Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Горбонос Федір Володимирович. Кооперація в АПК: методологічні і методичні основи : Дис... д-ра екон. наук: 08.07.02 / Львівський держ. аграрний ун-т. — Л., 2004. — 363арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 337-356.



Анотація до роботи:

Горбонос Ф.В. Кооперація в АПК: методологічні і методичні основи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Миколаївський державний аграрний університет, м. Миколаїв, 2005 р.

У дисертації проведено комплексне дослідження теоретичних засад розвитку кооперації з обґрунтуванням концептуального підходу до розгляду кооперації за її змістом і формою. Поняття “кооперація” розглядається як економічне явище, що проявляється в економічних взаємовідносинах між партнерами в плані їх співробітництва. Трактування поняття “кооператив” подається як організаційна форма кооперації підприємницького типу, яка створюється і функціонує на засадах кооперативних принципів. Економічна природа кооперативних принципів розглядається як прояв їх у формі носіїв регуляторів внутрішніх і зовнішніх відносин.

У роботі приділено значну увагу розвитку міжгосподарської кооперації як організаційної форми економічних відносин між підприємствами.

Розроблено економіко-технологічну модель кооперації, науково обґрунтовано та виявлено вплив тісноти зв’язку виробників сільськогосподарської продукції з обслуговуючими підприємствами на результати їх діяльності. Подається економічна оцінка діяльності кооперативів в АПК і зарубіжний досвід розвитку кооперації та можливості його використання в Україні.

Обґрунтовано і розроблено методику оптимізації розмірів зони обслуговування кооперативу з надання механізованих послуг та механізм регулювання внутрішніх відносин в рамках кооперативного формування. Виходячи з сучасних умов розвитку та реформування аграрного сектору економіки значну увагу приділено створенню бази економічних і правових умов функціонування кооперативу.

  1. Економічні інтереси – це мотиваційна форма вираження потреб і вони виступають предметом зацікавленості та збуджуючими мотивами до дії господарюючих суб’єктів. Залучаючи матеріально-речові елементи, суб’єкти здійснюють виробництво, у процесі якого виникають економічні відносини, через які виробники реалізують економічні інтереси. Економічні інтереси – це по суті економічні відносини стосовно різних соціальних груп, господарюючих суб’єктів з приводу виробництва кінцевого продукту.

  2. Економічні відносини – це частина суспільних відносин, що здійснюються юридичними і фізичними особами в плані їх співробітництва в процесі виробництва, реалізації, розподілу і споживання продукції на основі взаємної вигоди для всіх учасників і утворюють основу економічного явища, зміст якого – кооперація.

  1. Постадійне і поетапне відстеження еволюції формування теоретичних основ і розвитку кооперації показало, що у світовій теорії і практиці ще не виробилося достатнього уявлення про справжню природу кооперації, її логічні, теоретичні і методологічні засади, але соціально-економічна формація в кожній країні, її законодавча база суттєво впливали на місію, роль і значення та визначали рівень розвитку кооперації.

  2. Концептуальний підхід до тлумачення поняття „кооперація” повинен ґрунтуватись на розумінні її змісту і форми. За змістом кооперація – економічне явище, для розвитку якого необхідні сприятливі економічні, політичні і правові умови, а за формою – кооператив, який створюється і функціонує на кооперативних принципах.

  3. Кооперація – це економічне явище, що проявляється в економічних взаємовідносинах між партнерами в плані їх співробітництва з тим, щоб досягти спільної мети при менших питомих затратах ресурсів на основі взаємної вигоди для всіх учасників і задоволення інтересів кожного, для розвитку якого потрібні сприятливі політичні, соціально – економічні та правові умови.

  4. Основними чинниками становлення сільськогосподарської кооперації в АПК є організаційно-базові, стабілізуючі і збуджуючі. Крім соціально-економічної та політичної сторін кооператив, як її організаційна структура має і третю, техніко-економічну, яка ґрунтується на теорії диференціальних оптимумів. Економіко-технологічною основою кооперації в АПК є об’єктивна можливість виділення окремих технологічних або економічних процесів з конкретних господарств для їх об’єднання з аналогічними процесами в інших господарствах.

  5. Кооперативні принципи – це головні вихідні положення, які лежать в основі формування кооперативу і провідні ідеї на яких ґрунтується його діяльність. Їх роль і економічна природа проявляється у формі носіїв і регуляторів внутрішніх і зовнішніх відносин кооперативу.

  6. Кооператив є форма кооперації і її організаційною структурою підприємницького типу, який створюється і функціонує на засадах кооперативних принципів, що є носіями і регуляторами внутрішніх і зовнішніх його відносин.

