Мох'д І.М. Аль Нажжар. Облік і контроль дивідендів (на прикладі підприємств Житомирської області): дисертація канд. екон. наук: 08.06.04 / Інститут аграрної економіки УААН. - К., 2003.
Анотація до роботи:
Мох’д І. М. Аль Нажжар. Облік і контроль дивідендів (на прикладі підприємств Житомирської області). – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Інститут аграрної економіки УААН, Київ, 2003. В дисертації визначено сутність поняття “дивіденд”, вперше визначено вплив форми організації підприємницької діяльності на організацію обліку дивідендів шляхом встановлення взаємозв’язку між тенденціями розвитку акціонерних товариств, формами виплати дивідендів та їх обліком, що дозволяє прогнозувати подальший розвиток обліку дивідендів; розроблена нова методика подання інформації про можливість здійснення дивідендних виплат, яка базується на даних бухгалтерського обліку і дозволяє приймати найбільш оптимальну для підприємства дивідендну політику з урахуванням зміни величини витрат підприємства. У контексті поставлених завдань автором оцінені результати, отримані в різний час дослідниками-попередниками в частині методики оцінки дивідендних виплат; удосконалено порядок оцінки дивідендів і організація аналітичного обліку, завдяки чому можна більш оперативно отримувати достовірну інформацію про стан розрахунків за дивідендами. В роботі досліджені принципи відображення операцій з дивідендами в звітності; розроблені практичні рекомендації зі зниження витрат при складанні звітності в частині розкриття операцій з дивідендами і підвищення релевантності звітної інформації; розроблено пакет робочих документів аудитора з метою забезпечення належного оформлення всього комплексу облікових робіт при контролі дивідендів, що забезпечує поліпшення якості контрольної діяльності.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано вирішення наукової проблеми, щодо розробки науково-методичних підходів і практичних рекомендацій з удосконалення обліку і контролю операцій з дивідендами. Проведене дисертаційне дослідження дозволило з’ясувати наступне:
Визначення терміну “дивіденд”, що зустрічається в економічній літературі, є неоднозначним за змістом, що зумовлює нечіткість застосування цього терміну в бухгалтерському обліку. З метою однозначного розуміння вищезгаданого поняття пропонується застосовувати таку структуру визначення: дивіденд – це 1) для платника дивідендів – частина чистого прибутку після оподаткування, що розподіляється між власниками корпоративних прав; 2) для одержувача дивідендів – дохід від корпоративних прав.
Процес розвитку дивідендних платежів відбувався під істотним впливом римських товариств, середньовічних об’єднань купців у вигляді каменди, колоніальних компаній, торгових гільдій, військових товариств Італії, піратських товариств Англії, а також поява перших фондових бірж. У дисертації вперше досліджено результат їх впливу на розвиток виплати й обліку дивідендів. Автором доведено, що виплати з фондів підприємства за радянської доби при державній формі власності не мали ознак дивідендних платежів, але багатий досвід розробки методики формування фондів і використання коштів з них, накопичений протягом 70-ти років, став підґрунтям для розподілу прибутку і формування фонду дивідендів на сьогодні.
Оцінка, дивідендних виплат заснована на тому, що дивіденди нараховуються в минулому, а виплачуються в майбутньому. Тому при оцінці дивідендів доцільно розрізняти: оцінку дивідендів на момент нарахування; оцінку дивідендів на момент їх виплати. Виходячи з цього, у роботі розроблено порядок здійснення оцінки оголошених і виплачених дивідендів.
Для запобігання порушенню прав акціонерів розроблено порядок компенсації акціонерам грошових доходів у зв’язку з порушенням термінів виплати. Запропоновано розрахунок виплати такої компенсації здійснювати виходячи з рівня інфляції.
Запропоновано послідовність прогнозування дивідендних виплат, яка дозволяє побудувати схему впливу показників діяльності підприємства на розмір дивідендів. Послідовність прогнозування заснована на розрахунку прибутку через усереднені проводки і приведенні балансу до двох статей – «Кошти» і «Прибуток».
