Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Гербологія


Масик Ігор Миколайович. Механічні та біологічні заходи зниження потенційної забур'яненості ріллі в умовах Лівобережного Лісостепу України : Дис... канд. наук: 06.01.13 - 2009.



Анотація до роботи:

Масик І.М. Механічні та біологічні заходи зниження потенційної забур’яненості ріллі в умовах Лівобережного Лісостепу України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.13 – гербологія. – Національний університет біоресурсів і природокористування України, Київ, 2009.

В дисертації представлені результати трирічних досліджень, які розкривають вплив різних способів основного обробітку ґрунту на потенційну забур’яненість ріллі, актуальну забур’яненість посівів, щільність ґрунту, вміст агрономічно цінних агрегатів та запаси продуктивної вологи в чорноземі типовому, ріст, розвиток і врожайність вівса та картоплі. Визначені рослини, екстракти з яких впливають на проростання бур’янів. Встановлений вплив різних типів ґрунту на проростання насіння бур’янів. Виявлено вплив досліджуваних способів основного обробітку ґрунту на врожайність вівса та картоплі і показники енергетичної та економічної ефективності їх вирощування.

За результатами досліджень виробництву рекомендована система різноглибинного полицевого основного обробітку ґрунту в короткоротаційній сівозміні.

У дисертації викладене теоретичне обґрунтування і експериментально встановлене нове вирішення наукової і практичної проблеми зниження потенційної забур’яненості ріллі за допомогою системи різноглибинного полицевого основного обробітку ґрунту в короткоротаційній зерно-просапній сівозміні Лівобережного Лісостепу України. На підставі аналізу експериментальної інформації зроблені наступні висновки:

1. Заміна оранки безполицевими обробітками під овес і картоплю пов’язана з тенденцією збільшення щільності ґрунту, особливо після дискування. На всіх досліджуваних варіантах основного обробітку ґрунту показники щільності ґрунту були в оптимальних межах як для росту і розвитку рослин вівса та картоплі, так і бур’янів. Ці умови викликають збільшення забур’яненості посівів на безполицевих способах основного обробітку ґрунту, особливо після дискування. Поява сходів бур’янів в польових умовах перебуває в прямій залежності від щільності ґрунту.

2. Вміст агрономічно цінних агрегатів ґрунту під посівами вівса при заміні оранки плоскорізним обробітком збільшується на 5,2 % в фазу сходів та 6,7 % – перед збиранням врожаю, а при вирощуванні картоплі - на 7,4 % перед першим міжрядним обробітком та на 7,6 % перед збиранням, що сприяє збільшенню рясності бур’янів на 68 % – при вирощуванні вівса та на 39 % - при вирощуванні картоплі.

3. Запаси продуктивної вологи в фазу сходів вівса у верхньому 0 – 10 см шарі ґрунту були найбільшими у варіанті з оранкою – 13,9 мм, а найменшими після дискування – 8,3 мм. В умовах достатнього зволоження в дослідах рясність бур’янів зростає зі зменшенням запасів продуктивної вологи у верхньому шарі ґрунту на тлі його ущільнення і покращення агрегатного стану.

4. Щорічне систематичне дискування під культури призводить до збільшення забур’яненості ґрунту за три роки досліджень на 15 % порівняно з початковим станом. Різноглибинна оранка в сівозміні, навпаки, забезпечила її зменшення на 12 %.

5. Зміна якісного складу насіння бур’янів в орному шарі ґрунту за роки досліджень виражена збільшенням частки його, яке втратило життєздатність. При цьому варіанти основного обробітку ґрунту істотно відрізняються за впливом на життєздатність насіння бур’янів. На тлі плоскорізного обробітку і дискування ґрунту за три роки досліджень в шарах 10 – 20 і 20 – 30 см частка мертвого насіння зросла на 56 – 70 %, але в шарі 0 – 10 см зросла частка схожого насіння на 60 %. У варіанті з різноглибинною оранкою відбулось прогресуюче зменшення на 34 % кількості схожого насіння бур’янів у шарі 0 – 10 см.

6. При заміні оранки плоскорізним обробітком чи дискуванням актуальна забур’яненість посівів вівса в фазу сходів на неудобреному фоні та з внесенням добрив збільшується, відповідно, на 83,1 – 167 % і перед збиранням урожаю на 98,7 – 189 %.

7. Безполицеві обробітки при вирощуванні картоплі сприяли збільшенню актуальної забур’яненості. Перед першим міжрядним обробітком за плоскорізного розпушування відповідно по фонам удобрення вона зросла порівняно з контролем на 46,3 та 33,5 %, дискування – на 133 та 98 %, дворазового дискування – на 23,6 та 22,8 %. Перед збиранням урожаю картоплі збільшення забур’яненості порівняно з оранкою склало відповідно, в 1,4; 2,2 – 2; 1,3 рази.

