Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Любашенко Олеся Вадимівна. Лінгводидактичні стратегії навчання української мови студентів неспеціальних факультетів вищих навчальних закладів : Дис... д-ра наук: 13.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Любашенко О.В. Лінгводидактичні стратегії навчання української мови студентів неспеціальних факультетів вищих навчальних закладів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання (українська мова). – Hаціональний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова, Київ, 2008.

Дисертація є теоретико-педагогічним обґрунтуванням навчання української мови україномовних студентів нефілологічних спеціальностей ВНЗ шляхом побудови лінгводидактичних стратегій на суб’єктно-діяльнісних засадах. На основі висновків досліджень у різних галузях антропологічних знань було синтезовано концепції, гіпотези, методи психології, лінгвістики, психолінгвістики, дидактики, соціології, філософії для вироблення конкретного методичного інструментарію та його застосування в лінгводидактиці вищої школи.

Навчання української мови на неспеціальних факультетах у вищій школі розглядається як керований процес, який системно проектується спільно викладачами та студентами в аспекті загальних стратегій та конкретних навчальних тактик залежно від навчальної мети.

Основною метою навчання української мови студентів-нефілологів у ВНЗ визначено текстово-комунікативну діяльність, яка проектується в лінгводидактичній стратегії. Запропоновано методику навчання як реалізацію рецептивних стратегій: дидактичного аудіювання, читання, навчання репродуктивного та інтерпретаційного текстотворення, монологічних та діалогічних текстів, опанування стильовими та жанровими різновидами мовлення, трансформацій тексту з урахуванням фахових потреб студентів.

У дослідженні здійснено аналітичний огляд і теоретичне узагальнення здобутків сучасної лінгводидактики у галузі навчання студентів української мови та запропоновано новий концептуальний підхід до проблеми стратегічного проектування навчальної співдіяльності на неспеціальних факультетах ВНЗ. У зв’язку з відсутністю єдиної концептуальної платформи навчання української мови щодо дисциплінарного забезпечення освіти студентів-нефілологів та ефективних методик системного керування операційно-функціонального блоку в навчанні здійснено спробу синтезувати концепції, гіпотези, методи психології, лінгвістики, психолінгвістики, дидактики, соціології, філософії для вироблення конкретного методичного інструментарію та його застосування в лінгводидактиці вищої школи. Основні положення комплексного аналізу проблеми дослідження та науково-теоретичні результати стали основою методики стратегічного проектування навчання української мови студентів неспеціальних факультетів ВНЗ.

Дослідження лінгводидактичного процесу у вищій школі здійснено на засадах суб’єктно-діяльнісного підходу. Стверджено можливість об’єднання двох фундаментальних психолого-педагогічних категорій – суб’єктності та діяльності, що є закономірним результатом сучасного методологічного осмислення навчального процесу на основі суб’єктно-діяльнісного підходу. До категорій, які становлять основу суб’єктно-діяльнісної схеми навчання української мови у вищому навчальному закладі, віднесено: навчальний предмет – українську мову; психолого-педагогічні умови навчання української мови у вищому навчальному закладі як неспеціальної дисципліни; процес і співдіяльність навчання; суб’єктів навчання і їх функціональне навантаження в навчальному процесі; усвідомлену навчально-пізнавальну діяльність та дидактичне керування.

Визначено, що діяльність навчання мови у вищому навчальному закладі полягає в керованому та усвідомленому (з позиції суб’єктів – викладача та студента) оволодінні змістом навчання, яке охоплює мовні і мовленнєві знання, уміння (дії), навички (операції), а також оволодіння методами навчання.

Доведено доцільність уведення лінгводидактичної стратегії до категоріального складу елементів суб’єктно-діяльнісної парадигми у вищій школі, яка реалізує проектування процесу навчання студентів полягає в можливості трансформувати знання, вміння і навички відповідно до поставленої дидактичної мети, зумовленої закономірностями навчання з погляду реалізації проекту – лінгводидактичної стратегії.

З’ясовано, що визначальну роль в особистісно орієнтованій лінгводидактиці відіграє організація діяльності відповідно до стратегій, які дають змогу студентові вибирати певні, цінні для нього як суб’єкта діяльності, способи досягнення навчальної мети. Визначено об’єкт проектування – навчальну співдіяльність викладача та студентів, що входить до дидактичного процесу як така, що є проектованою, керованою і дає змогу передбачувати всі етапи навчального процесу.

