Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія тугоплавких неметалічних матеріалів


72. Воронов Геннадій Костянтинович. Легкотопкі грунтові безкобальтові склоемалі з комплексним активатором зчеплення: дис... канд. техн. наук: 05.17.11 / Національний технічний ун- т "Харківський політехнічний ін-т". - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Воронов Г.К. – Легкотопкі грунтові безкобальтові склоемалі з комбінованими активатором зчеплення. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю

05.17.11–технологія тугоплавких неметалічних матеріалів. – Національний технічний університет “Харківський політехнічний інститут”, Харків, 2005.

Дисертація присвячена розробці наукових основ синтезу легкотопких безкобальтових ґрунтових емалей, що містять комплексний активатор зчеплення, які полягають у регулюванні складу скломатриці, співвідношення іонів перемінної валентності в цьому активаторі і процесів формування системи сталь–емалеве покриття з декількома одночасно присутніми оксидами зчеплення при температурах до 850 С та створенню енерго- та ресурсозберігаючої технології емалювання з використанням техногенних матеріалів, що містять оксиди перемінної валентності. Розроблено скломатрицю в псевдопотрійній системі Na2O+S—B2O3+S—SiО2+S, де S = 6,5 CaО + 3,5 Al2O3, на її основі синтезовані модельні фрити з різними активаторами зчеплення. Визначено їх фізико-хімічні та топкістні властивості, процеси формування покриттів та оптимізовано склад комплексного активатору зчеплення. Встановлено взаємозв’язок між питомою електропровідністю й корозійною активністю склорозплавів з одночасним вмістом декількох різних катіонів перемінної валентності та міцністю зчеплення зі сталлю відповідних грунтових покриттів. Вперше встановлено полікатіонний ефект для таких грунтових емалей в низько- і високотемпературному діапазонах. Встановлена перспективність застосування гальванічного шламу як замінника активаторів зчеплення в ґрунтових склоемалях, а також визначено оптимальний режим його термообробки. Встановлено особливості склоутворення в системі скломатриця–шлам та розроблені склади шламвміщуючих ґрунтових емалей з високим рівнем фізико-хімічних і технологічних властивостей. Науково обгрунтовані та експериментально доведені особливості їх формування, здійснено дослідно-промислові випробування результатів досліджень.

Дисертаційна робота присвячена рішенню науково-практичної задачі – розробці наукових основ синтезу легкотопких безкобальтових ґрунтових емалей, що містять комплексний активатор зчеплення, і ресурсоенергозберігаючої технології емалювання сталі з використанням техногенних матеріалів, що містять оксиди перемінної валентності. проведені дослідження дозволили сформулювати наступні висновки:

1. Розроблено наукові основи синтезу легкотопких безкобальтових ґрунтових емалей, що містять комплексний активатор зчеплення, які полягають у регулюванні складу скломатриці, співвідношення іонів перемінної валентності в цьому активаторі і процесів формування системи сталь–емалеве покриття з декількома одночасно присутніми оксидами зчеплення при температурах до 850 С. Розроблено склади і ресурсоенергозберігаюча технологія зазначених емалей з використанням гальванічного шламу як замінника комплексного активатора зчеплення. Застосування результатів досліджень у виробництві показало економічну ефективність використання розробленої легкотопкої бескобальтової ґрунтової емалі за рахунок зниження собівартості виробів і витрат електроенергії при емалюванні.

2. З урахуванням сформульованих вимог до властивостей легкотопких ґрунтових емалей, що розробляються у системі Na2O–B2O3–Al2O3–CaO–SiО2 обрано область склоутворення і встановлено можливість синтезу стекол – основи зазначених емалей у псевдопотрійній системі Na2O+S–B2O3+S– SiО2+S, де S = 6,5 CaО + 3,5 Al2O3.

3. Встановлено особливості впливу оксидів нікелю і міді – активаторів зчеплення при їх парціальному й інтегральному введенні до складу ґрунтових емалей на процеси взаємодії їх розплавів зі сталлю, формування перехідної зони метал–покриття і зчеплення цих покриттів зі сталевою підкладиною. Визначено значення концентрації цих оксидів при їх парціальному вмісті, що забезпечують максимальну міцність зчеплення покриттів – у випадку оксидів нікелю і кобальту до 2 мас. %, а у випадку оксиду міді до 6 мас. %. Встановлено, що максимальне значення міцності зчеплення покриттів при 6 мас. % комплексного активатора зчеплення досягалось, на відміну від складів, що містять лише один активатор зчеплення, не при найбільшій корозійній активності розплаву, а при деякім оптимальному її значенні. Показано, що при парціальному введенні активаторів зчеплення визначальним є розвиток електрохімічної корозії на границі розплав-метал, при інтегральному пріоритетне значення має утворення проміжного шпінельного шару в контактній зоні покриття-метал.

