Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна історія та історія економічної думки


Лутай Лариса Анатоліївна. „Механізм формування та регулювання дисциплінарних відносин у сфері праці” : Дис... д-ра наук: 08.00.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Лутай Л.А. Механізм формування та регулювання дисциплінарних відносин у сфері праці. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.07 – демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України. Донецьк, 2007.

Дисертацію присвячено розробці теоретико-методологічних, науково-методичних та правових основ формування стратегії розвитку дисциплінарних відносин у сфері праці та механізму їх реалізації.

У дисертації досліджено концептуальні і науково-методологічні основи формування та розвитку дисципліни праці в системі соціально-економічних відносин, обґрунтовано механізм управління дисциплінарними відносинами, здійснено аналіз і оцінку стану розвитку дисципліни праці на державному, регіональному та виробничому рівнях, обґрунтовано методику кількісно-якісної оцінки дисципліни праці в Україні за допомогою «дерева показників». Визначено стратегічні пріоритетні напрями розвитку дисциплінарних відносин на регіональному та національному рівнях, обґрунтовано дисциплінарну стратегію на виробничому рівні.

У дисертації вирішено важливу наукову задачу розробки теоретико-методологічних, науково-методичних та практичних основ комплексного механізму забезпечення дисциплінарних відносин на державному, регіональному та виробничому рівнях в умовах ринкової економіки.

За результатами проведеного дослідження зроблено такі методологічні та науково-практичні висновки:

1. Дослідження концептуальних підходів до вирішення проблеми створення цілісного механізму формування дисциплінарних відносин зумовило визначення та розкриття сутності, змісту, структури, напрямів і механізмів забезпечення цих відносин. У вузькому значенні дисциплінарні відносини – це виконання працівниками обов'язків і реалізація прав, передбачених відповідними законодавчими актами; у широкому – це частина трудових відносин, що охоплює питання права, мотивації, влади, організації управління тощо. Проблему вдосконалення структури дисциплінарних відносин, їх класифікації, уточнення суб’єкта та об’єкта даних відносин запропоновано вирішувати відповідно до пріоритетності їх забезпечення.

2. Обов’язковою умовою сталого економічного розвитку економіки України є розробка механізму управління дисциплінарними відносинами, який наведено в дисертації, що складається з таких блоків: 1) діагностика стану дисциплінарних відносин; 2) визначення мети і функціонального забезпечення їх розвитку; 3) планування робіт: організація трудових відносин, у тому числі застосування засобів впливу, мотивація, контроль та оцінка результатів; 4) розробка стратегій управління дисциплінарними відносинами.

3. На основі дослідження видів, причин та втрат від порушень дисципліни праці наведено їх класифікацію на макро- і мікрорівнях на підставі встановлення залежності порушень від сукупності причин, різних за своїм походженням, установлено економічні, соціальні та психологічні втрати і наслідки недотримання вимог дисципліни праці. Запропоновані підходи мають практичне значення та можуть бути використані для визначення якості управлінських рішень у дисциплінарній сфері з метою покращення стану дисципліни праці на державному та регіональному рівнях.

4. Дослідження мотивації дисципліни праці дозволило встановити, що зв’язок між мотивацією та дисципліною праці відсутній, не виявлено залежності понять «мотивація і демотивация дисципліни праці», не розроблено систему позитивної мотивації, не структуровано особливості мотивації за різновидами дисципліни праці. З урахуванням складності та багатогранності мотиваційних процесів запропоновано механізм мотивації дисципліни праці, який включає: визначення об’єкта, чинників, стимулів, потреб дисципліни праці за суб’єктами господарювання з урахуванням регіональних, галузевих, професійних особливостей, ступеня готовності до дисциплінарної перебудови (мотиваційної, операційної, безпосередньо дисциплінарних змін).

