Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Ніколаєнко Юрій Володимирович. Маркетингова орієнтація промислових підприємств в процесі оновлення продукції : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. — Л., 2005. — 193арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 168-184.



Анотація до роботи:

Ніколаєнко Ю.В. Маркетингова орієнтація промислових підприємств в процесі оновлення продукції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01– Економіка, організація і управління підприємствами. – Львів: Інститут регіональних досліджень НАН України, 2005.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретико-методологічних та прикладних проблем формування маркетингової орієнтації підприємств в процесі оновлення промислової продукції. На основі узагальнення існуючих теоретичних положень щодо маркетингової орієнтації підприємств досліджено механізм маркетингового управління оновленням промислової продукції. Визначено існуючі тенденції та проблеми формування маркетингової орієнтації вітчизняних підприємств. Запропоновано методичний підхід до оцінки ефективності маркетингової діяльності підприємства. Розроблено концептуальну модель формування та реалізації маркетингової стратегії диверсифікації виробництва на основі нової продукції. Визначено складові організаційно-економічного механізму стратегічного управління підприємством маркетингової орієнтації.

В дисертаційній роботі розроблено теоретико-методологічні та прикладні засади формування маркетингової орієнтації підприємств в процесі оновлення промислової продукції з врахуванням особливостей ринкових перетворень в Україні.

1. Розвиток маркетингової орієнтації підприємств визначається сприйняттям та використанням концепції маркетингу як особливої філософії бізнесу, орієнтованого на споживача, та комплексу інструментів, за допомогою яких підприємства вивчають ситуацію на ринку та впливають на нього. Маркетингову орієнтацію підприємства визначено як збалансоване врахування поточних і перспективних потреб споживача, поточних і потенційних можливостей підприємства щодо оновлення продукції з поточними і стратегічними завданнями при розробці стратегічних планів розвитку та прийнятті поточних управлінських рішень. Маркетингова орієнтація підприємства – це результат його ефективної маркетингової діяльності, кінцевою метою якої є впровадження принципів маркетингової концепції, що сприяє реалізації стратегічних цілей підприємства. Основними передумовами формування маркетингової орієнтації підприємства визначено: комплексний підхід при впровадження маркетингової концепції, підпорядкованість цій меті організаційної системи підприємства та фінансова забезпеченість маркетингової діяльності.

2. Ринкові умови господарювання, що формуються в Україні, потребують створення адекватних їм систем управління на основі маркетингу, який здійснює поєднання ефективних інноваційних технологій виробництва конкурентоспроможної продукції та ринкових методів управління. Однак, як показали дослідження, на більшості вітчизняних підприємств відсутні маркетингові підходи до управління виробничою діяльністю. Підприємці та менеджери не завжди вміють адаптуватись до змін оточуючого середовища, створювати та використовувати свої конкурентні переваги і на цій основі досягати кращих результатів діяльності.

3. Маркетингова діяльність підприємств, як вид управлінської діяльності, потребує певних витрат і повинна давати конкретний результат, тому оцінка ефективності маркетингової діяльності повинна здійснюватися залежно від його основних напрямків та функцій маркетингу. Запропонований в роботі методичний підхід до визначення ефективності маркетингу в процесі оновлення продукції передбачає розподіл складного ланцюга маркетингової діяльності на більш прості складові по етапах життєвого циклу, визначаючи ефективність по кожній складовій. Критерій ефективності встановлює межу доцільності проведення маркетингових дій на кожному етапі загального комплексу маркетингу.

3. Маркетингова діяльність підприємств, як вид управлінської діяльності, потребує певних витрат і повинна давати конкретний результат, тому оцінка ефективності маркетингової діяльності повинна здійснюватися залежно від його основних напрямків та функцій маркетингу. Запропонований в роботі методичний підхід до визначення ефективності маркетингу в процесі оновлення продукції передбачає розподіл складного ланцюга маркетингової діяльності на більш прості складові по етапах життєвого циклу, визначаючи ефективність по кожній складовій. Критерій ефективності встановлює межу доцільності проведення маркетингових дій на кожному етапі загального комплексу маркетингу.