  7. Розвиток сільськогосподарських виробничих і обслуговуючих кооперативів є об’єктивною необхідністю і ефективним засобом реалізації підприємницької ініціативи громадян, організацій і підприємств забезпечення зайнятості широких верств населення, його соціального захисту. Кооперативна форма організації виробництва сприяє забезпеченню достатнього і стабільного рівня його ефективності.

  8. Зниження параметра забезпеченості виробника власними ресурсами на певну величину адекватно впливає на зниження обсягу виробленої продукції. Зростання значень функцій впливу зі збільшенням тісноти зв’язку підтверджує позитивний вплив величини тісноти зв’язку виробників сільськогосподарської продукції з обслуговуючими підприємствами.

  9. Головними причинами, що стримують розвиток сільськогоспо-дарської кооперації в АПК України є не відпрацьованість в науковому плані концептуального підходу до розвитку кооперації в Україні, а також незрілість і нестабільність політичної і економічної ситуації в країні, недосконалість правової бази, неврегульованість фінансово-кредитного обслуговування та системи оподаткування.

  10. Світовий досвід та умови, що склалися в аграрному секторі економіки України в результаті трансформації колективних сільськогосподарських підприємств, свідчать про необхідність створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів для надання механізованих послуг фермерам і особистим селянським господарствам. Критичну відстань, на яку може надавати послуги кооператив доцільно розраховувати на основі порівняння суми собівартості еталонного гектара і витрат на переїзди техніки з рівнем ціни на виконання кооперативом одного гектара еталонної оранки.

  11. В асоціації кожний окремий кооператив розраховується зі своїми партнерами, включаючи виробничі і обслуговуючі підрозділи головного формування, за ринковими цінами виходячи виключно з економічної доцільності. Запровадження товарно-грошових відносин між підрозділами на засадах купівлі-продажу забезпечує їм можливість врахувати не лише затрати праці, а й результати бізнесової діяльності. При цьому за допомогою внутрішньогосподарського економічного механізму вирішується головна проблема діяльності виробничих підрозділів в їх самостійності і відповідальності за кінцеві результати виробництва. Це забезпечує реальне досягнення економічних інтересів безпосередніх товаровиробників.

Публікації автора:

Монографія

  1. Горбонос Ф.В. Кооперація: методологічні і методичні основи. – Львів: ЛДАУ, 2003. – 264 с.

Розділи у навчальних посібниках

  1. Основи сільськогосподарської обслуговуючої кооперації: Навч. посібник / Зіновчук В.В., Черевко Г.В., Горбонос Ф.В. та ін. – К.: Вища освіта, 2001. – С. 7 – 15.

  2. Економіка підприємств: Навчальний посібник / Черевко Г.В., Горбонос Ф.В., Іваницька Г.Б., Павленчик Н.Ф.; За заг. ред. Г.В.Черевка. – Львів: Апріорі, 2004. – 384 с.

Брошури

  1. Концепція розвитку сільського господарства в західному регіоні країни / Лізунков Є.М., Горбонос Ф.В., Черевко Г.В. – Львів, 1993. – 48 с. (Особистий внесок: автором обґрунтовано основні форми кооперації фермерських господарств. Проведено розрахунки їх розмірів і технічної оснащеності).

  2. Словник термінів ринкової економіки / Більський Б.В., Гарасим П.М., Горбонос Ф.В. та ін. – Львів, 1994. – 72 с.

  3. Організація кооперативних взаємовідносин в сільському господарстві / Горбонос Ф.В., Черевко Г.В., Лізунков Є.М.. – Львів: ЛДСГІ, 1995. – 23с. (Особистий внесок: автором розроблено механізм регулювання внутрішніх відносин у рамках кооперативного формування).

  4. Лізунков Є.М., Горбонос Ф.В. Кооперативна система організації сільськогосподарського виробництва в Україні: Рекомендації щодо створення. – Львів, 1995. – 27 с. (Особистий внесок: автором викладено основні засади функціонування кооперативу і його взаємовідносини з іншими організаційно-правовими структурами).

  5. Концепція розвитку національного кооперативного руху Колектив авторів. – К., 2000. – 80 с. (Особистий внесок: автором розкрито пріоритети і перспективи розвитку кооперативного руху).

Статті у наукових виданнях

Наукові статті

  1. Черевко Г.В., Горбонос Ф.В. Ціновий механізм ринкової економіки // Економіка України. –1993. – № 7. – С.42 – 48. (Особистий внесок: автором розкрито суть законів попиту і пропозиції як регуляторів ринкових відносин).

  2. Фермерська кооперація у розвинутих країнах / Черевко Г., Горбонос Ф., Савицька О. // Економіка України. – 1994. – № 11. – С. 69 – 74. (Особистий внесок: автором узагальнено досвід розвитку кооперації фермерських господарств в країнах Західної Європи).