5. Дослідження концептуальних підходів до вирішення проблеми дисциплінарної відповідальності в економіці України дозволило визначити дисциплінарну відповідальність як сукупність примусових заходів, передбачених законодавством про працю, застосованих до працівників як покарання за дисциплінарну провину, що тягне за собою накладання на винну особу дисциплінарного стягнення, передбаченого законом. Розроблено комплексну систему дисциплінарної відповідальності, яка поєднує особливості суб’єкта відповідальності та перелік його категорій у сполученні із видами дисциплінарної відповідальності (загальної та спеціальної), дисциплінарну практику та дисциплінарне провадження. Дана система дає змогу відокремити дисциплінарну від інших видів відповідальності, підсилити її вплив у ринкових умовах господарювання.

6. У результаті аналізу важелів колективно-договірного регулювання як ефективного засобу запровадження механізму дисциплінарних відносин в Україні на підставі порівняльного аналізу змісту генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів встановлено, що положення щодо дисципліни праці та вдосконалення дисциплінарних відносин у цих договірних документах не відповідають дійсним потребам щодо їх досягнення. Запропоновано напрями вдосконалення дисциплінарних та подолання негативних наслідків неправових відносин, першочерговим серед яких є розробка відповідних регіональних програм при підтримці органів місцевого самоврядування, підприємств, інших суб’єктів господарювання, профспілок згідно з вимогами Закону України «Про основи національної безпеки України».

7. Система регіонального управління в Україні не націлена на забезпечення високого рівня дисципліни праці. Дослідження кількісних та якісних показників дисципліни праці показало, що в Донецькій області простежується тенденція зростання кількості простоїв і прогулів. Напрями вирішення зазначених проблем обґрунтовано в проекті Регіональної угоди між Донецькою облдержадміністрацією, профспілковими об’єднаннями Донецької області та Донецькою обласною організацією роботодавців на 2007-2008 рр., де враховано пропозиції автора щодо визначення основних напрямків удосконалення дисциплінарних відносин у регіоні, а саме: розробки Регіональної програми подолання неправових відносин, забезпечення ефективної взаємодії регіональних органів управління, роботодавців та профспілок у зміцненні дисципліни і порядку на підприємствах області, встановлення чітких гарантій та механізмів захисту економічних, правових, соціальних і трудових прав та інтересів роботодавців і найманих працівників.

8. Оцінка проблем та напрямків формування і розвитку дисциплінарних відносин на виробничому рівні здійснювалась на основі виділення настанов на дисципліну праці: дуже сильних, сильних, суперечливих та слабких. Більшості обстежених підприємств притаманні суперечливі та слабкі настанови. Сильні настанови представлені обмежено. Не створено сприятливих умов для розвитку дисципліни як риси особистості, простежуються певні тенденції її деградації. Це негативно впливає на розвиток дисциплінарних відносин, стримуючи їх сталий розвиток, і обумовлює необізнаність визначення шляхів комплексного вдосконалення даних відносин. Розв’язанню цієї проблеми сприяє розроблена автором дисертації методика проведення моніторингу стану і причин порушень дисципліни праці із визначенням результативності заходів впливу на порушників дисципліни праці та характеру впливу чинників мікросоціального середовища на дисциплінованість працівника.

9. Дослідження стану внутрішнього трудового розпорядку підприємства дозволило визначити основні напрями його вдосконалення в контексті зміцнення дисциплінарних відносин. Розроблено макет положення правил внутрішнього трудового розпорядку та культури дисципліни вугільної шахти з урахуванням інституційних та правових вимог. Культура дисципліни є якісною формою дисциплінарних відносин, яка базується на принципах поваги та відповідального ставлення до правових норм, гарантій, вимог забезпечення безпеки, продуктивності праці, сумлінного виконання власних обов’язків, завдань та вимог ефективного виробництва.

10. З метою вирішення проблеми обґрунтування напрямів формування дисциплінарних відносин залежно від професійного рівня працюючих у дисертації обґрунтовано поняття «оцінювальні характеристики професіоналізму», до складу яких входять: професійно важливі якості, корпоративні вимоги, професійні навички, дисциплінарні характеристики, встановлено взаємозв’язок між ними, визначено необхідність та напрями застосування в колективному та трудовому договорах.

