Фролова Ольга Євгенівна. Концепція особи в освітньому вченні С. Русової : Дис... канд. наук: 09.00.12 - 2009.
Анотація до роботи:
Фролова О. Є. Концепція особи в освітньому вченні С. Русової. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук за спеціальністю 09.00.12 – українознавство (філософські науки). – Науково-дослідний інститут українознавства МОН України. — Київ, 2009.
У дисертації здійснено комплексний аналіз концепції особи в українознавчо-освітніх дослідженнях С. Русової. Доведено, що твори С. Русової є важливим джерелом української освітньої думки, яке містить ідеї і підходи, що відповідають потребам сучасної трансформації системи освіти в Україні.
Встановлено, що як предмет українознавчо-філософського аналізу освітні погляди С. Русової недостатньо досліджені, хоча були спроби вказати на особливості світоглядно-філософського підґрунтя творів С. Русової та тлумачення в них особи. Методологічна значущість для освіти та виховання особи ідей С. Русової визначається їх природовідповідними, державницькими, правовими і гуманістичними смислами у відповідності до єдності концентрів: Україна – етнос; Україна – природа; Україна – мова; Україна – нація і держава; Україна у міжнародних відносинах; Україна – ментальність, доля; Україна – історична місія.
Обґрунтовано, що людина постає в освітній системі С. Русової як мікрокосм і розглядається через призму її сутності, саморозвитку. С. Русова тип нової людини ототожнює з сильною національно-орієнтованою особистістю, яка, з одного боку, занурена в глибини національного світобачення, а з іншого – широко відкрита до досягнень європейської духовної культури. Визнаючи людський організм фізіологічним носієм, сутність особи С. Русова вбачала у соціокультурній діяльності, яка спрямовує здібності організму до реалізації в певному національно-культурному середовищі.
Розкрита вирішальна роль освіти як основного способу включення людини в соціокультурний простір та способу засвоєння загальнолюдських і національних моральних цінностей і норм у становленні особи. Саме школа, згідно вченню С. Русової, є одним з могутніх факторів виховання особи, формування її життєвих компетентностей і орієнтирів, духовності, моральності, національної гідності і патріотизму. Враховуючи залежність освіти від держави, вирішення проблеми соціокультурного спрямування освіти С. Русова знаходить в її гуманітаризації.
Показано теоретичне і практичне значення одержаних результатів та можливості їх використання для подальшого дослідження освітніх процесів в Україні.
У дисертації здійснено теоретичне узагальнення й нове вирішення проблеми концепції особи в освітньому вченні С. Русової, досліджено можливості її реалізації в сучасному українському суспільстві, окреслено напрямки подальших українознавчих досліджень.
Головні наукові та практичні результати дослідження є такими:
1. Аналіз концепції особи в освітньому вченні С. Русової дозволяє стверджувати, що звернення до справжньої педагогіки українознавства допоможе внести ясність у питання національної та культурно-історичної ідентичності народу, сприятиме його самопізнанню та самовизначенню в світовій цивілізації.
2. Осягнення вченою проблем навчання і виховання особи в контексті педагогіки українознавства дає підстави розглядати її твори як важливе джерело національно-освітньої думки, яке містить теоретичні підвалини концепції національно-державницького виховання суголосні запитам сьогодення.
3. Встановлено, що звернення до освітніх поглядів С. Русової започатковується ще сучасниками вченої. Існують спроби вказати на особливості світоглядно-філософського підґрунтя творів С. Русової та тлумачення в них особи сучасними дослідниками, проте, як предмет українознавчо-філософського аналізу освітні погляди С. Русової недостатньо досліджені. Вивчення освітнього доробку С. Русової такими вченими, як А. Богуш, О. Джус, І. Зайченко, В. Качкан, Т. Ківшар, М. Мельничук, З. Нагачевська, С. Наріжний, О. Пеньковець, І. Пінчук, О. Проскура, О. Пшеврацька дозволяє констатувати факт наближення до розгляду українознавчо-філософських підвалин освітньої концепції вченої, уможливлює дослідження проблеми особи в освітньому вченні С. Русової.
4. У контексті центрального принципу українознавчих досліджень – соціокультурного концентризму – особа, її освіта і виховання розглядаються як такі, що мають бути природновідповідними, національно-державницькими, правовими, гуманістичними і комплексними у відповідності до єдності концентрів: Україна – етнос; Україна – природа; Україна – мова; Україна – нація і держава; Україна у міжнародних відносинах; Україна – ментальність, доля; Україна – історична місія.
