Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Місцеве самоврядування


Дробязко Інна Миколаївна. Маркетингова спрямованість діяльності органів місцевого самоврядування : Дис... канд. наук: 25.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Дробязко І. М. Маркетингова спрямованість діяльності органів місцевого самоврядування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.04 – місцеве самоврядування. – Харківський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. – Харків, 2008.

Дисертацію присвячено теоретичному обґрунтуванню та опрацюванню практичних заходів щодо впровадження маркетингових підходів у діяльність органів місцевого самоврядування з урахуванням особливостей існуючого рівня їх розвитку і специфіки взаємодії зі споживачами послуг.

Обґрунтовано можливість використання маркетингових технологій діяльності органів державного управління й місцевого самоврядування, що пов’язано з поширенням на їхню діяльність принципів нового публічного менеджменту. Визначено особливості маркетингової діяльності у сфері публічного управління, які пов’язано зі специфікою продукту, характером відносин між виробником і споживачем послуги, обмеженістю ресурсних можливостей, відкритістю і прозорістю управлінських процесів. На підставі узагальнення досвіду функціонування місцевого самоврядування розвинутих країн висвітлено переваги впровадження “територіального” маркетингу і умови його використання в Україні.

Запропоновано виокремити процес формування управлінської послуги, як такий, що є більш тривалим за часом, ніж безпосередньо її надання, та залучати до здійснення початкових етапів споживачів. Розроблено механізм реалізації соціального маркетингу в органах місцевого самоврядування, функціонування якого передбачає такі дії: виявлення проблем за допомогою технологій суцільного управління якістю та керування взаємовідносинами з громадянами; формування цілей маркетингової програми; визначення цільових груп; розроблення загального плану програми та її конкретних складових за допомогою зазначених технологій; здійснення впливу на цільові групи; оцінку ефективності реалізації маркетингової програми. Удосконалено процес здійснення територіального маркетингу за рахунок залучення до формування відповідної стратегії членів територіальної громади.

Запропоновано підходи до використання таких маркетингових технологій, як суцільне управління якістю, “шість торкань”, керування взаємовідносинами з громадянами, реалізація яких сприятиме підвищенню результативності діяльності органів місцевого самоврядування з регулювання процесів соціально-економічного розвитку територіальних громад.

Дослідження особливостей сучасного управління соціально-економічними процесами на місцевому рівні, узагальнення апробованих у світі підходів щодо можливостей розповсюдження маркетингу в діяльності органів влади України дозволило вирішити важливе наукове завдання щодо теоретичного обґрунтування й методичного забезпечення розвитку механізмів функціонування місцевого самоврядування, сформулювати такі загальні висновки:

  1. Реалізацію адміністративної реформи в Україні доцільно підсилити активним розповсюдженням некомерційного маркетингу в діяльності органів державного управління та органів місцевого самоврядування – як засобу формування активних зв’язків із зовнішнім середовищем, поглибленого вивчення потреб громадян, удосконалення стратегічного планування й управління інвестиційним портфелем.

  2. Особливості побудови та функціонування органів публічного управління зумовлюють доцільність використання таких форм маркетингової діяльності: сегментація клієнтів організації; SWOT- і STEP-аналіз; розширення видів послуг, що надаються, та підвищення їх якості; позиціонування території; управління внутрішніми і зовнішніми змінами. Об’єктами маркетингу в публічному управлінні виступають соціальні послуги і суспільні блага, товари і сировина (необхідні для поточної роботи та розвитку організацій і галузей, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів), підприємства і організації державної та комунальної форм власності (що підлягають приватизації), безпосередньо органи публічного управління, недержавні неприбуткові організації, корисні для суспільства чи територіальної громади норми і правила поведінки, цінності, програми, ідеї; території та територіальні співтовариства.

  1. Упровадження маркетингових підходів у діяльність органів місцевого самоврядування передбачає: готовність управлінців до реформування, наявність стратегічного плану здійснення запроектованих змін; об’єктивну оцінку зовнішнього середовища та проблем, що перешкоджають ефективній роботі, формування чіткого переліку послуг для представників певної територіальної громади та інших суб’єктів, установ, організацій; забезпечення широкої участі приватних та громадських структур у процесах управління; створення привабливого образу території; ефективне використання наявних ресурсів.

  2. Органи місцевого самоврядування в Україні діють сьогодні в умовах невизначеності щодо власного майбутнього, незавершеності адміністративної реформи, надмірної політизації, відсутності чіткого розмежування повноважень з установами державної виконавчої влади, слабкої матеріальної бази, дефіциту кваліфікованих кадрів та належного нормативно-правового забезпечення діяльності. Зазначене спричиняє низку недоліків у діяльності місцевої влади, а саме: брак належного діалогу з підприємцями та громадськістю; необґрунтоване планування, забюрократизованість і непрозорість; низький рівень компетентності управлінських кадрів; відсутність комплексного підходу до розв’язання проблем. Їхньому усуненню та підвищенню якості послуг має сприяти впровадження сучасних управлінських технологій, зокрема некомерційного маркетингу.