У результаті історико-культурологічного аналізу виявлено, що українська мова як навчальна дисципліна у вищій школі є вихідним елементом загальної системи освітнього знання, завдяки якій таке знання взагалі отримує можливість акумулюватися та розвиватися, а тому в методичному аспекті має специфічні закономірності становлення, які визначаються особливостями процесу засвоєння, можливостями навчально-пізнавальної діяльності та соціально-культурними чинниками. Доведено, що вивчення сучасної української мови, ділового українського мовлення, фахової мови за пропонованою методикою створює для студентів неспеціальних факультетів ВНЗ унікальні можливості: здобути уміння і навички орієнтуватися у сферах офіційно-ділового писемного й усного спілкування, опанувати особливості мовної стилістики, специфіку використання різних мовних одиниць залежно від сфери і мети вживання, долучитися до вироблення загальних мовних норм і стандартів, які перебувають на етапі становлення. На основі розуміння навчання української мови у вищому навчальному закладі як керованого оволодіння зроблено висновок про те, що лінгводидактична стратегія має розроблятися саме як інструмент такого керування. Керована діяльність розвиває здатність студентів до самоуправління у всіх конкретних формах навчально-пізнавальної діяльності, зокрема: самостійне визначення дидактичної мети, створення алгоритмів, вибір методів пошуку інформації для її досягнення, прийняття рішень та поведінкової самоорганізації, самоконтролю, комунікативної активності. Ступінь розвитку такої здатності можна вважати надійним показником ефективності навчання.

Конкретизовано характеристики навчання української мови у вищому навчальному закладі як дидактичного процесу з розподілом співдіяльності суб’єктів, що дає можливість побудувати зовнішнє об’єктивне утворення навчальної парадигми – лінгводидактичну стратегію. Запропоновано такий вид навчальної діяльності позначати терміном «розподілена співдіяльність», оскільки діяльність викладача не може розглядатися у відриві від суб’єкт-об’єктних відношень і спрямована на студента. Результати дисертаційного дослідження переконливо доводять, що навчально-пізнавальна діяльність завжди суб’єкт-об’єктна. Цей вид діяльності є самокерованою системою за метою й логікою розвитку, хоча її функціонування суттєво залежить від того, яка діяльність викладача нею керує, якими є методи навчання. На користь терміна «розподілена співдіяльність» свідчить той факт, що в навчанні здійснюється взаємний обмін діяльностями, уявленнями, ідеями, установками, інтересами, розвивається система відношень «суб’єкт – суб’єкт», яка є несамостійним елементом більш складної системи розподіленої співдіяльності. Ступінь прийняття спільної мети як студентом, так і викладачем залежить від наявності обопільних дій, із спільним фондом смислів і цінностей. Розподіл функцій у співдіяльності навчання сприяє цілковитій реалізації можливостей кожного суб’єкта діяльності. Консолідаційними чинниками лінгводидактичної стратегії виступають: визначення мети діяльності, предмета та обсягу діяльності, вибір методів роботи учасниками навчального процесу, їх узгодження. Успішними в царині методики української мови можна вважати ті стратегії, які здатні зробити українську мову фактом індивідуальної свідомості суб’єкта навчання.

Стратегія як лінгводидактичне поняття охоплює декілька рівнів суб’єктної взаємодії в навчанні: прогнозування дій та операцій, цілепокладання (рівень навчальної мети), визначення змісту навчання, вибір способів діяльності і спілкування викладача і студента. У цьому розумінні стратегію потрактовано як проект навчання, мотиваційних ресурсів і того результату, який очікується. На етапі орієнтування проектується залучення мотивів діяльності, мовленнєвого досвіду студентів, набутого в попередньому вивченні мови. На етапі цілепокладання проектуються особистісно значущі цілі діяльності, потреби в опануванні мови для використання майбутнім фахівцем. На етапі планування студенти залучаються до підготовки та складання алгоритму роботи і його обговорення, уточнення, коригування. На етапі організації виконання плану діяльності студентам надаються варіанти вибору способів навчальної діяльності (письмово чи усно, індивідуально чи в групі, в узагальненій формі чи на конкретних прикладах тощо). На етапі контролю, коригування та оцінювання здійснюється зіставлення результатів навчання із визначеною дидактичною метою.

