Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Бояринова Катерина Олександрівна. Механізм організаційно-інфраструктурн- ого забезпечення інноваційного підприємництва : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Бояринова К.О. Механізм організаційно-інфраструктурного забезпечення інноваційного підприємництва. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. – ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України», Київ, 2007.

Дисертацію присвячено обґрунтуванню теоретичних і науково-методичних засад формування і реалізації ефективного механізму організаційно-інфраструктурного забезпечення інноваційного підприємництва.

У дисертації набув подальшого розвитку понятійний апарат у сфері інноваційної діяльності, зокрема – існуючі категорії доповнено визначенням дефініцій «інноваційне підприємництво», «організаційно-інфраструктурне забезпечення інноваційного підприємництва». Розкрито концептуальні основи механізму організаційно-інфраструктурного забезпечення інноваційного підприємництва, роль інноваційних комунікацій в цьому процесі. Проаналізовано організаційно-інфраструктурне забезпечення інноваційного підприємництва, виявлено чинники активізації інноваційного підприємництва. Запропоновано рекомендації щодо формування зазначеного механізму, його реалізації на основі створення інноваційно-інтеграційного партнерства з центральним органом управління на колегіальній основі. Запропоновано організаційні засади формування та реалізації діяльності відділів комерціалізації технологій при ВНЗ. Розроблено методичні підходи до добору суб’єктів організаційно-інфраструктурного забезпечення. Обґрунтовано та запропоновано методичні рекомендації щодо реалізації конкурсного відбору інноваційних проектів в умовах стабільності інноваційних комунікацій і організаційно-інфраструктурного забезпечення.

Одержані результати в сукупності вирішують науково-практичне завдання формування та реалізації ефективного механізму організаційно-інфраструктурного забезпечення інноваційного підприємництва, що має істотне значення для активізації інноваційних комунікацій на рівні наука – виробництво та створення умов задоволення потреб інноваційних підприємств щодо організаційно-інфраструктурного забезпечення. Проведене дослідження дозволяє зробити такі загальні висновки і рекомендації:

    1. Прискорення інноваційного розвитку національної економіки потребує створення стабільних умов розвитку інноваційного підприємництва. Досягти вирішення проблем, що перешкоджають активізації зазначених процесів, можна завдяки відповідним важелям та заходам щодо регулювання, стимулювання, скеровування діяльності суб’єктів організаційно-інфраструктурного забезпечення та державних органів управління інноваційної сфери, а також – налагодженню системи інноваційних комунікацій, спрямованої на підтримання інноваційного підприємництва.

    2. Узагальнення теоретичних положень сутності інноваційного підприємництва дозволило уточнити зміст його дефініції як сукупності ініціативних систематичних дій взаємопов’язаних суб’єктів інноваційної підприємницької діяльності, що мають ризиковий характер і забезпечують перебіг етапів інноваційного циклу, який проходять інновації з метою задоволення потреб споживачів та отримання прибутку. Суб’єктами інноваційного підприємництва слід вважати окремих підприємців або юридичних осіб усіх форм власності, що вдаються до ініціативних, самостійних, систематичних дій, маючих ризиковий характер, і забезпечують внаслідок цього змінність етапів інноваційного циклу. З огляду на комплексний процес інноваційного підприємництва його суб’єкти можуть бути як головними його реалізаторами, так і сприяти створенню умов для здійснення інноваційного підприємництва через систему взаємопов’язаних інститутів, які спрямовують свою діяльність на його підтримку.

    3. Під механізмом організаційно-інфраструктурного забезпечення інноваційного підприємництва слід розуміти комплекс процесів забезпечення потреб суб’єктів інноваційного підприємництва через взаємодію із суб’єктами, які надають організаційно-інфраструктурну підтримку з метою поєднання інноваційного попиту і інноваційної пропозиції та прискорення на цих засадах комерціалізації інновацій. До складових механізму належать: технологічне, кадрове, інформаційне, економіко-консультаційне, наукове, промислове, правове, фінансове організаційно-інфраструктурне забезпечення та забезпечення комерціалізації. Передумовою ефективності цих процесів є створення умов повноти і неперервності інноваційних комунікацій, що можна досягти за допомогою інноваційного партнерства через створення інтеграційної структури з центральним органом управління на колегіальній основі.

