Ковальчук Ростислав Євгенович. Медико-соціальне обґрунтування оптимізації системи профілактики захворювань серед підлітків на моделі хвороб органів дихання. : Дис... канд. наук: 14.02.03 - 2005.
Анотація до роботи:
Ковальчук Р.Є. Медико-соціальне обґрунтування оптимізації системи профілактики захворювань серед підлітків на моделі хвороб органів дихання. – Рукопис
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.03. – соціальна медицина. Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика, Київ 2005.
У дисертації вивчено закономірності та основні чинники ризику виникнення хвороб у дітей 15-17 річного віку, із поглибленим дослідженням хвороб органів дихання. Обґрунтована, рекомендована до впроваджена і апробована оптимізована на засадах керованого інтегрованого розподілу завдань система профілактики захворювань із врахуванням пріоритетних хвороб, що належать до інших класів за МКХ. Розроблена модель інформаційно-освітнього забезпечення основами профілактичних знань, сформовані адресати, способи і носії доведення інформації із врахуванням лідера з сім'ї, шкільного і позашкільного середовища. Запропонована і впроваджена група сприяння здоров'ю, що працює у трьох напрямках: медичному (підсистема «Здоров'я через медицину»), адміністративному («Здоров'я через державне управління») і педагогічному («Здоров'я через освіту»). Науково обґрунтовані доповнення до чинників ризику і потреба у формуванні мотивацій щодо протидії шкідливим звичкам не пізніше 10 років життя дитини, до періоду активної соціалізації.
Комплексним соціально-гігієнічним дослідженням на підставі виявлення особливостей та закономірностей формування хвороб підлітків в залежності від дії чинників різного походження та попередження їх виникнення, встановлено неадекватність наявних форм і методів профілактики захворювань, що потребувало наукового обгрунтування якісно нової оптимізованої системи профілактики захворювань на моделі найбільш представницького їх класу - хвороб органів дихання серед досліджуваного контингенту, впровадження якої довело її медичну, соціальну та економічну ефективність.
Встановлена тенденція до зростання захворюваності підлітків за рахунок приросту хвороб органів дихання (на 17,1%). Значно збільшились показники їх захворюваності на хвороби класів “Новоутворення” (до 6 разів), “Хвороби ендокринної системи, розладу харчування та порушення обміну речовин “ (до 7 разів), “Хвороби системи кровообігу” ( у 2,3 рази), “Хвороби кістково - м’язової системи та сполучної тканини” (у 1,8 рази). Хворими при медичних оглядах виявлялось 83,1% обстежених осіб обох статей (82,4% юнаків та 94,2% дівчат), кратність захворювань яких коливалась у межах 2,1-2,3 на одного обстеженого, а здоровими – всього 16,8%підлітків (17,6% юнаків і лише 5,8% дівчат).
Показано, що у структурі захворюваності підлітків перші рангові місця займають хвороби органів дихання, які в 11,7% випадків супроводжуються змінами функції зовнішнього дихання. Встановлені рівні показників захворюваності на дві третини формуються за рахунок гострих респіраторних вірусних інфекцій верхніх та нижніх дихальних шляхів, грипу, гострого ларингіту і тонзиліту, значного приросту (в 2 рази) вазомоторного і алергічного риніту. Серед хронічних захворювань органів дихання, питома вага яких складає 27,1%, переважають хвороби мигдаликів і аденоїдів, хронічний фарингіт, назофарингіт, синусит. Хронічний бронхіт виявлений у 8,21% обстежених, а частка у ньому обструктивної форми досягає 21,21%.
Доведено, що основними групами чинників ризику патології органів дихання серед підлітків є поведінкові фактори, зокрема, нездоровий спосіб їх життя: поширеність тютюнопаління (63,1±2,45%), вживання алкоголю декілька разів на місяць (47,2±2,74%), куріння інгаляційних наркотичних речовин (30,1±2,36%) та порушення психологічного контакту із батьками (56,9±2,47%) і вчителями (36,2±2,63%).
