Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Калашник Дар’я Миколіївна. Матриксна металопротеїназа-9 та інші маркери запалення при ішемічній хворобі серця в динаміці лікування статинами. : Дис... канд. наук: 14.01.11 - 2007.



Анотація до роботи:

Калашник Д.М. Матриксна металопротеїназа-9 та інші маркери запалення при ішемічній хворобі серця в динаміці лікування статинами. -Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11-кардіологія.- Харківський державний медичний університет МОЗ України, м.Харків, 2007.

Дисертаційна робота присвячена питанню підвищення ефективності лікування

хворих на ішемічну хворобу серця (ІХС ) (стабільна та нестабільна стенокардія). У проведеному дослідженні вивчався вплив різних доз симвастатину на ліпідний спектр, маркери запалення, матриксну металопротеїназу -9, показники, що характеризують ендогенний синтез та біодоступність оксиду азоту та клінічно-функціональні показники в динаміці лікування.

Отримані дані свідчать про підвищення прозапальних маркерів при стабільній стенокардії. При нестабільній стенокардії в порівнянні зі стабільною стенокардією має місце достовірне підвищення не тільки маркерів запалення, але й ММП-9. Протизапальний та ендотелій протекторний ефекти розвиваються вже через 14 днів. Антиішемічна властивість симвастатину обумовлена, певно, переважно плеотропними ефектами (нормалізація функції ендотелію, протизапальні ефекти), про що свідчать дані тредміл-тесту після місячного прийому препарату. За результатами річного спостереження встановлено, що поряд з загальноприйнятими факторами ризику характер перебігу захворювання (кардіоваскулярна смерть, госпіталізація з приводу дестабілізації перебігу ІХС) залежить від маркерів запалення та схильності до прийому симвастатину, а саме, раннє (з першої доби госпіталізації) призначення симвастатину у стартовій дозі 40 мг на добу покращує клінічний перебіг захворювання.

У дисертаційній роботі представлено теоретичне та нове вирішення науково-практичної задачі кардіології, що виявляється в підвищенні ефективності лікування хворих з різними формами ІХС (стабільна та нестабільна стенокардія) на основі вивчення маркерів запалення (СРБ, ФНП-) та матриксної металопротеїнази-9 в динаміці лікування статинами.

1. При ішемічній хворобі серця, у тому числі і при стабільній стенокардії, має місце підвищення прозапальних маркерів (СРБ, ФНП-). При гострому коронарному синдромі (прогресуюча стенокардія) в порівнянні з хронічним перебігом ІХС (стабільна стенокардія напруги II-III ФК) має місце достовірне підвищення не тільки СРБ та ФНП-, але й ММП-9. Протизапальний (за впливом на рівень СРБ) та ендотелій протекторний ефекти симвастатину (згідно показникам проби з реактивною гіперемією та показникам, які характеризують синтез та стабільність оксиду азоту - МДА, SH-групи, NO2) розвивається вже через 14 днів.

2. Більш значне підвищення рівня ММП-9 встановлено у хворих з перенесеним інфарктом міокарда в анамнезі порівняно з пацієнтами без інфаркту міокарда.

3. Зростання сироваткової концентрації ММП-9 при підвищенні рівня показників ліпідного спектру (ЗХС> 6,35 ммоль/л, ХС ЛПНЩ> 4,46 ммоль/л і ТГ > 1,87 ммоль/л- у хворих з нестабільною стенокардією та ЗХС> 6,03 ммоль/л, ХС ЛПНЩ> 4,39 ммоль/л і ТГ > 1,82 ммоль/л - у хворих зі стабільним перебігом захворювання) може свідчити про те, що при ІХС значне підвищення атерогених ліпідів є одним із факторів, який сприяє підвищенню концентрації матриксних металопротеїназ.

4. Симвастатин має власну антиішемічну активність, обумовлену, певно, переважно плеотропними ефектами (нормалізація функції ендотелію, протизапальні ефекти), про що свідчать дані тредміл-тесту після місячного прийому препарату.

5. Встановлений достовірний вплив дози 40 мг симвастатину на рівень ММП-9, а також на МДА у хворих з нестабільною стенокардією, що обґрунтовує доцільність раннього (з першої доби госпіталізації) призначення симвастатину хворим з гострим коронарним синдромом в стартовій дозі 40 мг на добу.

