Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Неорганічна хімія


Габорець Наталія Йосипівна. Квазіпотрійні системи на основі халькогенідів та галогенідів талію: фазові рівноваги та властивості проміжних сполук: дисертація канд. хім. наук: 02.00.01 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. - Л., 2003.



Анотація до роботи:

Габорець Н.Й. Квазіпотрійні системи на основі халькогенідів та галогенідів талію: фазові рівноваги та властивості проміжних сполук.-Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.01 – неорганічна хімія. - Львівський національний університет імені Івана Франка Міністерства освіти і науки України, Львів, 2003.

Дисертація містить результати дослідження фазових рівноваг у квазіпотрійних системах на основі халькогенідів та галогенідів талію. Побудовано діаграми стану підсистем Tl2S–Tl2Se, Tl2S–Tl5Se2Br(І), Tl2S–TlCl(Br)(уточнено). Підтверджено існування сполук Tl6SCl4(Br)4, що утворюються за відповідними перитектичними реакціями. Вперше встановлено межі існування цих тернарних сполук у підсолідусній частині відповідних діаграм стану Проведено триангуляцію систем Tl2S–Tl2Se–TlBr(І). За результатами досліджень для кожної потрійної системи побудовано проекцію поверхні ліквідусу на концентраційний трикутник, просторову діаграму стану та описано фазові області у квазіпотрійній системі. Встановлені координати нонваріантних точок і положення ліній моноваріантних рівноваг.

Розроблено оптимальні умови твердофазного синтезу сполуки Tl3SI та одержання монокристалів сполук Tl6SCl4(Br)4 і твердих розчинів Tl6S1-xSexІ4, Tl52Br1-xIx (x<1).

Склад монокристалів сполук Tl6SCl4(Br)4 встановлено за результатами кількісного хімічного аналізу. Проведено аналіз фазоутворення та властивостей сполук, що формуються у досліджених системах. Вивчено фізико-хімічні та фізичні властивості одержаних монокристалів.

1. Уперше методами фізико-хімічного аналізу (ДТА, КДТА, РФА, вимірюванням густини) проведено систематичне дослідження квазіпотрійних систем Tl2S–Tl2Se–TlBr(І), Tl2S–Tl2Se–TlI(ІІ), TlSe–TlCl–TlBr(ІІІ), TlSe–TlCl–TlI(IV), TlSe–TlBr–TlI(V), TlCl–TlBr–TlI(VI). Побудовано діаграми стану 5 квазіподвійних систем: Tl2S–Tl2Se; Tl2S–Tl5Se2Br; Tl2S–Tl5Se2І; Tl2S–TlCl(уточнено); Tl2S–TlBr(уточнено); 6 квазіпотрійних систем (I-VI). У квазіподвійних системах Tl2S–TlCl, Tl2S–TlBr підтверджено утворення тернарних сполук складу Tl6SCl4(Br4), що утворюються за відповідними перитектичними реакціями. Уперше встановлено межі існування цих сполук у підсолідусній частині відповідних діаграм стану. Тетрарних сполук у квазіпотрійних системах не виявлено.

Уперше побудовано просторові діаграми стану та проекції поверхонь ліквідусу для квазіпотрійних систем (ІІІ-V), а також для вторинних квазіпотрійних систем: Tl2S–Tl5Se2Br–Tl6SBr4, Tl6SBr4–Tl5Se2Br–TlBr, Tl2S–Tl2Se–Tl5Se2I, TlІ–Tl64–Tl6SeІ4.

2. Розроблено технологічні умови твердофазного синтезу сполуки складу Tl3SI, що існує в інтервалі температур від 640 до 670 K. Порошкограма сполуки Tl3SI проіндексована у гексагональній елементарній ґратці з параметрами: a=11.113(4), c=4.959(2) , V=530.4(3) 3. У результаті аналізу систематичних погасань рефлексів визначено набір вірогідних просторових груп Tl3SI: P63mc, P-62c, P63/mmc, P31c, P-31c.

3. Побудова відповідних діаграм стану, результати термографічного дослідження процесу взаємодії компонентів при синтезі тернарних сполук, вивчення впливу швидкості переміщення фронту кристалізації, градієнта температури у зоні кристалізації, геометрії ростових ампул, температури, часу відпалу та швидкості охолодження до кімнатної температури на розміри та якість кристалів були взяті за основу при розробці близьких до оптимальних технологічних умов синтезу та одержання однорідних монокристалів тернарних сполук Tl6SCl4(Br)4 і твердих розчинів у системах Tl6SI4–Tl6SeI4, Tl5Se2Br–Tl5Se2I (довжиною 15-35 мм, діаметром 11-15 мм). Склад монокристалів тернарних сполук встановлювали за результатами кількісного хімічного аналізу.

4. Уперше на монокристалічних зразках сполук Tl6SCl4(Br)4 та твердих розчинів Tl6S1-xSexІ4 (х<1) досліджено електрофізичні та оптичні властивості: вивчені спектри комбінаційного розсіювання та оптичного поглинання світла, фотопровідність та температурна залежність електропровідності, а для твердих розчинів Tl52Br1-xIx (x<1) - вольт амперні характеристики(ВАХ). Одержані спектри КРС кристалів Tl6SCl4(Br)4 показали, що вони добре узгоджуються з результатами рентгеноструктурних досліджень. ВАХ твердих розчинів засвідчують електрохімічну стійкість та електронну провідність досліджених зразків.

Фоточутливість кристалів Tl6SCl4(Br)4 та твердих розчинів Tl6S1-xSexІ4 (х<1) дає підстави рекомендувати їх в якості активних елементів для приймачів світлової енергії (Іфт становить 102).