Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія тугоплавких неметалічних матеріалів


Світличний Євгеній Олександрович. Корундова кераміка, модифікована діоксидом цирконію, з підвищеними міцністю та термостіійкістю : Дис... канд. наук: 05.17.11 - 2006.



Анотація до роботи:

Світличний Є.О. – Корундова кераміка, модифікована діоксидом цирконію, з підвищеними міцністю та термостійкістю. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.17.11 – технологія тугоплавких неметалічних матеріалів. – Національний технічний університет “Харківський політехнічний інститут”, Харків, 2006.

Дисертацію присвячено питанню розробки технології корундової кераміки, модифікованої діоксидом цирконію, з підвищеними міцністю та термостійкістю при використанні сировини України і обладнання, що традиційно застосовується. Досліджено вплив різних способів введення в корундову кераміку добавки діоксиду цирконію на її властивості і показана ефективність введення вказаної добавки методом просочування глинозему, який складається із g-Al2O3, водним розчином оксихлориду цирконію з наступною термообробкою при температурі 1550 0С для утворення в суміші частинок -Al2O3 і ZrO2. Встановлено, що зразки на основі такого глинозему мають найменший вміст шкідливої домішки Na2O < 0,05-0,06 %. Вони характеризуються найменшим розміром кристалів корунду (< 4-10 мкм) завдяки тому, що нанодисперсні частинки діоксиду цирконію, що утворилися, розташовуються вельми рівномірно у міжзеренному просторі -Al2O3 і як наслідок, мають підвищені властивости як порівняно з корундовими зразками з добавками ZrO2, одержаними іншими способами, так і порівняно з корундовими виробами з добавкою 0,2 % MgO, що традиційно випускаються. Встановлено оптимальну кількість добавки діоксиду цирконію – 5 і 10 %, що дозволяє підвищити відповідно термостійкість і міцність корундових виробів. Показано, що підвищені показники властивостей кераміки на основі глинозему, що просочений оксихлоридом цирконію з наступною термообробкою, визначаються її напруженою та мікротріщинуватою структурою, яка сприяє розсіюванню енергії тріщин, що виникають підчас служби кераміки. Розроблено технологічні параметри виготовлення виробів з корундової кераміки з добавками ZrO2 методом шлікерного лиття у гіпсові форми, здійснено випуск розроблених виробів з добавками діоксиду цирконію та проведено їх порівняльні випробування з виробами з добавками MgO і TiO2, що традиційно випускаються. Проведені випробування в службі показали перевагу розроблених видів кераміки з добавками ZrO2.

На підставі результатів виконаної роботи вирішено науково-практичне завдання з розробки технології корундової кераміки, модифікованої діоксидом цирконію, з підвищеними міцністю і термостійкістю при використанні сировини України і обладнання, що традиційно застосовується.

1. В результаті проведених досліджень впливу різних способів введення в корундову кераміку добавки діоксиду цирконію на її властивості показана ефективність введення вказаної добавки методом просочування глинозему, який складається із g-Al2O3, водним розчином оксихлориду цирконію з наступною термообробкою при температурі 1550 0С для утворення в суміші частинок -Al2O3 і ZrO2. Встановлено, що зразки на основі глиноземів, які виготовлено цим способом, мають найменший вміст шкідливої домішки Na2O (< 0,05-0,06 %) і характеризуються найменшими розмірами кристалів корунду (< 4-10 мкм) завдяки тому, що нанодисперсні частинки діоксиду цирконію, що утворилися, розташовуються вельми рівномірно у міжзеренному просторі -Al2O3 і є інгібітором росту кристалів.

2. Дослідження впливу кількості добавки ZrO2 на властивості глинозему, що просочений водним розчином оксихлориду цирконію з наступною термообробкою, показало, що добавка діоксиду цирконію у кількості 5-12,5 % розподіляється в глиноземі рівномірно і сприяє формуванню розгалуженої форми агрегатів, яка позитивно впливає на подальше подрібнення глинозему. При підвищені вмісту діоксиду цирконію до 7,5-12,5 % відбувається значне зменшення розмірів як агрегатів, так і окремих зерен корунду, оскільки частинки ZrO2 розклинюють зерна -Al2O3, це сприятливо позначається на подальшому подрібненні глинозему.

