Белялов Талят Енверович. Механізм управління фінансовою діяльністю підприємств корпоративного типу : Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Таврійський національний ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2006. — 161арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 149-159.
Анотація до роботи:
Белялов Т.Е. Механізм управління фінансовою діяльністю підприємств корпоративного типу. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського. – Сімферополь, 2006.
Розглянуто особливості механізму управління фінансовою діяльністю корпоративних підприємств у транзитивній економіці при обмежених ресурсах. Виявлені і вирішені проблеми фінансового управління підприємств легкої промисловості корпоративного типу. За сучасного стану ринку в Україні характерною є вимушена самодостатність фінансування. Створено механізм фінансового управління з використанням оптимізації власного капіталу і оборотності сукупних активів. Досліджено вплив оборотності активів на стан фінансової діяльності, розроблено математичні моделі оптимізації структури капіталу й оптимального розміру дебіторської заборгованості.
У дисертації наведено теоретичні узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової задачі - розробки механізму управління фінансовою діяльністю корпоративних підприємств, який має функціонувати в умовах ринкової економіки й обмежених ресурсів. Здійснене дисертаційне дослідження дало змогу дійти таких загальних висновків і обґрунтувати наступні пропозиції:
Виявлено, що одним із чинників становлення вітчизняної моделі корпоративного управління, у тому числі й управління фінансами є особливості процесу приватизації.
Встановлено, що залучення фінансових ресурсів у вигляді банківських кредитів частково дозволяло б вирішити проблему поповнення фінансових ресурсів підприємств легкої промисловості, але нерентабельність і високі ризики в цій галузі стають завадою при їхньому залученні. Крім того, можливості національної банківської системи у сучасному стані її розвитку обмежені, оскільки банки не здатні здійснювати довгострокове фінансування реального сектора економіки. Фондові ринки були створені як інструменти приватизації і початкова торгівля на них була пов'язана з перерозподілом власності, тому у сучасному стані вони виконують роль вторинних ринків з притаманними для них функціями. Таким чином, як результат для вітчизняних корпоративних підприємств, які працюють у ринковому середовищі, характерною рисою стає вимушена самодостатність фінансування.
Визначено, що в управлінні фінансовою діяльністю корпоративних підприємств у сучасних умовах обмеженості ресурсів виникають додаткові завдання, які пов’язані з підтримкою оптимальної структури капіталу та його ціни, оскільки основною метою таких підприємств в умовах відкритого розміщення акцій є збільшення доходності капіталу на одну акцію.
Дослідження розглянутих проблем та тенденцій розвитку економіки довели необхідність формування специфічного перехідного механізму управління фінансами, особливістю якого є цілеспрямованість на оптимальне й ефективне використання структури власного капіталу та підвищення оборотності сукупних активів. Відповідно до цього створено модель механізму фінансового управління з використанням оптимізації власного капіталу і оборотності сукупних активів.
Для виявлення тенденцій розвитку структури капіталу вітчизняних корпоративних підприємств проведено аналіз консолідованих балансів протягом 2000—2004 років. Враховуючи, що довгострокові позики і кредити вітчизняними банками практично не надаються, визначено, що доцільна модель фінансування активів корпоративних підприємств являє собою співвідношення власного і позикового (короткострокового) капіталу.
Визначено, що доцільним напрямком в управлінні запасами є їхня мінімізація у припустимих межах, що сприятиме прискоренню оборотності сукупних активів і підвищенню на цій основі конкурентоспроможності підприємства. Розроблено економічний механізм оперативного управління запасами, економічними важелями у якому є витрати і виторг, елементами - види виробничих запасів, а інструментами - планування, контроль і регулювання.
Розроблено модель гібридної інформаційної системи, яка ґрунтується на засадах концепції розподіленої обробки даних з використанням персональних спеціалізованих автоматизованих робочих місць (ПС-АРМ). Проведено аналіз і виявлено сучасні програмні продукти, що рекомендовані для використання в практиці фінансового управління.
Запропоновано математичну модель, за допомогою якої можливо проводити оцінку максимальної ціни, яку доцільно сплатити підприємству за отриману інформацію. Розв’язання цієї задачі проведено шляхом визначення приросту доходу, який може бути отримано за рахунок використання придбаної інформації економічного змісту.
Вартість капіталу розглянуто як ціну сукупних елементів капіталу, котрі утворюють його структуру, а також з позиції доцільності формування за рахунок внутрішніх і зовнішніх джерел з метою ефективного використання їх у фінансовій діяльності підприємства. За основний критерій для прийняття рішень стосовно кредитування прийнято результат дії «леверидж-ефекту». Побудовано відповідну математичну модель, яка дозволяє: визначати оптимальні види і кількості нових ресурсів, встановлювати джерела і розміри (частки) видів капіталу, розраховувати оптимальний розмір прибутку від реалізації.
Удосконалено методичні підходи до оцінки можливих фінансових ресурсів, необхідних для реалізації заходів майбутніх періодів з підвищення ефективності фінансової діяльності.
Формалізовано гіпотезу існування оптимальних умов дебіторської заборгованості за товари на підставі оцінки співвідношення надходжень від впливу такої заборгованості та витрат на її утримання. Побудовано математичну модель й отримано кінцеві формули для розрахунку оптимального розміру кредитного періоду й розміру дебіторської заборгованості.
Публікації автора:
Белялов Т.Е. Аналіз форм і методів управління дебіторською заборгованістю у складі оперативних фінансових активів корпорації // Актуальні проблеми економіки. – 2005. - № 9 (51). - С. 30 – 36.
Белялов Т.Е. Інформаційні технології у забезпеченні розвитку фінансової діяльності підприємств корпоративного типу // Актуальні проблеми економіки. – 2005. - № 10 (52). - С. 25-32.
Белялов Т.Э., Корчинский В.Е. Совершенствование вексельного обращения - способ решения проблемы неплатежей в народном хозяйстве // Збірник наукових праць Української академії банківської справи, т. 5. - Суми, 2003. – С. 239 – 243 (автору належить розробка засад застосування вексельного обягу для вирішення проблеми неплатежів).
Белялов Т. Э. Транспортная составляющая логистической системы как приоритетное направление развития Автономной Республики Крым в сфере услуг// Культура народов Причерноморья – 2004. - № 56. - С. 141-145.
Белялов Т.Е. Форми і методи управління фінансовими вкладаннями корпоративних підприємств. //Культура народов Причерноморья. - 2005. - № 66. - С. 205-211.
Белялов Т.Э. Формирование эффективной стратегии коммерческо-сбытовой деятельности // Труды VI межвузовской (всеукраинской) научно-практической конференции.
Белялов Т.Е., Корчинський В.Є. Управління фінансовою діяльністю корпоративних підприємств // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки, т. 2. – 2005. - № 6(74). - С 87 – 91 (автору належать пропозиції щодо вдосконалення управління фінансовою діяльністю корпоративних підприємств).