Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Каткова Наталя Володимирівна. Механізм підвищення економічної ефективності олійного виробництва регіону : Дис... канд. наук: 08.07.02 - 2006.



Анотація до роботи:

Каткова Н.В. Механізм підвищення економічної ефективності олійного виробництва регіону. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. Миколаївський державний аграрний університет. Миколаїв, 2006.

В дисертаційній роботі проведено аналіз критеріально-методичних підходів щодо оцінки ефективності виробництва та відповідності їх вимогам управління в ринковій економіці; досліджено методичний інструментарій оптимального управління ефективністю олійного виробництва в ринкових умовах.

В роботі здійснено аналіз основних показників розвитку та ефективності олійного виробництва в Миколаївській області; визначено фактори, які впливають на ефективність олійного виробництва регіону, зроблено їх систематизацію і оцінку.

Обгрунтовано основні стратегічні напрями підвищення ефективності олійного виробництва в Миколаївській області за напрямами інтенсивного і екстенсивного розвитку в умовах поглиблення ринкових відносин.

З метою вдосконалення механізму підвищення ефективності олійного виробництва запропоновано моделі оптимальної виробничої програми олійних підприємств в умовах дії ринкових факторів; моделі залежності ефективності олійного виробництва від дії ринкових факторів, а також обгрунтовано можливість використання методології BSC - збалансованої системи показників в механізмі підвищення ефективності олійного виробництва.

1. В ринкових умовах господарювання значення об'єктивної оцінки рівня економічної ефективності виробництва зростає. Існує багато різних підходів вітчизняних і закордонних вчених-економістів до проблеми оцінки і аналізу ефективності діяльності підприємств. Але більшість методик, які дотепер викорис-товуються в Україні для оцінки і аналізу ефективності діяльності підприємств, має ряд недоліків. Тому українським підприємствам слід звернути увагу на концепції, які мають широке використання в країнах з розвинутою ринковою економікою, отримали позитивний досвід використання і дозволяють аналізувати всі сторони діяльності і враховувати всі фактори, які впливають на ефективність.

2. Для оцінки ефективності підвищення якості продукції на олієвиробних підприємствах в ринкових умовах нами пропонується використовувати показник, який дозволяє зіставити економічний результат приросту корисності (якісних характеристик) продукції і збільшення витрат на підвищення її якості.

3. Важливе місце в прогнозуванні діяльності підприємства посідає визначення прогнозної величини прибутку. Для олієвиробних підприємств ми вважаємо доціль-ним використання нормативного методу (для розрахунку величини прибутку) і параметричного методу (для оцінки прибуткообразуючих параметрів, визначення меж беззбитковості при різних ринкових ситуаціях; встановлення закономірності зміни прибутку в залежності від різних параметрів (зміни обсягу виробництва, ціни продукції, собівартості, рентабельності, постійних і змінних витрат).

4. Для визначення впливу факторів ефективності олійного виробництва регіону в умовах ринкової економіки нами використовувались метод експертних оцінок, методи кореляційного аналізу і прямого рахунку. Так, як визначальні фактори підвищення ефективності олійного виробництва серед зовнішніх факторів експерти оцінили якість вихідної сировини, наявність конкуренції на ринку, урожай олійних культур і експорт насіння. Серед внутрішніх факторів перші місця поділили впровадження нового і модернізація діючого обладнання, дотримання технології виробництва, кваліфікація робітників, якість продукції. Досить високо оцінені технічний стан основних виробничих фондів; організація правильного прийому, зберігання і підроботки сировини; виробнича і трудова дисципліна; рівень органі-зації виробництва, праці і управління. Справедливість отриманих результатів нами були перевірені і підтверджені методами прямого рахунку і кореляційного аналізу.

5. Підвищення ефективності олійного виробництва в Миколаївській області можна досягти в результаті реалізації заходів за напрямами інтенсивного (зокрема, інноваційного і ресурсозберігаючого) і екстенсивного розвитку. До найбільш перспективних інтенсивних напрямів підвищення ефективності виробництва слід віднести вдосконалення технології переробки насіння; викорис-тання більш продуктивного і якісного обладнання. До екстенсивних - розширення асортименту випуску продукції; оренду землі для вирощування сировини (зокрема соєвих бобів) власними силами підприємства; підвищення якості придбаної сирови-ни для переробки; скорочення втрат сировини при прийомі, зберіганні, транспорту-ванні, на виробництві; а також залучення кредитів банків підприємствами, які працюють за давальницькою схемою. Одним з головних напрямів підвищення ефективності олійного виробництва є скорочення втрат і повне використання сировини в умовах поглибленої її переробки.

6. В сучасних умовах господарювання особливого значення набуває вирішення проблеми оптимізації виробничої програми підприємства з урахуванням по-перше, особливостей олійного виробництва, і по-друге, ринкових умов господа-рювання. В зв’язку з цим, нами запропоновані, як складові механізму підвищення ефективності олійного виробництва, моделі оптимізації програми виробництва продукції з насіння соняшника і сої пресовим і екстракційним способами, які враховують тип і якісні характеристики сировини і готової продукції, витрати на переробку насіння в залежності від виду олійного виробництва (пресовий, екстрак-ційний); пов’язують зміну якісних показників насіння у процесі зберігання і впливу їх на якість виробляємої продукції, а також на втрати олії у виробництві. Як критерій управління прийнята функція, яка максимізує прибуток, одержуваний від реалізації виробленої продукції, оскільки цільовою функцією на ринку є отримання ними необхідного обсягу прибутку та підвищення віддачі їх ресурсного потенціалу.

