Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Рябчик Алла Володимирівна. Маркетинг підприємств молокопродуктового підкомплексу України на ринку Російської Федерації : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Рябчик А.В. Маркетинг підприємств молокопродуктового підкомплексу України на ринку Російської Федерації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Європейський університет, Міністерство освіти і науки України, Київ, 2006.

У дисертації досліджено проблеми маркетингової діяльності підприємств молокопродуктового підкомплексу України на ринку Російської Федерації. Розкрито зміст і особливості маркетингової діяльності на іноземному ринку, визначено структуру комплексу міжнародного маркетингу та маркетингового дослідження зарубіжного ринку.

Здійснено оцінку організації маркетингової діяльності підприємств молокопродуктового підкомплексу України на ринку Російської Федерації та виявлено їх конкурентні можливості; проаналізовано кон’юнктуру російського продовольчого ринку та визначено попит на українські молочні продукти; вивчено поведінку споживачів молочної продукції на ринку Росії та України.

Удосконалено методичні підходи щодо прогнозування експортного потенціалу вітчизняних молокопереробних підприємств, виведено моделі для прогнозування експорту. Запропоновано блочну модель організаційної структури та структури управління підприємств-експортерів молочної продукції, розроблено рекомендації щодо організації відділу маркетингу і зовнішньоекономічної діяльності на підприємствах. Визначено та обґрунтовано стратегії міжнародного маркетингу підприємств молокопродуктового підкомплексу України на ринку Російської Федерації для підвищення ефективності їх діяльності та розвитку взаємовигідних відносин.

В узагальненому вигляді результати дисертаційного дослідження зводяться до наукового обґрунтування теоретико-методологічних положень, розробки практичних рекомендацій та пропозицій щодо організації маркетингу підприємств молокопродуктового підкомплексу України на ринку Російської Федерації. Проведені дослідження дають підстави зробити наступні висновки:

1. В сучасних умовах глобалізації та посиленні конкуренції для ефективного здійснення операцій на іноземному ринку перед національними підприємствами виникає необхідність використання концепції міжнародного маркетингу, основним принципом якого є орієнтація кінцевих результатів виробництва на задоволення потреб зарубіжних споживачів з врахуванням їх запитів, а також особливостей середовища зовнішніх ринків.

2. Для успішного функціонування підприємства на зарубіжному ринку необхідно розробити ефективний і вигідний для нього комплекс міжнародного маркетингу. Визначено, що на даний час підприємствам більш доцільно використовувати комбінований комплекс, який поєднує в собі елементи стандартизації та адаптації до умов зовнішнього ринку: це дозволяє краще задовольнити запити і потреби зарубіжних покупців, а також забезпечує підприємству можливість скористатися перевагами “ефекту масштабу”.

3. При виході на зовнішній ринок надзвичайно важливим є проведення маркетингових досліджень, оскільки неможливо прийняти ефективні управлінські рішення без володіння інформацією про стан і перспективи розвитку ринку. Удосконалена структура маркетингового дослідження зарубіжного ринку, в якій чітко визначені об’єкти і суб’єкти дослідження, дозволяє знизити рівень невизначеності й, відповідно, ризики діяльності, а також підвищити ефективність прийняття маркетингових рішень.

4. Російська Федерація є одним з основних торговельних партнерів підприємств АПК України, зокрема й молокопродуктового підкомплексу. Основною експортною продукцією тваринництва є: сир, молоко згущене та масло. Здійснена автором оцінка кривих експортної пропозиції зазначеної продукції, на основі моделі ADL, дала можливість визначити еластичність експортної пропозиції та вивести моделі прогнозування, які дають змогу прогнозувати експорт основних видів молочної продукції в Росію на національному рівні і приймати обґрунтовані управлінських рішення.

5. Встановлено, що стійкий економічний розвиток Російської Федерації, покращення життєвого рівня населення, збільшення їх доходів забезпечує подальше зростання попиту на продукти харчування та на молочну продукцію зокрема. Визначено, що молочні продукти традиційно займають одне з провідних місць в харчовому раціоні населення, але споживання їх не досягає раціональної норми. Досліджено, що імпорт молочної продукції в Росію з кожним роком стабільно зростає, основним її експортером з країн СНД є Україна, яка має значні можливості надійно закріпитися на даному ринку.

