Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Філософія права


Грищук Оксана Вікторівна. Людська гідність у праві: філософський аспект. : Дис... д-ра наук: 12.00.12 - 2008.



Анотація до роботи:

Грищук О.В. Людська гідність у праві: філософський аспект. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.12 – філософія права. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого, Харків, 2008.

В дисертації на основі сучасної монографічної та іншої наукової літератури, міжнародно-правових актів та практики їх застосування, законодавства України та практики його застосування проведене комплексне наукове філософсько-правове дослідження людської гідності як антропологічної основи права. Охарактеризовано особливості формування і розвитку ідеї людської гідності у філософсько-правовій думці починаючи від античності й до сучасності. Розглянуто особливості впливу людської гідності на формування природного та позитивного права (міжнародного та внутрідержавного).

Авторка пропонує власне розуміння гідності, що складається з таких компонентів: суб’єктивна сторона (гідність людини); об’єктивна сторона (людська гідність); суб’єкт (носій) та об’єкт (зміст, змістовна сторона) гідності. Пропонується розуміння людської гідності як самоцінності та суспільної значимості людини як біосоціодуховної істоти, яка визначається існуючими суспільними відносинами, не залежить від конкретної людини і має бути рівною для всіх людей.

У дисертаційному дослідженні сформульовано низку висновків і пропозицій, спрямованих на вирішення наукової проблеми – визначення закономірностей формування і розвитку людської гідності у праві, шляхом визначення її природи, змісту та значення. Сформульовано основні поняття, що необхідні для викладення філософсько-правової концепції людської гідності – гідність людини, людська гідність, автономія людини, свобода, справедливість, формальна рівність. Серед висновків, що зроблені в дисертації, найбільш загальними і важливими є такі:

1. Людська гідність є базовою соціальною цінністю, оскільки ґрунтується на автономії людини. Автономія є кінцевою метою, стосовно якої всі інші цінності є або її складниками, або ж засобами її досягнення. Вона є ідеальною основою для формування особи на основі раціонального вибору можливих дій, способу життя загалом, керуючись власною системою цінностей та власними ціннісними орієнтаціями.

2. Поняття гідності людини пов’язується в основному з цінністю людини та оцінкою її значення і місця у суспільстві та державі. Саме оціночний момент у вигляді моральної чи правової оцінки є істотним засобом впливу на поведінку людини, на основі якого формуються еталон вимог, що виставляється до дій людей в конкретній ситуації з конкретного приводу. Ці вимоги стають особистими нормами дій лише у випадку, коли вони забезпечуються перш за все внутрішнім переконанням людини в їх корисності, вигідності, цінності як для неї самої, так і для інших людей.

3. У своєму дослідженні авторка базувались на розумінні гідності, що складається з таких компонентів: суб’єктивна сторона (гідність людини); об’єктивна сторона (людська гідність); суб’єкт (носій) та об’єкт (зміст, змістовна сторона) гідності.

4. Людська гідність – це самоцінність та суспільна значимість людини як біосоціодуховної істоти, яка визначається існуючими суспільними відносинами, не залежить від людини і має бути рівною для всіх людей.

5. Гідність людини – це внутрішня оцінка нею власної цінності, яка ґрунтується на схваленій домінуючою частиною суспільства моральній самосвідомості і готовності її охорони за будь-яких умов, а також очікування з цього приводу поваги зі сторони інших.

6. Людська гідність є першопочатковою і визначальною для всіх інших соціальних, а також правових цінностей, зокрема свободи, справедливості та формальної рівності.

7. Людська гідність є підгрунтям, джерелом природного права. Природне право є невід’ємним від форм буття людини, воно органічно вплетене у суспільні відносини і є ефективним засобом регулювання відносин між людьми, координації їх діяльності, задоволення потреб та інтересів. Гармонійне існування людини можливо лише за умови єдності біологічних, соціальних і духовних складових у сутності людини, їх взаємообумовленості та взаємозалежності. Саме з такого розуміння сутності людини авторка виводить глибинну сутність природного права, як такого, що: являє собою ідеальну форму регулювання відносин між людьми; моделює суспільні відносини на підставі вимог справедливості; існує у свідомості (правосвідомості) людей; знаходить вираз у правомірній поведінці людини, соціальних груп, всього суспільства; становить духовну основу позитивного права.

8. Важливе значення має закріплення природного права, людської гідності та прав людини у позитивному праві та створення дієвих механізмів їх охорони і захисту. На цьому етапі формуються певні універсальні стандарти прав людини, які повинні бути рівними для кожної людини в конкретно-історичних умовах розвитку людства.

9. Міжнародне право посідає особливе місце в інституціалізації людської гідності та прав і свобод людини. Саме міжнародне право прав людини визнає гідність людини, її права і свободи як гуманітарну універсалію, ціннісний орієнтир загальнолюдської ідентифікації.

10. Велику роль у процесі впровадження міжнародних принципів і норм щодо людської гідності та прав і свобод людини у національну юридичну практику України має створення ефективних національних гарантій людської гідності та прав і свобод людини.

