Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Редзюк Євгеній Васильович. Маркетинг інноваційних послуг в системі транспорту України (на прикладі науково-дослідних інститутів сфери транспорту) : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Київський національний економічний ун-т ім. Вадима Гетьмана. — К., 2006. — 295арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 207-224.



Анотація до роботи:

Редзюк Є.В. Маркетинг інноваційних послуг в системі транспорту України (на прикладі науково-дослідних інститутів сфери транспорту). - Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01. - Економіка, організація і управління підприємствами. – Ужгородський національний університет, Ужгород, 2006.

У дисертаційній роботі досліджено використання маркетингу науково-дослідними організаціями системи транспорту України. Розглянуто основні види інноваційної діяльності в науково-дослідних організаціях, виявлено їх специфічність і представлено маркетингове забезпечення в залежності від виду інноваційної послуги.

Здійснено комплексну оцінку інноваційної діяльності в науково-дослідних інститутах сфери транспорту України. Запропоновано використовувати вдосконалені елементи маркетингового інструментарію науково-дослідними організаціями сфери транспорту України. Досліджено і запропоновано використовувати у науково-дослідних організаціях сфери транспорту України структурно-послідовний бізнес-процес знаходження та обслуговування споживачів. На основі бізнес-процесу розроблено вдосконалену організаційно-управлінську структуру для науково-дослідних інститутів сфери транспорту України. Сформовано обгрунтовані пропозиції щодо впровадження у галузевих науково-дослідних інститутах системи транспорту України підрозділів маркетингу або груп спеціалістів, що відповідають за комплексне, кваліфіковане виконання маркетингових функцій в організації.

Здійснене наукове дослідження з проблем становлення і використання маркетингу інноваційних послуг у сфері транспорту України дозволяє зробити наступні висновки:

1. Встановлено, що інноваційна послуга у сфері транспорту – це діяльність, яку одна сторона (юридична або фізична особа) надає іншій з метою поліпшення її стану, отримання корисного ефекту через використання наданої інформації, розробок, або конкретних дій і може мати, як матеріальний, так і нематеріальний характер. Надання інноваційної послуги у системі транспорту – це процеси, які здійснюються за допомоги заходів науково-технічного характеру, що пропонуються споживачу. Визначені відмінні специфічні властивості таких послуг, надають можливість ефективно впливати на механізм їх розробки, виробництва і реалізації, а також на використання відповідного маркетингового інструментарію для забезпечення інноваційних послуг в системі транспорту України.

2. На основі досліджень виявлено багатоаспектність теоретичних підходів до визначення маркетингу інноваційних послуг і встановлено, що маркетинг у цій сфері служить для підтримки конкурентоздатності науково-дослідної організації шляхом постійного формування та визначення необхідності застосування інноваційних послуг за обсягами та в часі. Така діяльність здатна відновити або збільшити прибутковість науково-дослідної організації при погіршенні кон`юнктури збуту існуючого асортименту, при збільшенні вартості використаних ресурсів, а також при загальних негативних змінах у зовнішньому середовищі.

3. Окреслено низку принципових положень, на яких має базуватись науково-дослідна установа при впровадженні відділу маркетингу; відзначено провідну роль у формуванні системи знань в науково-дослідних організаціях, іміджу, інформаційних ресурсів, стабільного рівня якості інноваційних послуг у діяльності таких установ. Для забезпечення відповідного рівня якості інноваційних послуг запропоновано використовувати маркетингову петлю якості, що охоплює проходження інноваційною послугою 9 етапів життєвого циклу. На кожному етапі рекомендується використовувати маркетингові заходи, які спрямовані на вдосконалення діяльності науково-дослідної організації.

4. Розглянуто основні види інноваційної діяльності в галузевих науково-дослідних організаціях, виявлено їх специфічність і представлено маркетингове забезпечення в залежності від виду інноваційної послуги.

