Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Променева діагностика та променева терапія


Мазуренко Ольга Валентинівна. Магнітно-резонансна томографія в діагностиці ревматоїдного артрита : Дис... канд. наук: 14.01.23 - 2007.



Анотація до роботи:

Мазуренко О.В. Магнітно-резонансна томографія в діагностиці ревматоїдного артрита. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.23 – променева діагностика та променева терапія. – Інститут онкології АМН України, Київ, 2007.

Мета дослідження – підвищення ефективності діагностики ревматоїдного артрита (РА) за допомогою магнітно-резонансної томографії (МРТ) та визначення її ролі в оцінці ефективності лікування ревматоїдного артрита.

Обстежено 56 хворих на РА у віці 21-72 роки. Усім хворим було проведено клініко-лабораторне обстеження, МРТ домінуючої кисті та променево-зап’ясткових суглобів (ПЗС), рентгенографія кистей та ПЗС. При МРТ отримували пре- та постконтрастні Т1-ЗЗ GE, Т1-ЗЗ SE; Т2-ЗЗ GE, STIR-зображення.

При МРТ кистей та ПЗС було виявлено: 591 кісткова ерозія - у 54 (96,42%) хворого, потовщення синовіальної оболонки - у всіх хворих, стоншування та часткову деструкцію суглобового хряща - у 16 (28,57%), випіт у суглоби - у 26 (46,43%), тендосиновіти – у 33 (58,93%) хворих. При рентгенографії було виявлено 167 кісткових ерозій у 29 (51,78%) хворих.

Для оцінки ефективності лікування 17 хворих були обстежені усіма діагностичними методами двічі: первинно (до лікування) та повторно (через 11-13 місяців від початку протиревматичного лікування).

При первинному МРТ-дослідженні було виявлено: 176 ерозій - у всіх хворих, потовщення синовіальної оболонки суглобів кисті та ПЗС - у всіх хворих, деструктивні зміни суглобового хряща – у 6 (35,29%), тендосиновіти – у 14 (82,35%) хворих; при повторному МРТ-дослідженні - 194 ерозії - у всіх хворих. При повторному дослідженні відмічалось покращення усіх клініко-лабораторних показників.

Таким чином, МРТ кисті та ПЗС має високу діагностичну значимість в комплексній діагностиці РА і дозволяє покращити його діагностику, особливо на ранній стадії захворювання. МРТ являється високоінформативним методом оцінки ефективності та корекції протиревматичного лікування у хворих на РА.

  1. Стандартний протокол МРТ-дослідження кисті і ПЗС у пацієнтів із наявністю (підозрою на наявність) ревматоїдного артрита повинен включати пре- та постконтрастні T1-ЗЗ SE або T1-ЗЗ GE в корональній і аксіальній проекціях, T2-ЗЗ GE в корональній і аксіальній проекціях.

  2. МРТ-симптомами РА кисті і ЛЗС є потовщення синовіальної оболонки (спостерігається у 100% хворих), кісткові ерозії (96,42%), тендосиновіти (58,93%), випіт в суглоби (46,43%), стоншування і деструкція суглобового хряща (28,57%).

  3. Кількість кісткових ерозій, виявлених при МРТ, в 3,65 рази більше кількості кісткових ерозій, виявлених при рентгенографії. Решта МРТ-симптомів РА при рентгенографії не виявляється.

  4. МРТ кисті та ПЗС в комплексі з клінічними і лабораторними методами дозволяє покращити діагностику РА на 44,64%, особливо на ранній стадії захворювання.

  5. МРТ – єдиний метод променевої діагностики ранньої стадії РА.

  6. МРТ є інформативним методом оцінки і контролю ефективності лікування РА, сприяє своєчасному вибору адекватної тактики лікування і його корекції.

  7. При фармакотерапії РА за даними МРТ зменшується ступінь потовщення синовіальної оболонки і тендосиновітів (у 70,59% хворих). Разом з тим продовжується прогресування розвитку кісткових ерозій і субхондральних кіст, не дивлячись на вживання протиревматичних препаратів. У 82,35% хворих наголошувався приріст кількості і збільшення об’єму ерозій.