Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка підприємництва


Стріха Сергій Георгійович. Маркетингові технології експорту військово-технічної продукції: Дис... канд. екон. наук: 08.06.02 / Українська академія зовнішньої торгівлі. - К., 2002. - 188арк. - Бібліогр.: арк. 168-178.



Анотація до роботи:

Стріха С.Г. Маркетингові технології експорту військово-технічної продукції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.02. - "Підприємництво, менеджмент та маркетинг". – Українська академія зовнішньої торгівлі. Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України. Київ, 2002.

Дисертація присвячена науково-методичному та організаційно-управлінському обгрунтуванню на макро- і мікрорівнях системи маркетингових технологій експорту військово-технічної продукції. В роботі проведено аналіз сучасного стану і тенденцій розвитку світового ринку військово-технічної продуції, місце на ньому України. детально розглянуті маркетингові проблеми просування вітчизняної продукції.

Запропонована методика розробки ієрархічної цільової маркетингової програми забезпечення зростання експорту.

В основу товарної і цінової політики покладено поняття товарного комплексу. Пропонується поступовий перехід від президентсько-урядового управління експортом до президентсько-парламентського. Обгрунтовано, що головний напрям ВТС є націленість на РФ. Пропонується на міждержавному рівні розробити комплексну довгострокову програму ВТС.

Проведене дослідження дозволяє зробити наступні висновки:

  1. На світовому ринку домінують США, частка яких у експорті становить близько 50 %; на Францію, ФРН та В.Британію припадає 22 %. Це сталося внаслідок: а) виходу на ринки з принципово новими зразками ВТП; б) інтеграційних процесів між ОПК цих країн у сфері розробки нових зразків ВТП; в) застосування нових маркетингових технологій, в яких чільне місце займають економічні і політичні важелі впливу на країни-імпортерів.

  2. Україна займає восьме місце у світовому експорті, але розрив між США становить 26 разів, Францією – 5,7 разів, ФРН - 3 рази, РФ – 7,2 разів. Вітчизняний експорт це в основному “ретро” ВТП. На розробку і виробництво нової продукції в Україні коштів замало. Таким чином, головними напрямами зростання експорту повинні бути як збільшення реалізації існуючих зразків ВТП, так і розширення номенклатури за рахунок послуг, продажу ліцензій та інше.

  3. В основу розробки системи маркетингових технологій експорту ВТП необхідно покласти програмно-цільовий підхід, кінцевим результатом якого має бути програма маркетингу. Програма повинна передбачати механізм державної підтримки експорту і розроблятися на міжгалузевому та галузевому рівнях, а також на рівні підприємств-виробників та спецекспортерів.

  4. Програма повинна обов’язково мати територіально-ринковий зріз. Для кожного регіонального ринку розробляється адаптована товарна та цінова політика, відповідні канали збуту, економічні, технічні, військові і політичні заходи по підтримці експорту.

  5. На зовнішні ринки необхідно просувати не тільки окремі товари, а товарний комплекс, який формується за певними критеріями, що забезпечують його функціональну, технологічну і маркетингову єдність.

  6. В основу цінової політики слід покласти рівень конкурентоспроможності товару (товарного комплексу). Множина цін у товарному комплексі повинна встановлюватися з урахуванням цін взаємопов’язаних і взаємодоповнюючих товарів – складових комплексу.

  7. Необхідно постійно оцінювати маркетинговий потенціал спецекспортерів, під яким розуміється здатність підприємства до ефективного просування продукції на ринок. Його рівень залежить, в першу чергу, від потенційних можливостей персоналу.

  8. Необхідно терміново прийняти закон про військово-технічне співробітництво України з іншими державами, а також низку нормативних актів, які б визначали механізм взаємодії держави і спецекспортерів.

  9. Для упередження можливого розвитку багатоаспектної внутрішньої боротьби різноманітних гілок влади і політичних сил за вплив на сферу експорту ВТП необхідно чітко розмежувати повноваження владних структур.

  10. Слід поступово, по мірі посилення політичної стабільності в державі, переходити від президентсько-урядового типу управління експортом ВТП до президентсько-парламентського.

  11. Головним напрямом державної політики у сфері ВТС повинна бути націленість на співпрацю з Росією. Необхідно на міждержавному рівні розробити комплексну довгострокову програму ВТС України і Російської Федерації.

Публікації автора:

Публікації в наукових фахових виданнях:

1. Стріха С.Г. Проблеми розвитку зовнішніх військово-економічних зв'язків з Російською Федерацією // Проблеми науки. – 2002. - № 2. – С.45-49.

2. Стріха С.Г. Інноваційні шляхи підвищення ефективності спеціального експорту // Наукові вісти. – 2002. - № 1. – С.5-13.

3. Стріха С.Г. Сучасний стан і тенденції розвитку світового ринку озброєння та військової техніки // Економіст. – 2002. - № 1. – С. 30-32.

4. Стріха С.Г. Конкурентна боротьба на сучасному ринку ОВТ та її особливості // Економіст. – 2000. - № 2. – С. 40-45.

5. Стріха С.Г., Ситник Г. Глобальні проблеми розвитку земної цивілізації і національна безпека України. - Зб. наук. праць Української Академії державного управління при Президентові України. – 2000. – вип. 1. – С. 105-110 (0,2 др. арк.).

Особистий внесок: оцінка глобальних проблем розвитку і національної безпеки України, в тому числі і призупинення гонки озброєнь, в контексті глобалізації світового соціально-економічного розвитку.

Публікації в інших виданнях:

6. Стріха С.Г. Тенденції розвитку оборонно-промислових комплексів провідних країн НАТО // Нерозповсюдження та контроль озброєнь . – 2000. - № 4. – С. 4-10.

7. Стріха С.Г. Інформація – сила (питання інформаційного забезпечення експорту спеціальної продукції українського ВПК на світовий ринок ОВТ) // Міжнародна безпека. – 2000. - № 1. – С. 44-46.

8. Стріха С.Г. Торгівлею озброєнням держава має активно впливати на військовий та військово-економічний потенціал // Міжнародна безпека. – 2000. - № 2. – С. 60-62.

9. Стріха С.Г. Деякі аспекти впливу держави на військовий та військово-економічний потенціал // Захист інформації. – 2000. - № 2 (3). – С. 48-52.

10. Стріха С.Г., Онищенко В.П. Особливості управління експортною діяльністю оборонно-промислового комплексу України. - Зб. матеріалів І міжнародної науково-практичної конференції. “Сучасні проблеми управління” (30.11.01. – 01.12. 01., Київ) - К.: ІВЦ “Політехніка”, 2001. – С. 147-148.

Особистий внесок: визначені пріоритети управління експортною діяльністю ОПК

11. Strikha S. Some aspects of government influence on the country’s wareconomy potential in trading in arms // UNIAN MIC. – 2000. – april, 10-16.- p. 6-9.