6. В ході дослідження діяльності вітчизняних молокопереробних підприємств встановлено, що: для виробництва продукції використовується натуральна сировина, постачальниками якої є в основному господарства населення; виробництво продукції має стабільно-зростаючий характер; реалізується продукція під торговими марками, які є відомими на українському ринку; маркетингова діяльність розвинута на низькому рівні; міжнародним маркетингом практичне не займається жодне з досліджуваних підприємств.

7. При визначенні методологічних підходів формування, розробки і реалізації стратегії міжнародного маркетингу головну роль відіграє споживач. В зв’язку з цим виникла необхідність дослідження поведінки споживачів молочної продукції на ринках Російської Федерації і України. В результаті дослідження виявлено основні вимоги споживачів до споживчих властивостей продукції, розбіжності у споживанні, мотиви покупки молочних продуктів, що дало змогу визначити нові цільові сегменти та стратегії розвитку маркетингової діяльності українських молокопереробних підприємств на ринку Росії.

8. Удосконалено методичні підходи щодо прогнозування експортного потенціалу вітчизняних молокопереробних підприємств. Запропонована методика прогнозування сприятиме: обґрунтованості укладання договорів з імпортерами чи збутовими посередниками молочної продукції; плануванню виробництва продукції і потреби в сировині, а також розробці маркетингових програм. Запропоновані методи отримання прогнозної інформації досить прості у використанні і можуть реально застосовуватися у практичній діяльності вітчизняних молокопереробних підприємств для розробки прогнозу експортного потенціалу на плановий рік і перспективу.

9. Для підвищення ефективності виробництва та впорядкування системи управління запропонована блочна модель організаційної структури і структури управління молокопереробним підприємством, орієнтованої на міжнародний маркетинг. Розроблені рекомендації щодо створення відділу маркетингу і зовнішньоекономічної діяльності на підприємствах-експортерах молочної продукції, що сприятиме розвитку міжнародного маркетингу.

10. Ефективність діяльності та, як наслідок економічне зростання, підприємств молокопродуктового підкомплексу України на ринку Російської Федерації значно залежить від виробітку і реалізації стратегій міжнародного маркетингу. На основі матеріалів маркетингових досліджень, враховуючи наявні зовнішньоекономічні відносини між Україною і Росією, автором визначено та обґрунтовано найбільш ефективні й прийнятні маркетингові стратегії, а саме: стратегії інтенсивного росту – стратегії розвитку через товари, ринки та стратегія проникнення. Відповідно до визначених стратегій, підприємства можуть: розширити експортний асортимент продукції; спрямувати діяльність на нові сегменти; активізувати рекламну діяльність. Також розроблено рекомендації щодо реалізації збутової політики і маркетингових стратегій окремо для кожного з досліджуваних підприємств.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Рябчик А.В. Маркетингові заходи щодо забезпечення продовольчої безпеки України // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К., НАУ, 2004. – Вип. 76. – С. 317-321.

2. Рябчик А.В. Міжнародний маркетинг як інструмент посилення позицій підприємства на зовнішньому ринку // Вісник Донецького університету. Серія В. Економіка і право. – Донецьк, Донецький національний університет, 2005. – Науковий журнал № 1/2005 р. – С. 222-228.

3. Рябчик А.В. Методичні аспекти маркетингового дослідження зарубіжного ринку // Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Логістика. – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2005. – № 526. – С. 421-425.

4. Рябчик А.В. Концептуальні засади міжнародного маркетингу для підприємств агропромислового комплексу // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К., НАУ, 2006. – Вип. 97. – С. 389-393.

Тези доповідей:

5. Легінькова Н.І., Рябчик А.В. Стан відносин та наслідки приєднання України до ЄврАзЕС // Науковий збірник. Актуальні правові та економічні проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків. Зб. матеріалів VI міжнародної науково-практичної конференції УАЗТ 30-31 травня 2003 року. – К.: УАЗТ, 2003. – С. 129-132.

Навчальні посібники:

6. Рябчик А.В. Маркетингові війни // Новітній маркетинг: Навчальний посібник / Є.В. Савельєв, О.С. Братко, М.Я. Матвіїв та ін.; За ред. д.е.н., проф. Є.В. Савельєва. – Тернопіль: Економічні думка, 2005. – С. 231-248.