5. Досліджено інноваційну діяльність і маркетингове управління у науково-дослідних організаціях, що належать до таких країн, як США, Японія, Західна Європа, Китай, Російська Федерація. Проведено порівняльний аналіз між цими країнами, виявлено позитивні і негативні відмінності при формуванні інноваційної політики. На основі аналізу сформульовано пропозиції щодо вдосконалення інноваційної діяльності і управління маркетинговою діяльністю в науково-дослідних організаціях України. Представлено пропозиції щодо стимулювання інноваційної діяльності за рахунок прямого фінансування та непрямих стимулюючих заходів.

6. Комплексні дослідження ринку інноваційних послуг у системі транспорту України показали, що в цілому стабільного, стійкого зростання науково-дослідних організацій не відбулося. Такі висновки обумовлені зниженням показників діяльності транспортної галузі у 2,5-5 разів за останні 10-15 років. В Україні відзначається загальне відставання від економічно розвинутих країн світу по інтенсивності впровадження інновацій на ринок та у державній підтримці науково-технічної діяльності. Крім того, втрата наукових направлень та досягнень в Україні пов`язана зі зменшенням кількості та якості наукових кадрів.

7. В науково-дослідних інститутах сфери транспорту України зовнішнє середовище змушує їх постійно змінювати організаційну структуру. Відзначається загальна фінансова нестабільність науково-дослідних організацій на ринку інноваційних послуг в системі транспорту. Стабілізуючим фактором виступає державне фінансування, але існуючі показники свідчать про його зменшення. Тому одним з головних факторів успішного функціонування на ринку інноваційних послуг у сфері транспорту виступає активне використання маркетингових заходів. Аналіз науково-дослідних організацій показав, що в більшості випадків така діяльність виконується не повною мірою. Не існує окремих відділів маркетингу, або групи спеціалістів, що відповідають за цей напрям роботи в науково-дослідних організаціях сфери транспорту. Також було виявлено, що корисні з комерційної точки зору інформаційні ресурси, якими володіють науково-дослідні інститути сфери транспорту, не використовуються у повній мірі для вдосконалення реалізації інноваційних послуг та проведення подальших маркетингових досліджень.

8. Запропоновано використовувати у галузевих науково-дослідних організаціях сфери транспорту України, досліджений автором, структурно-послідовний бізнес-процес по залученню та обслуговуванню потенційних клієнтів. На основі бізнес-процесу розроблено вдосконалену організаційно-управлінську структуру науково-дослідної організації з наявністю відділу маркетингу. Для комплексного підвищення ефективності науково-дослідних інститутів сфери транспорту України в організаційну структуру запропоновано впровадити окремий підрозділ, який має цілеспрямовано виконувати маркетингову діяльність, підвищувати ефективність, керованість процесів і органічно доповнювати діяльність інших підрозділів. У зв`язку з цим розроблено обов`язковий перелік робіт, завдань і функцій служби маркетингу, описання взаємодії служби маркетингу з іншими підрозділами.

9. Для оптимізації роботи відділу маркетингу запропоновано використовувати наступні елементи, що вдосконалені з урахуванням специфіки науково-дослідних організацій сфери транспорту України: виконання аналітичної функції в організації, впровадження системи відстеження руху інформаційних потоків, розглянуто особливості процесу сегментування ринку, маркетингова товарна політика, система ціноутворення та маркетингова комунікаційна політика.

10. При розгляді системи ціноутворення отримано аналітичні залежності нових закономірностей складових частин ціни інноваційної послуги, як товару з позицій їх виробників та споживачів, які дозволяють встановити оптимальну конкурентну ціну на ринку.

Публікації автора:

Публікації в наукових фахових виданнях

  1. Редзюк Є.В. Впровадження системи управління маркетинговою діяльністю в інноваційних організаціях сфери транспорту України. // Формування ринкової економіки: Міжвід. наук. зб. – Ф79 Вип. 13. – К.: КНЕУ, 2005 – 57-65 с.

  2. Редзюк Є. В. Дослідження ринку інноваційних послуг в системі транспорту України (ст.) // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: економічна. Випуск 37. – Донецьк, ДонНТУ, 2001. – 66-71 с.