11. Оцінка стану розвитку дисципліни праці на державному та регіональному рівнях дозволила встановити, що система обліку та звітності дисципліни праці, що склалась в Україні, не дає можливості проведення комплексної кількісної оцінки її стану і перспектив розвитку, а визначення якісних характеристик дисципліни ускладнено через брак необхідної інформації. На регіональному рівні оцінюються показники простоїв і прогулів робочого часу в цілому в людино-годинах, на одного середньооблікового працівника (у годинах), кількість невідпрацьованих одним працівником годин (окрім простоїв, прогулів). Простежується тенденція зростання простоїв і прогулів. На рівні підприємства в загальних втратах робочого часу значну частку займають оплачувані втрати робочого часу внаслідок вимушених простоїв.

12. З метою підвищення ефективності управління дисциплінарними відносинами в дисертації розроблено їх науково-методичне забезпечення, яке включає: 1) методику кількісно-якісної оцінки дисципліни праці в Україні, що базується на сполученні статистичних та соціологічних даних; 2) методику побудови «дерева показників», яка включає агрегацію показників за рівнями господарювання. На рівні держави – це інтегральна оцінка її кількісного стану і рівня якості, тобто рівень дисциплінованості праці, який дозволяє визначити рівень благополуччя країни, регіону, галузі відповідно стану дисципліни праці. Інтегральний показник формується на основі комплексних показників, що включають кількісні та якісні характеристики рівня дисципліни праці. На рівні підприємства розраховуються окремі показники рівня дисципліни праці у вигляді коефіцієнтів втрат робочого часу через порушення дисципліни праці. Надається розгорнута оцінка якісних характеристик дисципліни за рівнем освіченості, умовами праці, типами трудової поведінки працівників. На особистісному рівні (одиничні показники) оцінюється рівень утрат робочого часу за видами поведінки працівників.

13. З метою прогнозування та попередження найбільш розповсюджених втрат робочого часу, їх зниження та підвищення рівня дисципліни праці в суспільстві в дисертації розроблено економіко-математичні моделі запобігання ризиків від порушень дисципліни праці на виробничому рівні та моделі відтворювальних процесів забезпечення дисципліни праці в Україні та регіоні.

14. Обґрунтовано концептуальні засади стратегії дисциплінарних відносин на виробничому, регіональному та національному рівнях. Визначено стратегічні орієнтири та засоби формування дисциплінарних стратегій на підприємстві. Обґрунтовано взаємозв’язок організаційних та дисциплінарних стратегій на виробничому рівні. Досліджено взаємозв’язок між стадіями життєвого циклу підприємства, стратегіями розвитку підприємства та дисциплінарними стратегіями. Визначено узагальнену модель управління дисциплінарними відносинами підприємства.

Публікації автора:

Монографії

1. Лутай Л.А. Дисциплінарні відносини: стратегія розвитку та механізм забезпечення / Донецький нац. ун-т економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського МОН України. – Донецьк, 2007. – 377 с. Бібліогр.: с. 300-314 (23,6 д.а.).

(Рецензія: Вісник Донецького національного університету, серія В. – Економіка і право, 2007. – № 1. – С.554-556)

2. Лутай Л.А. Управління дисциплінарними відносинами: теоретико-методологічні аспекти / Донецький держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського МОН України.– Донецьк, 2006. – 220с. - Бібліогр.: с. 190-205

(13, 8 д.а.).

(Рецензія: Економіст, 2006. – №11. – С.73)

3. Лук’янченко Н.Д. Управління трудовим колективом в умовах трансформації економіки / Н.Д. Лук’янченко, Л.А. Лутай, О.Ю. Сердюк. Донецький національний університетДонецьк, 2006. – 236 с. – Бібліогр.: с. 198-210 (15/3,75 д.а).

Особистий внесок здобувача: здійснено структурний аналіз дисциплінарних відносин (розділ 2.1), проаналізовано форми влади в трудових колективах, встановлено їх вплив на розвиток дисциплінарних відносин (розділ 2.2), досліджено правовий механізм реалізації дисциплінарної відповідальності (розділ 2.3).