      1. Аналіз сучасного стану організаційно-інфраструктурного забезпечення інноваційного підприємництва дозволив виявити його недосконалість та низький рівень сприяння поєднанню науки і виробництва, що потребує формування нових дієвих механізмів взаємодії суб’єктів інноваційного підприємництва, структур організаційно-інфраструктурної підтримки, державних органів управління. Чинниками активізації інноваційного підприємництва слід вважати: використання технічних університетів і науково-дослідних інститутів як джерел науково-технічних знань та виконавців наукових замовлень; підготовку кадрового складу науково-технічного спрямування вищими навчальними закладами, його перепідготовку щодо інноваційного підприємництва спеціальними навчальними установами і тренінговими компаніями; здійснення технопарковими структурами посередницької діяльності між промисловими і науковим секторами економіки, забезпечення надходжень спеціалізованої інформації з відповідних служб організації чи на замовлення; здійснення консультування щодо маркетингу та комерціалізації інноваційних розробок консалтинговими компаніями, які спеціалізуються на інноваційній діяльності; посередницьку діяльність промислових підприємств з виробництва і продажу продукції, виробленої на основі переданих технологій; поєднання держбюджетного й іншого фінансування.

      2. Задоволення потреб здійснення інноваційного підприємництва в контексті поєднання інноваційного попиту та інноваційної пропозиції в умовах обмеженості фінансових ресурсів потребує запровадження конкурсного відбору інноваційних проектів, реалізація якого має складається з п’яти етапів: вибору організації-реалізатора конкурсної програми; створення спільного фонду інвестування; безпосередньої експертизи і відбору; розподілу коштів між проектами-переможцями, що дозволить враховувати принципи оптимізації кожної структурної компоненти та запровадити ефективний механізм кількісного і якісного оцінювання інноваційної пропозиції.

      3. Головною функцією механізму організаційно-інфраструктурного забезпечення інноваційного підприємництва є досягнення найбільшого позитивного результату через кооперування діяльності як окремих суб’єктів інноваційного підприємництва та організаційно-інфраструктурного забезпечення, так і їх інфраструктурних підрозділів, які можуть надавати допомогу в задоволенні потреб організаційно-інфраструктурного забезпечення здійснення інноваційного підприємництва щодо знаходження предмета діяльності, його реалізації та комерціалізації результату за умов сприятливого державного впливу. Реалізація механізму сприятиме поєднанню інноваційних попиту та пропозиції, а також активізації існуючих суб’єктів інноваційного підприємництва та залученні до інноваційного підприємництва нових, що позитивно вплине на інноваційний розвиток національного господарства.

      4. Ураховуючи те, що суб’єкти інноваційного підприємництва не в змозі організувати безперервність процесу організаційно-інфраструктурного забезпечення, формою реалізації механізму може стати інноваційно-інтеграційне партнерство з центральним органом управління на колегіальній основі, що виконуватиме функції науково-інноваційно-виробничого комплексу з урахуванням максимально можливої сукупності інноваційних комунікацій та логічного поєднання інноваційного підприємництва і організаційно-інфраструктурного забезпечення. Діяльність центру має зосереджуватись на організаційно-економічному управлінні в сфері аналізу ринкового середовища щодо напрямів досліджень і науково-технічних замовлень, забезпеченні фінансовими ресурсами, розподілі прав власності, визначенні реалізаторів інновацій, укладанні угод про співпрацю, експертизі інноваційної пропозиції, формуванні складу учасників і партнерів, регулюванні їх взаємовідносин, моніторингові виконання інноваційних проектів, комерціалізації об’єктів інтелектуальної власності, трансфері знань. Для збалансованості інтересів учасників реалізації механізму у формі інноваційно-інтеграційного партнерства запропоновано визначати показник ефективності організаційно-інфраструктурного забезпечення суб’єкта інноваційного підприємництва.