  3. Редзюк Є.В. Маркетингова комунікаційна політика в інноваційних організаціях сфери транспорту України (ст.) // Маркетинг: теорія і практика: Збірник наукових праць – К.: КНЕУ, 2005. – 541-547 с.

  4. Редзюк Є.В. Маркетингова «петля якості» інноваційних послуг у системі транспорту України (ст.) // Стратегія економічного розвитку України: Наук.зб. – Вип. 3 (10) / Голов. ред. О.П. Степанов. – К.: КНЕУ, 2002. – 242-246 с.

  5. Редзюк Є.В. Методи розрахунку цін на інноваційні послуги у сфері транспорту України (ст.) // Економіст № 5 (199): Журнал видається за наукової підтримки Інституту економічного прогнозування Національної академії наук України. – К.: Колегіум, 2003. – 93-95 с.

  6. Редзюк Є.В. Особливості товару “інноваційна послуга в системі транспорту України” (ст.) // Стратегія економічного розвитку України: Наук.зб. – Вип. 6 – К., КНЕУ, 2005. – 106-108 c.

  7. Редзюк Є.В. Формування та стимулювання попиту на інноваційні послуги у сфері транспорту України. (ст.) // Формування ринкової економіки: Збірник наукових праць: Спеціальний випуск. Сучасні проблеми теорії і практики маркетингу. – К.: КНЕУ, 2004. – 85-98 с.

Публікації в інших наукових виданнях

  1. Редзюк Є.В. Антикризові маркетингові заходи в системі науково-дослідних інститутів міністерства транспорту України // Маркетинг: теорія і практика: Матеріали V міжнародної науково-практичної конференції. 25-26 травня 2001 р. – К.: КНЕУ, 2001. – 139-140 с.

  2. Редзюк Є.В. Інвестиційна політика на ринку інноваційних послуг у сфері транспорту // Науково-практична конференція “Фінанси України: проблеми державного регулювання трансформації економіки та перспективи інтеграції України у світову фінансову систему”.20 жовтня 2005р. – К.:НаУКМА,2005. – 8 с.

  3. Редзюк Е.В. Маркетинг в научно-исследовательских организациях сферы транспорта Украины // International scientific conference is devoted 35 years faculty of engineering economics. Current development trends of national economy and education. May 17,2002. – Riga. – 74-75 p.

  4. Редзюк Є.В. Маркетинг інноваційних послуг в системі транспорту України // Теорія і практика управління організацією з погляду тисячоліть. Матеріали VIII міжнародної науково-практичної конференції. 24-26 травня 2001 р. – К.: Політехніка, 2001. – 204-205 с.

  5. Редзюк Є.В. Розвиток інноваційної діяльності в сфері транспорту України та її маркетингове забезпечення. // Материалы Международной научно-практической конференции «Образование и наука без границ». Том 6. Экономика. – Белгород: Руснаучкнига; Днепропетровск: Наука и образование, 2004. – 119-121 с.

  6. Редзюк Є.В. Складові зміцнення конкурентоспроможності на ринку інноваційних послуг у сфері транспорту України // Управління організацією: регіональні аспекти: Матеріали Х міжнародної науково-практичної конференції. 12-13 квітня 2002 р. / За ред. В.Г. Герасимчука. – К.: ІВЦ “Видавництво «Політехніка»”, 2002. – 258-260 с.

  7. Редзюк Є.В. Тенденції розвитку інноваційних послуг в Україні // Матеріали II міжнародної конференції студентів і молодих вчених “Економіка і маркетинг в XXI сторіччі”. Донецьк: ВА ДонДТУ, 2001. – 132-133 с.

  8. Redzjuk J. Information als Instrument des Marketing im System der Forschungsinstitute des Transportes der Ukraine // Internationales Wissenschaftliches Kolloquium. 24.09. – 27.09.2001. – BRD: TU Ilmenau, 2001. – 22-25 s.