Кадук Євген Григорович. Критерiї прогнозу перебiгу епiлепсiї у дiтей. : Дис... канд. наук: 14.01.15 - 2002.
Анотація до роботи:
Кадук Є.Г. Критерії прогнозу перебігу епілепсії у дітей.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.15 – нервові хвороби. Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України, Харків, 2002. - Рукопис.
В дисертації описані структурно-функціональні особливості головного мозку та стан імунної системи при епілепсії у хворих дитячого віку.
Показані особливості клінічного перебігу епілепсії у дітей. Виявлені структурні зміни речовини головного мозку та зміни лікворовміщувальних просторів у обстежених хворих.
У 61,1% хворих відмічалися ознаки кірково-підкіркової атрофії мозку, у 12,6% хворих - перивентрикулярне ішемічне ушкодження білої речовини та у 7,4% хворих - аномалії розвитку головного мозку (дисгенезії мозолистого тіла, поренцефалія, гетеротопія сірої речовини, фокальна кіркова дисплазія, туберозний склероз та інші).
Підвищення частоти епілептичних нападів і тривалості захворювання супроводжувалося наявністю структурних змін головного мозку у хворих дітей на епілепсію.
У всіх хворих вивчено стан клітинного і гуморального імунітету. Імунологічні зміни вказували на залучення до патогенезу хвороби усіх ланок імунітету. Проведено співставлення клінічних даних з томографічними та імунологічними змінами, на основі якого визначені критерії перебігу епілепсії у дітей.
За результатами проведеного дослідження до критерії перебігу епілепсії у дітей слід враховувати: поєднання декількох варіантів нападів і раннього початку епілептичних нападів; появу абсансних нападів у хворих з локалізованою епілепсією, порушення когнітивних функцій і особистості, наявність вогнищевих неврологічних симптомів та ЕЕГ-зміни; структурні зміни речовини головного мозку, ознаки дизонтогенетичного розвитку мозку у дітей; порушення імунологічної резистентності. У хворих на епілепсію дітей запропоновано використовувати у комплексі обстеження нейровізуалізуючі методи дослідження головного мозку та вивчення стану імунної системи.
У дисертації наведені теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі щодо визначення критеріїв прогнозу перебігу епілепсії у дітей шляхом дослідження структурних змін головного мозку та стану імунної системи, одержано дані про взаємовідносини нервової та імунної систем у хворих дитячого віку.
Особливостями клінічних проявів епілепсії у дітей є поліморфізм клінічних проявів епілептичних нападів. У 74,7% хворих встановлено генералізовані та у 25,3% хворих - локалізовані форми хвороби. Найбільш характерною особливістю епілептичних нападів у дітей є тонічний компонент судом( у 60,0% хворих) та абсансні форми нападів(у 25,3% хворих). У 66,0% хворих на епілепсію відмічено розвиток та прогресування порушень когнітивних функцій і особистості дитини, поява вестибуло-мозочкового синдрому, переважно при локалізованих формах захворювання.
Найбільш характерними структурними змінами речовини головного мозку у дітей, хворих на епілепсію, є ознаки кірково-підкіркової атрофії мозку (у 61,1% хворих), перивентрикулярного ішемічного ушкодження білої речовини мозку (у 12,6% хворих), аномалії розвитку головного мозку у вигляді дисгенезії мозолистого тіла, поренцефалії, гетеротопії сірої речовини, фокальної кіркової дисплазії, туберозного склерозу та інших (у 7,4% хворих). Підвищення частоти епілептичних нападів і тривалості захворювання супроводжується наявністю атрофічних змін, ознак перивентрикулярного ішемічного ушкодження білої речовини мозку, ембріофетальних аномалій розвитку головного мозку у порівнянні з іншими хворими.
При епілепсії у хворих дітей виявляються порушення імунітету: зменшення кількості Т-лімфоцитів(CD8+), підвищення імунорегулюючого індексу та кількості В-лімфоцитів. Висока активність лімфоцитів була помітною у 95,8% хворих з локалізованою та 88,7% хворих з генералізованою епілепсією. У хворих з більшою тривалістю епілепсії простежувалося зменшення рівня Т-лімфоцитів(CD8+) і підвищувалася функціональна активність лімфоцитів, особливо В-лімфоцитів і натуральних кілерів, що супроводжувалося порушенням гуморального імунітету.
Підвищення рівня ЦІК в сироватці крові відмічено у 41,7% хворих з локалізованою та 42,3% хворих з генералізованою епілепсією, аутоантитіла – у всіх хворих з локалізованою та 73,2% хворих з генералізованою епілепсією. Розлад імунологічної резистентності на фоні схильності до гіперергічних реакцій імунітету може відігравати одну з патогенетичних ролей у розвитку захворювання, сприяти прогресуванню клінічних проявів епілепсії у дітей та створювати передумову для появи нових епілептичних нападів.