3. На підставі вивчення впливу кількості добавки ZrO2 на кінетику помелу глинозему показано, що протягом трьох годин помелу у вібраційному млині глинозем з добавками 5-12,5 % ZrO2 подрібнюється до високого ступеню дисперсності частинок (~ 70 % < 2 мкм) і характеризується їх ефективним розподілом, що забезпечує максимальне ущільнення сирцю під час його формування та спікання.

4. Дослідженнями впливу технологічних чинників на реологічні та технологічні властивості шлікерів і відливок з них встановлено оптимальний інтервал рН = 3-4, при якому глиноземні шлікера з добавками діоксиду цирконію мають найкращу текучість та стабільність, що обумовлене меншою товщиною міцно пов'язаних шарів дисперсійного середовища навколо частинок глинозему в кислому середовищі, унаслідок чого відливки мають найбільшу щільність – 2,87-2,90 г/см3. Встановлено доцільність вакуумування шлікеру і підігріву його до температури 30 0С, що дозволяє понизити в'язкість системи до 4,5 МПас і збільшити щільність відливок до 2,93 г/см3 за рахунок видалення газових включень.

5. Зразки кераміки на основі глинозему, просоченого водним розчином оксихлориду цирконію з наступною термообробкою і помелом, характеризуються поліпшеними властивостями як порівняно з корундовими зразками з добавками ZrO2, які одержано іншими способами, так і порівняно з корундовими виробами з добавкою 0,2 % MgO, що традиційно випускаються. Встановлено, що вміст 5 % ZrO2 в кераміці забезпечує найбільше значення термостійкості – ДТ = 230 0С, а вміст 10 % ZrO2 – найбільші значення межі міцності при вигині – 450 МПа та коефіцієнту інтенсивності напруг К – 7 МПам0,5, тому ці склади обрано оптимальними. Електронномікроскопічне дослідження зразків кераміки показало, що підвищені показники властивостей кераміки на основі глинозему, що просочений оксихлоридом цирконію з наступною термообробкою, визначаються її напруженою та мікротріщинуватою структурою, яка сприяє розсіюванню енергії тріщин, що виникають підчас служби кераміки.

6. Встановлені технологічні параметри виготовлення виробів з корундової кераміки з добавками діоксиду цирконію з підвищеними міцністю і термостійкістю. Спосіб виготовлення матеріалу для конструкційної корундової кераміки з добавкою діоксиду цирконію захищено патентом України.

7. Розроблено технічну документацію на виробництво тонкодисперсного корундового порошку з добавками ZrO2 для виготовлення дослідних партій особливощільних корундових виробів з добавками ZrO2 методом шлікерного лиття у гіпсові форми. Розроблену технологію освоєно і впроваджено на дослідному виробництві ВАТ “УкрНДІВ імені А.С. Бережного”. Здійснено випуск дослідних високовогнетривких особливощільних корундових виробів з добавками діоксиду цирконію методом шлікерного лиття у гіпсові форми та проведено їх порівняльні випробування з виробами з добавками MgO і TiO2, що традиційно випускаються. Випробуваннями в службі встановлено перевагу розроблених видів кераміки з добавками діоксиду цирконію при плавці паладію при температурах до 1700 0С, в умовах розтягуючих навантажень при температурі 25 0С, а також в умовах електричного інфрачервоного нагріву.

На підставі проведених випробувань розроблено, узгоджено із споживачами кераміки і затверджено технічні умови на корундові особливощільні вироби з добавкою діоксиду цирконію, відповідно до яких передбачено дві марки: КОЩЦ-5 і КОЩЦ-10 для виготовлення різних типорозмірів. Розроблена корундова кераміка з добавками ZrO2 відповідає рівню зарубіжних аналогів і в даний час використовується на трьох підприємствах України.

Публікації автора:

1. Влияние добавки диоксида циркония на свойства глинозема как сырья для керамики / П.П. Криворучко, Н.Л. Пьяных, Е.А. Денисенко, Е.А. Светличный, Т.Г. Тишина // Сборник научных трудов ОАО “УкрНИИО имени А.С. Бережного”. – Харьков: Каравелла, 2001. – № 101 – С. 141-146.

