Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


38. Дороз Вікторія Федорівна. Лінгвокультурологічний підхід до вивчення української лексики у 5-6 класах шкіл з російською мовою навчання: дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Інститут педагогіки АПН України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Дороз В.Ф. Лінгвокультурологічний підхід до вивчення української лексики у 5 - 6 класах шкіл з російською мовою навчання”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія і методика навчання української мови. – Інститут педагогіки АПН України, 2005.

У дисертації подано систему методичної роботи над українською етнокультурознавчою лексикою у 5-6-их класах шкіл з поліетнічним складом учнів, яка узагальнено відображає зміст, методи і прийоми педагогічного впливу на процес формування у школярів соціокультурної компетенції, навичок розуміння та доречного і правильного використання етнолексем у мовленні.

У роботі знайшли відображення погляди лінгвістів, психологів, культурологів, етнографів на джерела лексикології, акцентовано увагу на взаємозв’язок, взаємовплив мов, культур українського народу та інших народів, що живуть в Україні. Здійснено відбір та аналіз основного лексичного, основного та символічного значення українських етнолексем (у зіставленні з російськими та болгарськими), які доцільно використовувати у навчанні. Дисертація містить обґрунтування доцільності і можливості вивчення української етнокультурознавчої лексики учнями етнічних меншин у зіставленні з їх рідною мовою, з’ясовано, за допомогою яких методів і прийомів можлива успішна лінгвокультурологічна робота над збагаченням та активізацією словникового запасу школярів, визначено, як впливає лінгвокультурологічна робота на розвиток лексичних навичок, на формування інших мовних і мовленнєвих навичок, а також на виховання культури спілкування в поліетнічному середовищі.

Дослідження дає конкретний матеріал для організації роботи з етнолексемами з метою подальшого удосконалення навчально-виховного процесу в основній школі.

Публікації автора:

  1. Дороз В.Ф. Теоретичні основи вивчення лексики в лінгвонародознавчому аспекті // Матер. VIII

  2. Міжнародного симпозіуму „Теоретичні і методичні проблеми російської мови як іноземної на початку XXI століття”. - Болгарія, Велико-Търново, 2002. – С. 504-506. Дороз В.Ф. Про етнокультурознавчий компонент у змісті мовної освіти: Зб. наук. праць „Актуальні проблеми слов’янської філології”. - К.: Знання України, 2002. – С. 171-176.

  3. Дороз В.Ф. Фонова та безеквівалентна лексика як засіб формування у поліетномовних учнів лінгвонародознавчої компетенції // Рідні джерела. – 2003. - № 2. – С. 19-22.

  4. Дороз В.Ф. Етнокультурознавчий компонент у змісті мовної освіти (тези доповіді) // Матер. звітної наукової конф. „Зміст і технології шкільної освіти”. – К.: Пед. думка, 2002. – С. 66.

  5. Дороз В.Ф. Псхологічні засади засвоєння української етнокультурознавчої лексики учнями національних меншин основної школи: Зб. наук. праць Бердянського державного педагогічного університету (Педагогічні науки). - № 3. – Б.: БДПУ, 2003. – С. 71-80.

  6. Дороз В.Ф. Лінгвонародознавчий аспект роботи над українською лексикою у школах національних меншин // Українська мова і література в школі. – 2002. - № 1. – С. 48-55.

  7. Дороз В.Ф. Лінгвокультурологічний підхід до вивчення української лексики учнями 5-6 класів російської та болгарської національностей // Укр. мова та література. – 2004. - № 8 .– С. 9-16.