Попович Інна Іванівна. Криміналістчине забезпечення обігу розрахункових документів у банківській системі з метою запобігання вчиненню злочинів : Дис... канд. наук: 12.00.09 - 2007.
Анотація до роботи:
Попович І.І. Криміналістичне забезпечення обігу розрахункових документів у банківській системі з метою запобігання вчиненню злочинів. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 - кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза. – Київський національний університет внутрішніх справ, Київ, 2007.
Досліджені сучасні проблеми перевірки розрахункових банківських документів з метою запобігання вчиненню злочинів з використанням підроблених документів, запропоновано криміналістичну класифікацію таких документів, визначені основні правила та порядок роботи працівників банків з перевірки документів, особливості захисту сучасних розрахункових документів, види їх технічного захисту від підроблення, зокрема: технологічний, поліграфічний, комбінований, хімічний та голографічний. Розкриті питання захисту від підроблення пластикових карток. Запропоновано введення до реквізитів документів диференційованих елементів захисту та обґрунтовано потребу наявності у спеціалістів банків певних криміналістичних знань. Окрему увагу приділено сучасним можливостям техніко-криміналістичного дослідження документів, комплексному дослідженню нових видів банківських документів, розширенню кола об'єктів техніко-криміналістичної експертизи документів, обґрунтовано потребу в розробці нових експертних методик та запропоновано шляхи удосконалення захисту документів від підроблення.
У висновках сформульовано основні результати та пропозиції, які мають теоретичне і практичне значення і полягають у такому:
1. Банківська сфера є об'єктом посягання з боку злочинців і насамперед з боку організованої злочинності. Серед комплексу причин, що сприяють вчиненню злочинів у цій сфері та криміналізації банківської системи, існують як об'єктивні, так і суб'єктивні.
2. Криміналістичній теорії та практиці відомі різні класифікації документів. Самостійне значення має класифікація банківських документів за ознакою їх використання як засобів платежу. Реквізити банківських документів можуть мати не лише юридичне, а й криміналістичне значення, зокрема, якщо вони є елементами захисту документа від підроблення. їх треба поділяти за призначенням на: реквізити заповнення, засвідчувальні та реквізити захисту від підроблення. Кількість і зміст окремих реквізитів індивідуальні для кожного з видів документів.
Особливе криміналістичне значення має класифікація розрахункових банківських документів за такими підставами: - за формою використання у банківському обігу: ті, що є виразом готівкових коштів та ті, що використовуються для безготівкових розрахунків; - за наявністю реквізитів: ті, що мають засвідчувальні реквізити, реквізити заповнення та реквізити захисту; ті, що мають засвідчувальні реквізити і реквізити заповнення; ті, що мають реквізити захисту та реквізити заповнення; - за ступенем захисту документів від підроблення: документи, що мають технологічний, поліграфічний, хімічний та комбінований захист; документи, що мають технологічний та поліграфічний захист; документи, що мають лише один вид захисту; - за способом фіксації інформації: рукописні; друковані, виготовлені за допомогою засобів поліграфії; електронні та їх копії; - за юридичною ознакою: справжні та підроблені. Виокремлення розрахункових з інших банківських документів та їх класифікація за підставою використання у готівковому та безготівковому грошовому обігу має окреме криміналістичне значення.
Варто розрізняти три види контролю документів з метою виявлення їх підробки за рівнем використання співробітниками банку спеціальних знань з дослідження документів: первинний, спеціалізований і кваліфіковане дослідження документів. У захисті документів необхідно заздалегідь передбачити диференційовані елементи захисту, котрі повинні бути розраховані на первинний контроль, спеціалізовану перевірку та детальне дослідження. Візуальний контроль справжності розрахункових банківських документів, котрий здійснюють працівники відповідних служб банку, на сьогодні є обов'язковим етапом їх перевірки і не може бути заміненим лише інструментальними, машинними методами.
Сьогодні ще передчасно констатувати факт створення нового підвиду судової експертизи - експертизи пластикових карток, але варто вести мову про створення передумов для виокремлення такого підвиду експертизи із техніко криміналістичної експертизи документів. Прикладом тому може бути вже визнане науковцями та практиками виокремлення судової експертизи паперових грошей.