Мотиваційна основа навчання студентів у вищій школі виражає систему відношення до навчання як засобу досягнення професійного становлення, а також рівень ставлення студентів до різних дисциплін, які тією чи іншою мірою забезпечують комплекс знань, умінь (дій) і навичок (операцій) і можуть бути використані у фаховій діяльності. У стратегічно організованій методиці навчання української мови нефілологів до мотиваційних ресурсів належать: усвідомлення дидактичних цілей навчання (оволодіння видами мовлення); усвідомлення теоретичної та практичної значущості знань (загальний розвиток мовної особистості студента); емоційно-прагматичний компонент засвоєння навчального матеріалу (насолода від вправного володіння мовою, задоволення пізнавального інтересу, емоційний аспект художнього стилю); розуміння перспективних напрямків розвитку наукових понять (стимулювання наукового і творчого пошуку студентів у розв’язанні лінгвістичних та соціолінгвістичних проблем); професійне спрямування навчальної діяльності (сприймання і продукування фахового тексту); використання проблемних завдань і ситуацій у навчальній діяльності.

Лінгводидактична стратегія як проект передбачає програму тактик, репрезентовану у вигляді алгоритму операцій на основі чіткого усвідомлення кінцевої дидактичної мети стосовно операційної частини лінгводидактичної стратегії, тобто алгоритму навчальних дій та операцій на орієнтувальному, виконавчому та контрольному етапах. Стратегії навчання у вищій школі передбачають проектування мовлення у широкому спектрі фахових та наукових комунікативних ситуацій, використання диференційованих мовленнєвих дій для практичної мети залучення студента до нових для нього сфер спілкування, а також мають чітко окреслені об’єкти проектування, які моделюються в категоріях діяльності: вид мовленнєвої діяльності (рецептивний чи продуктивний), усна чи писемна форма мовлення; зміст діяльності (обсяг і типи знань, умінь і навичок), методи і форми роботи, прийоми, що підтримують мотивацію навчання. Проективна сутність стратегії дає змогу оцінити якість навчання не тільки за його результатом, а й за потенціалом реалізації, за прогнозованим продуктом проекту.

Аналіз теоретико-методологічних розвідок передував визначенню типів лінгводидактичних стратегій навчання української мови студентів неспеціальних факультетів вищих навчальних закладів. Зокрема було визначено: 1) рецептивні стратегії слухання (з метою розуміння основного змісту, розуміння тексту загалом, з метою визначення незрозумілого і з’ясування структури тексту, критичне слухання з метою висловлення власної думки), читання (ознайомлювального, детального, виразного, дослідницького, з вивченням структури тексту та засобів його оформлення); 2) продуктивні стратегії текстотворення (репродуктивного та інтерпретаційного продукування тексту, діалогічного та монологічного контактно-комунікативного текстотворення, створення тексту в жанрово-стильових різновидах); 3) трансформаційні стратегії (зміни обсягу та структури тексту, жанрово-стильові перетворення тексту, дидактичне редагування).

Експериментально підтверджено необхідність компонентного і рівневого аналізу діяльності студентів та критеріальної моделі ефективності навчання. Доведено, що проектні потужності стратегії залежать від багатьох чинників, зокрема від рівневої готовності до вивчення певного курсу в студентській групі; типу сприйняття інформації (аналітичного, синтетичного, інтуїтивно-чуттєвого, раціонально-логічного); наявності чи відсутності мотиваційної упередженості або негативних стереотипів вивчення української мови, сформованих у середній школі; активної, пасивної чи нейтральної мотивації навчання загалом; наявності чи відсутності компетенції студента у певній галузі знань; рівня інтелектуальної активності; бажання самоактуалізації, прагнення успіху в навчанні; характеру суб’єктивного очікування результату навчання.

Перевірено успішність проектування всіх об’єктів стратегії, до яких віднесено: вид мовленнєвої діяльності, зміст діяльності, методи і мотиваційну підтримку, реалізацію програми тактик. Визначені критерії ефективності навчальної співдіяльності забезпечили можливість статистичного підтвердження гіпотези в експериментальному режимі. Для порівняння результатів навчання української мови, яке здійснювалося за методикою стратегічного проектування, обраховувався середній бал виборок за критеріями ефективної співдіяльності.

Розроблена й апробована методика стратегічного проектування текстово-комунікативної діяльності дає змогу побудувати цілісну координовану систему, яка здатна забезпечити ефективну співдіяльність у процесі навчання української мови на неспеціальних факультетах ВНЗ і є для студентів цікавим і важливим етапом навчального процесу, сприймається ними як самостійна діяльність, організована відповідно до мети, результати якої є прогнозованими, успішність – закономірною, а помилки й недоліки можуть усуватися усвідомлено.

Накреслений у дослідженні проектний напрям навчання може бути реалізований і втілений у багатьох дидактичних моделях із позицій нових стратегічних і тактичних рішень у лінгводидактиці вищої школи.

