Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Бортняк Валерій Анатолійович. Механізм стягнення податкового боргу (адміністративно-правовий аспект) : Дис... канд. наук: 12.00.07 - 2008.



Анотація до роботи:

Бортняк В.А. Механізм стягнення податкового боргу (адміністративно-правовий аспект). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Національний університет державної податкової служби України, Ірпінь, 2008.

В дисертації досліджено адміністративно-правовий аспект механізму стягнення податкового боргу. Визначено поняття та сутність податкового боргу як інституційної правової категорії, види, типологія та статуси податкового боргу в праві. На основі дослідження сучасного стану нормативно-правового регулювання механізму стягнення податкового боргу визначено шляхи удосконалення правозастосовчої діяльності податкових органів по стягненню податкового боргу та розв’язання проблемних питань щодо удосконалення адміністративно–правового регулювання механізму стягнення податкового боргу. Конкретизовано систему державних органів, які контролюють справляння податків, зборів (обов’язкових платежів) та здійснюють стягнення податкового боргу з платників податків. Окреслено коло проблем правового регулювання діяльності Державної податкової служби в сфері справляння податків, зборів (обов’язкових платежів) та її повноваження як суб’єкта стягнення податкового боргу, сформульовано пропозиції щодо внесення конкретних змін і доповнень до нормативно-правових актів із зазначених питань.

В результаті проведеного здобувачем дисертаційного дослідження, що виконане на основі аналізу чинного законодавства України та практики його реалізації, а також теоретичного осмислення численних наукових праць вітчизняних та зарубіжних вчених, що торкається питань нарахування та сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), що розглядається у різних галузях права, автором сформульовано ряд пропозицій, авторських визначень та рекомендацій, запропоновані зміни і доповнення до чинного законодавства, спрямовані на удосконалення механізму стягнення податкового боргу в Україні. Результати дослідження можна викласти у наступних обгрунтованих висновках, вони торкаються основних заходів податкових органів щодо інформування платників податків та орієнтування їх на своєчасну сплату сум податкових зобов'язань» зокрема, шляхом направлення такому платнику, у встановленому законодавством порядку, податкових повідомлень та податкових вимог:

1. Визначено ознаки, які характеризують податковий борг:

- це сума фактичної заборгованості суб’єкта господарювання (фізичної або юридичної особи), яка виникла внаслідок невиконання податкових зобов’язань перед державними та місцевими органами влади за певний звітний період;

- це борг, що виник у процесі вирішення спірних питань, пов’язаних з приводу добровільної сплати чи примусового стягнення суми податкового боргу між фізичними і юридичними особами, які є платниками податків, та органами державної виконавчої влади України;

- це результат систематичного чи одноразового невиконання зобов’язань щодо сплати податкових платежів і зборів суб’єктами оподаткування перед державою.

2. Виділено відмінні положення, що притаманні державному та податковому боргу:

а) в основі змісту державного боргу лежать кредитно-фінансові відносини з приводу залучення державою додаткових фінансових ресурсів, тобто здійснення запозичень. В основі змісту податкового боргу лежать суспільно-фінансові відносини з приводу залучення в казну держави грошових коштів, та сплати податкових зобов'язань;

б) державний борг - позичальником і боржником у цих відносинах є держава. Податковий борг - боржником виступає суспільство в особі господарюючих суб'єктів (фізичних та юридичних осіб);

в) формою державних запозичень є державні цінні папери. Формою податкового зобов'язання виступає несплата поточних та обов'язкових платежів, які встановлені державою.

Розбіжності між податковим та державним боргом вказують на дуже характерні особливості і є дискусійними, навіть спірними. Наслідком відсутності їх правового аналізу є невизначеність у їх правовому регулюванні.

3. Уточнено зміст понять статусів податкового боргу в більш чіткому його формулюванні та визначенні його складових. Проаналізовано та розглянуто поняття «статус податкового боргу», а також надано правову оцінку дієвому та інертному статусам податкового боргу, їх видам і ознакам. Статуси податкового боргу визначаються шляхом оцінки стану правового регулювання щодо утвореного податкового боргу платника податків та визначенням вірогідності його погашення, володінням цією ситуацією податковими органами, спроможністю активно впливати на прискорення процесу скорочення боргу.

