369. Колодяжна Ірина Вікторівна. Маркетингова діяльність підприємств малого бізнесу: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Донецький держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган- Барановського. - Донецьк, 2004.
Анотація до роботи:
Колодяжна Ірина Вікторівна. Маркетингова діяльність підприємств малого бізнесу. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. - Донецький державний університет економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського, Донецьк, 2004 р.
У дисертаційній роботі було поставлено і розв’язано важливе наукове завдання щодо розвитку і підвищенню ефективності сфери малого бізнесу на підставі використання маркетингового забезпечення у контексті економічної безпеки суб'єктів малого бізнесу. Запропоновано механізм оцінки результатів маркетингової діяльності, що дозволяє акцентувати увагу керівництва на ключових показниках діяльності, сформувати і реалізувати науково-обгрунтовані заходи щодо удосконалення маркетингової стратегії як інструмента для досягнення мети малого підприємства. Доведено, що домінантою економічної безпеки підприємств малого бізнесу є фінансова стабілізація, що залежить від багатьох факторів не завжди лінійно. Запропоновано модель декомпозиційного розв’язання завдання фінансової стабілізації з використанням імітаційно - оптимізаційного підходу. Показано, що для маркетингового забезпечення малого бізнесу в Донецькій області доцільно створити при облдержадміністрації Маркетинговий консалтинговий центр малого бізнесу, проект якого наведено у дисертаційній роботі.
У дисертаційній роботі було поставлене і розв’язане важливе наукове завдання з розвитку і підвищення ефективності сфери малого бізнесу на підставі використання маркетингового забезпечення у контексті досягнення економічної безпеки суб'єктів малого бізнесу.
У роботі отримані наступні результати:
Доведено важливе значення для національної економіки України малого бізнесу, який завдяки високій динамічності, мобільній адаптації до змін зовнішнього середовища, низької капіталоємності може забезпечити дійсний економічний зріст і високий (понад 50%) ступінь зайнятості населення.
Розроблено програму державної підтримки малого підприємництва на рівні міст обласного підпорядкування, яка включає законодавче та фінансове забезпечення, сприяння зовнішньоекономічної діяльності, розвиток інформаційного, консультативного, технічного, кадрового та маркетингового забезпечення сфери малого бізнесу.
Створено концепцію управління суб’єктами малого бізнесу, яку засновано на досягненні економічної безпеки підприємства у контексті маркетингового підходу.
Розроблено напрямки удосконалювання маркетингу малих підприємств з питань реалізації науково - обґрунтованої цінової політики, при якій ціна, по-перше, дозволяє компенсувати витрати виробництва та просування товарів і послуг, і по-друге, забезпечує поряд з якістю їхні конкурентні переваги, що сприяє підвищенню попиту і відповідно обсягу продажу вироблених товарів та послуг.
Запропоновано методику оцінки результатів маркетингової діяльності, яка дозволяє акцентувати увагу керівництва на ключових показниках діяльності, сформувати і реалізувати науково-обгрунтовані заходи щодо удосконалювання маркетингової стратегії як інструмента для досягнення мети малого підприємства.
Розроблена концепція маркетингу малих підприємств, яка передбачає ідентифікацію сукупності поглядів на направлення та перспективи їх розвитку на основі розробки, виробництва, продажу товарів (послуг), після продажного обслуговування.
Доведено необхідність і актуальність у сучасних умовах України принципово нового підходу до управління суб’єктами малого бізнесу, заснованого на досягненні економічної безпеки та здатності протидіяти погрозам і дестабілізуючим факторам, які визначені маркетингом.
Показано, що при моделюванні діяльності суб'єктів малого бізнесу, спрямованої на забезпечення їх економічної безпеки, варто приймати як критериальні, показники надійності та ефективності, які сприяють підвищенню привабливості та конкурентоспроможності у макро- та мікро- середовищі.