Показано, що у формуванні захворюваності підлітків суттєвого значення набуває недостатнє виконання їх сім’ями медико-виховної функції: поширеність тютюнопаління у батьків (81,9±3,41%), зловживання ними алкоголем (21,6±4,63%), закритість сімей щодо медичних порад (43,5±1,89%), а також матеріально-побутові проблеми у 58,6±2,38 % сімей, які проявляються дефіцитом у харчуванні фруктів та соків (71,1±2,20%), нестачею продуктів тваринного походження (35,7±2,32%), солодощів (34,5±2,30%).
Встановлена недостатня якість медичного обслуговування підлітків, в першу чергу дівчат, частка необстежених із належною кратністю яких на 64% вища, ніж у юнаків. Виявлено низький рівень відтворення навичок здорового способу життя як підлітками (65,0%, при рівні оцінок знань і вмінь та 2,1-3,0 бали за п’ятибальною шкалою), так і медичним персоналом (лікарів – 2,8 – 4,4 бали), що призводить до дискоординації управління системою профілактики.
Встановлені закономірності формування захворюваності підлітків в залежності від різних чинників покладені в основу наукового обґрунтування оптимізованої системи профілактики захворювань органів дихання якісно новими елементами якої стали координаційна рада при міськвиконкомі, місцеві програми регіонально адаптовані нею до державних програм, ініціативні програми, групи сприяння здоров’ю при координаційній раді, а також створення регіональними управліннями освіти і науки державних обласних адміністрацій при навчальних закладах координаційних рад за участю медиків, вчителів, батьків та учнів, що надало системі якісно нового змісту і дозволило здійснювати реалізацію заходів у трьох напрямках: адміністративному – “Здоров’я через державне управління”, медичному – “ Здоров’я через медицину” і педагогічному – “Здоров’я через освіту”.
Показано, що невід’ємною складовою якісно нової оптимізованої системи профілактики стала розроблена модель інформаційно-освітнього забезпечення підлітків основами профілактичних знань відносно виникнення і перебігу хвороб органів дихання, особливістю якої є її узагальнюючий характер, що сприяє доведенню інформації у різних її формах для всіх учасників реалізації запропонованої системи профілактики.
Впровадження якісно нової системи профілактики хвороб органів дихання серед підлітків та її моделі інформаційно-освітнього забезпечення дозволило інтегрувати заходи медичного і немедичного (управлінського та педагогічного) спрямування. Це покращило якість профілактики захворювань серед підлітків, що підтверджується зростанням на 35 – 43% рівня їх поінформованості щодо чинників ризику, зростанням на 11% числа осіб, які прагнуть змінити якість життя за рахунок його здорового способу, зниженням серед підлітків, які обслуговуються міською поліклінікою №1 первинної захворюваності на гострий фарингіт та тонзиліт (на 13,1%), гострий ларингіт та трахеїт (на 7,7%), зменшенням поширеності та захворюваності на хронічний риніт, назофарингіт та фарингіт (на 11,4%), хронічні хвороби мигдаликів і аденоїдів (на 4,8%), серед медичних працівників – підвищенням на 36% рівня знань з профілактики та на 24% - якості навичок медико-соціального обстеження.
Публікації автора:
У періодичних фахових виданнях, затверджених ВАК України:
Ковальчук Р.Є. Особливості захворюваності підлітків м. Івано-Франківська, виявлені різними методами вивчення // Галицький лікарський вісник. - 2002. - № 4. - С. 38-41. Автор аналізує дані, отримані різними методами вивчення захворюваності для наступної розробки методики вибору пріоритетних напрямків і шляхів профілактики.
Ковальчук Р.Є. Медико-соціальні аспекти смертності підлітків Прикарпаття // Буковинський медичний вісник. - 2002. - № 4. - С. 207-211. Дисертант наводить результати аналізу захворюваності за даними про причини смерті.
