Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Железняк Валерія Юріївна. Логістичний підхід в управлінні матеріальними запасами на машинобудівному підприємстві : Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Донбаська держ. машинобудівна академія. — Краматорськ, 2005. — 190арк. — Бібліогр.: арк. 162-178.



Анотація до роботи:

Железняк В.Ю. Логістичний підхід в управлінні матеріальними запасами на машинобудівному підприємстві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2005.

Досліджено методологічні основи логістичного підходу до управління підприємством. Сутність логістики визначена як наукового напряму, який пов'язаний із розробкою раціональних методів управління наскрізними матеріальними, інформаційними і фінансовими потоками з метою максимальної сукупної ефективності роботи керованої системи і підвищення ступеня її адаптації до впливів екзогенних і ендогенних факторів. Вивчено структуру, види і проблеми впровадження логістичних систем на сучасному етапі розвитку економіки України. Особливу увагу приділено теоретичним основам управління статичними матеріальними потоками і параметрам, що визначають модель управління ними.

Досліджено залежність рентабельності оборотних активів промислових підприємств України від рівня матеріальних запасів і параметри попиту на матеріальні ресурси на базі даних ЗАТ “НКМЗ” із наступною ідентифікацією його типу. Проведено порівняльний аналіз основних стратегій управління матеріальними запасами, розглянуто алгоритми їх функціонування. На підставі встановлених переваг і недоліків стратегій, які було розглянуто, сформульовано вимоги до логістичної системі, яка подається.

Розроблено алгоритм формування логістичної системи управління запасами підприємства. Визначено об'єкти управління на підставі алгоритму практичної реалізації АВС-аналізу і застосування методики XYZ-аналізу.

Як критерій оптимальності управління закупівлями підприємства запропоновано застосовувати вартість повного циклу запасу, яка розраховується на підставі розробленого алгоритму розрахунку сукупного фінансового потоку.

Подано алгоритми функціонування окремих підсистем логістичної системи управління матеріальними запасами з її наступною інтеграцією в організаційну структуру машинобудівного підприємства на прикладі ЗАТ “НКМЗ”.

У дисертаційній роботі розроблено методичні принципи й запропоновано практичні рекомендації щодо розробки логістичних систем управління матеріальними запасами промислових підприємств із метою підвищення ефективності використання обігових коштів на підприємствах, які характеризуються багатономенклатурністю та різноманітністю характеристик споживання матеріальних ресурсів.

1. У наукових публікаціях, які висвітлюють проблему теоретичних аспектів логістичного підходу, відзначається відсутність однозначності у трактуванні поняття «логістика». З метою уточнення визначення логістики з погляду її значення як інструменту адаптації виробничої системи до впливу ендогенних і екзогенних факторів із метою максимальної сукупної ефективності її роботи сформульовано таке визначення логістики – це науковий напрям, пов'язаний із розробкою раціональних методів управління наскрізними матеріальними, інформаційними і фінансовими потоками з метою максимальної сукупної ефективності роботи керованої системи і підвищення ступеня її адаптації до впливів екзогенних і ендогенних факторів.

2. Логістичні потоки характеризуються різноманітністю за своєю природою. Запропонована у роботі класифікація матеріальних потоків узагальнює уже відомі ознаки класифікації та доповнена новим, який дозволяє при впровадженні логістичного підходу на діючому підприємстві враховувати особливості руху й управління цим видом логістичних потоків. На підставі аналізу особливостей протікання в часі матеріального та фінансового потоків була розширена класифікація фінансових потоків, що обґрунтувало доцільність застосування дисконтних методик у логістичному управлінні матеріально-технічним постачанням підприємства.

3. На основі вивчення властивостей, які надаються різними авторами логістичній системі, під логістичною системою пропонується розуміти складну організаційно завершену (структуровану) економічну систему, що складається з елементів-ланок, взаємозалежних в єдиному процесі управління матеріальними і супутніми їм інформаційними та фінансовими потоками, метою функціонування якої є досягнення поставлених перед системою цілей і адаптація до ендогенних і екзогенних впливів шляхом оптимізації потокових процесів.

4. На основі дослідження динаміки оборотних коштів, запасів і фінансових результатів діяльності промислових підприємств України, а також результатів прогнозування цих показників на майбутні періоди обґрунтовано необхідність упровадження логістичного підходу в умовах промислових підприємств України. Аналіз попиту на матеріальні ресурси, проведений на основі даних ЗАТ “НКМЗ”, і дослідження стратегічних основ управління запасами дозволили сформулювати основні вимоги до логістичної системи матеріальними запасами, яка може застосовуватися на машинобудівних підприємствах.

