Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Лісознавство і лісівництво


Шадура Анатолій Миколайович. Лісівничі основи ведення мисливського господарства на кабана (Sus scrofa L.) та козулю (Capreolus capreolus L.) у лісах східного Полісся України : дис... канд. с.-г. наук: 06.03.03 / Національний аграрний ун-т. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Шадура А.М. Лісівничі основи ведення мисливського господарства на кабана (Sus scrofa L.) та козулю (Capreolus capreolus L.) у лісах Східного Полісся України – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.03.03 – лісознавство і лісівництво. – Національний аграрний університет Кабінету Міністрів України, Київ, 2005.

У дисертаційній роботі представлені результати вивчення на лісотипологічній основі природної кормової бази козулі та кабана в різних лісових біоценозах Східного Полісся України. Запропоновано методику визначення запасів надземної і підземної фітомаси кормових рослин та сільськогосподарських кормів для копитних. З’ясовані причини кормового пресу копитних тварин на основні лісоутворюючі породи та запропоновано заходи підвищення кормової ємності лісових угідь для козулі та кабана.

Отримані результати можуть бути використані при визначенні придатності угідь для проживання кабана та козулі, встановленні класу бонітету лісових мисливських угідь, проведенні розрахунків оптимальної ємності угідь для цих копитних.

В роботі висвітлено результати комплексного дослідження трофічних зв’язків двох не конкуруючих між собою видів мисливських тварин (кабана та козулі) у лісових масивах Східного Полісся України. Застосовано два альтернативні методи дослідження живлення (поїдання тваринами корму в природних умовах та аналіз вмісту шлунків і рубців цих тварин) протягом двох важливих для оцінки лісових мисливських угідь сезони: пізно восени та рано навесні.

1. У лісах Східного Полісся України кабан поїдає 56 рослинних та тваринних видів. Із них на корми рослинного походження припадає 89 % середньорічного споживання, тваринного походження – 7 %, сільськогосподарські рослини становлять близько 60 % середньорічного раціону. Протягом року рослинні корми споживаються таким чином: надземна фітомаса трав – із середини весни до початку літа, корені та кореневища болотяних трав – у червні, корені польових та лісових трав – восени, насіння та плоди дерев – переважно в жовтні та листопаді. Тваринні корми споживаються навесні та восени і мають вагоме значення лише для молодих тварин віком від 6 місяців до двох років.

2. Основу живлення козулі становлять пагони дерев і кущів (близько 58 % середньорічного раціону), тому для регіону досліджень козуля є переважно дендрофагом. З інших категорій кормів козулею у значній кількості споживаються: рано навесні та пізно восени – кущики порядку вересоцвітих, навесні та влітку – трав’янисті рослини, пізно восени – зимовозелені види трав, а також плоди дерев та жолуді дуба звичайного.

3. Пошкоджуваність лісових порід козулею за ступенем зростання пошкодження виглядає наступним чином: для дерев – слива розлога, граб звичайний, груша звичайна, в’яз гладкий, клени польовий та гостролистий, осика, дуб звичайний, горобина звичайна, ясен звичайний; для кущів – свидина кров’яна, ірга овальна, клени татарський та ясенелистий, ожина несійська, верби попеляста, козяча та тритичинкова, бруслини європейська та бородавчаста.

4. Передзимові запаси гілкових кормів для козулі у південно–східній частині на 12 % вищі, ніж у північно–західній частині регіону Східного Полісся України.

5. Найвищою ємністю кормових угідь (за трав’янистими рослинами) для козулі з листопада до початку квітня відзначаються соснові, сосново–листяні, осикові, вербові та вільхові насадження, найнижчою – дубові та березові насадження. Найвищими запасами кормових рослин для кабана на початку квітня та у листопаді характеризуються осикові, вербові та вільхові насадження, найнижчими – соснові, сосново–листяні і дубові насадження.

6. Найпродуктивнішими на корми для кабана та козулі є: заростаючі зруби та листяні молодняки; низькоповнотні листяні насадження з густим підростом, підліском та рясним травостоєм; стиглі дубові, вільхові, вербові та ясеневі насадження; міжлісові луки; сільськогосподарські угіддя, які межують з лісом; окремі типи боліт. Найменш цінні на корми – чисті високоповнотні соснові та березові насадження віком 20–60 років з рідким підростом і підліском.