Статті у наукових фахових виданнях

4.Лутай Л.А. Оцінка проблем дисципліни праці в Донецькій області та напрямів її розвитку/ Л.А. Лутай, О.Ю. Сердюк // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Актуальные проблемы управления человеческими ресурсами и маркетинга в контексте стратегии развития Украины: Сб. науч. тр. – Донецк, 2007. – Т.2. – С.44-52 (0,40/0,20 д.а.).

Особистий внесок здобувача: визначено основні напрями аналізу втрат робо-

чого часу на рівні регіону та їх вплив на стан дисципліни праці в Донецькій області

5. Лутай Л.А. Методичні підходи вимірювання кількісного та якісного стану дисципліни праці // Формування ринкової економіки. Спец. вип «Управління людськими ресурсами: проблеми теорії та практики»: Зб. наук. праць. К.: КНЕУ, 2007. – Т.1, ч.1. – С. 511-520 (0,50 д.а.).

6. Лутай Л.А. Проблема комплексної оцінки дисципліни праці в Україні та регіонах // Галицький економічний вісник. – 2007. – № 1(12). – С. 31-41 (0,93 д а.).

7. Лутай Л.А. Роль мотивації в управлінні дисципліною праці // Менеджер. Вісник Донецького державного університету управління. – 2006. – №4 (38). – С. 130-138 (0,58 д.а.).

8. Лутай Л.А. Види, причини та наслідки порушень дисципліни праці // Прометей: регіон. зб. наук. праць з економіки / ДЕГІ МОН України; Ін-т економіко-правових досліджень НАН України. – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток Лтд», 2006. – Вип. 2(20). – С.161-166 (0,50 д.а.).

9. Лутай Л.А. Формування системи управління життєвим циклом дисципліни

// Вісник ДонДУЕТ. Сер. Економічні науки. – 2006. – № 3 (31). – С.82-91 (0,88 др. арк.).

10. Лутай Л.А. Модель управління дисциплінарними відносинами на промисловому підприємстві // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Управление человеческими ресурсами: государство, регион, предприятие. Сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2006. – Т.3. – С.86-93 (0,40 д.а.).

11. Лутай Л.А. Институт ответственности: комплексный поход // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Сер. економічна. – Донецьк, ДонНТУ, 2006. – Вип. 103-3. – С.189-196 (0,50 д.а.).

12. Лутай Л.А. Формирование системных характеристик профессионализма рабортников угольных шахт // Вісник Донецького національного університету. Серія В. – Економіка і право, 2006. – № 1. – С.208-216 (0,40 д.а.).

13. Лутай Л.А. Створення системи дисциплінарної відповідальності (СДВ) у менеджменті підприємства // Економічна стратегія і перспективи розвитку сфери торгівлі та послуг: Зб. наук. праць. – Харків: Харк. держ. ун-т харчування і торгівлі. – 2005. – Вип. 2. – С. 269-276 (0,75 д.а.).

14. Лутай Л.А., Лук’янченко Н.Д. Формування механізму реалізації дисциплінарної відповідальності на підприємстві // Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України: Зб. наук. праць. – Тернопіль: ТАНГ, 2005. – С.154-157 (0,40 /0,20 д.а.).

Особистий внесок здобувача: розроблено дисциплінарний набір менеджменту підприємства, визначено послідовність проведення дисциплінарної процедури.

15. Лутай Л.А. Эволюция прав и обязанностей работников в контексте интеграции Украины в Евросоюз // Вісник Хмельницького нац. ун-ту. Економічні науки. – 2005. – Т.1. – № 3 (66). – С. 263-266 (0,47 д. а.).

16. Лутай Л.А. Дисциплинарная власть и ее влияние на развитие трудового коллектива // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Сер. економічна – Донецьк: ДонНТУ. – 2005. – Вип. 89-2. – С.50-56 (0, 50 д.а.).