      5. Засновниками запропонованого інноваційно-інтеграційного партнерства можуть стати вищі навчальні заклади (насамперед технічні університети), в яких мають функціонувати відділи комерціалізації технологій. Головними етапами їх створення з подальшим функціонуванням визначено: формування кадрового складу, інвентаризацію інноваційної пропозиції, аудит інноваційної пропозиції, формування бази даних, комерціалізацію об’єктів інтелектуальної власності, здійснення взаємозв’язку з суб’єктами інноваційного підприємництва.

      6. Для зменшення ризику недосягнення рівня ефективності реалізації механізму організаційно-інфраструктурного забезпечення інноваційного підприємництва слід використовувати методичний підхід добору суб’єктів організаційно-інфраструктурного забезпечення, що включає зворотний зв’язок, рейтингову оцінку, порівняння з еталонним значенням, графічний метод. Для активізації здійснення інноваційного підприємництва його суб’єктами в контексті поєднання інноваційних попиту і пропозиції запропоновано методику конкурсного відбору інноваційних проектів, що містить чотири етапи із врахуванням розподілу коштів між проектами-переможцями і ґрунтується на механізмі комплексного оцінювання, та рекомендації щодо визначення організаційно-інфраструктурного забезпечення конкурсанта.

Публікації автора:

  1. Бояринова К.О. Формування організаційно-інфраструктурного забезпечення інноваційного підприємництва на основі створення інноваційно-інтеграційного партнерства // Економічний вісник НТУУ «КПІ». – К.: ІВЦ «Політехніка», 2006.– №3. – С. 199-210.

  2. Бояринова К.О. Формування системи конкурсного механізму оцінки інноваційної пропозиції // Вісн. нац. ун-ту «Львівська політехніка». Серія логістика: Зб. наук. праць.– Л.: вид-во НУ «Львівська політехніка», 2005. – Вип. 526. – С. 231-236.

  3. Бояринова К.О. Методичні засади експертизи інноваційних проектів на конкурсній основі // Стратегія економічного розвитку України: Наук. зб. КНЕУ. – К.: КНЕУ, 2005. – Вип. 16. – С. 36-43.

  4. Бояринова К.О. Організаційна структура інноваційних комунікацій та оцінка їх ефективності // Наукові вісті НТУУ «КПІ». –2005. – № 4. – С. 5-13.

  5. Бояринова К.О. Стан та перспективи розвитку інфраструктури інноваційного підприємництва // Проблеми науки.–2004.–№12.– С. 45-49.

  6. Бояринова К.О. Інноваційний попит як фактор забезпечення конкурентних переваг // Наук. вісн. Чернівецького торговельно-економічного ін-у КНТЕУ. Економічні науки. – 2004.– Вип. ІІІ.– С. 359-364.

  7. Бояринова К.О. Розвиток трансферу технологій в технічних вузах// Проблеми системного підходу в економіці // Зб. наук. пр. НАУ. – К.: НАУ, 2005. – Вип. 16 – С. 79-85.

  8. Бояринова К.О. Концептуальні основи механізму організаційно-інфраструктурного забезпечення діяльності суб’єктів інноваційного підприємництва // Проблеми системного підходу в економіці: Електрон. наук. фах. Вид. – К.: НАУ, 2007. – Вип. 2. – Режим доступу:

  9. Бояринова К.О. Методичні основи аналізу інноваційної конкурентоспроможності // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Дніпропетровського нац. ун-ту. – Д.: ДНУ, 2004. – №192. – Т. IV.– С. 1207-1213.