8. Урожайність зерна вівса у варіанті з оранкою залежно від добрив склала 2,87 – 3,44 т/га. Заміна оранки плоскорізним розпушуванням чи дискуванням веде до тенденції зниження урожайності культури на неудобреному фоні та до істотного її зниження на тлі застосування добрив. Найбільша урожайність картоплі залежно від добрив виявлена після оранки (23,3 – 25,7 т/га). Безполицеві обробітки ґрунту викликають істотне зниження урожайності культури.

9. Сильними інгібіторами проростання насіння бур’янів виявились екстракти із ріпаку, дурману, картоплі, люцерни, зменшуючи схожість його на 5 – 30 %. Цей ефект можна реалізувати в практиці контролювання забур’яненості полів фітоценотичним методом.

10. Найкращими для проростання насіння бур’янів серед досліджуваних типів ґрунтів виявилися умови на чорноземі типовому, де схожість його сягала від 4,5 до 60,5 %. Встановлена ймовірність більшої забур’яненості ґрунтів зі зростанням їх родючості.

11. Найвищий показник рентабельності вирощування досліджуваних культур одержаний за використання різноглибинної оранки в сівозміні, сягаючи для вівса без застосування добрив – 50,4 %, з добривами – 28,9 %, для картоплі, відповідно, 148 та 152 %.

Публікації автора:

  1. Масик І.М. Вплив різних способів основного обробітку на зменшення потенційної засміченості ґрунту при вирощуванні картоплі /І.М. Масик, Ю.Г. Міщенко // Вісник ЛДАУ: сер. ”Агрономія”. – Львів, 2004. – №8. – С. 80 – 84 (виконання досліду, аналіз отриманих результатів, написання статті).

  2. Масик І.М. Вплив різних способів основного обробітку на потенційну засміченість ґрунту в умовах Сумської області /І.М. Масик, М.С. Кравченко // Вісник СНАУ: сер. “Агрономія і біологія”. – Суми, 2004. – №6(9). – С. 117 – 119 (виконання досліду, аналіз отриманих результатів, написання статті).

  3. Масик І.М. Аллелопатичний вплив екстрактів із багаторічних трав на проростання малорічних бур’янів /І.М. Масик // Вісник СНАУ: сер. “Агрономія і біологія”. – Суми, 2004. – №12(10). – С. 118 – 119.

  4. Масик І.М. Енергозберігаючі технології в землеробстві /І.М. Масик, М.С. Кравченко // Вісник СНАУ: сер. “Агрономія і біологія”. – Суми, 2005. – №12(11). – С. 86 – 90 (виконання досліду, аналіз отриманих результатів, написання статті).

  5. Масик І.М. Вплив способів основного обробітку на щільність ґрунту під посівом вівса /І.М. Масик // Вісник СНАУ: сер. “Агрономія і біологія”. – Суми, 2006. – №11 – 12 (12-13). – С. 148 – 149.

  6. Масик І.М. Вплив різних типів ґрунту на проростання насіння бур’янів / І.М. Масик, М.С. Кравченко // Вісник СНАУ: сер. “Агрономія і біологія”. – Суми, 2007. – №10 – 11 (14-15). – С. 103 – 104 (виконання досліду, аналіз отриманих результатів, написання статті).

  7. Масик І.М. Вплив способів основного обробітку ґрунту на потенційну та фактичну забур’яненість вівса /І.М. Масик // Наук.-прак. конф. викладачів, аспірантів та студентів СНАУ: матеріали. – Суми, 2004. – С. 66 – 67.

  8. Масик І.М Вплив водних екстрактів із рослин на проростання різних видів бур’янів /І.М. Масик // Наук.-прак. конф. викладачів, аспірантів та студентів СНАУ: матеріали. – Суми, 2005. – С. 31– 32.

  9. Масик І.М. Еколого-безпечні заходи боротьби з бур’янами /І.М. Масик // Екологічні проблеми виробництва та споживання екологічно чистої агропромислової продукції (ЕП – 2005): четверта міжнародна наук.-прак. конф.: тези доповідей. – Суми, 2005. – С. 217 – 218.

  10. Масик І.М. Вплив мінеральних добрив на проростання насіння бур’янів при різних способах основного обробітку ґрунту /І.М. Масик // Аграрний форум – 2006: міжнародна наук.-прак. конф.: матеріали. – Суми, 2006. – С. 44.

  11. Кравченко М.С. Енергозбереження в землеробстві /М.С. Кравченко, І.М. Масик // Аграрний форум - 2006: міжнародна наук.-прак. конф.: матеріали. – Суми, 2006. – С. 42.

  12. Масик І.М. Вплив способів основного обробітку ґрунту на потенційну засміченість / І.М. Масик // Наук.-прак. конф. викладачів, аспірантів та студентів СНАУ: матеріали. – Суми, 2006. – С. 45 – 46.

  13. Масик І.М. Вплив щільності ґрунту на проростання насіння бур’янів в залежності від способів основного обробітку ґрунту /І.М. Масик // Наук.-прак. конф. викладачів, аспірантів та студентів СНАУ: матеріали. – Суми, 2008. – Т.ІІІ. – С. 204.