Бондарєв Олександр Васильович. Магнітно-резонансна томографія та спектроскопія в діагностиці раку передміхурової залози : Дис... канд. наук: 14.01.06 - 2008.
Анотація до роботи:
Бондарєв О.В. «Магнітно-резонансна томографія та спектроскопія в діагностиці раку передміхурової залози». – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю – 14.01.06. – урологія – ДУ «Інститут урології АМН України», Київ, 2008.
Дисертація присвячена підвищенню ефективності діагностики раку передміхурової залози (РПЗ) за допомогою використання магнітно-резонансної томографії (МРТ) та спектроскопії (1Н МРС). Для чого поглибленому вивченню було піддано 103 пацієнти. Із них 84 мали захворювання передміхурової залози, а 19 – склали референтну групу. Вони, за данними попереднього дослідження, не мали захворювань сечостатевої системи і передміхурової залози (ПЗ), зокрема, а дані їх обстеження використовувались як «умовна» норма показників МРТ і 1Н МРС «не скомпрометованої» ПЗ. До складу основної групи (84 чоловіка) увійшли пацієнти з клінічними діагнозами: РПЗ (47 чол.), доброякісна гіперплазія простати (ДГП) – 33 та хронічний простатит (ХП) – 4 чоловіка.
За результатами порівняльного аналізу даних комплексного обстеження (скарг, анамнезу, загального та біохімічного аналізів крові, визначення ПСА, пальцевого ректального дослідження, екскреторної урографії, УЗД, КТ, рентгенографії органів грудної клітки, поперекового відділу хребта і кісток тазу), МРТ і 1Н МРС та в наступному з даними гістологічного дослідження доведено, що точність комплексного підходу до діагностики за допомогою МРТ і 1Н МРС становила 97,7 %, і поступалась лише даним гістологічних досліджень, тоді як без цих методів вона перебувала в межах 85,1 % та 93 % по групах спостереження.
В процесі дослідження визначені кількісні індикатори за аналізом вивчення спектрів метаболітів у нормальній та патологічно зміненій тканині передміхурової залози, що лягло в основу запропонованого алгоритму диференційної діагностики характеру цих змін..
Використання його на практиці дозволяє здійснювати точну діагностику, особливо на ранніх стадіях захворювання і, відповідно, проводити своєчасне адекватне лікування.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення актуальної наукової задачі, що полягає у покращенні ефективності диференційної діагностики раку передміхурової залози, на основі обґрунтування використання мангнітно-резонансної томографії з наступною спектроскопією для розпізнавання ранніх стадій процесу і забезпечення радикального лікування, що має суттєве значення для урології.
1. Вставлено, що при МРС дослідженнях зареєстровані у спектрах in vivo сигнали поліамінів є додатковими біохімічними маркерами, що вказують на ділянки переродження тканини передміхурової залози.
Розроблено кількісний підхід до отриманих спектрів метаболітів у нормальній і патологічно зміненій тканині передміхурової залози, визначені кількісні індикатори для проведення диференціальної діагностики захворювань передміхурової залози.
На підставі показників спектрів метаболітів визначено, що концентрація цитрату при аденокарциномі передміхурової залози достовірно знижується у порівнянні з ділянками нормальної тканини і тканини із зонами запалення та доброякісної гіперплазії, що дозволяє у 95 % випадків діагностувати злоякісне переродження тканини.
За результатами аналізу спектрів метаболітів встановлено, що відношення інтегральної інтенсивності сигналу цитрату до суми інтегральної інтенсивності сигналів холіну та креатину R = Cit / (Cho + Cr) є специфічним маркером злоякісної пухлини передміхурової залози;
Визначені межові значення специфічного показника, що характерні для окремих патологій ПЗ: при значенні R 1.12 – 2.29 патологічно змінена ділянка відповідає карциномі передміхурової залози, а значення R 2.30 – 4.13 відповідає доброякісному перетворенню тканини (доброякісній гіпертрофії); значення R > 4.14 характерно для нормальної тканини простати.
6. Запропонований неінвазивний метод комплексного використання МРТ і 1Н МРС є сучасним методом діагностики раку передміхурової залози, особливо на ранніх стадіях розвитку захворювання, його точність становить 97,72%.
Публікації автора:
1. Возианов С.А. Комплексное применение магниторезонансной томографии и магниторезонансной спектроскопии в диагностике рака предстательной железы / Возианов С.А. Рогожин В.А., Рожкова З.З., Ладнюк Р.Е.. Бондарев А.В // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И. Георгиевкого. - 2005. - Том 141. - Ч. 3.- С. 12-14.
Проведення обстеження хворих, статистична обробка матеріалу. Разом з науковим керівником зроблені висновки.
Здійснено аналіз результатів роботи, проведена статистична обробка, оформлення статті.
3. Возианов С.А. Диагностика рака предстательной железы методом комплексного использования магниторезонансной томографии и in vivo 1Н магниторезонансной спектроскопии / Возианов С.А. Рогожин В.А., Рожкова З.З., Ладнюк Р.Е.. Бондарев А.В., Шамраев С.Н.// Таврический медико-биологический вестник. – 2006. - Том 9, №1.- С. 18-23.
Особисто здобувачем проведено відбір і обстеження хворих, оформлення статті.
4. Возіанов С.О. Вивчення особливості метаболізму передміхурової залози методами МРТ та спектроскопії / Рогожин В.О., Бондарев О.В. // Здоровье мужчины. - 2007. - № 3. - С. 167 - 171.
Здобувачем особисто проаналізовано матеріал і разом з науковим керівником, запропоновано алгоритм обстеження хворих.
5. Vozyanov S.A. Possibility of MRI and in vivo H MRS for Differential Diagnosis of Рrostatik Carcinoma / Vozyanov S.A., Rogozhyn V.A., Rozhkova Z.Z., Ladnyuk R.E., Bondarev A.V. // Advances in clinikal and experimental mеdicin.- Bimontly.- 2003.- Vol. 12, No. 4, Suppl. 1. – P. 122-124.
Особисто здобувачем проведено набір хворих, статистична обробка матеріалу, оформлення статті.