5. Українознавчо-філософський аналіз творів вченої показує філософсько-антропологічну аргументацію її українознавчої педагогіки. С. Русова інтегрувала сучасні їй погляди на людину в цілісну філософсько-освітню концепцію, в центрі якої перебуває людина з її матеріальними і духовними потребами, розглядаючи особу у взаємозв’язку зі специфікою соціальної спільності, до якої вона належить.
6. Вирішальну роль у становленні особи мислителька відводила освіті як основному способу включення людини в соціокультурний простір та способу засвоєння загальнолюдських і національних моральних цінностей і норм, акцентуючи потребу соціокультурного спрямування освіти в річище її гуманітаризації.
7. Визначальною рисою самоіснування людини є її включення в націєкультурний простір зі всією різноманітністю його зв’язків та проявів. С. Русова показує, що загальнолюдські цінності культури існують тільки через національні як рівень максимального прояву її індивідуальної самобутності і універсалізації власного буття.
Аналіз особливостей концепції особи в освітньому вченні С. Русової дозволяє визначити перспективи подальшої роботи в цьому напрямку. Зокрема, на думку дисертантки, заслуговує на увагу більш широке і системне вивчення питань філософії освіти у контексті українознавства.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях:
Фролова О. Є. Особа як об’єкт філософсько-освітнього вчення С. Русової // Філософія освіти. Наук. Часопис Ін-т вищої освіти АПН України та НПУ імені М. П. Драгоманова. – К. : Вид-во «Майстер-клас», 2005. – № 2. – С. 162–171.
Фролова О. Є. Поняття освіти у філософсько-педагогічному вченні С. Русової // Філософські обрії. Наук.-теор. Часопис Ін-т філос. НАН України та Полт. держ. пед. ун-тету. — Полтава : Вид-во Полт. держ. пед. ун-ту, 2005. – Вип. 14. – С. 187–199.
Фролова О. Є. Поняття національного виховання у філософсько-освітньому вченні С. Русової // Українознавство. Наук. сусп.-політ. культурно-мистецький релігійно-філософ. пед. журнал НДІУ МОН України. – К. : Вид-во «Міленіум», 2006. – № 3. – С. 122–127.
Фролова О. Є. Роль національної школи у формуванні громадянського суспільства згідно філософсько-освітнього вчення С. Русової // Українознавство. Наук. сусп.-політ. культ.-мистецький релігійно-філософ. пед. журнал НДІУ МОН України. – К. : Вид-во «Міленіум», 2007. – № 2. – С. 177–182.
Фролова О. Є. Національна культура як визначальний чинник становлення особи у філософсько-освітньому вченні С. Русової // Науковий часопис НПУ імені М. П. Драгоманова. Серія № 7. Релігієзнавство. Культурологія. Філософія. – К. : Вид-во НПУ імені М. П. Драгоманова, 2008. – № 18 (31). – С. 85–92.
Публікації в інших виданнях:
1. Фролова О. Є. Проблема формування духовних цінностей людини у філософсько-освітньому вченні С. Русової // Українська культура: питання історії, теорії, методики : зб. матер. Всеукраїнської наук. конф. студентів і молодих учених: У 2 ч. / Упоряд. І. М. Цуркан. – Херсон : ХДУ, 2005. – Ч. 1. – С. 43–46.
2. Фролова О. Є. Релігійне виховання у філософсько-освітньому вченні С. Русової // Етнокультурні процеси в українському урбанізованому середовищі ХХ ст. : зб. наук.-теорет. статей за матеріалами ІІ міжнар. наук.-теорет. конф., 23 лютого 2006 р. / Ін-т народознавства, Прикарпатський нац. ун-т ім. В. Стефаника та ін. / Голов. ред. С. П. Павлюк. – Івано-Франківськ : Нова Зоря, 2006. – Вип. 2. – С. 118–121.
3. Фролова О. Є. Принципи виховання у творах С. Русової // Сучасні тенденції розвитку економіки, освіти та науки в контексті євроінтеграції: Тези ХІ наук.-практ. конф. виклад., співробітників та студ. ЧДІЕіУ, Чернігів 25–26 квітня, 2007 р. / Упоряд. О. О. Гладченко. – Чернігів: ЧДІЕіУ, 2007. – С. 254–255.
4. Фролова О. Є. Українознавчі основи виховання громадянина України в педагогічному вченні С. Русової // Українська освіта у світовому часопросторі : матеріали Другого міжнар. конгресу, НДІУ МОН України, м. Київ, 25–27 жовтня, 2007 р. / Упоряд. О. Б Ярошинський. – К. : «Рада», 2007. – Кн. 1. – С. 518–520.