Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Агрохімія


Гордієнко Інна Миколаївна. Локальний спосіб застосування добрив як фактор оптимізації мінерального живлення і продуктивності перцю солодкого при зрошенні в Лівобережному Лісостепу України : Дис... канд. с.-г. наук: 06.01.04 / УААН; Інститут овочівництва і баштанництва. — Х., 2002. — 173 арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 124-145.



Анотація до роботи:

Гордієнко І.М. Локальний спосіб застосування добрив як фактор оптимізації мінерального живлення і продуктивності перцю солодкого при зрошенні в Лівобережному Лісостепу України. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.04 - агрохімія. ННЦ "Інститут ґрунтознавства та агрохімії ім. О.Н. Соколовського" УААН. Харків, 2002.

Дисертація містить результати досліджень з вивчення впливу мінеральних добрив за розкидного і локального способів їх внесення на поживний режим ґрунту, ріст, розвиток, фотосинтетичну діяльність рослин перцю солодкого, врожайність і якість продукції, вирощеної за звичайною і касетною технологіями, а також на його насіннєву продуктивність. Доведено, що ресурсозбережувальний локальний спосіб внесення мінеральних добрив у дозі N60P30K45 при обох технологіях вирощування перцю солодкого дозволяє економити 50 % азотно-калійних та 75 % фосфорних добрив, порівняно з раніше рекомендованою дозою N120P120K90 врозкид без зниження рівнів урожаю та показників його якості. Ефективність застосування добрив за касетної технології вища, ніж за звичайної.

Встановлено оптимальні дози мінеральних добрив за локального способу їх внесення під насінники перцю солодкого.

Дана економічна та біоенергетична оцінка різних способів внесення добрив за різних технологій вирощування перцю солодкого.

У дисертації наведено нове вирішення наукової задачі по ресурсозбережувальному застосуванню мінеральних добрив при вирощуванні перцю солодкого на продовольчі і насіннєві цілі в умовах зрошення в Лівобережному Лісостепу України.

1. Ефективність мінеральних добрив під перець солодкий на чорноземі типовому малогумусному важкосуглинковому при зрошенні визначається переважно дозами і способами їх внесення та технологією вирощування.

2. Внесення мінеральних добрив врозкид і локально поліпшує режим живлення грунту, збільшуючи вміст у ньому поживних речовин, особливо в початковий період вегетації. Виявлено чітко виражену сезонну динаміку вмісту нітратів, вміст рухомого фосфору і обмінного калію в грунті від літа до осені змінюється незначно. За локального застосування добрив у зоні їх розміщення (під рослинами) відзначається тенденція до підвищення вмісту в грунті нітратів, легкогідролізованого азоту, рухомого фосфору і обмінного калію, а ступінь рухомості фосфорних сполук зростала в 1,5 рази порівняно з розкидним внесенням добрив.

3. Застосування добрив будь-яким способом позитивно впливало на ріст і розвиток рослин перцю солодкого за обох технологій вирощування, збільшуючи асиміляційну поверхню листків, що сприяло підвищенню добових приростів сухої маси речовини, продуктивності фотосинтезу, біологічного і господарського урожаю та поглинання енергії фотосинтетично активної радіації.

4. Чиста продуктивність фотосинтезу перцю солодкого досягала найбільшого значення на початку плодоношення, а потім поступово знижувалась і в період масового плодоношення вищою була при локальному внесенні добрив у посадках за касетною технологією його вирощування – 4,80 г/м2 за добу, за звичайною – 4,61. Спостерігалась пряма залежність між чистою продуктивністю фотосинтезу (ЧПФ) і урожайністю плодів перцю солодкого.

5. Урожайність перцю солодкого без добрив становила 277 ц/га за звичайної і 271 ц/га – касетної технологій. Тобто, касетна технологія не мала переваги над звичайною, але ефективність добрив, внесених як врозкид, так і локально за касетної технології в 1,5-2,0 рази вище, ніж за звичайної.