  3. Реалізація маркетингових підходів в органах місцевого самоврядування передбачає діяльність за трьома основними напрямами: а) самовдосконалення суб’єкта управління; б) поліпшення послуг, що надаються клієнтам (насамперед, представникам відповідної територіальної громади); в) “просування“ території поза її межами. Це сприятиме дотриманню принципу комплексності, тобто забезпеченню розвитку адміністративної, соціальної, економічної, екологічної підсистем, а також урахуванню таких особливостей територіальної громади, як динамічність, здатність до саморегулювання, націленість на розв’язання найважливіших проблем.

  4. Упровадження сучасної концепції нового публічного менеджменту має базуватися: на встановленні зрозумілих для населення критеріїв ефективності, груповій роботі й колективному виробленні управлінських рішень; визначенні члена громади як споживача послуг; постійному підвищенні кваліфікації персоналу; приведенні організаційної структури виконавчих органів у відповідність до управлінських завдань та потреб громади.

  5. Головним напрямом підвищення ефективності місцевого самоврядування є раціоналізація процесів формування та надання послуг населенню, що вимагає розробки та чіткого переліку послуг і стандартів їхньої якості, вивчення думки споживачів з приводу кількості та якості послуг; аудиту ресурсів (трудових, фінансових, матеріально-технічних, інформаційних тощо), необхідних для забезпечення надання якісних послуг; приведення структурно-функціонального та кадрового забезпечення виконавчих органів місцевого самоврядування у відповідність до потреб споживачів.

  6. Із метою вдосконалення процесів надання послуг і підвищення їхньої якості пропонується комплексне використання трьох маркетингових технологій: суцільного управління якістю (Total Quality Management), “шість торкань” (“Six Touches”) і керування взаємовідносинами з громадянами (Citizen Relationship Management). Це передбачає поетапне здійснення таких кроків: виявлення актуальних проблем споживачів послуг; визначення цілей маркетингової програми щодо розв’язання проблем; виокремлення цільових груп населення з урахуванням цілей програми; розроблення загального плану маркетингової програми та опрацювання її окремих аспектів; надання цільовим групам населення бажаних послуг; оцінка ефективності реалізації програми. Перелічені роботи є змістом механізму соціального маркетингу, адаптованого до умов місцевого самоврядування.

  7. Маркетинг території передбачає реалізацію комплексу взаємопов’язаних заходів, які можуть бути згруповані в чотири основних блоки: а) розвиток матеріальної сфери виробництва й життєдіяльності (удосконалення інфраструктури; реалізація проектів відновлення); б) створення сприятливих організаційних умов для економічного зростання, а саме: підтримка бізнесу, інновацій, поширення сучасних технологій; сприяння малому і середньому підприємництву; підтримка професійної освіти; екологізація економіки; в) підтримка іміджу і розвиток кооперації; г) удосконалення структур та методів управління територією.

  8. Використання елементів маркетингового управління у процесі стратегічного планування забезпечує виявлення великого кола можливостей розвитку території, підвищення обґрунтованості прогнозів і вибору шляхів вирішення поточних проблем за рахунок постійної й ефективної взаємодії з внутрішньоорганізаційними споживачами послуг та зовнішніми зацікавленими суб’єктами (до яких в умовах глобалізації належить майже весь світ).

Публікації автора:

1. Дробязко І. М. Упровадження маркетингового підходу в управлінні органами місцевого самоврядування / І. М. Дробязко // Теорія та практика державного управління : зб. наук. пр. Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2006. – Вип. 1 (13). – С. 36–41.

2. Дробязко І. М. Можливості використання маркетингових технологій у діяльності органів місцевого самоврядування / І. М. Дробязко // Державне будівництво : [електронне наукове фахове видання Харківського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України]. 2007. № 1, ч. 2. Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua

3. Дробязко І. М. Територіальний маркетинг як механізм підвищення ефективності діяльності органів місцевого самоврядування / І. М. Дробязко // Теорія та практика державного управління : зб. наук. пр. – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2008. – Вип. 2 (21). С. 149–153.

4. Дробязко І. М. Формування управлінської послуги як основа підвищення якості муніципального менеджменту / Н. М. Мельтюхова, І. М. Дробязко // Муніципальний менеджмент: становлення та розвиток в Україні : матеріали наук.-практ. конф. за міжнар. участю / за заг. ред. Ю. П. Шарова. – Д. : Вид-во ДРІДУ НАДУ, 2004. – С. 49–54. – (Особистий внесок здобувача полягає в обґрунтуванні змісту поняття “управлінська послуга” та розробленні технології її формування з урахуванням потреб споживачів).