Ковальчук Р.Є., Кольцова Н.І. Про інтеграцію валеологічних і медико-соціальних підходів при викладанні профілактичної медицини // Український медичний альманах. - 2002. - № 4 (додаток). - С. 44-46. Дисертантом представлений огляд літератури, цифровий і аналітичний матеріал для обґрунтування ідей статті.
Ковальчук Р.Є. Про необхідність сполучення медико-соціальних і валеологічних підходів та критеріїв оцінки при здійсненні первинної профілактики у підлітковому середовищі // Вісник Сумського державного університету. - 2002. - №11 (44). - С. 33-37. Автором викладені результати експертної оцінки якості профілактики як основи для розробки оціночних критеріїв та шляхів покращання організації первинної профілактики.
Результати вивчення ступеня порушення бронхіальної прохідності і її зворотність у практично здорових осіб, хворих на хронічний обструктивний бронхіт та затяжну негоспітальну пневмонію методом пікфлоуметрії з фармакологічною пробою / Орнат С.Я., Ковальчук Р.Є., Зубань А.Б., Калініченко Ю.М., Волосянко Б.М., Заячук В.М., Островський М.М., Дума З.В., Скробач Н.В., Грицик А.М. // Галицький лікарський вісник. - 2004. - №1. - С. 71- 74.
У інших наукових виданнях:
Ковальчук Р., Кольцова Н., Драпак О., Вовчук В. Виховання здорового способу життя підлітків очима педагогів // Джерела: Науково-методичний вісник. – 2003. - №1 (33). - С. 93-97. Дисертантом представлені матеріали експертної оцінки думки вчителів щодо завдань і стану роботи із збереження здоров’я підлітків.
Ковальчук Р.Є Про необхідність сполучення медико-соціальних і валеологічних підходів та критеріїв оцінки при здійсненні первинної профілактики у підлітковому середовищі //Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Актуальні питання теоретичної та практичної медицини”. - Суми. - 2002. - С. 96-97. Дисертантом наведені чинники ризику для здоров’я підлітків, отримані на основі соціологічного дослідження та результати їх медичних оглядів.
Ковальчук Р.Є., Кольцова Н.І. Медико-соціальні аспекти захворювань чоловічої статевої системи у підлітковому віці на Прикарпатті // Фізіологія та патологія становлення чоловічої статевої системи / Науковий симпозиум. - Харків, 2002. - С. 66-70. Дисертантом проведено поглиблений аналіз захворювань чоловічої статевої системи на фоні впливу чинників середовища.
Ковальчук Р.Є., Кольцова Н.І. Роль медико-технологічних стандартів та критеріїв у організації профілактики у підлітковому віці. – Матеріали Української науково-практичної конференції “Актуальні проблеми організації медичного забезпечення дітей і підлітків” (Харків, 27-28 листопада 2002 року). - Харків, 2002. – С. 91-93.
Нейко Є.М., Митник З.М., Кольцова Н.І., Децик О.З., Ковальчук Р.Є. Результати моніторингу здоров’я населення м. Івано – Франківська у зв’зку з екологічними чинниками // Розвідка і розробка нафтових і газових родовищ. - Серія Техногенна безпека. - Івано-Франківськ. – 2000.- вип. 37 (Т. 10). – С. 128-131. Дисертантом наведені дані щодо поширення хвороб і функціонального стану органів дихання 15-17 річних осіб.
Ковальчук Р.Є Організаційно-технологічна модель профілактики захворювань органів дихання у підлітків на основі інтегрованого підходу (інформаційний лист). - Київ. – 2003. - 3с.
7. Нейко Є.М., Глушко Л.В., Середюк Н.М., Кольцова Н.І., Децик О.З., Стукал В.С., Ковальчук Р.Є. Про покращання ефективності профілактичних програм у медицині в умовах реформування галузі.- Фінансово-економічні засади реформування охорони здоров’я в Україні: Нові законодавчі ініціативи. - Матер. конф. Обговорення законопроекту “Про фінансування охорони здоров’я та медичне страхування”. - К., 27 лютого 2004 р.- С. 238-241. Дисертантом представлені шляхи оптимізації профілактики на основі керованого інтегрованого підходу.