Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


364. Юнацький Олександр Володимирович. Криміналістичне моделювання пізнавальної діяльності слідчого: дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Національна академія внутрішніх справ України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Юнацький О.В. Криміналістичне моделювання пізнавальної діяльності слідчого.— Рукопис.

Дисертація у вигляді рукопису на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 – кримінальний процес і криміналістика; судова експертиза.— Національна академія внутрішніх справ України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню сучасних проблем криміналістичного моделювання пізнавальної діяльності слідчого. На підставі аналізу теоретичних засад пізнання злочину автор визначає основні напрями застосування криміналістичного моделювання як одного з методів розслідування злочинів. Визначаються та розкриваються: теоретичні основи пізнавальної діяльності слідчого; форми і методи пізнання у доказуванні під час розслідування злочинів; поняття й основні риси криміналістичних знань, форми їх застосування у пізнавальній діяльності слідчого; поняття й характерні особливості моделювання як методу пізнавальної діяльності слідчого; сучасний стан проблем криміналістичного моделювання під час розслідування злочинів; методика реалізації криміналістичних моделей.

У висновках сформульовано основні результати та пропозиції, які мають теоретичне і практичне значення й полягають у наступному.

Основною метою пізнавальної діяльності слідчого є пошук, виявлення, фіксація, дослідження, аналіз, оцінка, передача та використання джерел інформації (доказів) відносно фактів, подій, та обставин, що встановлюються у процесі розслідування злочинів.

Пізнавальна діяльність слідчого спирається на комплекс наукових засад, які у значній своїй частині представлені у вигляді системи науково обґрунтованих, випробуваних на практиці положень кримінального процесу та криміналістики.

Криміналістичні знання у пізнавальній діяльності слідчого виступають як основа у процесі обробки отриманої інформації та пізнанні існуючих обставин, комплексно забезпечуючи цю діяльність.

Пізнавальний характер процесу розкриття та розслідування злочинів зумовлює можливість застосування криміналістичних знань у залежності від доказового значення результатів у двох основних формах – процесуальній та непроцесуальній.

Одним з перспективних напрямків підвищення ефективності пізнавальної діяльності слідчого є застосування методу моделювання, сутність якого полягає у заміщенні об’єктів наукового пізнання моделлю, вивченні моделі та подальшим направленням результатів її вивчення на об’єкт пізнання.

Криміналістичне моделювання у пізнавальній діяльності слідчого має практичне спрямування, оскільки дозволяє розчленувати об’єкти-оригінали й модель на окремі елементи та вивчати характер зв’язків між ними, досліджувати відносини між моделлю й оригіналом та іншими доказами, відображувати або відтворювати за допомогою моделей об’єкт або окремі сторони об’єкта (процесу, явища), отримувати в результаті вивчення моделі нову інформацію.

Характеризуючи логічну послідовність процедури моделювання, можна стверджувати, що у загальному вигляді вона може бути зведена до наступних стадій: 1) постановка проблеми; 2) побудова моделі ситуації; 3) абстрагування від несуттєвих для дослідження обставин; 4) діагностика ситуації з урахуванням динамічних факторів; 5) визначення ряду можливих альтернативних рішень щодо керування ситуацією; 6) “програвання” рішень на моделі та вибір оптимального рішення.

При доцільному використанні криміналістичного моделювання, універсальність цього методу забезпечує вирішення низки практичних завдань: завдання евристичного і пізнавального характеру; завдання, що пов’язані з організацією та керуванням розслідуванням злочину; завдання науково-дослідного характеру.

Публікації автора:

  1. Криміналістична техніка, її значення і місце в системі техніко-криміналістичного забезпечення розкриття та розслідування злочинів // Вісник Запорізького юридичного інституту.— 1998.— Вип.2.— С.154-158.

  2. Криміналістичні знання як основа пошуково-пізнавальної діяльності слідчого // Вісник Запорізького юридичного інституту.— 1999.— Вип.4.— С.213-218.

  1. Можливості використання ЕОМ в криміналістичному прогнозуванні злочинів // Проблеми вдосконалення законодавства та практика його застосування з урахуванням прогнозу злочинності: Вісник ЛІВС МВС України, 1999.— Ч.4.— С.14-16.

  2. Особливості криміналістичного моделювання пошуково-пізнавальної діяльності слідчого // Вісник Одеського юридичного інституту внутрішніх справ, 2002.— Вип.4.— С.156-160.

  3. Організаційні та криміналістичні методи і засоби отримання інформації про злочинця // Матеріали науково-практичної конференції “Використання сучасних досягнень науки і практики у підвищенні ефективності боротьби із злочинністю”.— К.: НАВСУ, 2000.— С.146-153.

  4. Основні завдання пошукової функції слідчого // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Актуальні проблеми боротьби зі злочинністю на етапі формування кримінального судочинства”.— Запоріжжя: Юридичний інститут МВС України, 2002.— Ч.2.— С.210-214.

  5. Криміналістичні знання в системі професійної підготовки співробітників ОВС // Матеріали Всеукраїнській науково-практичної конференції “Актуальні проблеми взаємодії судових і правоохоронних органів у процесі реалізації завдань кримінального судочинства”.— Запоріжжя: Юридичний інститут МВС України, 2004.— Ч.2.— С.87-89.