Публікації автора:

Монографія

  1. Любашенко О. В. Лінгводидактичні стратегії: проектування процесу навчання української мови у вищій школі: Монографія.– Ніжин: Аспект-Поліграф, 2007. – 296 с.

Навчальні посібники, програми

  1. Любашенко О. В. Українська мова. Активні методи і форми навчання у вищій школі: Навчальний посібник. – К.: «ТОВ УВПК Екс. об.», 2005.– 144 с. (Гриф МОН України).

  2. Любашенко О. В. Ділова українська мова. Програма та методичні рекомендації для студентів біологічного факультету на засадах модульно-рейтингової системи навчання. – К.: ІЗМН, 2002. – 24 с.

  3. Любашенко О. В. Навчальна програма та методичні рекомендації з курсу «Методика викладання української мови та літератури у вищій школі» – К.: Вид.- полігр. центр «Київський університет», 2003.– 12 с.

  4. Любашенко О. В. Методика викладання фольклору. – К.: ІЗМН, 2000. – 34 с. (у співавторстві з О. П. Івановською; автором розроблено методичну концепцію вивчення окремих тем курсу)

  5. Любашенко О. В. Ділова українська мова. Програма та методичні рекомендації до курсу для студентів економічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка. – К.: Вид.-полігр. центр «Київський університет», 2002. – 14 с. (у співавторстві з Г. К. Доридор , Л. О. Ткаченко ; автором розроблено методичну концепцію вивчення окремих тем курсу).

  6. Любашенко О. В. Історія української літератури другої половини ХІХ століття. Методичні рекомендації. – К.: Вид.-полігр. центр «Київський університет», 2002.– 22 с. (у співавторстві з Н. М. Гаєвською; автором розроблено методичну концепцію вивчення окремих тем курсу).

Статті у наукових виданнях

  1. Любашенко О. В. Формування навчальних цілей у процесі викладання української мови в університетах // Педагогіка: Зб. наук. ст. –К.: КНУКіМ, 2002. – Вип. 7. – С.82 – 87.

  2. Любашенко О. В. Засоби реалізації комунікативного потенціалу студентів у процесі вивчення мов у вищих навчальних закладах // Проблеми освіти: Науково-методичний збірник. – К.: Науково-метод. центр вищої освіти, 2003.– Вип.30. – С.195 – 202.

  3. Любашенко О. В. Методи актуалізації мотиваційного ресурсу студентів (на засадах когнітивного підходу) // Нові технології навчання: Науково-методичний збірник. – К.: Науково-метод. центр вищої освіти, 2005. – Вип.40. – С.146 – 155.

  4. Любашенко О. В. Функціональні суперечності навчання рідної мови у вищому освітньому закладі // Наука і сучасність: Збірник наукових праць Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. – К.: НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2005. – Т.47.– С.147 – 153.

  5. Любашенко О. В. Лінгводидактичні стратегії у контексті інноваційних технологій // Нові технології навчання: Науково-методичний збірник. – К.: Науково-метод. центр вищої освіти, 2005. – Вип.41. – С.42 – 51.

  6. Любашенко О. В. Роль перцептивного образу навчального предмета у педагогічному процесі вищої школи // Наука і сучасність: Збірник наукових праць Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. – К.: НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2005. – Т.49.– С.75 – 81.

  7. Любашенко О. В. Лінгвокультурна складова дидактичної стратегії вивчення граматичних категорій української мови // Педагогічна освіта: теорія і практика. Психологія. Педагогіка: Збірник наукових праць. – К.: КМПУ ім. Б. Д. Грінченка, 2005. – №3. – С.200 – 208.

  8. Любашенко О. В. Співвідношення знань, умінь та навичок у процесі керованого оволодіння українською мовою у вищому навчальному закладі // Наука і сучасність: Збірник наукових праць Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. – К.: НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2006. – Т.54. – С.67 – 75.

  9. Любашенко О. В. Студентський контингент як чинник визначення та конструювання лінгводидактичних стратегій в університеті // Духовність особистості: Методологія, теорія і практика: Збірник наукових праць. – Луганськ: Вид-во Східноукр. нац. ун-ту ім. В. Даля, 2006. – С.94 – 102.

  10. Любашенко О. В. Функції викладача у проектуванні лінгводидактичного процесу у вищій школі // Нова педагогічна думка. – 2006. –№2. – С.24 – 27.