Техніко-криміналістична експертиза документів - це той рід криміналістичних експертиз, виконання яких часто пов'язане з дослідженням нових об'єктів та таких, що потребують використання комплексних знань для відповіді на поставлені перед експертами питання. Тому, на практиці завжди виникає питання щодо необхідності призначення та проведення комплексної судової експертизи.
Сьогодні комп'ютерно-технічна експертиза немає науково обґрунтованих і апробованих на практиці експертних методик для вирішення ідентифікаційних завдань з комплексного дослідження документу та програмного забезпечення, що використане для створення документа. Такі дослідження повинен здійснювати експерт з технічної експертизи документів, що має навички ототожнення документів, зокрема і в їх електронному вигляді. В процесі дослідження різноманітних нових об'єктів цього виду експертизи експерти мають справу із певними складнощами, що викликані низкою причин. Найважливішими з таких причин можна назвати: - не визначено можливостей дослідження всіх видів документів та меж розв'язуваних завдань; - не вивчено і не систематизовано ознак окремих вузлів та деталей механізмів сучасних пристроїв друку, що відбиваються у документі; - не розроблено методик ідентифікаційних та діагностичних досліджень документів, що виготовлені з застосуванням засобів комп'ютерної техніки; - відсутнє відповідне інформаційне забезпечення проведення цього виду експертизи.
Розроблення рекомендацій щодо посилення захисту документів від підроблення є одним з напрямів профілактичної діяльності не лише експертних підрозділів чи судових експертів, а й спеціалістів окремих підрозділів банківських установ та спеціальних підприємств, де розробляються захисні реквізити та виготовляються документи з реквізитами захисту. Для здійснення відповідної підготовки спеціалістів банківських установ необхідно залучення і спеціалістів експертних установ і підрозділів.
Внесено пропозиції щодо змін та доповнень Положення НБУ "Про порядок навчання працівників, які працюють з готівкою іноземною валютою та дорожніми чеками, щодо визначення ознак справжності та платіжності банкнот іноземних держав та дорожніх чеків": - розширити категорію працівників банків, включивши до неї і тих, що працюють з розрахунковими документами у безготівковій формі та готівкою у валюті України; - надати право на проведення навчання крім вищих навчальних закладів експертним установам та підрозділам, що оснащені відповідною технічною базою та мають у своєму штаті відповідних експертів в галузі дослідження документів; - встановити два рівні підготовки банківських співробітників залежно від кола вирішуваних ними завдань з питань дослідження документів. Для працівників з поглибленим рівнем підготовки передбачити надання права доступу до таємної інформації.
10. Профілактична діяльність спеціалістів банківських установ з метою запобігання вчиненню злочинів з використанням підроблених документів, грошових знаків та цінних паперів має важливе значення, проте ці спеціалісти на сьогодні позбавлені можливості звертатися до даних криміналістичних обліків, які накопичені у ДНДЕКЦ. Оскільки окремою метою створення та використання криміналістичного обліку є попередження злочинів, то і доступ до певних масиві інформації, що міститься в цій системі, повинен бути також наданий тим спеціалістам банківських установ, чия діяльність також сприяє запобіганню злочинам та своєчасному їх виявленню.
Публікації автора:
1. Курах І.І. Криміналістичне розуміння поняття „документ" //Міліція України. - К., 2004, №12 (90). - С.8-11.
2. Попович І.І. Криміналістична характеристика банківських розрахункових документів // Часопис Київського університету права. - К., 2005. - №1.- С.126-130.
З. Курах І.І. До питання класифікації та криміналістичної характеристики злочинів, що вчиняються в банківській сфері // Міліція України. - К., 2006. - №1 (91).- С.5-9.
5.Попович І.І. До питання підробки розрахункових банківських документів // Стан, проблеми та перспективи інтеграції України у Європейський освітній і науковий простір: Матеріали міжнародної наукової конференції Ужгород (Україна) - Сніна (Словаччина) 12-15 квітня 2005 р. - Ужгород, 2005. - С. 103-107.
6. Попович І.І. Основні види злочинів, що вчиняються в банківській сфері з використанням підроблених розрахункових документів // Теорія і практика євроінтеграційних процесів вищої освіти і науки. / Науковий вісник Закарпатського державного університету. Спеціальний випуск. - Ужгород, 2006. - С. 212-216.