При організації синтетичного та аналітичного обліку операцій з дивідендами рекомендується враховувати: 1) джерело виплати дивідендів; 2) оподатковування дивідендів; 3) одержувача дивідендів (фізична чи юридична особа, резидент або нерезидент); 4) зіставлення податку на дивіденди з податком на прибуток. У дисертації розроблена модель аналітичного обліку дивідендів з метою оперативного надання інформації з нарахування, оподатковування та виплати дивідендів.
Доведено недоцільність розкриття у примітках до річної фінансової звітності детальної інформації про дивідендну політику підприємства, оскільки це ставить під погрозу збереження комерційної таємниці підприємства. Обґрунтовано і запропоновано відбивати дивіденди в звітності двома способами: розширеним (з детальним розкриттям порядку розподілу прибутку) і балансовим (заборгованість перед акціонерами відображається окремим рядком у балансі). Пропонується ввести до балансу статті “Невиплачені дивіденди”.
Розроблено методику проведення попереднього, поточного і наступного контролю операцій з дивідендами, яка забезпечує дотримання вимог контролю операцій з дивідендами. Показано внутрішні служби підприємства, якими здійснюється основна робота з попереднього контролю (планово-економічний відділ; відділ організації праці і заробітної; бухгалтерія; фінансовий; юридичний). На підставі визначених вимог до проведення контролю розроблено програму аудиту операцій з дивідендами. Встановлено завдання аудиту операцій з дивідендами, уточнено предмет і об’єкт. Розроблено форму листа-запиту про стан розрахунків за дивідендами.
Публікації автора:
Статті в наукових фахових виданнях
1. Мох’д І. М. Аль Нажжар. Методи нарахування та способи виплати дивідендів // Вісник ЖІТІ. Економічні науки. – 2000. – № 11 – С. 52-58 (0,94 друк.арк.)
2. Мох’д И. М. Аль Нажжар, Петренко Н.И. Вопросы законодательного обеспечения дивидендной политики // Вісник ЖІТІ. Економічні науки. – 2001. – № 13 – С. 3-9 (0,87 друк. арк, особисто автора – 0,6 друк. арк.)
3. Мох’д И. М. Аль Нажжар. Дивидендная политика: проблемы повышения эффективности // Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 20. – Дніпропетровськ: Наука і світ. – 2000. – С. 71-76 (0,33 друк. арк.)
4. Мох’д И. М. Аль Нажжар. Дивиденды: проблемы налогообложения // Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 14. – Дніпропетровськ: Наука і світ. – 2000. – С. 54-59 (0,38 друк. арк.)
5. Мох’д И. М. Аль Нажжар. Відображення дивідендів у звітності з метою прийняття управлінських рішень // Регіональні перспективи. – 2003. – № 2-3 (27-28). – С. 53-54 (0,42 друк. арк)
6. Мох’д И. М. Аль Нажжар. Методика контроля операций с дивидендами // Вісник Житомирського державного технологічного університету. – 2003. – № 1(23). – С. 18-26 (0,86 друк. арк)
Тези доповідей
1. Мох’д И. М. Аль Нажжар. Влияние репутации предприятия на дивидендную политику // Збірник тез та текстів виступів на міжнародній науковій конференції “Розвиток науки про бухгалтерський облік”. Житомир: ЖІТІ, 2000. – Частина 3. – С. 6-9 (0,24 друк. арк.)
2. Мох’д І. М. Аль Нажжар. Проведення аудиту розрахунків з учасниками по нарахованих доходах // Збірник тез та текстів виступів на науково-практичній конференції з аудиту “Удосконалення національних нормативів аудиту”. Житомир: ЖІТІ, 2000. – С. 102-105 (0,19 друк. арк.)
3. Мох’д И. М. Аль Нажжар. Порядок выплаты дивидендов // Збірник тез та текстів виступів на міжнародній науково-практичній конференції “Механізм господарювання і економічна динаміка в АПК”. – Вісник ХДАУ. – 2001. – № 8. – С. 93-95 (0,15 друк. арк.)