  11. Любашенко О. В. Концепція керованого оволодіння українською мовою як основа лінгводидактичної стратегії // Наука і сучасність: Збірник наукових праць Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. – К.: НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2006.– Т.53. – С.56 – 64.

  12. Любашенко О. В. Навчання української мови як співдіяльність // Українська мова і література в школі. – 2006. – №2. – С.4 – 8.

  13. Любашенко О. В. Діяльнісні засади побудови стратегії діалогічного мовлення // Науковий вісник Чернівецького університету: педагогіка і психологія. – Чернівці: Рута, 2006. – Вип.308. – С.52 – 59.

  14. Любашенко О. В. Рецептивні стратегії читання у навчанні української мови // Педагогічний пошук: Науково-методичний вісник. – 2006. – №3. – С.68 – 71.

  15. Любашенко О. В. Лінгводидактичні стратегії продукування тексту // Молодь і ринок. – 2006. – №3. – С.44 – 48.

  1. Любашенко О. В. Усвідомлена навчально-пізнавальна діяльність у процесі залучення метакогнітивних стратегій навчання української мови // Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти: Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету. – Рівне: РДГУ, 2006. – Вип. 33. – С.112 – 116.

  2. Любашенко О. В. Українська мова як мова навчання та дисципліна у вищій школі (історико-культурологічний аспект) // Українська мова і література в школі. – 2006. – №7. – С.39 – 42.

  3. Любашенко О. В. Позитивна мотивація студентів як основа побудови стратегій вивчення української мови у вищому навчальному закладі // Педагогічний пошук: Науково-методичний вісник. – 2007. – №1. – С.68 – 71.

  4. Любашенко О. В. Психолінгвістичні та лінгводидактичні підходи до визначення навчальної стратегії // Освіта Донбасу. – 2007. – №4. – С.48 – 53.

  5. Любашенко О. В. Текстово-комунікативна діяльність студентів як об’єкт лінгводидактичної стратегії // Молодь і ринок. – 2007. – №7. – С.58 – 62.

  6. Любашенко О. В. Навчання української мови на засадах суб’єктно-діяльнісного підходу // Вища освіта України: Тематичний випуск «Педагогіка вищої школи: методологія, теорія, технології». – Рівне: РДГУ, 2007.– Т.3. – С.146 – 150.

  7. Любашенко О. В. Стратегії навчання жанрово-стильових форм українського мовлення // Проблеми освіти: Науково-методичний збірник.– К.: Інститут інноваційних технологій і змісту освіти освіти, 2007.– Вип.53. – С.118 – 125.

  8. Любашенко О. В. Аналіз звертання як синтаксичного компонента речення в контексті логіко-операційної діяльності // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка: Літературознавство. Мовознавство. Фольклористика. – К.: Вид.-полігр. центр «Київський університет», 2000. – Вип. 9. – С.51 – 54.

  9. Любашенко О. В. Комунікативна функція вокативних синтаксем у структурі українського речення // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка: Літературознавство. Мовознавство. Фольклористика. – К.: Вид.-полігр. центр «Київський університет», 2001.– Вип.10. – С.58 – 62.

  10. Любашенко О. В. Моделі комунікативно-функціональних конструкцій як елементи фольклорної поетики у народних думах // Література. Фольклор. Проблеми поетики: Збірник наукових праць. – К.: Вид.-полігр. центр «Київський університет», 2002. – Вип. 11.– С.37 – 42.

  11. Любашенко О. В. Прагматичний потенціал комунікативного акту і знак ситуації в українській мові// Мовні і концептуальні картини світу: Збірник наукових праць. – К.: Вид.-полігр. центр «Київський університет», 2004. – Вип.12. Ч.2. – С.15 – 18.

  12. Любашенко О.В. Режим актуалізації мотиваційного ресурсу студентів у процесі вивчення української мови у вищих навчальних закладах // Студії з україністики: Збірник наукових праць: Лінгвістика та лінгводидактика. – К.: Міжнародна школа україністики НАН України, 2004. – Вип. 6. – С.232 – 244.

  13. Любашенко О. В. Навчання рідної мови як кероване формування комунікативних умінь// Мовні і концептуальні картини світу: Збірник наукових праць. – К.: Вид.-полігр. центр «Київський університет», 2004. – Вип.14. Кн.2. – С.268 – 273.

  14. Любашенко О. В. Усвідомлена мовленнєва діяльність у процесі вивчення української мови у вищій школі // Студії з україністики: Збірник наукових праць: Скарби культури – безсмертя нації. – К.: Міжнародна школа україністики НАН України, 2007. – Вип. 7. – С.309 – 316.