  10. Бояринова К.О. Проблеми інноваційної пропозиції та шляхи її вирішення // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції: Зб. наук. пр. – Луцьк: ВІЕМ, 2004. – Вип. 10. – С. 190-195.

  11. Бояринова К.О. Впровадження конкурсного механізму обрання інноваційних проектів як шлях до визначення потенціалу пропозиції інновацій // Вісн. Житомирського держ. технолог. ун-ту. – 2005. – Вип. 4. – С. 75-82.

  12. Бояринова К.О. Сучасні проблеми реалізації технологічного обміну в бізнесі // Теорія і практика перебудови економіки: ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. Черкаси, 25-27 листоп. 2002 р. – Черкаси: ЧДТУ, 2002. – С.124-126.

  13. Бояринова К.О. Використання життєвого циклу технології в процесі її міжнародного трансферту // Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління: Матеріали ІІ Міжн. конф. студ., асп. і молодих вчених, Київ, 9-12 квітня 2003 р. – К.: Пошуково-видав. агентство «Книга Пам’яті України», 2003.– С. 471-472.

  14. Бояринова К.О. Інноваційні комунікації, як процес забезпечення повного інноваційного циклу // Сучасні проблеми управління: Зб. матеріалів ІІ Міжнар. наук.-практ. конф., Київ, 27-28 лист. 2003р. – К.: ІВЦ «Політехніка», 2003. – Ч.2. – С. 110-111.

  15. Бояринова К.О. Проблеми застосування в Україні світового досвіду технологічного обміну// Крок у майбутнє: Зб. тез доповідей учасників ІІІ Всеукр. наук.-практ. конф. студ., асп. та молодих вчених. Київ, 25-27 червня 2003 р. – К.: ІВЦ «Політехніка», 2003.– С. 128-129.

  16. Бояринова К.О. Проблема оцінки інноваційної пропозиції України // Науковий потенціал світу ‘2004: Матеріали Першої міжнар. наук.-практ. конф. Дніпропетровськ, 1-15 листоп. 2004 р. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004.– Т 14. – С. 15-18.

  17. Бояринова К.О. Інноваційні підприємства України та заходи державної підтримки їх діяльності // Матеріали ІІI наук.-практ. конф. студ. та молодих вчених вищ. навч. закл. України «Держава і економічне зростання». Київ, 15-16 груд. 2004 р. – К: ІОЦ Видавництво «Політехніка», 2005. – Ч. 2. – С. 69-70.

  18. Бояринова К.О. Формування пропозиції інновацій як передумова інноваційного розвитку // Зб. тез доп. Другої міжнар. наук.-практ. конф. молодих вчених «Економічний і соціальний розвиток України в ХХI столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації». Тернопіль, 24-25 лютого 2005 р. – Тернопіль: Економічна думка, 2005. – С. 233-235.

  19. Бояринова К.О Інноваційне підприємництво та забезпечення умов його розвитку в Україні // Фінансово-економічні проблеми розвитку підприємництва в Україні: Всеукр. наук.-практ. конф. ІПСТ. Житомир, 6-7 жовтня 2005р. – Житомир: Ред. – вид. відділ ІПСТ, 2005. – С. 3-5.

  20. Бояринова К.О. Суб’єкти інноваційного підприємництва та їх роль в розвитку ринку інновацій // Формування та проблеми розвитку підприємництва в економічних системах: Мат. IV Міжнар. наук.-практ. конф. студ. та молодих вчених вищ. навч. закл. Київ 24-25 листоп. 2005 р – К: ІОЦ Видавництво «Політехніка», 2005. – С. 248-249.

  1. Бояринова К.О. Інфраструктурна підтримка розвитку інноваційної діяльності вітчизняних підприємств // Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління: Мат. VI Міжн. конф. студ., асп. і молодих вчених. Київ, 19-21 квітня 2007р. – К.: ТОВ «ЕКМО», 2007.– С. 15-16.