Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Буряк Вікторія Валентинівна. Механізм управління інформаційними ресурсами промислових підприємств : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Буряк В.В. Механізм управління інформаційними ресурсами промислових підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. Донбаська державна машинобудівна академія, Краматорськ, 2006 р.

У дисертаційній роботі досліджено економічну природу і сутнісні характеристики інформаційних ресурсів підприємства як об’єкта управління, удосконалено класифікацію інформаційних ресурсів. Розглянуто теоретичні та методологічні аспекти управління інформаційними ресурсами на підприємстві, узагальнено умови створення механізму управління інформаційними ресурсами. Досліджено системи управління інформаційними ресурсами промислових підприємств. Розроблено механізм управління інформаційними ресурсами, який враховує структуру технологічного забезпечення інформаційних систем та сприяє реалізації системного підходу до управління інформаційними ресурсами. Запропоновано методичні основи кількісної оцінки рівня розвитку системи інформаційного забезпечення підприємства на основі ключових організаційних та технологічних характеристик. Створено систему показників узагальненої оцінки процесів формування, зберігання та використання інформаційних ресурсів. Визначено чинники, які впливають на ефективність формування, зберігання та використання інформаційних ресурсів, які враховують результати аналізу сучасного стану та умов їх використання при управлінні стратегічним розвитком інформаційних систем. Удосконалено організаційно-економічну модель планування розвитку системи управління інформаційним забезпеченням та визначено принципи ефективного управління інформаційними ресурсами на підприємстві.

У дисертації здійснено теоретичне обґрунтування та запропоновано нове вирішення завдання удосконалення науково-методичних основ управління інформаційними ресурсами промислових підприємств. Загальні висновки за результатами дослідження такі:

1. На основі дослідження економічної сутності процесів формування та використання інформаційних ресурсів промислових підприємств удосконалено визначення економічної категорії „інформаційні ресурси та класифікацію інформаційних ресурсів. Визначено, що система управління функціональними інформаційними ресурсами підприємства складається з підсистеми управління інформаційними системами та підсистеми управління інформаційними ресурсами, для кожної з яких використовується індивідуальний підхід щодо прийняття управлінських рішень. Запропоновано методичні рекомендації щодо визначення одиниці інформації залежно від об’єкта, сфери та особливостей її застосування. Індивідуалізація підходів до управління функціональними інформаційними ресурсами підвищує ефективність використання усіх видів ресурсів та забезпечує підприємству стабільне функціонування та динамічний розвиток.

2. Розроблено механізм управління інформаційними ресурсами з урахуванням індивідуалізації підходів на різних ієрархічних рівнях управління підприємств та структурної організації системи інформаційного забезпечення підприємства. Визначено склад показників кожного рівня управління та головні засади забезпечення ефективного управління інформаційними ресурсами в умовах обмеження ресурсів, які використовуються для розвитку систем інформаційного забезпечення. Розробка механізму дозволяє визначити основні напрямки впливу на систему інформаційного забезпечення підприємства і на склад інформації, представленої в інформаційних ресурсах, що забезпечує підвищення ефективності діяльності підприємства за рахунок створення оптимальних умов прийняття рішень при мінімізації витрат на систему забезпечення інформацією.

3. Визначено фактори, які впливають на ефективність формування, зберігання та використання інформаційних ресурсів, враховано їх поділ на внутрішні, які належать до сфери управління підприємством, та зовнішні, які передбачають регулювання на макрорівні. Основними факторами зовнішнього середовища є організаційні, правові, економічні та технологічні. До факторів, управління якими належить до компетенції підприємства, належать економічні, організаційні, кадрові та психологічні. Доведено вплив ефективності діяльності підприємства на підходи до управління інформаційними системами. Визначено „ефект концентрації ефектів”, який передбачає, що за умов ефективного використання інформаційних ресурсів більша кількість ефектів може бути отримана за одиницю часу в інших рівних умовах. Швидкість формування та модифікації інформаційних ресурсів безпосередньо впливає на ефект концентрації і містить резерви підвищення ефективності використання інформаційних ресурсів підприємств, що забезпечує ефективність функціонування підприємства в умовах ринкової економіки.

4. Розроблено методичні основи кількісної оцінки рівня розвитку системи інформаційного забезпечення підприємства на основі ключових організаційних та технологічних характеристик, визначення яких полягає в оцінці значень компетенції за розробленою параметричною шкалою. Управління за компетенціями дозволяє формалізувати процеси прийняття рішень у галузі управління інформаційними ресурсами, що сприяє розвитку теорії управління та передбачає створення автоматизованих систем підтримки прийняття рішень у цій галузі. Результати оцінювання призначені для використання в процесі розробки і контролю реалізації стратегії розвитку інформаційної системи, наприклад, у системі збалансованих показників Balanced Scorecard. Підхід має широке застосування для визначення напрямку розвитку та розробки заходів для досягнення стратегічної мети, для визначення готовності підприємств до впровадження інформаційних систем, для аналізу умов їх створення, для штучного створення умов, які сприяють досягненню бажаного рівня розвитку системи інформаційного забезпечення підприємства.

5. За результатами дослідження підходів до оцінки ефективності застосування інформаційних систем і вартості інформаційних ресурсів підприємств запропонована система показників використання інформаційних систем і інформаційних ресурсів підприємства. Запропоновані показники призначені для застосування на тактичному рівні управління для відтворення динамічних та структурних змін у розвитку системи формування та використання інформаційних ресурсів, що сприяє оптимізації розподілу ресурсів у галузі управління розвитком системи формування та використання інформаційних ресурсів на підприємстві.