У дисертації містяться також інші пропозиції, спрямовані на у твердження правової, незалежної, демократичної України.

Публікації автора:

  1. Грищук О. Людська гідність у праві: філософські проблеми – К.: Атіка, 2007. – 432 с.

  2. Грищук О., Рабінович П. Право людини на компенсацію моральної шкоди (загальнотеоретичні аспекти). – Львів, 2006. – 197 с

  3. Філософія права: проблеми та підходи. Навчальний посібник для студентів спеціальності «Правознавство» / За загальною редакцією П.М. Рабіновича. // Львів: Юридичний факультет ЛНУ ім. І. Франка, 2005. – 332 с. – С. 184–193 (у співавторстві з П.М. Рабіновичем).

  4. Грищук О.В. Гідність людини: юридичні аспекти // Вісник Львівського університету. – Випуск 37: Серія юридична. – 2002. – С. 14–21.

  5. Грищук О.В., Грабовська С.Л. Проблема психічного стану людини у випадку заподіяння їй моральної (психічної) шкоди // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наук. праць. Випуск 147: Правознавство. – Чернівці: Рута, 2002. – С. 101–105.

  6. Грищук О.В. До питання відмежування моральної шкоди від інших видів шкоди// Науковий вісник Ужгородського університету. – Серія право. – Випуск 1. – 2002. – С. 91–96.

  7. Грищук О., Рабінович П. Гідність людини як фундамент її природного права на компенсацію моральної шкоди // Вісник Академії правових наук України. – 2002. – Випуск 2 (29). – С. 14–23.

  8. Грищук О.В. До проблеми обмеження свободи виявлення поглядів та свободи інформації // Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права. – Випуск 2 (6). – Хмельницький, 2003. – С. 7–13.

  9. Hryszczuk Oksana Ksztaltowanie sie prawa czlowieka do zadoscuczynienia za krzywde moralna na ziemiach ukrainskich (XI–XX w.) // Prawo. Administracja. Kosciol. – № 3 (14). – Wydawnictwo KUL, 2003. – S. 121–134.

  10. Грищук О. Право на свободу вираження поглядів: проблеми обмеження // Бюлетень Міністерства юстиції України. – № 7. – 2003. – С. 14–21.

  11. Грищук О., Рабінович П. Право людини на компенсацію моральної шкоди (загальнотеоретичні аспекти) // Бюлетень Міністерства юстиції України. – № 3. – 2003. – С. 19–28.

  12. Грищук О. Людська гідність у правових актах ООН // Вісник Львівського університету. – Випуск 39: Серія юридична. – 2004. – С. 37–41.

  13. Грищук О. Онтологічна основа прав і свобод людини у правових актах ООН // Життя і право. Львівський правничий часопис. – № 2 (14). – 2005. – С. 29–36.

  14. Грищук О. Онтологічна основа прав і свобод людини у правових актах Ради Європи та їх національне впровадження // Науковий вісник Львівського юридичного інституту. Серія юридична. – Вип. 2. – 2005. – 312 с. – С. 173–181.

  15. Грищук О. Людська гідність як антропологічна підстава прав людини // Науковий вісник львівського державного університету внутрішніх справ. Серія юридична. – Львів, 2006. – Вип. 1. – 400 с. – С. 317–324.

  16. Грищук О. Розвиток ідеї людської гідності у концепції Імануіла Канта // Життя і право. Львівський правничий часопис. – № 5 (17). – 2005. – С. 21–28.

  17. Грищук О. Вплив ОБСЄ на формування міжнародної системи захисту людської гідності та прав людини – // Науковий вісник Львівського юридичного інституту. Серія юридична. – Вип. 3. – 2005. – 348 с. – С. 238–245.

  18. Грищук О. Принципи співвідношення міжнародного та внутрідержавного права щодо прав людини // Вісник Львівського університету. – Випуск 42: Серія юридична. – 2006. – С. 3–9.

  19. Грищук О. Основні етапи формування міжнародного механізму захисту прав людини // Актуальні питання реформування правової системи України. Збірник наукових статей за матеріалами ІІ Міжвузівської науково-практичної конференції 27–28 травня 2005 р. м. Луцьк – С. 140–143.

  20. Грищук О. Природне право як форма об’єктивації цінності людини // Вісник Львівського університету. – Випуск 43: Серія юридична. – 2007. – С. 3–8.

  21. Грищук О. Природне право як духовна (ідеальна) основа позитивного права // Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. Серія юридична. – Львів, 2006. – Вип. 2. – 340 с. – С. 27–35.

  22. Грищук О. Автономія людини – передумова людської гідності // Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. Серія юридична. – Львів, 2006. – Вип. 3. – С. 17–25.

  23. Грищук О. До історії розвитку ідеї людської гідності (VI ст. до н.е. – XIІІ ст. н.е.) // Вісник Львівського університету. – Випуск 44: Серія юридична. – 2007. – С. 24–30.