  3. Черевко Г., Горбонос Ф. Система агро бізнесу у США. Кооперація в системі агробізнесу // Економіка України. – 1996. – № 7. – С. 74 – 82. (Особистий внесок: автором дана оцінка досвіду розвитку кооперації в США і можливості його використання в Україні).

  4. Горбонос Ф.В. Про теоретичні засади розвитку кооперації // Економіка АПК. – 1997. – № 2. – С. 36 – 38.

  5. Економіко-технологічна модель кооперації в АПК / Черевко Г. В., Горбонос Ф. В., Щербатий М. В. // Економіка АПК. – 1998. – № 11. – С. 20 – 25. (Особистий внесок: автором розроблено економіко-технологічну модель кооперації в АПК).

  6. Роль кооперації у розвитку аграрних відносин в Україні / Черевко Г.В., Горбонос Ф.В., Павленчик Н.Ф. // Економіка АПК. – 2000. – №11. – С. 16 – 19. (Особистий внесок: автором висвітлено місію, роль і значення кооперації в АПК).

  7. Черевко Г.В, Горбонос Ф.В. Контрактна система економічних відносин у фермерських кооперативах // Наукові праці економічного факультету. – Львів, 1993. – С. 77 – 79. (Особистий внесок: автором розроблено умови можливості контрактної системи відносин у кооперативних формуваннях).

  8. Суть і система економічних взаємовідносин у сільському господарстві / Черевко Г.В., Лізунков Є.М., Горбонос Ф.В. // Економічний вісник. – Львів, 1995. – С. 51 – 52. (Особистий внесок: автором розкрито суть економічних взаємовідносин, які формують економічне явище - кооперацію).

  9. Горбонос Ф. В. Розвиток кооперації і правовий режим // Наукові праці економічного факультету. – Львів, 1996. – С. 20 – 23.

  10. Горбонос Ф., Глухий В. Питання кооперації в сільському господарстві // Економічний вісник ЛДАУ. – 1996. – № 2. – С. 35 – 36. (Особистий внесок: автором викладено необхідність розвитку горизонтальної кооперації в АПК).

  11. Горбонос Ф.В., Павленчик Н.Ф. Принципи організації й діяльності кооперативу // Вісник ЛДАУ: Економіка АПК. – 1998. – № 4. – С. 136 – 138. (Особистий внесок: автором розкрито значення і роль кооперативних принципів у формуванні і функціонуванні кооперативів).

  12. Земельний ринок та проблеми оподаткування сільськогосподарських підприємств / Черевко Г.В., Горбонос Ф.В., Павленчик Н.Ф.// Вісник ЛДАУ: Землевпорядкування і земельний кадастр. – 1999. – № 3. – С. 52 – 56. (Особистий внесок: автором розроблено пропозиції щодо пільгового оподаткування кооперативів).

  13. Горбонос Ф.В., Павленчик Н.Ф. Виробничі сільськогосподарські кооперативи // Вісник ЛДАУ: Економіка АПК. – 1999. – № 6. – С. 32 – 39. (Особистий внесок: автором обґрунтовано доцільність створення і функціонування виробничих сільськогосподарських кооперативів).

  14. Горбонос Ф.В., Іваницька Г.Б. Кооперативні відносини в агропромисловому комплексі Львівщини // Вісник ЛДАУ: Економіка АПК. – 2000. – №7. – С. 99 – 109. (Особистий внесок: автором розроблено напрями інтеграційних процесів в АПК).

  15. Горбонос Ф. В. Місце кооперації у зрівноваженому розвитку сільських регіонів // Соціально-економічні дослідження в перехідний період: Перспективи розвитку аграрних реформ. – Вип. ХХV. – Львів, 2001. – С. 139 – 144.

  16. Горбонос Ф.В. Сучасна модель кооперації в аграрній сфері // Національний кооперативний рух та структурні зміни в економіці України ХХІ століття: Зб. наук. пр. учасників конференції. – К.: Укоопосвіта, 2001. – С. 250 – 255.

  17. Горбонос Ф. Кооперація в АПК // Вісник ЛДАУ: Економіка АПК. – 2001. – № 8. – С. 61 – 65.

  1. Зрівноважений розвиток сільських регіонів / Черевко Г.В., Горбонос Ф.В., Щербата І.В. // Вчені Львівського державного аграрного університету – виробництву. – Львів, 2001. – С. 7 – 9. (Особистий внесок: автором обґрунтовано доцільність створення кооперативів, як можливої умови зрівноваженого розвитку сільського регіону).

