Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Щегель Ніна Іванівна. Кримінальне переслідування: зміст та форма : дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Київський національний ун-т внутрішніх справ. — К., 2007. — 181арк. — Бібліогр.: арк. 163-177.



Анотація до роботи:

Щегель Н.І. Кримінальне переслідування: зміст та форма. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 – кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза. – Київський національнийуніверситет внутрішніх справ, Київ, 2007.

У дисертації здійснено комплексне дослідження питань юридичного змісту та сутності кримінального переслідування як найважливішої категорії (поняття) кримінального процесу; місця та ролі кримінального переслідування під час виконання завдань кримінального судочинства; розглядаються закордонний та вітчизняний досвід правового вирішення проблем здійснення кримінального переслідування в історичному й сучасному аспектах; визначаються форми здійснення кримінального переслідування; розкриваються правові засоби реалізації кримінального переслідування; досліджується структура й конкретні напрями реалізації функції кримінального переслідування. Спираючись на правові джерела кримінального процесу та правозастосовчу практику, автор аналізує повноваження суб’єктів з реалізації кримінального переслідування.

На цій основі відпрацьовані рекомендації щодо вдосконалення актів законодавства, які регулюють кримінально-процесуальну діяльність у кримінальному судочинстві.

У дисертації узагальнюються результати дослідження та визначаються основні питання, вирішення яких, на нашу думку, є пріоритетним у подальшому вдосконаленні правової регламентації порядку кримінального переслідування у кримінальному судочинстві. У результаті проведеного дослідження сформульовано низку концептуальних положень, які відрізняються науковою новизною і мають важливе теоретичне та практичне значення, зокрема:

1. Аргументовано необхідність впровадження в національне кримінально-процесуальне законодавство терміну „кримінальне переслідування”, з метою приведення його у відповідність з міжнародними правовими актами, які ратифіковані Україною.

2. Зважаючи на те, що кримінальне переслідування є способом боротьби зі злочинними посяганнями за конкретними кримінальними справами, правові засоби даної діяльності визначаються законами. Безпосередньо регламентують цю діяльність в Україні: кримінальне, кримінально-процесуальне, кримінально-виконавче і оперативно-розшукове законодавство.

3. Поняття кримінального переслідування можна розглядати в різних аспектах. Під цим можна розуміти: по-перше, кримінально-правовий інститут, норми якого визначають умови, порядок та інші обставини виникнення кримінальної справи. По-друге, етап кримінального процесу, який складається з процесуальних і слідчих дій та відносин, які мають місце відповідно до закону при прийнятті, розгляді й вирішенні первинних відомостей про злочин і в подальшому для правильного вирішення справи в цілому. По-третє, це окремий процесуальний акт, який здійснюється уповноваженою особою з прийняття рішення про те, що за даним суспільно-небезпечним діянням починається кримінально-процесуальне провадження.

4. Класифікацію суб’єктів кримінального переслідування можна здійснювати за функціональним призначенням залежно від покладених на них повноважень: державні органи та посадові особи, які уповноважені законом на здійснення кримінального переслідування, а також приватні особи (у порядку ч.1 ст.27 КПК України). Суд не є органом кримінального переслідування, він лише вирішує справу по суті.

За результатами дослідження сформульовані рекомендації щодо удосконалення кримінально-процесуального законодавства та практики його застосування. Зокрема, проект КПК України (реєстраційний № 0952) пропонується доповнити нормами, які викласти у такій редакції:

Стаття 6. Роз’яснення значення термінів Кодексу

    1. Кримінальне переслідування – регламентована кримінально-процесуальним законом діяльність спеціально уповноважених органів держави (дізнавача, начальника органу дізнання, слідчого, начальника слідчого відділу, прокурора, його заступників і помічників) в межах їх компетенції, а також потерпілих, цивільних позивачів, їх представників, спрямована на забезпечення невідворотності юридичної відповідальності за вчинений злочин, шляхом порушення кримінальної справи, затримання особи, що вчинила злочин, застосування заходів кримінально-процесуального примусу, формулювання обвинувачення та підтримання державного обвинувачення з метою застосування до них кримінального покарання.

    47) Суб’єкти кримінального переслідування – державні органи і посадові особи (дізнавач, начальник органу дізнання, слідчий, начальник слідчого відділу, прокурор, його заступники і помічники), що уповноважені кримінально-процесуальним законом на здійснення кримінального переслідування, а за деякими категоріями справ – потерпілі, цивільні позивачі, їх представники.

    Стаття 36. Слідчий

    Ч.1, п.1: Під час провадження досудового слідства у кримінальній справі слідчий уповноважений здійснювати кримінальне переслідування, порушувати кримінальну справу та направляти її іншому слідчому або органу дізнання у відповідності з підслідністю, визначеною цим Кодексом.

    Стаття 40. Начальник слідчого підрозділу і його повноваження

    Ч.2, п.6: Особисто в повному обсязі здійснювати кримінальне переслідування та проводити досудове розслідування, користуючись при цьому повноваженнями слідчого.

    Стаття 43. Повноваження начальника органу дізнання

    Ч.1, п.1: Начальник органу дізнання має право відповідно до положень, встановлених цим Кодексом: в межах своєї компетенції здійснювати кримінальне переслідування та порушувати кримінальні справи і доручати провадження кримінального переслідування особі, яка здійснює дізнання.

Публікації автора:

      1. Щегель Н.І. До питання визначення кримінального переслідування // Держава і право (Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки). – К.: Юридична книга, 2001. – Вип.13. – С. 466-471.

      2. Щегель Н.І. Кримінальне переслідування як функція кримінального процесу // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. – 2002. – №2.
        – С. 246-251.

      3. Щегель Н.І Форми кримінального переслідування // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. – 2002. – №4. – С. 184-192.

      4. Щегель Н.І. Кримінальне переслідування за законодавством зарубіжних країн та напрями його оптимізації у національному законодавстві // Бюлетень Київського інституту внутрішніх справ України. – 2002. – №7. – С. 136-144.

      5. Щегель Н.І. Щодо визначення кримінального переслідування // Актуальні проблеми вдосконалення національного законодавства України. Проблеми державного будівництва. Тези доп. наук.-практ. конф. – Вип. 7. – К.: Міжнародний інститут лінгвістики і права, 2001. – С. 95-97.

      6. Щегель Н.І. Кримінальне переслідування як функція кримінального процесу // Теорія та практика застосування чинного кримінального та кримінально-процесуального законодавства у сучасних умовах. Тези доп. наук.-практ. конф.: У 2-х ч. – Ч.І. – К.: Національна академія внутрішніх справ України, 2002. – С. 219-221.