Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Травматологія та ортопедія


Яцкевич Андрій Ярополкович. Кульшово-поперековий синдром у хворих похилого віку : дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / Інститут патології хребта та суглобів ім. М.І.Ситенка АМН України. — Х., 2006. — 241арк. — Бібліогр.: арк. 211-233.



Анотація до роботи:

Яцкевич А.Я. Кульшово-поперековий синдром у хворих похилого віку - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.21 - травматологія та ортопедія. - Інститут патології хребта та суглобів імені професора М.І. Ситенка АМН України, Харків, 2006.

Дисертація присвячена вивченню поєднаної патології кульшового суглоба та поперекового відділу хребта у хворих похилого віку. Робота містить аналіз результатів обстеження та лікування 110 хворих похилого віку з кульшово-поперековим синдромом (КПС). Були застосовані клінічні дослідження, включно з ортопедичним, неврологічним, м’язевим тестуванням, діагностичними блокадами. Лабораторне обстеження включало біомеханічне, біохімічне та імунологічне дослідження. Використано інструментальні методи дослідження, включно з рентгенологічними, денситометричними, електрофізіологічними.

Вперше, у осіб похилого віку, визначено два типи перебіг кульшово-поперекового синдрому. Які відрізняються активністю процесу та певною динамікою клінічних, рентгенологічних та лабораторно-інструментальних показників:, на підставі чого виділено дві клінічні форми КПС: повільно- прогресуюча, агресивно-прогресуюча. Встановлено, що, віковою особливістю КПС у пацієнтів похилого віку є обов’язкове структурне ураження всіх компонентів стато-кінематичного ланцюга стегно-таз-хребет. У всіх пацієнтів виявлені явища остеодефіциту різної вираженості та безпосередню залежність перебіг КПС, від його важкості. В ході роботи вдосконалено комплексну терапію, запропоновано схему послідовного лікування хворих на стаціонарному, амбулаторному етапах. Вдосконалено та вперше апробовано ряд засобів лікування: лазерорефлексотерапію, комплексну блокаду попереково-крижового відділу хребта, розроблено та апробовано схеми застосування препаратів „Структум” та „L-лізин-есцинат”, адаптовано методи мануальної терапії та ЛФК. Розроблена альтернативна, стосовно нестероїдних протизапальних засобів, методика боротьби з болем.

Запропонований підхід до лікування передбачає проведення обґрунтованої симптоматичної, патогенетичної та функціональної рухової терапії з урахуванням соматичного стану хворих, супутньої вісцеральної патології, наявності системного остеопорозу, активності перебігу КПС та джерела больової імпульсації. На основі цього можна говорити про створення системи діагностики та методики консервативного лікування КПС у осіб похилого віку.

1. Інформаційно-аналітичне дослідження показало високу актуальність вивчення геронтологічних аспектів больових синдромів, обумовлених поєднаною ортопедичною патологією хребта та кульшового суглобу, виявило недостатню ефективність існуючих діагностичних та лікувальних підходів.

2. Вивчення анамнезу життя та захворювання дозволили виділити особливості характерні для пацієнтів похилого віку, які ускладнюють диференційну діагностику та затрудняють лікувальний процес, посприяло виділенню двох груп хворих із характерним перебігом КПС: легким стабільно-прогресуючим (І група) і важким різко-прогресуючим (ІІ група).

  1. Клініко-рентгенологічне обстеження виявило відмінності у характері та походженні больового синдрому в виділених групах хворих.

    • Для легкої групи притаманні больові феномени різного ступеню інтенсивності, пов’язані з міофасціальними синдромами та ірітативними тунельними нейропатіями в структурі поперекового остеохондрозу, явищами реактивного синовіїту та функціональними блоками в суглобах патологічного кола.

    • Для важкої групи характерні глибинні склеротомні больові прояви, зумовлені значними структурними змінами м’язів і кісток, дисконгруентністю суглобових поверхонь, наявністю корінцевих та корінцево-судинних синдромів остеохондрозу.

4. Біомеханічне обстеження показало, що у групі важкого перебігу, ОРС хворих зазнає перевантажень при стоянні за рахунок асиметричного розподілу навантаження на нижні кінцівки. Постава є нестійкою, вимагає значних фізичних зусиль для підтримання рівноваги тіла. Хода неритмічна, процес „першого кроку” нераціональний, відсутній запас інерції, що вимагає додаткових зусиль, додатково перевантажує та травмує вже скомпрометовані ланки ОРС чим формує вадливе коло, яке піддається корекції лікуванням лише у окремих пацієнтів.

У групі легкого перебігу біомеханічні характеристики стояння практично не порушені, значно менш виражені розлади ходи та перехідного процесу, вони усуваються в процесі лікування.

5. За даними біохімічного дослідження, у групі важкого перебігу переважають ознаки гострого та підгострого запального процесу, що проявляються диспротеїнемією. Значне зростання рівня кислої та лужної фосфатаз свідчать відповідно про мікропереломи, остеорезорбтивні процеси. Маркери хрящового метаболізму – протеоглікани вказують на руйнування хряща, яке проявляється зростанням хондроітинсульфатів в сироватці крові., хоча воно і порівняно невелике у групі важкого перебігу у зв’язку з виснаженням маси матриксу хряща. Показники метаболізму ліпідів : холестерин та ліпопротеїни перевищували норму та відповідні показники по групі легкого перебігу, і вторинно свідчили про атерогенне порушення кровообігу.