17. Лутай Л.А. Правові аспекти регулювання дисциплінарних відносин в Україні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період: Зб. ст. – Львів: ІРД НАН України, 2005. – Вип. 3 – С. 224-234 (0, 58 д.а.).

18. Лутай Л.А. Структура і механізм управління дисциплінарними відносинами на підприємстві // Вісник ДонДУЕТ: Зб. наук. праць. – Донецьк, 2005. – № 3 (27). – С. 72-80 (0,88 д.а.).

19. Лутай Л.А. Соціометричний статус особистості як фактор формування дисциплінованості робітників // Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. праць. – К.: Акад. муніципального управління, 2004. – С. 250-254 (0, 42 д.а.).

20. Лутай Л.А. Теоретико-методологическая сущность дисциплины и ее роль в менеджменте предприятия // Торгівля і ринок України: Зб. наук. праць. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2004. – Вип. 17, т.1. – С.112 – 124 (1,44 д.а.).

21. Лутай Л.А. Методика измерения уровня социального развития коллектива и его влияние на формирование трудовой дисциплины» // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Управление человеческими ресурсами: гос-во, регион, предприятие: Сб. науч. трудов. – Донецьк: ИЭП НАН Украины, 2004. – Т.2. – С. 311-319 (0, 40 д.а.).

22. Лутай Л.А. Формування трудової дисципліни як фактор мотивації праці

// Торгівля і ринок України: Зб. наук. праць. – Донецьк: ДонДУЕТ. – 2004. – Вип. 16. – Т.2. – С. 96-102 (0,40 д.а.).

23. Лутай Л.А. Методика визначення соціальних установок на трудову дисципліну // Регіональні проблеми розвитку і розміщення продуктивних сил України: Зб. наук. праць – Тернопіль: ТАНГ. – 2004. – С.136-139 (0, 40 д.а.).

24. Лутай Л.А.Уровень благополучия взаимоотношений как регулятор дисциплинированности трудового коллектива // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ 2004. – Вип. 192. – С. 1221-1227 (0,40 д.а.).

25. Лутай Л.А. Соціальний контроль як умова формування дисциплінованості робочих // Зб. наук. праць Черкаського держ. технологічного ун-ту. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ, 2004. – С. 30-37 (0, 71д.а.).

26. Лутай Л.А. О повышении «цены» рабочего времени в рыночной экономике // Вісник технологічного університету Поділля. Економічні науки. – 2003. – Т. 2. – С. 122-126 (0,63 д.а.).

27. Лутай Л.А. Укрепление дисциплины труда в трансформационной экономике // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Экономика и социология труда, менеджмент персонала: Сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2003. – Т.4., ч. 2. – С. 98-105 (0,40д.а.).

28. Лутай Л.А. Зарубежный опыт укрепления трудовой дисциплины // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків і залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект: Зб. наук. праць. – Донецьк: ДонНУ, 2003. – С. 150-153 (0,57д.а.).

29. Лутай Л.А. Основні напрямки вдосконалення інформаційного забезпечення менеджменту підприємства // Торгівля і ринок України: Зб. наук. праць. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2002. – Вип. 14. – Т.1. – С. 297-303 (0,48 д.а.).

30. Лутай Л.А. Потреби працівників і їхній вплив на мотивацію поведінки / Л.А. Лутай, А.М. Германчук // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2001. – Вип. 89. – С. 87-91(0, 40/0,20 д.а.).

Особистий внесок здобувача: визначено основні мотиви поведінки працівників за категоріями персоналу на основі методу експертного опитування.

Публікації в інших виданнях

31. Лутай Л.А. Жизненный цикл дисциплины в системе менеджмента профессионального развития // Ефективність сучасного менеджменту та управління персоналом організації: Зб. наук. праць. – Харків: ХІБМ, 2006. – С. 30-35(0,40 д.а.).

32. Лутай Л.А. Механизм управления дисциплинарными отношениями предприятия в условиях переходной экономики // Вісник Черкаського нац. ун-ту. Серія: Економічні науки. – 2005. – Вип. 69. – С.123-130 (0,71 д.а).