4. Визначено проблеми правового статусу, структури та діяльності органів, що контролюють справляння податків і зборів, до яких законодавством віднесено: органи державної податкової служби; митні органи; установи Пенсійного фонду України; установи Фонду соціального страхування України. Аналізуючи систему органів, які здійснюють мобілізацію коштів у централізовані фонди, автор пропонує доповнити: ст. 2 Закону України за № 2181-ІІІ від 21 грудня 2000 року «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» додатковим переліком органів, що здійснюють мобілізацію коштів, до яких необхідно віднести такі контролюючі органи як МВС України, Служби безпеки України, судові органи, органи, які здійснюють реєстрацію актів цивільного стану, Державного казначейства та органи місцевого самоврядування.

5. Запропоновано доповнити ст. 1 Закону України № 2181-III від 21.12.2000 р. «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначенням «націоналізація підприємства» - це процес, при якому податковий орган, що здійснив реєстрацію підприємства, призначає тимчасову адміністрацію, яка в подальшому може бути як постійна, що відповідатиме за збереження майна даного підприємства, а також буде здійснювати подальше планування діяльності його на ринку.

6. Запропоновано можливі варіанти вирішення питання щодо погашення податкового боргу, а також зниження можливості його зростання: це недопущення зростання податкового боргу; податковий борг не повинен перевищувати, суму банківського страхового рахунку порушень підприємства; відчуження майна підприємства шляхом проведення його конфіскації на користь держави, і засобів матеріально-технічної бази, а також призначення тимчасової адміністрації.

Запропоновані варіанти зниження можливості накопичення податкового боргу можуть бути використані в практичній діяльності працівниками органів державної податкової служби, з метою зменшення та накопичення податкового боргу.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

  1. Бортняк В.А. Юридичний статус податкового боргу / Валерій Анатолійович Бортняк. – К : Щомісячний правовий часопис «Юридична Україна». – 2007. - № 9(57). - С. 34-37.

  2. Бортняк В.А. Щодо поняття системи органів, які контролюють справляння податків та зборів / Валерій Анатолійович Бортняк. – К : Юридичний журнал «Право України». – 2007. - № 10. - С. 67-69.

  3. Бортняк В.А. Проблемні питання трактування поняття податкового боргу / Валерій Анатолійович Бортняк. – Хмельницький: Університетські наукові записки: науковий часопис Хмельницького університету управління та права. – 2007. - № 4. - С. 310-313.

  4. Бортняк В.А. Концептуальні засади застосування адміністративного арешту активів відповідно до поточного законодавства / Валерій Анатолійович Бортняк. – К : Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 37. – Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України. - 2007. - С. 310-315.

  5. Бортняк В.А. Окремі питання правового супроводження погашення податкової заборгованості / Валерій Анатолійович Бортняк. – Хмельницький: Університетські наукові записки: науковий часопис Хмельницького університету управління та права. – 2008. № 2(26). – С. 169-172.

Тези виступів на конференціях:

    1. Проблемні питання, пов’язані з визначенням податкового боргу: матеріали Першої Міжнародної науково-практичної конференції [Конкурентоспроможність в умовах глобалізації: реалії, проблеми та перспективи], (м. Житомир, 26-27 квітня 2007 року) / В.А. Бортняк. – Житомир : Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2007. – С. 62-64.

    2. Юридичний аспект адміністрування податкового боргу у процедурі банкрутства: матеріали І-ї Міжнародної науково-практичної конференції [Актуальні проблеми, сучасний стан, та перспективи розвитку індустрії туризму в Україні] (м. Житомир, 4-5 жовтня 2007 рік) / В.А. Бортняк. – Житомир : Вид-во ЖФ КІБІТ, 2007. – С. 11-13.

    3. Правозастосовча діяльність органів державної податкової служби з погашення податкового боргу: матеріали науково-практичної конференції [Житомирщина : минуле, сьогодення, поступ у майбутнє], (м. Житомир, 2007 рік), / В.А. Бортняк. – Житомир : Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2007. – С. 231-238.

    4. Адміністративний арешт активів як захід спонукання платника податків до погашення податкового боргу: матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції [Соціально-економічні проблеми реформування українського суспільства], (16-17 листопада 2006 року, Житомир) / В.А. Бортняк. – Житомир : Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2007. – С. 117-119.