  24. Грищук О. Свобода як філософсько-правова цінність // Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. Серія юридична. – Львів, 2007. – Вип. 1. – С. 193–204.

  25. Грищук О. Справедливість як соціально-правова цінність // Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. Серія юридична. – Львів, 2007. – Вип. 2. – С. 382–393.

  26. Грищук О. До історії розвитку ідеї людської гідності (XIІІ ст. – ХІХ ст.) // Вісник Львівського університету. – Випуск 45: Серія юридична. – 2007. – С. 9–16.

  27. Грищук О. До проблеми співвідношення міжнародного та внутрідержавного права щодо прав людини // Актуальні питання реформування правової системи України. Збірник наукових статей за матеріалами IV Міжвузівської науково-практичної конференції 1–2 червня 2007 р. м. Луцьк – Т. 1. – С. 23–27.

  28. Грищук О. Взаємозв’язок людини і права: філософсько-правовий аспект // Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. Серія юридична. – Львів, 2007. – Вип. 3. – С. 3–12.

  29. Грищук О.В. Право людини на компенсацію моральної шкоди (деякі загальнотеоретичні аспекти) // Проблеми державотворення та захисту прав людини в Україні. Матеріали VІІ регіональної науково-практичної конференції. 13–14 лютого 2001 р. м. Львів. – Львів: Юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка, 2001. – С. 45–47.

  30. Грищук О.В. Порушення гідності людини, як підстава виникнення права на компенсацію моральної шкоди // Проблеми державотворення та захисту прав людини в Україні. Матеріали VІІI регіональної науково-практичної конференції. 13–14 лютого 2002 р. м. Львів. – Львів: Юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка, 2002. – С. 18–21.

  31. Грищук О.В. Антропна гідність – джерело прав і свобод людини // Проблеми державотворення та захисту прав людини в Україні. Матеріали ІХ регіональної науково-практичної конференції. 13–14 лютого 2003 р. м. Львів. – Львів: Юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка, 2003. – С. 9–11.

  32. Грищук О.В. Людська гідність у міжнародних правових актах // Проблеми державотворення та захисту прав людини в Україні. Матеріали Х регіональної науково-практичної конференції. 13–14 лютого 2004 р. м. Львів. – Львів: Юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка, 2004. – С. 8–9.

  33. Грищук О., Рабінович П. Гідність людини як фундамент її природного права на компенсацію моральної шкоди // Міжнародна поліцейська енциклопедія. – Т. ІІ. – К., 2005. – С. 85–87.

  34. Грищук О. Окремі аспекти людської гідності за вченням Іммануїла Канта // Проблеми державотворення та захисту прав людини в Україні. Матеріали ХІ регіональної науково-практичної конференції. 13–14 лютого 2005 р. м. Львів. – Львів: Юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка, 2005. – С. 17–19.

  1. Грищук О.В. До історії розвитку ідеї людської гідності // Актуальні питання реформування правової системи України. Матеріали 1 міжвузівської науково-практичної конференції. – Луцьк: Юридичний факультет Луцького державного університету імені Лесі Українки, 2004. – С. 45–49.

  2. Грищук О.В. Людська гідність як онтологічна підстава прав і свобод людини // Європейські інтеграційні процеси та трансформація права на постсоціалістичному та пострадянському просторі. Матеріали міжнародного науково-практичного семінару. м. Київ, 23–24 вересня 2005 р. – К.: Київський національний університет внутрішніх справ, 2006. – 340 с. – С. 72–85.

  3. Грищук О.В. Онтологічна основа прав і свобод людини у правових актах Ради Європи // Проблеми державотворення та захисту прав людини в Україні. Матеріали ХІІ регіональної науково-практичної конференції. 13–14 лютого 2006 р. м. Львів. – Львів: Юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка, 2006. – С. 17–20.

  4. Грищук О. До історії розвитку ідеї людської гідності (VI ст. до н.е. – XIX ст. н.е.) // Антропологія права: філософський та юридичний виміри (стан, проблеми, перспективи): Матеріали Першого всеукраїнського круглого столу (м. Львів, 16–17 вересня 2005 року). – Львів: Край, 2006. – 320 с. – С. 77–95.

  5. Грищук О. Людська гідність у праві: філософський аспект // Проблеми державотворення та захисту прав людини в Україні. Матеріали ХІІІ регіональної науково-практичної конференції. 8–9 лютого 2007 р. м. Львів. – Львів: Юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка, 2007. – С. 11–13.

  6. Грищук О. Деякі питання антропології природного права // Антропологія права: філософський та юридичний виміри (стан, проблеми, перспективи): Матеріали ІІ всеукраїнського круглого столу (м. Львів, листопад 2006 року). – Львів: Край, 2007. – С. 42–59.

  7. Грищук О.В. Людська гідність – антропологічна основа права // Сучасне державотворення в Україні: проблеми теорії та історії (матеріали круглого столу). – Львів, 2007. – 240 с. – С. 37–42.