6. Локальне внесення добрив у дозі N60P30K45 забезпечило одержання приросту врожаю плодів перцю солодкого на рівні внесення раніше рекомендованої дози врозкид N120P120K90 за обох технологій вирощування. Економія добрив при цьому становить – азотних і калійних – 50 %, фосфорних – 75 %.

7. На чорноземі типовому малогумусному важкосуглинковому з низьким вмістом азоту, середнім - фосфору і калію найвищий приріст урожаю насіння перцю солодкого забезпечує внесення локально азотно-калійних добрив у дозі N60K45 – 0,76 ц/га, при врожайності без добрив – 1,18 ц/га (НІР0,95 – 0,29- 0,41 ц/га).

8. Застосування добрив як врозкид, так і локально при вирощуванні перцю солодкого за звичайною та касетною технологіями не впливало на якість плодів, вони мали високі біохімічні показники і були практично чистими від нітратів.

9. Вміст РК у рослинах перцю закономірно знижується від цвітіння до масового плодоношення незалежно від технології вирощування. Внесення добрив врозкид і локально дещо підвищувало вміст азоту, фосфору і калію як у вегетативній, так і продуктивній частинах рослин.

10. Внесення добрив локальним способом, особливо в дозі N60P30K45, збільшувало коефіцієнт використання поживних речовин з добрив, що вело до росту їх виносу з урожаєм перцю солодкого при обох технологіях його вирощування.

11. Найбільший умовно чистий прибуток забезпечує внесення локально N60P30K45 при звичайній технології – 1516 грн/га і при касетній – 2592 грн/га, рівень рентабельності становить відповідно 467 і 704 %, а окупність 1 кг NPK урожаєм перцю відповідно 34 і 54 кг. При вирощуванні перцю солодкого на насіннєві цілі найбільший умовно чистий прибуток одержано від внесення локально N60K45 508 грн/га при рентабельності – 976 %, а окупність 1 кг добрив досягала 0,8 кг насіння.

12. Найбільший коефіцієнт біоенергетичної ефективності добрив забезпечило вирощування перцю солодкого за касетною технологією і локальним внесенням N60P60-30K45 – 2,18-2,21 проти 1,87-1,89 - за звичайною технологією.

Публікації автора:

  1. Гордієнко І.М. Вплив способів внесення добрив на урожай перцю солодкого в умовах зрошення // Наукові праці по овочівництву і баштанництву: до 50-річчя ІОБ УААН.- Харків, 1997.- Т. 2. - С. 208-213.

  2. Гордієнко І.М. Рухомість фосфорних сполук у чорноземі типовому при зрошенні // Овочівництво і баштанництво. - Харків, 2001.- Вип. 45.- С. 137-140.

  3. Гордієнко І.М., Іллюшенко Г.Я. Вплив добрив за локального їх застосування на насіннєву продуктивність перцю солодкого // Сб. Агрохімія і ґрунтознавство.- Харків, 2002.- Вип. 63.-С. 83-85 (Польові та лабораторні дослідження, узагальнення результатів, сформульовані висновки).

  4. Гордієнко І.М., Гончаренко В.Ю., Ткач Л.О. Винос азоту, фосфору і калію перцем солодким залежно від добрив і технології вирощування // Овочівництво і баштанництво.- Харків, 2002.- Вип. 47.- С. 359-365 (Польові та лабораторні дослідження, узагальнення результатів).

  5. Гордієнко І.М., Гончаренко В.Ю. Вплив мінеральних добрив на врожай та якість перцю солодкого у Лівобережному Лісостепу України // Тези доповідей на конф., присвяченій 50-річчю факультету агрохімії та ґрунтознавства.- Харків, 1996.- С.110 (Закладка дослідів, узагальнення та викладення матеріалів).

6. Гордиенко И.Н., Гончаренко В.Е. Эффективность локального способа применения удобрений под перец сладкий в Левобережной Лесостепи Украины // Тези доповідей наукової конференції, присвяченої 50-річчю ІОБ УААН.- Харків, 1977.- С. 16 (Польові та лабораторні дослідження, аналіз).