Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Котов Євген Валерійович. Механізм формування та реалізації державного управління охороною праці: Дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / НАН України; Інститут економіки промисловості. - Донецьк, 2002. - 200арк. - Бібліогр.: арк. 162-174.



Анотація до роботи:

Котов Є.В. Механізм формування та реалізації державного управління охороною праці. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – Організація управління, планування і регулювання економіки. - Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2002.

Дисертаційну роботу присвячено розробці теоретичних і науково-практичних питань реформування організаційно-економічного механізму управління охороною праці в Україні. Здійснено оцінку концептуального, нормативно-правового та науково-методичного забезпечення управління охороною праці. Визначено проблеми та причини їх невідповідності вимогам ефективного управління охороною праці на державному, регіональному та виробничому рівнях. Систематизовано першочергові напрями адаптації вітчизняної системи управління охороною праці до міжнародних здобутків у цій сфері. Розкрито недоліки законодавства з охорони праці, управління охороною праці на підставі власних досліджень та за результатами експертного опитування керівників і фахівців служб охорони праці.

Розроблено напрями удосконалення концептуальної бази управління охороною праці. Надано пропозиції з удосконалення законодавства про охорону праці, про підприємства, про місцеві держадміністрації та місцеве самоврядування. Здійснено науково-методичне забезпечення стимулювання охорони праці на підприємстві та розроблено інструктивні рекомендації з їх впровадження.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової задачі щодо формування та розвитку організаційно-економічного механізму управління охороною праці на підставі удосконалення концептуального, нормативно-правового та науково-методичного забезпечення.

У процесі дослідження цієї проблеми сформульовано такі висновки теоретичного та науково-практичного спрямування:

1. Недосконалість концептуальних засад державного управління охороною праці, невизначеність його сутності, принципів, пріоритетів, основних напрямів та механізму забезпечення стали значною перешкодою для ефективного збереження трудового потенціалу, обумовили втрату здоров'я та життя працюючих на виробництві, зорієнтували зусилля на компенсацію наслідків несприятливих умов праці, а не на профілактичну діяльність щодо їх попередження. Поєднання на державному рівні органів управління та контролю скасували можливість затребування відповідальності за неефективність політики в сфері охорони праці, погіршення стану охорони праці, невмонтованість управління охороною праці в процес реформування господарського механізму.

Виходячи з цього обґрунтовано зміст, мету, принципи державного управління охороною праці, які зорієнтовані на забезпечення дієвості правової бази, попереджувальний характер управлінської діяльності, економічну зацікавленість діяльності щодо забезпечення охорони праці, чіткий розподіл відповідальності за незабезпечення охорони праці.

2. Вагомий внесок у розвиток вітчизняного законодавства надасть адаптування до сучасних умов та використання позитивного міжнародного досвіду з управління охороною праці. Було досліджено досягнення розвинених країн з вирішення проблем управління охороною праці, фінансового забезпечення заходів з охорони праці, економічного стимулювання роботодавців у цій сфері та наукового забезпечення охорони праці.

3. Основні пріоритети та напрями управління охороною праці визначають поєднання реформування господарського механізму з відповідними процесами в охороні праці; гарантованість реалізації прав і гарантій власника і працівника в сфері охорони праці; моніторинг потреб удосконалення управління охороною праці; формування державної політики охорони праці та її реалізацію; розвиток системи страхування від виробничих ризиків. Системність визначених пропозицій обумовлено розробленою низкою заходів щодо впровадження визначених напрямів управління охороною праці.

4. Значні досягнення у законодавчому забезпеченні охорони праці в Україні на початку 90-х років поволі почали скасовуватись. Ліквідовано цільове фінансове забезпечення заходів з охорони праці через закриття фондів охорони праці на галузевому, регіональному та виробничому рівнях. Суми, витрачені на ліквідацію наслідків несприятливих умов праці, значно перевищують витрати на поліпшення стану охорони праці. Економічне стимулювання охорони праці не знайшло необхідного розвитку. Скасовано систему наскрізного планування з охорони праці.

За результатами оцінки чинного законодавства з охорони праці виявлено його недостатню ефективність та дієвість. У зв'язку з цим надано пропозиції з удосконалення змісту чинного законодавства про охорону праці та про підприємства. Вони обумовлюють пільгове оподаткування та кредитування коштів підприємств, які спрямовані на поліпшення стану охорони праці, впровадження систем стимулювання охорони праці на виробничому рівні; підвищення відповідальності роботодавців за стан охорони праці, включення до умов контрактів керівників підприємств показників, що визначають ефективність управління охороною праці.

5. Зміни та доповнення до законів України "Про місцеві державні адміністрації" та "Про місцеве самоврядування в Україні" містять притаманні цим органам та структурам напрями діяльності щодо забезпечення реалізації прав і гарантій законодавства з охорони праці, державної та регіональної політики в сфері охорони праці; сприяння підготовці у вузах фахівців з охорони праці та їх працевлаштування; надання медичної, юридичної допомоги та консультацій з охорони праці, забезпечення демократизації процесів у договірному регулюванні охорони праці.

6. Оцінка науково-методичного забезпечення управління охороною праці визначила значні прогалини у цьому процесі. Комплексні системи управління охороною праці та дуже популярні в 70-80-х роках системи стимулювання охорони праці на підприємстві були проігноровані та забуті при прийнятті вітчизняного законодавства з охорони праці, а типові положення з цих питань зі стану проектів так і не виходять. Залишається незадовільною потреба практики управління охороною праці у використанні положень з науково-методичного забезпечення стимулювання охорони праці.