6. За результатами річного спостереження характер перебігу захворювання (кардіоваскулярна смерть, госпіталізація з приводу дестабілізації перебігу ІХС ) поряд з загальноприйнятими факторами ризику залежать від маркерів запалення та прихильності до прийому симвастатину.

Публікації автора:

1. Волков В.И., Калашник Д.Н., Серик С.А. Изменение уровня матриксной металлопротеиназы-9 у больных со стабильной и нестабильной стенокардией // Український терапевтичний журнал. - 2006. - №1 - С.4-7 (здобувачем проведено обстеження пацієнтів, статистична обробка та аналіз отриманих даних, підготоввка статті до друку).

2. Калашник Д.Н., Волков В.И. Влияние симвастатина на сывороточный уровень оксида азота, фактора некроза опухолей a и матриксной металлопротеиназы-9 у больных с нестабильной стенокардией // Крымский терапевтический журнал.-2006.-№ 3 - С.78-81 (здобувачем проведено обстеження пацієнтів, написання та підготовка статті до друку).

3. Волков В.І., Яковлєва Л.М., Бондар Т.М., Ченчик Т.О., Калашник Д.М. Дозозалежний вплив симвастатину на активність запального процесу у хворих на гострий коронарний синдром без підйому сегменту SТ // Український кардіологічний журнал.-2006.-№ 6 -С.24-27 (здобувач проводила обстеження пацієнтів, аналіз отриманих результатів, готувала роботу до друку).

4. Волков В.И., Бондарь Т.Н., Яковлева Л.Н., Калашник Д.Н. Влияние статинов на сывороточное содержание С-реактивного белка и матричнной металлопротеиназы-9 при остром коронарном синдроме без подъема сегмента ST // Серце і судини. – 2007. - № 2- С. 59-64 (здобувач приймала участь в обстеженні пацієнтів).

5. Деклараційний патент Украины № 7059 МПК 7 G01N 33/48, А61В 5/00/ Волков В.И., Яковлева Л.Н., Калашник Д.Н., Бондарь Т.Н.; заявитель Институт терапии АМНУ и Волков В.И., Яковлева Л.Н., Калашник Д.Н., Бондарь Т.Н.- Заявка № 20040605052; заявлено 25.06.2004 г.; опубл.15.06.2—5; Бюл. № 6. «Процес оцінки ефективності терапії статинами у хворих на ішемічну хворобу серця (ІХС)» (здобувачем надано клінічні приклади, підготовлено заяву до друку).

6. Деклараційний патент України № 20726 МПК 51 А61K 31/35, G01N 33/483, G01N 33/49 Волков В.І., Калашник Д.М., Бондар Т.М. Яковлева Л.М.; заявник ДУ ”Інститут терапії ім. Л.Т.Малої АМН України” Волков В.І., Калашник Д.М., Бондар Т.М. Яковлева Л.М.- Заява № u200607943; заявлено 14.07.2006 р.; опубл. 15.02.2007; Бюл.№2 „ Процес контролю ефективності статинів у лікуванні хворих з гострим коронарним синдромом” (здобувачем розроблено і літературно оформлено заяву на винахід, здійснена підготовка заяви до друку).

7. Калашник Д.М. Рівень ММП-9 при ішемічній хворобі серця // Матеріали науково-практичної конференції: «Терапевтичні читання: алгоритми сучасної діагностики та лікування внутрішніх хвороб» присвячена пам’яті академіка Л.Т.Малої. -Харків, 2005.-С.87 (здобувачем проведено клініко-інстументальне обстеження, статистична обробка матеріалів, написання тез).

8. Волков В.И., Калашник Д.Н., Яковлева Л.Н., Бондарь Т.Н., Клещевникова Л.Л. Влияние симвастатина на маркеры стабильности атеросклеротического процесса у больных ОКС // Материалы XIII российского национального конгресса: ”Человек и лекарство”.- Москва.- 2006.- С.90-91 (здобувачем проведено клініко-інстументальне обстеження, статистична обробка матеріалів, написання тез).

9. Калашник Д.Н., Волков В.И., Исаева А.С. Фактор некроза опухолей – в сыворотке крови у больных ишемической болезнью сердца // Матеріали науково-практичної конференції: «Профілактика, діагностика та лікування-основні складові терапії».- Харків.-2006.-С.33 (здобувачем проведено клініко-інстументальне обстеження, статистична обробка матеріалів, написання тез).