Зіставлення структурно-функціональних змін головного мозку та стану імунологічної реактивності дозволяє визначити критерії прогнозу перебігу захворювання. Несприятливими ознаками перебігу та розвитку епілепсії у дітей можуть бути: поява абсансних нападів у хворих з локалізованою епілепсією; порушення когнітивних функцій і особистості дитини та наявність вестибуло-мозочкового синдрому; наявність IV та V типів і класів B та D ЕЕГ (за Є.А.Жирмунською, 1984); ознаки кірково-підкоркових атрофічних змін головного мозку; зміни білої речовини в перивентрикулярній ділянці головного мозку;ознаки дизонтогенетичного розвитку головного мозку у дітей; порушення імунологічної резистентності зі схильністю до гіперергічних реакцій імунітету, а саме, підвищення функціональної активності лімфоцитів, що супроводжується дисбалансом регуляторних ланок клітинного імунітету, підвищення рівня ЦІК в сироватці крові та поява протимозкових аутоантитіл.
До ознак сприятливого перебігу епілепсії належать – відсутність: поєднання декількох варіантів нападів і раннього початку епілептичних нападів; порушень когнітивних функцій і особистості; вогнищевих неврологічних симптомів; ЕЕГ-змін; структурних змін речовини головного мозку та порушень імунологічної резистентності.
Методи нейровізуалізації та дослідження імунологічного стану необхідно використовувати в комплексі лабораторно-інструментальної діагностики у дітей з епілепсією для визначення етіопатогенезу захворювання, критеріїв прогнозу розвитку і перебігу хвороби та вироблення тактики лікування хворих на епілепсію.
Список робіт, які опубліковані по темі дисертації.
Кадук Є.Г. Показники імунітету у дітей, хворих на епілепсію, з визначеними структурними змінами головного мозку./ Український вісник психоневрології.-1999.- Т.7; Вип.2 (20) - с.24-25.
Кадук Є.Г. Застосування імуномоделюючої терапії у комплексі реабілітаційного лікування дітей, хворих на епілепсію./ Український вісник психоневрології.-1999.-Т.7; Вип.4 (22)- с.62-64.
Кадук Є.Г. Структурні зміни речовини головного мозку у дітей, хворих на епілепсію./Український радіологічний журнал. - 2000. - Том VIII, №1. - с.26-29.
Мищенко Т.С., Кадук Е.Г. Структурные изменения головного мозга и состояние иммунной системы у детей при эпилепсии. / Врачебная практика.-1998. - №2- с.24-27. (Здобувачем проведений літературний огляд, зібрано клінічний матеріал і первинно оброблено, проведена статистична обробка, написана робота та підготовлена до друку).
Мищенко Т.С., Кадук Е.Г. Состояние иммунитета у детей с дебютом эпилепсии в виде фебрильных припадков. / Врачебная практика.– 2000. - №5. - с.44-47 (матеріал первинно оброблено здобувачем, проведено підбір і аналіз літератури, проведена статистична обробка отриманих результатів, написана робота та підготовлена до друку).
Міщенко Т.С., Кадук Є.Г. Структурно-функціональна характеристика головного мозку і стан імунної системи як критерії прогнозу розвитку і перебігу епілепсії у дітей./ Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика.– Київ, 2001.– випуск 10, книга 3.– с.1144-1151 (Здобувачем проведений інформаційний пошук та огляд літератури, зібрано клінічний матеріал і первинно оброблено, проведена статистична обробка, зроблені узагальнення результатів, написана робота та підготовлена до друку).
Міщенко Т.С., Кадук Є.Г. Структурні зміни речовини головного мозку та зміни імунологічного стану дітей, хворих на епілепсію./ IV Міжнародна конференція Української протиепілептичної ліги. Тези конференції. - Київ, Україна, 11-13 травня 2000 рік. – с.39 (Матеріал підібрано і статистично оброблено здобувачем, проведено аналіз літературних джерел, написана робота та підготовлена до друку).
Мищенко Т.С., Кадук Е.Г. Структурные изменения головного мозга и состояние иммунитета как факторы развития эпилепсии у детей./ Медико-социальные аспекты реабилитации детей – инвалидов. Материалы научно-практической конференции - Харьков, Украина, 10-11 октября 2000 год. – с.133-135 (Здобувачем проведений літературний огляд, зібрано клінічний матеріал і первинно оброблено, проведена статистична обробка, написана робота та підготовлена до друку).