33. Лутай Л.А. Создание информационной системы управления трудовой дисциплиной на угольных шахтах // Науковий вісник Полтавського університету споживчої кооперації України. Сер.: Економічні науки. – 2004. – № 4 (12). – С.57-60 (0, 42 д.а.).

34. Лутай Л.А. Проблеми дослідження макросередовища в умовах ринку // Торгівля і ринок України: Зб. наук. праць. – Донецьк: ДДКІ. – 1998. – С. 41-42 (0,40 д.а.).

Матеріали наукових конференцій

35. Лутай Л.А. Роль профспілок у колективно-договірному регулюванні дисциплінарних відносин // Современное профсоюзное движение: идеология, кадры, образование: Материалы Междунар. круглого стола. – Святогорск, 21-23 мая, 2007г. – Святогорск, 2007. – С. 64-68 (0,21д.а.).

36. Лутай Л.А. Проблемы культуры дисциплины в контексте инновационной культуры общества // Развитие инновационной культуры общества: проблемы и перспективы: Материалы науч.-практ. конф. – Симферополь, 24 нояб. 2006р. – Симферополь, КИБ, 2006. – С. 181 – 182 (0,20 д.а.).

37. Лутай Л.А. Формування комплексної оцінки стану трудової дисципліни // Держава та ринок: стратегія внутрішнього розвитку промислових регіонів: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. – Маріуполь, 9-11черв.2006 р. – Маріуполь, 2006. – С. 184-187 (0,20 д.а.).

38. Лутай Л.А. Формирование мотивационного механизма соблюдения дисциплины труда в менеджменте предприятия // Научное обеспечение процессов реформирования экономических отношений в условиях рыночной экономики: Материалы УІІ науч.-практ. конф. – Симферополь, 21 апр. 2006 г. – Симферополь, КИБ, 2006. – С. 134-137 (0,20 др. арк.).

39. Лутай Л.А. Систематизация нарушений дисциплины как источник управления персоналом // Управління підприємством: проблеми та шляхи їх вирішення: Матеріали ІІ Міжнар. наук. конф. – Донецьк, 6-8 жовт. 2005 р. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – Т.1. – С. 21-23 (0,20 д.а.).

40. Лутай Л.А Структура дисциплинарных отношений в условиях переходной экономики // Соціально-економічні наслідки ринкових перетворень у постсоціалістичних країнах: Матеріали ІІ Міжнар. науково-практ. конф. – Черкаси, 28-30 берез. 2005 р. – Черкаси: ЧНУ, 2005. – С.211- 214 (0,20 д.а.)

41. Лутай Л.А Дисциплинарные отношения на предприятии: сущность и классификация // Научное обеспечение процессов реформирования экономических отношений в условиях рыночной экономики: Материалы УІ научно-практ. конф. – Симферополь, 22-23 апр. 2005 г. – Симферополь, 2005. – Т. ІІІ. – С.177-179 (0,20 д.а.).

42. Лутай Л.А. Проблемы разграничения дисциплинарной и материальной ответственности в управлении предприятием // Актуальные проблемы современных наук: теория и практика: Матеріали Міжнар. науково-практ. конф. – Днепропетровск, 8 июня 2005г. – Днепропетровск, ДНУ. – 2005 – С.77-80 (0,20 д.а.).

43. Лутай Л.А. Понятие дисциплины в современной экономике и проблемы ее структуризации // М.І. Туган-Барановський – видатний вчений-економіст. Спадщина і новації: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. – Донецьк, 20-21 січ. 2005 р. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – С. 187-189 (0,20 д.а.).

44. Лутай Л.А. Формирование сбалансированной системы дисциплинарной власти в трансформационной экономике // Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ, 20 квіт. 2005 р. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т.1 – С. 91-92 (0,20 д.а.).

45. Лутай Л.А. Методика визначення соціальних установок на трудову дисципліну // Регіональні проблеми зайнятості і ринку праці: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. – Тернопіль, 14-15 трав. 2004 р. – Тернопіль: ТАНГ, 2004. – С. 248-249 (0,20 д.а.).