4. Детально досліджена електропровідність склоемалей з комплексним активатором у двох температурних діапазонах: нижче і вище інтервалу склування і показано, що для всіх досліджених складів температурна залежність електропровідності підкоряється закону Раша-Хіндріхсена. Вперше експериментально встановлено полікатіонний ефект в ґрунтових склоемалях за рахунок одночасної присутності кількох різних катіонів перемінної валентності в низько- і високотемпературному діапазонах.

5. На підставі вищевказаних досліджень, а також вивчення впливу діоксиду марганцю на в’язкістно-топкістні властивості емалевого розплаву з комплексним активатором зчеплення був оптимизирован склад легкотопкої безкобальтовой ґрунтової емалі (мас. %): SiО2 – 46,0; B2O3 – 15,0; Na2O – 20,0; СaO – 6,5; Al2O3 – 3,5; CuО – 4,0; NiО – 2,0 MnО2 – 3,0.

6. Проведено комплексну всебічну оцінку можливості використання гальванічних шламів в емалювальному виробництві, що включала визначення їх хімічного і фазового складу, фізико-хімічних властивостей, екологічних характеристик і обсягів накопичення в Харківському регіоні. Вона дозволила встановити перспективність застосування гальванічного шламу як замінника активаторів зчеплення в ґрунтових склоемалях, а також визначити оптимальний режим його термообробки.

7. Термодинамічні розрахунки показали можливість утворення ферритів нікелю, міді і цинку, при цьому виявлене збільшення інтенсивності утворення ферриту нікелю з ростом температури, що є передумовою виникнення міцних хімічних зв'язків між ґрунтом на основі гальванічного шламу і сталевим субстратом.

8. Встановлено особливості склоутворення в системі скломатриця–шлам, визначено максимально можливий вміст шламу в складі шихти ґрунту, синтезовані склади шламвміщуючих ґрунтових емалей і вивчені їх основні фізико-хімічні та технологічні властивості.

9. Визначено вплив компонентів гальванічного шламу на топкістні характеристики, ТКЛР, корозійну активність і міцність зчеплення ґрунтових склоемалей. З використанням даних металографічного аналізу і РФА встановлено, що висока міцність зчеплення шламвміщуючих ґрунтів обумовлена утворенням на границі покриття-метал проміжного шару слідуючого складу: NiFe2O4; CuFe2O4; Fe3O4.

10. В умовах АТЗТ ТД «Емальзавод» були проведені дослідно-промислові випробування розробленої ґрунтової емалі ЕШ з комплексним активатором зчеплення на основі гальванічного шламу, які показали аналогічність експлуатаційних характеристик ґрунту ЕШ і промислового ґрунту ЕСГ-21 та забезпечення зниження собівартості продукції на 1,53 грн/м2 площі емальованих виробів при використанні розроблених покриттів.

Публікації автора:

  1. Брагина Л.Л., Воронов Г.К., Соболь Н.П., Пантус Д.Е. Перспективы использования техногенных отходов, содержащих поливалентные катионы, в силикатных технологиях // Сб. научн. трудов УкрНИИогнеупоров. - Харьков: Каравелла. – 2000. - № 100. – С. 126-131.

Здобувачем проведено аналіз данних щодо перспектив використання різноманітних промислових відходів в якості альтеративної сировини в технологіях емалювання.

  1. Воронов Г.К. Методы расчета базовой стекломатрицы для иммобилизации тяжелых металлов // Вестник Национального технического университета «Харьковский политехнический институт». – Харьков: НТУ «ХПИ». – 2001. - Вып. 19. – С. 94-98.

  2. Воронов Г.К., Брагина Л.Л. Исследование электропроводности легкоплавких грунтовых эмалей // Вестник Национального технического университета «Харьковский политехнический институт». – Харьков: НТУ «ХПИ». – 2002. - Вып. 17. – С. 9-12.

Здобувачем встановлено особливості єлектропровідності грунтових емалей з комплексним активатором зчеплення.

  1. Воронов Г.К., Брагина Л.Л. Влияние структуры стали на ее взаимодействие c силикатными расплавами // Сб. научн. трудов УкрНИИогнеупоров. – Харьков: Каравелла. – 2001. - № 101. – С. 186-190.

Здобувачем з’ясовано вплив структури сталі на корозійні властивості грунтових емалевих розплавів та міцність зчеплення покриттів.

  1. Брагина Л.Л., Резникова В.В., Воронов Г.К. Изучение механизма сцепления двухслойных покрытий однократного обжига со сталью // Вопросы химии и химической технологии. – Днепропетровск: УДХТУ – 2003 г. – № 1. - С. 44-46.

Здобувачем досліджено особливості використання грунтових покриттів в новітніх технологіях емалювання.