6. Вивчення імунітету показало наявність дисбалансу клітинної та гуморальної ланок, що є характерним фоном для літніх людей. Важкі патологічні зміни в ОРС виникали на фоні ознак аутоімунної агресії (сенсибілізації до тканин ОРС) та загострення дисбалансу імунітету.

7. Дані денситометрії свідчать, що важкість перебігу КПС та вираженість руйнівних проявів в ОРС прямо корелює із ступенем остеопорозу. Дослідження мінеральної щільності кісток поперекового відділу хребта та проксимального відділу стегнових кісток показало наявність остеодефіциту у всіх хворих, при важкій формі КПС переважали явища остеопорозу у 56% та остеопенії Ш ступеню у 22%, для легкої форми КПС характерне переважання остеопенії І та ІІ ступенів (відповідно 48% та 39%).

8. На основі визначення швидкості мікроциркуляції в ділянці патологічного кола виявлена пряма залежність больового синдрому та важкості перебігу КПС від вихідного стану та ступеня порушення мікроциркуляції.

9. Клінічні та лабораторно-інструментальні дані дозволили визначити особливості патогенезу КПС у пацієнтів виділених груп, та розробити їх діагностичні критерії.

10. Виявлені особливості дозволили розробити схеми диференційного лікування хворих виділених груп. Лікування повинно спрямовуватися на покращення якості життя і має бути фактично безперервним (постійним), складатися з визначених нами етапів. Наведені принципи реалізували в розробленій схемі безперервного послідовного лікування з чергуванням стаціонарного та амбулаторного етапів із визначеними елементами самолікування. В ході роботи вдосконалено та вперше апробовано ряд засобів лікування: лазерорефлексотерапія, комплексна блокада попереково-крижового відділу хребта, розроблені та апробовані схема застосування препаратів „Структум” та „L-лизін-есцинат”, адаптовані методи мануальної терапії та ЛФК.

11. Апробація запропонованої методики лікування довела її доцільність та ефективність: у всіх хворих отримано стійке зменшення інтенсивності болю; у 84,0% пацієнтів - зменшення ступеню функціональних порушень; це запобігає прогресуванню патологічних процесів і сприяє відстроченню чи уникненню проведення важких, коштовних, не завжди ефективних оперативних втручань на кульшовому суглобі та поперековому відділі хребта.

Публікації автора:

1. Яцкевич Я.Є., Яцкевич А.Я., Яцкевич О.Я., Телішевський Ю.Г., Стасюк М.Ю. Патогенетично – спрямована медикаментозна терапія деструктивно-дистрофічних захворювань хребта та суглобів: Метод. рекомендації МОЗ України. - К., 2005. -31с.

2. Яцкевич А.Я Особливості перебігу кульшово-поперекового синдрому на фоні остеопорозу у осіб похилого віку // Проблеми остеології. - 2002.- Т.5, №4. - С.25-30.

3. Яцкевич А.Я Застосування L-лізину есцинату в лікуванні пацієнтів похилого віку із кульшово-поперековим синдромом // Ліки України. – 2003. - №1.- С.30-33.

4. Яцкевич А.Я., Галібей І.Б., Бік В.Г. Лазеротерапія у комплексному лікуванні хворих похилого віку з поєднаною деструктивно-дистрофічною патологією кульшового суглоба та хребта // Acta medica Leopoliencia. - 2003.Т.9, №2.- С.78-83.

5. Яцкевич А.Я., Чертьонкова Е.В. Біомеханічні характеристики стану опорно-рухової системи у пацієнтів похилого віку з кульшово-поперековим синдромом // Acta medica Leopoliencia.- 2003.-Т.9, №3. - С.82-87.

6. Хвисюк О.М., Яцкевич А.Я Комплексне консервативне лікування хворих похилого віку з кульшово-поперековим синдромом // Ортопедия , травматология и протезирование. – 2004. - №2. - С.23-28.

7. Пат.71828 Укр., А61В5/00 Спосіб лікування попереково – тазових тензоартропатій / О.М. Хвисюк, А.Г. Істомін, С.В. Федосєєв, Н.М. Яковенчук, Д.А. Істомін, А.Я. Яцкевич, А.А. Бірюков ( Україна ). – 20031212949; Заявлено 30.12.2003, Опубл. 15.12.2004, Бюл № 12, кн.1.

8. Яцкевич А.Я., Галібей І.Б. Застосування рефлексотерапії червоним променем лазера в лікуванні пацієнтів похилого віку з кульшово-поперековим синдромом : Інформ. лист / ЛДМУ. – К., 2002 ( З проблем ”Травматологія, ортопедія”)

9. Филипенко В.А., Хвисюк А.Н. Яцкевич А.Я Лечебная тактика ведения больных с hip-spine -синдромом на фоне генерализированого остеопороза //ІІІ Національний Конгрес геронтологів і геріатрів України, 26-28 вересня 2000р.: Тези доповідей. – Київ, 2000.- С.133.

10. Яцкевич Я.Є., Яцкевич А.Я., Галібей І.Б., Бік ВГ., Заверуха О.І. Аналіз даних рентгенологічних обстежень у хворих похилого віку з кульшово-поперековим синдромом. // Актуальні питання хірургії пошкоджень, ортопедії, кардіології, неврології та педіатрії: Збірник праць науково-практичної конференції присвяченої 35-річчю 8-ї МКЛ. – Львів, 2004. - С.66-67.