46. Лутай Л.А. Соціальний контроль як умова формування дисциплінованості робочих // Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю: Матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. – Черкаси, 24-26 берез. 2004 р. – Черкаси: ЧДТУ, 2004. – С. 94-96 (0, 20 д.а.).

47. Лутай Л.А. Роль микросоциальной среды в формировании дисциплинированности горнорабочих // Економіка підприємства: проблеми теорії та практики: Матеріали ІІ Всеукр. наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ, 23 берез. 2004 р. Дніпропетровськ, Наука і освіта, 2004. – С. 63-65 (0, 20 д.а).

48. Лутай Л.А. Значение социальной установки на трудовую дисциплину в повышении дисциплинированности робочих // Наука і освіта 2004: Матеріали VІІ Міжнар. наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ, 10-25 лют. 2004 р. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. 13. – С. 62 - 64 (0, 20 д.а.).

49. Лутай Л.А. Методологические аспекты регулирования трудовой дисциплины на предприятиях различных форм собственности в Украине // Управління підприємствами: проблеми та шляхи їх вирішення: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. – Донецьк, 1-3 жовт. 2003 р. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. – Т.1. – С.207 – 211 (0,21 д.а.).

50. Лутай Л.А. Социологические аспекты укрепления дисциплины труда в рыночной экономике // Сучасні проблеми науки та освіти. Укр. асоціація «Жінки в науці та освіті»: Матеріали ІУ Міжд. міждисц. наук.-практ. конф. – Ялта/Харьков, 1-10 травня, 2003р. – Харків: ХНУ, 2003 – С. 63 (0, 20 д.а.).

51. Лутай Л.А. Шляхи формування маркетингової стратегії сучасного підприємства // Современный бизнес: проблемы, тенденции, перспективы. Материалы науч.-практ семинара. – Донецк, 3 мар. 2001 р. – Донецк: Бизнес-альянс Донбасса, 2001. – С. 40-42 (0,21 д.а.).

52. Лутай Л.А. Мотивационный менеджмент акционерного общества: проблемы инноваций / Л.А. Лутай, В.В. Лисевич // Розповсюдження інновацій з економіки сталого розвитку: Матеріали Міжнар. наук.-практ. симпоз. – Донецьк, 15-16 берез. 2001 р. – Донецьк: ТОВ «Либідь», 2001. – С. 104-107 (0, 25/0,13 д.а.).

Особистий внесок здобувача: досліджено основні елементи системи мотивації за категоріями працівників акціонерного товариства.

53. Лутай Л.А., Лукьянченко Н.Д. Совершенствование формирования фонда оплаты труда как условие возрастания человеческого фактора // Человеческий фактор в условиях перестройки и обновления социалистического об-ва: Материалы респ. научн. конф. – Донецк 12-14 дек. 1989 г. – Донецк: ДонГУ, 1989. – С. 134-136 (0,20/0,10 д.а.).

Особистий внесок здобувача: розглянуто особливості формування фонду оплати праці в умовах господарського розрахунку й самофінансування, їх вплив на зростання культурного рівня працівників.

Навчальні посібники

54. Лутай Л.А. Дослідження макросередовища підприємства / Л.А. Лутай, С.В. Смеричевська // SWOT-аналіз – основа формування маркетингових стратегій підприємства. Під ред. д.е.н., проф. Л.В. Балабанової – Донецьк: ДонДЕУТ, 2001. – С. 31-45 (11,4/0,44/0,22 д.а.)

Особистий внесок здобувача: надано характеристику політико-правовим та економічним факторам макросередовища з погляду їх впливу на підприємство.

55. Лутай Л.А. Планирование работы с персоналом. Прогнозирование работы с персоналом и его основные этапы: ретроспекция, диагноз, выбор метода прогнозирования // Менеджмент персонала / Под ред. Л.В. Балабановой. – Донецк: Донбасс, 1996. – С. 37-42. (7,67/ 0,38 д.а.).

Особистий внесок здобувача: визначено особливості планування персоналу та основні етапи прогнозування управління персоналом.