5. Розроблено алгоритм формування логістичної системи управління матеріальними запасами, яка включає ряд етапів: формування загальних контурів логістичної системи, формування вимог до логістичної системи, яка розробляється; ідентифікація інформаційних потоків від зовнішніх об'єктів, з якими взаємодіє система; ідентифікація основних видів інформації, які циркулюють усередині логістичної системи; ідентифікація об'єктів управління, розробка концепції логістичної системи для обраних об'єктів управління.

6. Удосконалено методику проведення АВС-аналізу, який застосовується в комбінації з XYZ-аналізом, для вибору об'єкта управління логістичної системи. Застосування вдосконаленої методики АВС-аналізу дозволить зробити більш коректний добір номенклатур до відповідних класифікаційних груп й уникнути недоліків, властивих АВС-аналізу, в якому як класифікаційна ознака використовується вартість річного споживання; що досягається за рахунок того, що при використанні рейтингу споживання номенклатур вплив факторів вартісного чи натурального споживання нівелюється у випадку незначної величини одного з них.

7. Розроблено загальну концепцію логістичної системи управління запасами підприємства, що включає три підсистеми: «Моніторинг матеріальних запасів», «Ідентифікацію точки замовлення» і «Управління закупівлями», а також задачі й алгоритми функціонування кожного з модулів підсистем логістичної системи управління матеріальними запасами.

8. Розроблено критерій оптимальності, який заснований на ідеї вартості повного циклу запасу та дозволяє приймати економічно обґрунтовані рішення щодо закупівлі матеріальних ресурсів у ринкових умовах, виходячи з можливої диференціації умов постачання.

9. Функціональні модулі синтезовано в єдину логістичну систему з дотриманням принципів системного підходу: принцип послідовного просування по етапах створення системи і принцип узгодження інформаційних потоків по кожному з модулів у єдину систему. Логістичну систему інтегровано до організаційної структури й інформаційного поля підприємства шляхом узгодження інформаційних вхідних і вихідних інформаційних потоків із внутрішніми інформаційними потоками розробленої логістичної системи.

Публікації автора:

        1. Гущин В.М., Железняк В.Ю. Управление запасами: конфликт интересов // Економіка: проблеми теорії та практики. - Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Вип. 137. – С.8-13.

        Особистий внесок: проаналізовано особливості конфлікту інтересів в управління матеріальними запасами на підприємстві, досліджено основи оптимізації запасів та прогнозування попиту на матеріальні ресурси.

              1. Железняк В.Ю. Моделювання систем управлiння запасами // Продуктивність. – 2002. – №2. – С. 22-23.

              2. Кузнецова Т.В., Железняк В.Ю. Логистический подход к управлению финансами на предприятии // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Вип. 121. – С. 94-98.

              Особистий внесок: визначено особливості фінансового потоку, формулювання вимог до структури логістичної системи з точки зору фінансового потоку.

                    1. Железняк В.Ю. Вартість циклу замовлення як фактор вибору постачальника // Вісник Технологічного університету Поділля. Сер. Екон. науки. – 2003. – №5. – Ч.2, т.2. – С. 178-180.

                    2. Железняк В.Ю. Генезис логистики в экономической науке ХХ-го века // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2003. – Вип. 174, т.1. – С. 35-40.

                    3. Железняк В.Ю. Керування замовленнями підприємства у світлі концепції вартості грошей // Продуктивність. – 2003. – №2. – С. 8-12.

                    4. Железняк В.Ю. Статичні моделі в управлінні матеріальними запасами // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Сер. Екон. науки. – Черкаси: ЧДТУ. – 2003. – Вип 9. – С. 252-257.

                    5. Железняк В.Ю. Критерий оптимальности в системе управления запасами // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004. – Вип. 187, т.1. – С. 141-148.

                    6. Железняк В.Ю. Критерий оптимальности в системе управления запасами // Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. „Сучасні проблеми економіки підприємства” (Дніпропетровськ, 5 лист. 2003 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2003. – Т.1. – С. 165-166.

                    7. Железняк В.Ю. Финансовые аспекты управления материальными запасами в логистической системе// Матеріали Міжнар. практ. конф. „Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти” (Запоріжжя, 20 квіт. 2005 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2005. – Т.IV. – С. 74-76.

                    8. Железняк В.Ю. Логистическое управление снабжением предприятия // Тези доп. і повід. Всеукраїнської наук.-прак. конф. „Економічні проблеми промислового розвитку в Україні” (Донецьк, 19-20 трав. 2005 р.). – Донецьк: ІЕП НАН України. – 2005. – С. 292-294.