
Романова Н.В. Методичні підходи до регіональної оцінки якості трудового життя // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Управление человеческими ресурсами: государство, регион, предприятие: Сб. науч. тр. В 2 т. – Т. 2 / НАН Украины. Ин-т экономики промышленности. – Донецк, 2004. – С. 137-144 (0,5 д.а.).
Романова Н.В., Полянська Я.Л. Оцінка якості трудового життя в регіонах України // Вісник національного університету водного господарства і природокористування. – Ч. 3. Економіка. Зб. наук. праць. Випуск 4 (28). – Рівне, 2004. – С. 345-351 (0,4 д.а./ 0,2 д.а.).
Особистий внесок здобувача: розроблено методику оцінки якості трудового життя, розраховано інтегральний показник, визначено проблеми у якості трудового життя, основні напрями їх вирішення.
Романова Н.В., Шаульская Л.В. Мотиваційний потенціал корпоративної культури // Збірник наукових праць Українського державного морського технічного університету ім. адм. Макарова. – Миколаїв: УДМТУ, 2004. – №1(394). – С. 166-180 (0,9 д.а./ 0,45 д.а.).
Особистий внесок здобувача: обґрунтовано теоретичні основи формування корпоративної культури як компоненту якості трудового життя, оцінена її мотиваційна ефективність.
Романова Н.В. Якість трудового життя в контексті стратегії сталого економічного розвитку // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Социально-трудовые отношения в современных экономических условиях: Сб. науч. тр. – Т. 1 / НАН Украины. ИЭП. – Донецк, 2003. – С. 306-312 (0,6 д.а.).
Романова Н.В., Шаульська Л.В. Мотиваційний механізм ефективного використання трудового потенціалу // Вісник Технологічного університету Поділля. – Т.2. – Ч.1. – Хмельницький: Технологічний університет Поділля, 2003. – С. 36-38 (0,4 д.а./0,2 д.а.).
Особистий внесок здобувача: визначено форми прояву, мотиваційні настанови ефективної трудової поведінки через управління якістю трудового життя.
Романова Н.В., Шаульская Л.В. Заработная плата в системе социально-трудовых отношений // Регіональні перспективи. – 2002. – №3–4. – С. 124–127 (0,4 д.а./0,2 д.а.).
Особистий внесок здобувача: визначено вплив заробітної плати як фактору якості трудового життя на ефективність праці, добробут.
Романова Н.В., Копытина Т.И. Развитие территориального общественного самоуправления // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Социально-трудовые отношения в современных рыночных условиях: Сб. науч. тр. Т.2 / ИЭП НАН Украины. – Донецк, 2001. – С. 123-128 (0,4 д.а./0,2 д.а.).
Особистий внесок здобувача: узагальнено зарубіжний досвід формування територіальних громад, визначено основні шляхи подолання соціально-економічних проблем депресивних територій.
Романова Н.В., Копытина Т.И. Роль социальных факторов в совершенствовании нормирования труда // Проблеми формування ринкової економіки: Міжвід. наук. зб. Спец. вип. Управління людськими ресурсами: проблеми теорії та практики. – К.: КНЕУ, 2001. – С. 441-445 (0,4 д.а./0,2 д.а.).
Особистий внесок здобувача: охарактеризовано недоліки соціально-трудових відносин в Україні, розкрито зарубіжну практику вдосконалення нормування праці як соціального фактору суспільного розвитку.
Романова Н.В., Копытина Т.И. Стимулирующий эффект гибкой системы оплаты труда // Вісник технологічного університету Поділля – №2. Ч.3. – Хмельницький: ТУП, 2001.– С. 37-41 (0,4 д.а./0,2 д.а.).
Особистий внесок здобувача: запропоновано нову модель гнучкої системи оплати праці, яка дозволяє підвищити якість трудового життя.
Публікації в інших виданнях
Романова Н.В., Шаульська Л.В. Якість трудового життя як критерій оцінки соціально-трудових відносин // Праці вузівських конференцій професорсько-викладацького складу та студентів за підсумками науково-дослідницької роботи: економіка підприємства, менеджмент, маркетинг, міжнародна економіка, управління трудовими ресурсами, кількісні методи. – Донецьк: ДонНУ, 2003. – С. 160-162 (0,2 д.а./ 0,1 д.а.).
Особистий внесок здобувача: визначено сутність якості трудового життя, обгрунтована її роль у системі соціально-трудових відносин.
Романова Н.В. Качество трудовой жизни как условие и критерий эффективности социально-трудовых отношений // Праці другої Міжнародної третьої Всеукраїнської наукової конференції студентів та молодих учених “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. Частина 3. – Донецьк: ДонНУ, 2002. – С. 314-317 (0.2 д.а.).
Романова Н.В. Роль заробітної плати у підвищенні ефективності праці // Теорія і практика управління персоналом вітчизняних підприємств та організацій: матеріали першої наукової студентської конференції 18 квітня 2002 року. – Львів, 2002. – С. 69-71 (0.2 д.а.).
Романова Н.В. Роль социальных факторов в совершенствовании трудовых затрат // Праці вузівської конференції студентів і молодих учених за підсумками науково-дослідницької роботи: проблеми національної та глобальної економіки, маркетинг, економіка підприємства. – Донецьк: ДонНУ, 2001. – С. 136-139 (0.2 д.а.).
Романова Н.В. Современные тенденции развития системы трудоустройства выпускников высших учебных заведений // Материалы ІІІ межвузовской студенческой научно-практической конференции при участии государственных и частных вузов «Проблемы современной молодежи в XXI столетии – глазами студентов». – Д.: ДМРСП, 2001. – С. 209-211 (0.2 д.а.).