6. Доведено, що ефективність формування та використання інформаційних ресурсів на підприємстві забезпечує дотримання таких принципів управління: безперервне поповнення і відновлення інформаційних ресурсів, оптимізація їх джерел, забезпечення економічної безпеки, формування раціональної структури, інтегроване і раціональне використання інформаційних ресурсів, визначення ризиків їх використання, зацікавленість першого керівника, участь усіх співробітників, активна роль інформаційних служб у процесі формування і використання інформаційних ресурсів, безперервний і комплексний розвиток системи забезпечення інформацією. Для забезпечення виконання визначених принципів створено організаційно-економічну модель планування розвитку системи управління інформаційними ресурсами, застосування якої сприяє реалізації системного підходу до стратегічного управління інформаційними ресурсами промислових підприємств.

7. Доведено, що комп’ютеризація підвищує рівень задоволення інформаційних потреб користувачів, сприяє становленню інформації як ресурсу виробництва, змінює структуру і форми надання інформації фахівцям підприємства. Зростання рівня зрілості інформаційної системи приводить до позитивних психологічних змін у сприйнятті інформатизації, що веде до удосконалення процесів створення та прийняття рішень в усіх галузях управління підприємством. З розвитком системи інформаційного забезпечення усвідомлюється потреба в інформації, переоцінюється сприйняття процесу прийняття рішень, зростає потреба в подальшому удосконаленні системи формування та використання інформаційних ресурсів.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Швец И.Б., Буряк В.В. Оценка эффективности информационных систем в управлении информационными ресурсами // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: Економічна. – 2005. – Вип. 97. – С. 11-20.

Особистий внесок: визначено структуру підсистеми управління інформаційними ресурсами, розроблено систему показників використання інформаційної системи підприємства.

2. Швец И.Б., Буряк В.В. Разработка системы показателей управления информационными ресурсами // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: Економічна. – 2004. – Вип. 82. – С. 182-188.

Особистий внесок: визначено елементи підсистеми управління інформаційними ресурсами, запропоновано показники, які характеризують умови створення та використання інформаційних ресурсів.

3. Буряк В.В. Классификация информационных ресурсов // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: Економічна. – 2004. – Вип. 75. – С. 21-29.

4. Буряк В.В. Оценка уровня развития информационной системы предприятия // Вісник Технологічного університету Поділля (Хмельницький державний університет). Економічні науки. – 2004. – № 4, Ч.1,Т.1 – С. 214-218.

5. Буряк В.В. Деякі питання оцінки у системі керування інформаційними ресурсами підприємств // Університетські наукові записки (Часопис Хмельницького університету управління та права). – 2005. – № 1-2 (13-14). – С. 367-373.

6. Буряк В.В. Вплив інформатизації на забезпечення інформаційних потреб користувачів // Вісник національної академії державного управління при Президентові України. – 2004. – № 3. – С. 478-484.

7. Буряк В.В. Разработка диагностирующей системы для анализа использования материальных ресурсов предприятия // Збірник наукових праць Національної академії прикордонних військ України. – Хмельницький: НА ПВУ. – 2003. – № 22, Ч.11. – С. 224-228.

8. Швец И.Б., Буряк В.В. Механизм управления информационными ресурсами промышленных предприятий // Вісник Донбаської державної машинобудівної академії. – 2005. – № 1. – С. 207-210.

Особистий внесок: розроблено механізм управління.

Статті в інших наукових виданнях

9. Буряк В.В. Некоторые аспекты эффективности информационных систем и информационных ресурсов предприятия // Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління: Матер. ІІІ Міжнар. конф. студентів, аспірантів і молодих вчених. – К.: Пошуково-видавниче агентство „Книга Пам’яті України”. – 2004. – С. 174-175.

10. Буряк В.В. Некоторые аспекты стратегического планирования информационных систем // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції „Наука і освіта 2004”. Економіка підприємства. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2004. – Т.65. – С. 39-42.

11. Швец И.Б., Буряк В.В. Разработка системы оценки информационных ресурсов предприятия // Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління: Матер. ІІ Міжнар. конф. студентів, аспірантів і молодих вчених. – К.: Пошуково-видавниче агентство „Книга Пам’яті України”. – 2003. – С. 420-422.

Особистий внесок: розроблено систему оцінки інформаційних ресурсів.

12. Буряк В.В. Система показателей управления информационными ресурсами // II Международная научно-практическая конференция „Современные информационные технологии в экономике и управлении предприятиями, программами и проектами”. – Харьков: ХАИ. – 2004. – С. 111-112.

13. Буряк В.В. Методические основы управления информационными ресурсами // „Актуальні проблеми економічного та соціального розвитку виробничої сфери”: Матер. міжнар. науково-теоретичної конф. молодих учених і студентів. – Донецьк: ДонНТУ. – 2005. – Т.1. – С. 73-79.

14. Буряк В.В. Методические основы классификации производственных ресурсов промышленных предприятий // Праці Першої міжнар. другої всеукраїнської наукової конф. студентів та молодих учених „Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. – Донецьк: ДонНУ. – 2001. – Ч.1. – С. 56-58.

15. Буряк В.В. Анализ составляющих эффективности использования информационных ресурсов // Матеріали міжнародної науково-теоретичної конференції молодих учених і студентів „Актуальні проблеми економічного та соціального розвитку виробничої сфери”. – Донецьк: Донецький національний технічний університет. – 2004. – С. 52-55.