  1. Воронов Г.К., Брагина Л.Л., Трусов Н.В. Термодинамический анализ образования феррошпинелей в системе Fe2O3—NiO—CuO—ZnO—MnO // Сб. научн. трудов УкрНИИогнеупоров. - Харьков: Каравелла. – 2002 г. , - № 102. – С. 130-135 с.

Здобувачем проведено оцінку вирогідності формування проміжного шару в системі металл–покриття.

  1. Брагина Л.Л., Воронов Г.К. Ресурсосбережение в технологии эмалирования стали // Вопросы химии и химической технологии. – Днепропетровск: УДХТУ – 2002 г. – № 6. - С. 50-52.

Здобувачем представлено розроблену ресурсозберігаючу техгологію емалювання з використанням техногенної сировини.

  1. Воронов Г.К., Саливон Е.Ю. Особенности формирования структуры и свойств шламсодержащих стеклоэмалей // Вестник Национального технического университета «Харьковский политехнический институт». – Харьков: НТУ «ХПИ». – 2004. - Вып. 33. – С. 114-119.

Здобувачем визначено процеси, що протікають при формуванні грунтів з комплексним активатором зчеплення.

  1. Брагина Л.Л., Воронов Г.К. Влияние электропроводности расплава на формирование покрытий для защиты теплообменников // Збірник наукових праць ВАТ УкрНДІвогнетривів ім. А.С.Бережного – Харків: Каравела. – 2004 р. , - № 104. – С. 135-140 с.

Здобувачем визначено вплив електропровідності розплавів на формування грунтових покриттів.

  1. Пат. 52074А Украина, 7С03С8/02. Грунтова емаль: МКМ6 С03С8/02 Брагіна Л.Л., Воронов Г.К., Рєзнікова В.В., Романова В.В., Соболь Н.П., Шалигіна О.В., № 2002021043. Заявл. 08.02.2002, Опубл. 16.12.2002, Бюл. №12;

Здобувачем доведена доцільність використання легкотопких безкобальтових склоемалей з комплексним активатором зчеплення.

  1. Пат. 54547 Украина, 7С03С8/02. Емаль для електростатичного нанесення: МКМ6 С03С8/02, С03С8/12, С23D5/00 Брагіна Л.Л., Ющенко К.А., Борисов Ю.С., Берднік И.В., Рєзнікова В.В., Воронов Г.К., Соболь Н.П., Сініцин П.М., № 2000031736. Заявл. 28.03.2000, Опубл. 17.03.2003, Бюл. №3.

Здобувачем обгрунтовано та експериментально доведено перспективність застосування легкотопких безкобальтових склоемалей з комплексним активатором зчеплення.

  1. Брагіна Л.Л., Рєзнікова В.В. Воронов Г.К. Покриття на склополімерній зв’язці для новітньої технології емалювання “Combismalt”// Сб. праць. ІІ Міжнар. науково-техн. конф. «Композиційні матеріали». – К.: НТУУ «КПІ». - 2001. – С. 8.

Здобувачем досліджено процеси формування покриттів при емалюванні за технологією “Combismalt”

  1. Воронов Г.К. Многофакторное моделирование прочности сцепления эмалевых покрытий со сталью // Вестник БГТУ им. Шухова.–№ 6. – Ч.3.–2003.–С.126-12.

  2. Воронов Г.К., Брагина Л.Л. Стеклоэмалевые покрытия для защиты стальных деталей теплообменников // Сб. докладов 4-й Международной конференции “ОТТОМ-4”.– Харків, 2003.-С.216-222.

Здобувачем наведено дані щодо використання розроблених покриттів в енергетичній галузі.

  1. Воронов Г.К., Брагина Л.Л., Гордийчук И.В. Особенности формирования покрытий для защиты теплообменников // Сб. докладов Междунар. научно-техн. конф. «Технология и применение огнеупоров и технической керамики в промышленности». – Харьков: Каравелла – 2004 г. – С. 32-34.

Здобувачем з’ясовано особливості процесів формування грунтових покриттів при емалюванні деталей теплообмінників.

  1. Ground enamels based on technogenius raw material basis and matte enamels for architectural-building purposes/ L. Bragina, G. Voronov, O. Savova, N. Sobol // Innovative trends in enamelling technology. – Ostrava: VSB – Technical University of Ostrava, 2004. – P. 20-25.

Здобувачем обгрунтовано перспективність використання техногенних матеріалів в якості замінників активаторів зчеплення при отриманні грунтових емалевих покриттів.

  1. Воронов Г.К., Резникова В.В. Расчет вязкостных характеристик эмалевых расплавов с использованием метода «Flow-Button-Test» // Тр. наук.-техн. конф «Перспективные направления развития науки и технологии тугоплавких неметаллических и силикатных материалов».– Днепропетровск, 2003.–С.41-42.

Здобувачем розраховано топкісні властивості емалевих фрит за новітньою методикою.