4. Маркетингову стратегію розвитку підприємства визначено як динамічну систему маркетингових цілей розвитку підприємства та маркетингових засобів їх досягнення. Розроблена в роботі концептуальна модель формування та реалізації маркетингової стратегії диверсифікації виробництва на основі нової продукції, як базової конкурентної стратегії, дозволила визначити ряд напрямів інноваційно-господарських дій підприємства, які розкривають зміст і суть маркетингу та забезпечують раціональне використання інтелектуальних, матеріальних, фінансових та інших ресурсів підприємства.

5. Організаційно-економічний механізм стратегічного управління підприємством на основі маркетингу включає його орієнтацію на вирішення проблем та досягнення цілей стратегічного розвитку і одночасно забезпечує формування маркетингової орієнтації як частини корпоративної культури по всіх структурних підрозділах підприємства.

Складовими організаційно-економічного механізму системи стратегічного управління є: інформаційне забезпечення системи, ресурсне забезпечення стратегічної діяльності щодо оновлення продукції, розвиток диверсифікаційних напрямків діяльності, удосконалення організаційної структури управління у відповідності з обраними стратегічними цілями.

6. Особливості економіко-математичного моделювання в області маркетингу визначаються задачами та функціями цієї сфери діяльності в процесі оновлення продукції в умовах ринкової економіки. Запропонований в роботі комплекс математичних моделей є основою формування на підприємстві маркетингової політики щодо оновлення промислової продукції і включає : аналіз стану кон‘юнктури ринку, визначення етапів життєвого циклу товарів, прогнозування основних показників діяльності підприємства щодо оновлення продукції. Використання моделі у практичній діяльності підприємств дозволить підвищити наукову обґрунтованість управлінських рішень та досягти оптимального товарообігу як в розрізі всієї номенклатури продукції, так і по асортиментних групах та сегментах ринку. При апробації комплексу моделей на прикладі ЗАТ “КСК “Чексил” були сформульовані рекомендації щодо оновлення продукції, зокрема, запропоновані шляхи досягнення оптимального товарообігу.

Публікації автора:

1. Ніколаєнко Ю.В. Інноваційна діяльність підприємства в умовах формування маркетингової інфраструктури // Економіка : проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Вип. 181: в 2т. Том 1. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. - С.231 – 239 (0,5 д.а.)

2. Ніколаєнко Ю.В. Аналіз економічної кон’юнктури на регіональному рівні (на прикладі Чернігівської області) // Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України. Зб. наук. праць ТАНГ. Вип..8. – Тернопіль: Економічна думка, 2003. - С.62 – 65 (0,22 д.а.)

3. Ніколаєнко Ю.В. Прогнозування економічної кон’юнктури як складова стратегічного маркетингу // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Методологія статистичних оцінювань соціально-економічних процесів (Збірник наукових праць). Вип.. 3 (ХLI)/ НАН. ІРД. – Львів, 2003. - С.388 – 394 (0,34 д.а.)

4. Ніколаєнко Ю.В. Маркетинговий підхід до управління оновленням продукції // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Механізми управління ефективністю інновацій в регіоні ( Збірн. наук. праць). Вип. 1(51) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2005. – С. 171 -179 (0,57 д.а.)

5. Ніколаєнко Ю.В. Сутність і ефективність науково-технічного прогресу в сільському господарстві // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Серія: економіка. – 2002, №10. - С.172 – 174 (0,24 д.а.)

6. Ніколаєнко Ю.В. Аналіз формування майна підприємства в процесі його створення // Наук. зап. Вип. 11 . – Тернопіль: Економічна думка, 2002. - С.124 – 126 (0,24 д.а.)

7. Ніколаєнко Ю.В. Управління сервісним обслуговуванням як невід’ємна складова маркетингової діяльності підприємства // Матеріали IV Всеукраїнської науково-практичної конференції «Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України». – Том 2. - Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2003. - С.62 – 64 (0,19 д.а.)

8. Ніколаєнко Ю.В. Рекламна діяльність як необхідний елемент товаропросування // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Україна наукова- 2003». Том 22. Серія: економіка.- Дніпропетровськ, 2003. - С.30 – 33 (0,2 д.а.)

9. Ніколаєнко Ю.В. Сервісне обслуговування як фактор успішного товаропросування// Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції «Наука і освіта – 2004». Том 15. Маркетинг та менеджмент. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2004. - С.26 – 27 (0,1д.а.)