7. Задовольняючи цю потребу, на підставі аналізу вітчизняного досвіду застосування систем стимулювання охорони праці на підприємстві та визначення їх недоліків, було розроблено відповідні методичні рекомендації, які спрямовані на підвищення зацікавленості всіх категорій працівників у діяльності в сфері охорони праці. Перевагами системи стимулювання охорони праці є її органічна вбудованість у систему стимулювання праці та управління охороною праці на підприємстві, диференціація оціночних показників у залежності від категорій працюючих, їх професійних обов’язків і можливостей впливу на стан охорони праці. Визначено принципи системи стимулювання охорони праці, умови стимулювання, джерела заохочувальних виплат.

Було надано пропозиції до Закону України "Про охорону праці" з удосконалення положень із стимулювання охорони праці на всіх рівнях управління. Окреслено пріоритетні напрями державної політики в сфері економічного заохочення роботодавців щодо вирішення питань охорони праці на підприємстві.

Публікації автора:

1. Новікова О.Ф., Ходачкова Н.І., Котов Є.В. Оцінка чинного законодавства про охорону праці та напрями його удосконалення. - Донецьк: ІЕП НАН України, 2000. - 112 с.

Особистий внесок: здійснено аналіз ефективності управління охороною праці на державному, регіональному, галузевому рівнях та на рівні підприємства; окреслено напрямки удосконалення законодавства про охорону праці, визначено перешкоди та пріоритети впровадження системи стимулювання охорони праці; здійснено оцінку роботи служби охорони праці та надано рекомендації з підвищення ефективності її діяльності; надано пропозиції з удосконалення законодавчого та нормативно-правового забезпечення управління та стимулювання охорони праці та його впровадження.

2. Новікова О.Ф., Осауленко О.Г., Калачова І.В., Антонюк В.П., Осовий Г.В., Шамільова Л.Л., Котов Є.В., Ходачкова Н.І. Безпека умов праці // Соціальна захищеність населення України. – Донецьк-Київ: ІЕП НАН України; Держкомстат України. - 2001. - С. 180-195.

Особистий внесок: здійснено оцінку рівня виробничого травматизму та виробничо-обумовленої захворюваності на державному та регіональному рівнях, визначено вагомість виробничих небезпек.

3. Амоша О.І., Новікова О.Ф., Крот В.І., Котов Є.В., Старіченко Л.Л., Лесенко Г.Г. Методичні положення зі стимулювання охорони праці // Регіональне управління охороною праці. – Донецьк: ІЕП НАН України. – 2000. – С. 141-163.

Особистий внесок: обґрунтовано загальні принципи системи стимулювання охорони праці на рівні підприємства, розроблено показники та умови матеріального стимулювання та визначено види морального заохочення.

4. Котов Е.В. Методическое обеспечение стимулирования охраны труда на угольном предприятии // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. - Донецк: ИЭП НАН Украины. - 1998. – С. 411-418.

5. Котов Е.В. Проблемы развития научно-технического потенциала и обеспечение охраны труда // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. - Донецк: ИЭП НАН Украины. - 1999.-С. 273-278.

6. Котов Є.В. Підвищення рівня охорони праці – один з головних важелів соціального захисту працюючих // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. - Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2000. – Т. 1. – С. 214-221.

7. Котов Є.В. Про діяльність органів місцевого самоврядування в сфері охорони праці // Экономика промышленности. - Донецк: ИЭП НАН Украины. - 2000. - С. 349-355.

8. Котов Є.В. Соціальний захист трудового потенціалу в сфері охорони праці // Социально-экономические аспекты промышленной политики. - Донецк: ИЭП НАН Украины. - 2001. - С. 47-54.

9. Котов Є.В. Рівень управління охороною праці та його вплив на стан трудового потенціалу на виробництві // Проблеми формування ринкової економіки. Спец. вип. "Управління людськими ресурсами: проблеми теорії та практики". – К.: КНЕУ. - 2001. - С. 445-449.

10. Котов Є.В. Удосконалення теоретичного та науково-методичного забезпечення стимулювання охорони праці // Економіка промисловості. - 2001. - №1 (11). – С. 125-131.

11. Котов Е.В. Оценка состояния охраны труда на промышленных предприятиях // Вісник Донецького ун-ту. Серія В "Економіка і право". - 2000.- № 1. -С.55-63.

12. Александров И.А., Липницкий Д.В., Котов Е.В. Создание банка данных специалистов в области охраны труда // Труди Міжнар. конф. "Проблеми та перспективи розвитку економіки України в умовах ринкової трансформації". - Дніпропетровськ: НГАУ. - 1999. - Т. 4. - С. 8-10.

Особистий внесок: проаналізовано передумови створення банку даних спеціалістів з охорони праці та напрями використання.

13. Амоша О.І., Котов Є.В. Збереження трудового потенціалу на виробництві в системі регіонального управління // Матеріали Міжнар. конф. "Україна в ХХІ столітті: концепції та моделі економічного розвитку". - Львів: ІРД НАН України. - 2000. - Ч. ІІ. - С. 143-145.

Особистий внесок: визначено причини незадовільного стану охорони праці та основні завдання регіональної системи управління охороною праці.

14. Котов Е.В. Причины неэффективности стимулирования охраны труда на предприятии и пути их решения // Труди Всеукраїнської конф. "Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання". - Донецьк: ДонНУ. - 2000. - Ч.ІІ. - С. 110-112.

15. Котов Є.В. Напрями удосконалення нормативно-правового забезпечення управління охороною праці // Тези Всеукраїнської конф. “Теорія та практика управління у трансформаційний період”. - Донецьк: ІЕП НАН України. - 2001. - Т. 1. - С. 115-119.

16. Котов Є.В. Перспективні напрями оцінки стану охорони праці // Праці Міжнар. конф. "Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання". - Донецьк: ДонНУ. - 2001. - Ч. 1. - С. 259-262.