7. Використання козулею річного приросту деревних порід невисоке і не перевищує 13 % для всіх типів насаджень. Допустиме використання гілкових кормів нею у лісах регіону може сягати до 30 %, а фактична чисельність цього виду у мисливських господарствах може бути збільшена порівняно з реальною у 2,0–2,3 разу без відчутної шкоди для лісового господарства.

У практиці ведення мисливського господарства для підвищення кормової продуктивності лісових мисливських угідь рекомендується:

- під час створення соснових культур у свіжих суборах у міжряддя сосни звичайної для збільшення кормової продуктивності мисливських угідь для козулі вводити грунтополіпшувальні азотфіксувальні дрік іспанський та карагану кущову з часткою участі у культурах до 10 %, а у свіжих і вологих суборах і сугрудках та свіжих дібровах – бузину червону з тією ж часткою участі;

- під час створення культур дуба звичайного для підвищення кормової продуктивності мисливських угідь для кабана та козулі у свіжих і вологих суборах, сугрудках та дібровах вводити до складу насадження до 20 % дуба червоного, а у свіжих і вологих сугрудках та дібровах – 10–15 % клена гостролистого;

- для зменшення пошкоджень козулею основних лісотвірних порід під час створеня змішаних культур у вологих суборах та свіжих і вологих сугрудках вводити горобину звичайну, бруслину європейську та бородавчасту, свидину кров’яну, глід одноматочковий з часткою участі в культурах не більше як 10 %;

- створюючи культури різного породного складу у свіжих і вологих сугрудках і дібровах вводити грушу звичайну та ліщину звичайну з часткою участі у цих культурах 5 %;

- у соснових насадженнях штучного та природного походження свіжих та вологих типів умов місцезростання, особливо у вікнах кореневої губки, допускати регульоване проростання ожинників, які дають значні запаси кормової фітомаси для козулі у зимовий період;

- у разі виникнення загрози пошкодження соснових молодняків у місцях концентрації козулі збільшувати густоту створення культур до 10–12 тис.штга-1 і не проводити доглядових рубань до 15–річного віку;

- для зимової підгодівлі козуль використовувати облистяні пучки ясена звичайного, дуба звичайного, осики, в’яза звичайного, граба звичайного, кленів гостролистого, польового та татарського, верб попелястої, козячої та тритичинкової заготовлені в літній період.

Публікації автора:

1. Шадура М.В., Шейгас І.М., Гунчак М.С., Шадура А.М., Мироненко М.О. Книга мисливця // Біотехнія. – Л.: Держкомліс України, 1998. – С. 58–73.

2. Бондаренко В. Д. Біотехнія: Навч. посіб. Ч. 2 // А. М. Шадура. Розділ 7.2. Специфіка біотехнічних заходів для основних видів ратичних. – Л.: ТзОВ «Престиж Інформ», 2002. – С. 90–102.

3. Шадура М.В., Шейгас І.М., Шадура А.М., Гунчак М.С. Сучасні реформи – незворотній процес // Лісовий і мисливський журн. – 2003. – №5–6. – С. 36–37 (автором проведено аналіз проблеми та шляхи її вирішення).

4. Шадура А. М., Гулик І. Т. Передзимові запаси природних деревно-гіллячкових кормів козулі європейської у лісах Східного Полісся України // Наук. вісн. Нац. аграр. ун-ту. - К.: НАУ, 2004. - Вип. 71. - С. 75–82 (автором проведено більшу частину польових досліджень, оброблено дослідні матеріали, узагальнено дані та написано статтю).

5. Шадура А. М., Гулик І. Т. Пріоритетність споживання козулею європейською деревно-чагарникової рослинності в зимовий період у лісах Східного Полісся України // Лісівництво і агролісомеліорація. – Х.: УкрНДІЛГА, 2004. – Вип. 105. – С. 251–255 (автором проведено більшу частину польових досліджень, зроблено аналіз матеріалів та написано статтю).

6. Шадура А. М., Гулик І. Т. Основні запаси природних кормів кабана звичайного у лісах Східного Полісся України // Наук. вісн. Укр. держ. лісотехнічного ун-ту. – Л.: УкрДЛТУ, 2004. - Вип. 14.5. – С. 119–127 (автором проведено основну частину польових досліджень, узагальнено та проаналізовано отримані дані та написано статтю).

7. Гулик І. Т, Шадура А. М. Особливості кормової бази та структура раціону диких копитних тварин (козулі європейської та дикого кабана) у східній частині України / Заключний звіт за темою №7. – Житомир: Поліський філіал УкрНДІЛГА. – 2003. – 135 с. (здобувачу належить збір та аналіз польового матеріалу, написання окремих розділів).