Доведено, що домінантою економічної безпеки підприємств малого бізнесу є фінансова стабілізація, що залежить від багатьох факторів, при цьому не завжди лінійно і тому, запропонована в роботі модель декомпозиційного розв’язання завдання фінансової стабілізації з використанням імітаційно - оптимізаційного підходу є найбільш придатною та ефективною, що підтверджено експериментально з використанням реальних даних бухгалтерської звітності підприємства.
Показано, що для маркетингового забезпечення малого бізнесу в Донецькій області доцільно створити при облдержадміністрації Маркетинговий консалтинговий центр малого бізнесу, проект якого наведений у дисертаційній роботі.
Публікації автора:
У фахових виданнях:
Колодяжная И.В., Кравченко Т.Д., Хараман Е.С. Маркетинговая ориентация инвестиций в малом бизнесе // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 176.- Дніпропетровськ: ДНУ, 2003.- С.116 – 122. Особистий внесок: визначено особливості інвестиційної моделі розвитку малого бізнесу у Донецькому регіоні (0,36 др. арк.).
Колодяжная И.В., Хараман Е.С. Пути управления и оптимизации затрат предприятия // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 175.- Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. - С.207 - 211. Особистий внесок: поданоаналіз процесу управління витратами малого підприємства (0,35 др. арк.).
Колодяжная И.В.Анализ инвестиций и финансирования предприятий малого бизнеса // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків і залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект. Збірник наукових праць. Донецьк: ДонНУ, 2004.- С.388- 390.
Колодяжна І.В. Тенденції розвитку малого бізнесу в Донецької області // Торгівля і ринок України: Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування - Донецьк ДонДУЕТ, 2003.- Випуск 15, т.I.- С.76- 81.
Колодяжная И.В., Александрова Р.А. Исследование делового климата предприятий малого бизнеса // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 186: В 4т. Том I - Дніпропетровськ: ДНУ, 2003.- С.213 - 217. Особистий внесок: представленоаналіз змін ділового клімату та його сприйняття керівниками малого підприємництва (0,22 др. арк.).
За матеріалами конференцій:
6. Колодяжная И.В. Малый бизнес и возможности его маркетизации // Міжнародна конференція “Глобалізація економіки: нові можливості чи загроза людству?”: Матеріали конференції. Том II – Донецьк: Дон ДУЕТ, 2001.- С.186-190.
7. Колодяжна І.В. Проблеми інвестиційної діяльності на малих підприємствах // Всеукраїнська науково-практична конференція молодих вчених “Фінансово-кредитна система України: проблеми та шляхи їх вирішення”: Матеріали конференції.- Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003.- С.139 -141.
8.Колодяжная И.В. Привлечение иностранных инвестиций в предприятия малого бизнеса // Міжнародна науково-практична конференція «Вплив ринку і державного регулювання на розвиток фінансово - кредитної системи України»: Матеріали конференції.- Харків: ХІБМ, 2003.- С.201 – 204.
9. Колодяжная И.В. Внедрение маркетинга на предприятиях малого бизнеса // Міжнародна науково-практична конференція “Управління підприємствами: проблеми та шляхи їх вирішення”: Матеріали конференції. Том II – Ялта: Дон ДУЕТ, 2003.- С.119 – 122.
10. Колодяжная И.В., Александрова Р.А. Исследование делового климата предприятий малого бизнеса // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Сучасні проблеми економіки підприємства”. – Том II.- Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С.133-135. Особистий внесок: представленоаналіз змін ділового клімату та його сприйняття керівниками малого підприємництва (0,18 др. арк.).
11. Баширов И.Х., Ерёменко Е.В., Колодяжная И.В. Организация маркетингового аудита на предприятии // Материалы Всеукраинской научно-методической конференции «Проблемы теории и практики учета, аудита, анализа и пути их решения»: - Севастополь: Изд-во СевНТУ, 2002.- С.111-112. Особистий внесок: визначено характерні риси маркетингового аудиту на малих підприємствах (0,03др.арк.).