  2. Горбонос Ф.В., Павленчик Н.Ф. Оцінка і значення законодавчо-правової бази у розвитку кооперації в Україні // Вісник ЛДАУ: Економіка АПК. – 2002. – № 9. – С. 331 – 334. (Особистий внесок: автором розкрито недосконалість правової бази розвитку кооперації в Україні).

  3. Горбонос Ф. Теоретичні засади кооперації // Вісник ЛДАУ: Економіка АПК. – 2003. – № 10 (1). – С. 42 – 50.

  4. Горбонос Ф. Оптимізація розмірів зони обслуговування кооперативу з надання механізованих послуг // Вісник ЛДАУ: Економіка АПК. – 2003. – № 10 (2). – С. 223 – 229.

  5. Горбонос Ф.В. Кооператив як форма прояву відносин // Економіка АПК. – 2004. – № 9. – С. 26 – 32.

  6. Горбонос Ф.В., Янишин Я.М., Іваницька Г.Б. Вдосконалення економічних взаємовідносин як напрям розвитку агропромислової інтеграції // Вісник аграрної науки Причорномор’я. Випуск 2 (26). Т.2. – Миколаїв, 2004. – С. 77 – 82. (Особистий внесок: автором розроблено можливі варіанти інтеграційних зв’язків в АПК).

  7. Черевко Г., Горбонос Ф. Теоретичні аспекти економічних взаємовідносин як основа кооперації в аграрному секторі // Економіка України. – 2004. – № 8. – С. 63 – 71. (Особистий внесок: автором розроблено схему ієрархії економічних відносин проаналізовано і викладено їх суть.).

  8. Горбонос Ф.В., Березівський П.С. Розвиток інтеграційних процесів в агропромисловому комплексі Львівщини // Науковий щорічник товариства економістів сільського господарства і агробізнесу. – Т.2. – Варшава, 2000. – С. 45 – 47. (Особистий внесок: автором узагальнено досвід розвитку інтеграційних процесів в прикордонних районах України).

  9. Горбонос Ф. Кооперативні принципи як носії і регулятори внутрішніх відносин у кооперативі// Вісник ЛДАУ: Економіка АПК. – 2004. – № 11 (1). – С. 181 – 187.

Тези доповідей і матеріали конференцій

  1. Горбонос Ф., Іваницька Г. Економічні аспекти надання іноземної допомоги агропромисловому виробництву України // Теорія і практика розвитку агропромислового комплексу: Тези міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої пам’яті професора Євгена Храпливого. – Львів: Львівський держагроуніверситет, 1999. – С. 39 – 41.

  2. Горбонос Ф., Павленчик Н. Проблеми розвитку кооперації в агропромисловому комплексі України // Трансформація польського і українського сільського господарства в 90-х роках. – Варшава, 2002. – С. 49 – 54.

  3. Горбонос Ф.В., Павленчик Н.Ф. Модель кооперативу з виробництва овочів в приватному секторі // Ринкова трансформація економіки АПК: Кол. монографія у 4-х ч. / За ред. П.Т.Саблука, В.Я.Амбросова, Г.Є.Мазнєва. – Ч.2. Підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва. – К.: ІАЕ, 2002. – С. 345 – 350.

  4. Горбонос Ф.В. Капітальні вкладення у фермерське господарство // Тези звітної конференції викладачів та аспірантів за наслідками НДР. – ЛДАУ, 1994. – С. 25 – 27.

  5. Горбонос Ф.В. Кооперація і розвиток фермерства // Проблеми кооперації в сільському господарстві: Тези міжнародної конференції. – Львів, 1995. – С. 61 – 64.

  6. Горбонос Ф.В. Виробнича господарсько-фінансова діяльність кооперативів і асоціацій // Проблеми агропромислового комплексу України: Стан і перспективи: Тези. – Дубляни, 1996. – С. 130 – 131.

  7. Горбонос Ф.В., Тесленко Б.М. Кооперація в агропромисловому комплексі // Реструктуризація економіки та інвестиції в Україні: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Чернівці, 1998. – С. 48 – 50.

  8. Горбонос Ф.В. Удосконалення виробничих відносин на основі співпраці: Комплексний розвиток землі Любачівської та Яворівської // Перспективи розвитку аграрного сектора економіки: Матеріали науково-практичної конференції. – Львів, 2001. – С. 21 – 22.

  9. Горбонос Ф., Павленчик Н. Проблеми розвитку кооперації в агропромисловому комплексі України // Трансформація польського і українського сільського господарства в 90 роках. – Варшава, 2002. – С. 49 – 54.

  10. Горбонос Ф., Павленчик А. Чинники розвитку підприємництва в прикордонних сільських регіонах України // Регіональні умови розвитку сільських прикордонних регіонів Польщі і України. – Жешув – Львів, 2003. – С. 189 – 203.