Здобувачем обрано склади глиноземів з різною кількістю добавок ZrO2, вивчено процеси фазо- та структуроутворення термооброблених глиноземів із різною кількістю добавок ZrO2. Встановлено особливості подрібнення термооброблених глиноземів з добавками ZrO2.

2. Корундовая особоплотная керамика, модифицированная добавкой диоксида циркония, для имплантации при реконструктивно-восстановительной хирургии ОДА / П.П. Криворучко, Н.Л. Пьяных, Э.Л. Карякина, Е.А. Денисенко, Е.А. Светличный // Вісник Національного технічного университету “ХПІ”. – Харків: НТУ “ХПІ”. – 2002. – № 17. – С. 26–29.

Здобувачем проаналізовано перспективність застосування корундової кераміки з добавками ZrO2 для імплантації в реконструктивно-відновній хірургії кісткової тканини людини.

3. Исследование свойств шликеров на основе глинозема с добавкой диоксида циркония / П.П. Криворучко, Н.Л. Пьяных, Е.А. Светличный, Е.А. Дени-сенко // Збірник наукових праць ВАТ “УкрНДІВогнетривів імені А.С. Бережного”. – Харків, 2003. – №103. – С. 98-104.

Здобувачем досліджено властивості шлікерів на основі глинозему з добавками діоксиду цирконію. Встановлено рН шлікеру, який забезпечує оптимальну текучість та агрегативну стійкість системи і отримання відливок з максимальною щільністю.

4. Образование трансформационно-упрочненной структуры корундовой керамики при введении ZrO2 / П.П. Криворучко, Е.А. Светличный, Н.Л. Пья-ных, Э.Л. Карякина, Е.А. Денисенко // Вісник Національного технічного университету “ХПІ”.– Харків: НТУ “ХПІ”. – 2004. – № 32. – С. 124–130.

Здобувачем досліджено процес утворення трансформаційно-зміцненої структури корундової кераміки при введенні у матрицю із -Al2O3 дрібнодисперсних частинок ZrO2.

5. Исследование термостойкости корундовой керамики разных видов методом определения критического перепада температур / П.П. Криворучко, Н.Л. Пьяных, Е.А. Светличный, М.Л. Литвин, Е.А. Денисенко // Збірник наукових праць ВАТ “УкрНДІВ ім. А.С. Бережного”. – Харків : Каравелла, 2004. – С. 120-124.

Здобувачем виготовлено зразки корундової кераміки з різними добавками способом шлікерного лиття у гіпсові форми та проведено дослідження їх термостійкості методом визначення критичного перепаду температур. Встановлено, що найбільшу термостійкість має корундова кераміка, модифікована 5 % ZrO2.

6. Промышленные испытания корундовой керамики с добавками ZrO2 / П.П. Криворучко, Н.Л. Пьяных, Е.А. Светличный, Е.А. Денисенко, А.В. Майор, Ю.А. Похил, Е.Н. Алексенко, Л.Ф. Яковенко // Збірник наукових праць ВАТ “УкрНДІВ ім. А.С. Бережного”. – Харків: Каравелла, 2005. – № 105.– С. 92–97.

Здобувачем проведено випробування дослідних партій корундових виробів з добавками ZrO2, які показали позитивний результат їх використання у виді тиглів з підвищеною термостійкістю для плавки паладію при температурах до 1700 oС та конструкційних елементів, що працюють в умовах підвищених динамічних навантажень.

7. Пат. 72274 Україна, МПК7 С 04 В 35/10, 35/106, 35/622. Спосіб виготовлення матеріалу для конструкційної корундової кераміки з добавкою діоксиду цирконію: Пат. 72274 Україна, МПК7 С 04 В 35/10, 35/106, 35/622 / П.П. Криворучко, Н.Л. Пяних, О.О. Денисенко, Є.О. Світличний; ВАТ “Український науково-дослідний інститут вогнетривів імені А.С. Бережного”. - № 2002042969; Заявл. 12.04.2002; Опубл. 15.02.2005. Промислова власність. – 2005. – № 2. – С. 3.76.