Використання запропонованих моделей на практиці дає змогу менеджменту підприємств максимізувати прибуток від реалізації основної і побічної продукції, зворотніх відходів; врахувати якісні характеристики сировини (олійність, засміче-ність, вологість, вміст білка) і готової продукції; врахувати технологічні особливості переробки насіння соняшника і сої пресовим та екстракційним способами; врахувати вимоги ринкових умов господарювання, а також сприяти рішенню питань більш повного використання сировини.

7. Для визначення впливу ринкових факторів на величину прибутку нами запропоновано модель залежності ефективності олійного виробництва від впливу ринкових факторів, а саме: частки підприємства на ринку готової продукції та якості продукції. Зокрема, аналіз коефіцієнтів рівняння регресії і коефіцієнтів еластичності показав, що найбільший вплив на величину прибутку на підприємстві ТОВ «Різолв» оказує фактор якості продукції. Тільки збільшення продукції вищої якості на 1% призведе до збільшення прибутку у рік на 46044 грн. (або 11,08%).

8. Як можливий варіант вдосконалення механізму підвищення ефективності олійного виробництва ми пропонуємо впровадження методології BSC. Нами розроблено дослідну модель управління ефективністю на базі збалансованої системи показників (BSC) для підприємства ТОВ «Різолв». Використання моделі дозволяє менеджерам підприємства на основі зіставлення планових і фактичних значень індивідуально розроблених показників ефективності одержувати інформацію, яка дасть змогу оцінити ефективність у чотирьох основних областях, розглянутих BSС («фінанси/економіка», «ринок/покупці», «бізнес-процеси», «інфрастуктура/спів-робітники»). Використання в рамках BSС стратегічної карти дозволяє чітко визначити найважливіші внутрішні процеси, які забезпечують ефективність діяльності, і визначити ресурси, необхідні для підтримки цих процесів.

Впровадження в практику методології BSC дозволить олійним підприємствам швидко реагувати на зміни дій внутрішніх і зовнішніх факторів й адекватно до них пристосуватися. Дана система є своєрідним засобом моніторингу і ефективним інструментом як поточного, так і довгострокового управління підвищенням ефективності діяльності підприємств. І що, на наш погляд, дуже важливо – система знайома і зрозуміла іноземним кредиторам і інвесторам.

Публікації автора:

у наукових фахових виданнях:

  1. Каткова Н.В. Проблеми методики аналізу економічної ефективності виробництва // Вісник Технологічного університету Поділля. – Хмельницький, 2003. - №5, Ч.2, т.1. – С.245-247.

  2. Каткова Н.В. Особливості прогнозування розвитку харчової промисловості // Вісник Технологічного університету Поділля. – Хмельницький , 2004. - №4, Ч.1, т.2. – С.154-157.

  3. Каткова Н.В. Аналіз стану і перспективи розвитку олійножирових підприємств Миколаївської області // Труды Одесского политехнического университета: Научный и производственно-практический сборник по техническим и естесственным наукам. – Одеса, 2004. – Т.1. – С.65-68.

  4. Каткова Н.В. Аналіз стану і напрями підвищення ефективності переробки соєвих бобів в Миколаївській області // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – Миколаїв, 2005. – Вип. 2(30). – С.125-133.

  5. Каткова Н.В. Оптимізація і прогнозування виробничої програми олієдобуваючого підприємства // Вісник Хмельницького національного університету. – Хмельницький, 2005. - №5, Ч.2, т.2. – С.211-214.

  6. Каткова Н.В. Перспективні напрями підвищення ефективності діяльності підприємств олійного підкомплексу АПК Миколаївській області в ринкових умовах // Таврійський науковий вісник: Збірник наукових праць ХДАУ. – Херсон, 2005. - Вип. 42. - С.304-310.

  7. Каткова Н.В. Аналіз і оцінка факторів ефективності олійного виробництва в ринкових умовах господарювання // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – Миколаїв, 2005. – Вип. 3(31). – С.113-119.

  8. Каткова Н.В. Внутрішні фактори ефективності олійного виробництва // Таврійський науковий вісник: Збірник наукових праць ХДАУ. – Херсон, 2006. - Вип. 43. - С.257-264.

  9. Каткова Н.В. Визначення і класифікація зовнішніх факторів ефективності олійного виробництва в ринкових умовах господарювання // Науковий вісник. Одеський державний економічний університет. Всеукраїнська асоціація молодих науковців. – Одеса, 2006. - №3. – С.14-23.

в інших виданнях:

  1. Каткова Н.В. Моделювання показників економічної ефективності за допомогою теорії множинної кореляції // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Україна наукова 2003». Т. 23. Економіка. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. - С.16-18.

  2. Каткова Н.В. Методичні аспекти прогнозування прибутку підприємств // Праці п’ятої Міжнародної наукової конференції студентів та молодих вчених «Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприєм-ництво, стале економічне зростання». Ч.1. - Донецьк: ДонНУ, 2004. - С.54-55.