Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Паламар Любов Вячеславівна. Криміналістична профілактика злочинів, пов'язаних з незаконним отриманням банківських кредитів. : Дис... канд. наук: 12.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Паламар Л.В. Криміналістична профілактика злочинів, пов'язаних з незаконним отриманням банківських кредитів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 – кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – Київ, 2008.

Дисертація є монографічним дослідженням криміналістичної профілактики злочинів, пов'язаних з незаконним отриманням банківських кредитів. У дисертації розглянуто низку теоретичних положень та практичних рекомендацій, сформульованих у результаті комплексного аналізу судово-слідчої практики останніх років, наукових досліджень у сфері боротьби зі злочинами у сфері економіки, зокрема, злочинами, пов’язаними з незаконним отриманням банківських кредитів.

У дисертації визначено сутність криміналістичної профілактики та її місце в системі криміналістики. Вивчено та узагальнено елементи криміналістичної характеристики злочинів, пов'язаних з незаконним отриманням банківських кредитів, які мають важливе значення для формування методики їх профілактики. Визначені поняття і структура методики криміналістичної профілактики та досліджені причини та умови, що сприяють вчиненню зазначених злочинів. Встановлено комплекс методів, прийомів та заходів, які здійснюються з метою виявлення та усунення причин та умов, що сприяють вчиненню злочинів, пов'язаних з незаконним отриманням банківських кредитів. Розроблено пропозиції і рекомендації вдосконалення криміналістичної профілактики злочинів, пов'язаних з незаконним отриманням банківських кредитів.

У Висновках дисертації наведено теоретичне узагальнення проведеного дослідження та сформульовані рекомендації і пропозиції, які мають значення для розроблення і вдосконалення криміналістичної профілактики злочинів, пов'язаних з незаконним отриманням банківських кредитів. Зокрема, це зазначається у наступних положеннях:

1) Визначається необхідність уточнення понятійного апарату, пов’язаного з профілактичною діяльністю. Профілактика, запобігання і припинення злочинів є трьома видами (напрямами) попереджувальної діяльності. Поняття «попередження злочинів» є загальним. Слід зазначити, що класифікація цієї діяльності на профілактику, запобігання і припинення відбувається з огляду на етапи злочинної діяльності. Таке розмежування є можливим тільки на рівні одиничного злочину, тобто конкретної протиправної поведінки.

2) Доводиться необхідність врахування під час реалізації криміналістичної профілактики злочинів, пов’язаних з незаконним отриманням банківських кредитів, особливостей їх криміналістичної характеристики як криміналістичної моделі цього злочину, яка будується на основі встановлених у процесі узагальнення слідчої практики типових ознак та зв’язків, що мають значення для виявлення причин та умов, що сприяли вчиненню злочину, за допомогою криміналістичних засобів, прийомів та методів.

3) Обґрунтовується значимість встановлення елементів криміналістичної характеристики злочинів, пов'язаних з незаконним отриманням банківських кредитів, під час здійснення криміналістичної профілактики таких злочинів. Найбільш значимими елементами криміналістичної характеристики злочинів такого виду для криміналістичної профілактики є способи підготовки до злочину, способи вчинення та приховування злочину, особа злочинця та слідова картина.

4) Визначається, що методика профілактики злочинів – це система теоретичних положень, прийомів, методів і рекомендацій організації і здійснення профілактики злочинів, яка ґрунтується на положеннях криміналістики, а також даних інших природних і технічних наук.

Методика криміналістичної профілактики включає наступні методи:

виявлення причин та умов, які сприяють вчиненню злочинів;

дослідження причин та умов, які сприяють вчиненню злочинів;

усунення причин і умов, які сприяють вчиненню злочинів;

контролю за усуненням таких причин та умов.

Усунення умов, які сприяють вчиненню злочинів, пов’язано з розробленням спеціальних захисних науково-технічних засобів та методів профілактики злочинів. Оскільки вчинення злочинів, пов’язаних з незаконним отриманням банківських кредитів, супроводжується наданням підроблених документів, то засоби, що перешкоджають (ускладнюють) вчиненню злочину, слід спрямовувати на захист документів від підробки. Методи та засоби усунення умов, пов’язані із регулюванням кредитного процесу, розглядаються як на законодавчому рівні, так і на рівні внутрішніх положень банку.

5) Обґрунтовується, що необхідною умовою ефективності криміналістичної профілактики злочинів, пов'язаних з незаконним отриманням банківських кредитів, є взаємодія слідчого з банківськими установами під час виявлення та усунення причин та умов, які сприяють вчиненню злочинів, пов'язаних з незаконним отриманням банківських кредитів. Така взаємодія надає можливість отримати максимально повну інформацію про злочинця. Доречним і таким, що заслуговує на використання, є досвід закордонних банків стосовно збору інформації про потенційного позичальника.

6) На основі аналізу причин та умов, які сприяють вчиненню злочинів, пов'язаних з незаконним отриманням банківських кредитів, запропоновані рекомендації щодо їх усунення.

Публікації автора:

  1. Паламар Л.В. Криміналістична характеристика злочинів у сфері банківського кредитування / Л.В. Паламар // Право України. – 2006. – № 12. – С. 66-69.

  2. Паламар Л.В. Завдання щодо отримання доказової інформації, її аналіз і оцінка при розслідуванні злочинів у сфері кредитування / Л.В. Паламар // Підприємництво, господарство і право. – 2007. – № 1. – С. 128-130.

  3. Паламар Л.В. Криміналістична профілактика: поняття, її місце в системі криміналістики / Л.В. Паламар // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності. – 2007. – № 3. – С. 223-229.

  4. Паламар Л.В. Процесуальна форма криміналістичної профілактики / Л.В. Паламар // Криміналістичні та процесуальні проблеми, що виникають під час проведення слідчих дій: матеріали міжвуз. наук.-практ. конф. (Донецьк, 24 листопада 2006 p.). – Донецьк, 2006. – С. 532-536.

  5. Паламар Л.В. Криміналістична профілактика злочинів, пов'язаних із незаконним отриманням банківських кредитів / Л.В. Паламар // Правова держава: напрямки та тенденції її розбудови в Україні: матеріали міжнар. наук.-практ. інтернет-конф. (Тернопіль, 25 лютого 2007 р.). – Тернопіль, 2007. – С. 25-27.

  6. Паламар Л.В. Отримання доказової інформації при розслідуванні шахрайства з фінансовими ресурсами / Д.С. Паламар, Л.В. Паламар // Проблеми національної та міжнародної безпеки: матеріали міжнар. науч.-практ. конф. (Київ, 27 квітня 2007 р.). – Київ, 2007. – С. 99-103.