За участю здобувача розроблено спосіб введення добавки ZrO2 в корундову кераміку, який дозволив отримати вироби з корундової кераміки з підвищеними міцністю та термостійкістю.

8. Влияние способа введения ZrO2 в глинозем на свойства образцов из корундовой керамики / П.П. Криворучко, Н.Л. Пьяных, Е.А. Светличный, Е.А. Денисенко, Э.Л. Карякина // Тезисы докладов Международной научно-технической конференции “Технология и применение огнеупоров и технической керамики в промышленности”. – Харьков: Каравелла. – 2002. – С. 36-37.

Здобувачем виготовлено дослідну партію глинозему з добавками ZrO2 способом його просочування водним розчином оксихлориду цирконію з наступною термообробкою. Досліджено вплив добавки ZrO2 в кількості 5-12,5 % на збагачення глинозему та на властивості кераміки.

9. Модифицированная добавкой диоксида циркония корундовая особоплотная керамика / П.П. Криворучко, Н.Л. Пьяных, Е.А. Денисенко, Е.А. Светличный // Тезисы докладов Международной конференции “Новейшие технологии в порошковой металлургии и керамике”.– Киев. – 2003. – С. 209.

Здобувачем досліджено властивості розроблених зразків корундової кераміки, модифікованої добавкою діоксиду цирконію та порівняно їх з властивостями зразків корундової кераміки з добавкою 0,15-0,20 % MgO. Здобувачем виконано аналіз отриманих даних та сформульовано висновки щодо подальшого використання розробленої кераміки.

10. Установление взаимосвязи технологических параметров и структурно-механических характеристик шликеров в технологии корундовой керамики, модифицированной ZrO2 / П.П. Криворучко, Н.Л. Пьяных, Е.А. Светличный, Е.А. Денисенко // Тезисы докладов Международной научно-технической конференции “Технология и применение огнеупоров и технической керамики в промышленности”. – Харьков: Каравелла. – 2003. – С. 30-31.

Під час проведення досліджень властивостей шлікерів здобувачем встановлено взаємозв'язок технологічних та структурно-механічних властивостей глиноземних з добавкою ZrO2 шлікерів.

11. Сопоставительные испытания на термостойкость четырех видов корундовой керамики, модифицированных различными добавками / П.П. Криворучко, Н.Л. Пьяных, Е.А. Светличный, М.Л. Литвин, Е.А. Денисенко // Тезисы докладов Международной научно-технической конференции “Технология и применение огнеупоров и технической керамики в промышленности”. – Харьков: Каравелла. – 2004. – С. 43-44.

Здобувачем виготовлено дослідні зразки корундової кераміки чотирьох складів та проведено їх порівняльні випробування на термостійкість. Виконано аналіз отриманих даних.

12. Modified ZrO2 corundum ceramics with increased strength and thermal shock resistance / Y.O. Svitlychniy, P.P. Krivoruchko, N.L. Pyanykh, E.L. Karyakina, E.O. Denisenko // Refractories for Metallurgy. 47th International Colloquium on Refractories. Eurogress Aachen, 2004. P. 23-27.

Здобувачем виконано дослідження різних способів введення добавки діоксиду цирконію в кількості 5-12,5 % у корундову кераміку. Підготовлено дослідні зразки корундової кераміки з добавками діоксиду цирконію методом шлікерного лиття у гіпсові форми та досліджено їх властивості. Встановлено, що властивості корундової кераміки з добавками ZrO2, які отримані способом просочування глинозему водним розчином оксихлорида цирконію з наступною термообробкою, мають найвищі показники.

13. Сопоставительные испытания в службе изделий из корундовой керамики различного состава / П.П. Криворучко, Н.Л. Пьяных, Е.А. Светличный, Е.А. Денисенко // Тезисы докладов Международной научно-технической конференции “Технология и применение огнеупоров и технической керамики в промышленности”. – Харьков: Каравелла. – 2005. – С. 38–40.

Здобувачем виготовлено методом шлікерного лиття у гіпсові форми дослідну партію виробів із корундової кераміки з добавками діоксиду цирконію та здійснено випробування цих виробів у порівнянні з виробами інших складів.