Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Басова Юлія Юріївна. Контрольно-наглядова діяльність міліції громадської безпеки: дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Харківський національний ун-т внутрішніх справ. — Х., 2006.



Анотація до роботи:

Басова Ю.Ю. Контрольно-наглядова діяльність міліції громадської безпеки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Харківський національний університет внутрішніх справ. – Харків, 2006.

Дисертацію присвячено аналізу змісту та визначенню сутності контрольно-наглядової діяльності міліції громадської безпеки. Для цього сформульовано відповідне поняття, наведені ознаки цієї діяльності, розглянутий статус міліції громадської безпеки, визначені принципи, напрямки, форми та проаналізовані відповідні способи. Приділено увагу процедурам контрольно-наглядової діяльності міліції громадської безпеки, які згруповані у такі групи: а) процедури підготовки до проведення контрольно-наглядових дій, б) процедури проведення контрольно-наглядових дій, в) заключні процедури. Виділені гарантії законності досліджуваної діяльності: а) загальні гарантії, б) гарантії міліції громадської безпеки як суб’єкта контрольно-наглядової діяльності, в) гарантії підконтрольних суб’єктів. Сформульовані пропозиції щодо вдосконалення контрольно-наглядової діяльності міліції громадської безпеки.

Визначено, що контрольно-наглядова діяльність міліції громадської безпеки – це урегульований нормами адміністративного права різновид державної управлінської діяльності, здійснюваний міліцією громадської безпеки у межах повноважень, визначених чинним законодавством, у зв’язку з виконанням покладених на цей орган завдань та функцій, що пов’язані зі спостереженням за дотриманням законності організаційно не підпорядкованими вказаному органу підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами з метою попередження, виявлення і припинення правопорушень, а також усередині системи структурних підрозділів міліції громадської безпеки щодо дотримання законності працівниками у процесі виконання завдань, визначених чинним законодавством.

У висновках викладені теоретичні підсумки та практичні пропозиції, здобуті в процесі дослідження проблем контрольно-наглядової діяльності міліції громадської безпеки. Зокрема:

1. Міліція громадської безпеки – це система міліцейських служб, підрозділів МВС України та апаратів управління ними, на яку покладено завдання щодо забезпечення громадської безпеки, охорони правопорядку на вулицях, площах та в інших громадських місцях, здійснення дозвільної системи, ліцензування, охорони та конвоювання затриманих та взятих під варту осіб, охорони судових установ, приміщень судових експертиз, профілактики та розкриття злочинів.

2. Правий статус міліції громадської безпеки складають такі елементи: а) цільовий блок, б) організаційно-структурний блок, в) компетенційний блок. До цільового блоку включено призначення (основна мета діяльності), задачі та функції міліції громадської безпеки. Організаційно-структурний блок містить два елементи: а) структурний, б) організаційний. Компетенційний блок містить права, обов’язки (при чому в системі останніх виділено відповідальність) та повноваження.

3. Контрольно-наглядова діяльність міліції громадської безпеки – це урегульований нормами адміністративного права різновид державної управлінської діяльності, здійснюваний міліцією громадської безпеки у межах повноважень, визначених чинним законодавством, у зв’язку з виконанням покладених на цей орган завдань та функцій, що пов’язані зі спостереженням за дотриманням законності організаційно не підпорядкованими вказаному органу підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами з метою попередження, виявлення і припинення правопорушень, а також усередині системи структурних підрозділів міліції громадської безпеки щодо дотримання законності працівниками у процесі виконання завдань, визначених чинним законодавством.

4. Особливості контрольно-наглядової діяльності міліції громадської безпеки: полягає у спостереженні і перевірці дотримання загальнообов’язкових правил у сферах дотримання правил дозвільної системи, охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки, дисципліни й законності; спрямована на попередження, виявлення і припинення правопорушень і тягне юридичні наслідки; не пов’язана із притягненням винних до відповідальності, є „проміжним” результатом адміністративної діяльності, на підставі якого винні притягуються до відповідальності; здійснюється виключно на підставі закону і відповідно до закону; здійснюється щодо організаційно не підпорядкованих об’єктів, а в окремих випадках – і щодо підпорядкованих об’єктів; здійснюється у межах сукупності процедур, визначених чинним законодавством; у процесі здійснення можуть застосовуватись заходи адміністративного примусу; рішення можуть бути оскаржені в установленому законом порядку.

5. Принципами контрольно-наглядової діяльності міліції громадської безпеки названі: законність, централізм (субординація у службових відносинах), поєднання колегіальності і єдиноначальності, плановість, професіоналізм, науковість, об’єктивність, повнота, неупередженість, результативність, поєднання гласності та дотримання службової таємниці, взаємодія (або здійснення контрольно-наглядової діяльності за участю зацікавлених осіб), відповідальність перед державою за результати контролю.

6. Напрямки контрольно-наглядової діяльності міліції громадської безпеки випливають з її повноважень і згруповані за ознакою спільних завдань, які вирішуються у процесі здійснення контрольно-наглядових дій. Ними названі: а) контрольно-наглядова діяльність у сфері дотримання правил дозвільної системи, б) контрольно-наглядова діяльність за станом громадського порядку, в) внутрішня контрольно-наглядова діяльність.

7. За ознакою наявності (відсутності) правових наслідків форми контрольно-наглядової діяльності міліції громадської безпеки поділяються на правові та неправові (організаційні). До останніх віднесені: безпосереднє спостереження, огляд криміногенних об'єктів. Правові форми контрольно-наглядової діяльності є, насамперед, правозастосовчими. Правозастосовчі правові форми за ознакою характеру рішень, які приймаються, можна поділити на регулятивну та правоохоронну. За цілеспрямованістю: внутрішні та зовнішні. За способом вираження: письмові, усні, конклюдентні. Серед правозастосовчих індивідуальних правових форм виділені ті, що застосовуються тільки у процесі здійснення контрольно-наглядової діяльності: дозволи, ліцензії, акти перевірки.

8. Способи контрольно-наглядової діяльності згруповані за ознакою однорідності контрольно-наглядових дій і розташовані у наведеному переліку залежно від того, як часто застосовується певний спосіб: а) несення патрульно-постової служби, б) перевірки (планові, контрольні, вибіркові, комплексне інспектування (комплексна перевірка)), в) видача ліцензій та дозволів, г) реєстрація та облік (у тому числі – профілактичний).

9. Процедури контрольно-наглядової діяльності міліції громадської безпеки згруповані у такі групи: а) процедури підготовки до проведення контрольно-наглядових дій, б) процедури проведення контрольно-наглядових дій, в) заключні процедури.

10. Гарантії контрольно-наглядової діяльності міліції громадської безпеки складають: а) загальні гарантії, б) гарантії міліції громадської безпеки як суб’єкта контрольно-наглядової діяльності, в) гарантії підконтрольних суб’єктів.

11. Недостатня ефективність контрольно-наглядової діяльності міліції громадської безпеки обумовлена недосконалістю її нормативно-правового забезпечення та організації, у зв’язку з чим були запропоновані наступні напрямки вдосконалення чинного законодавства, а також надані відповідні пропозиції щодо: а) статусу міліції громадської безпеки, б) профілактики правопорушень, в) умов здійснення контрольно-наглядової діяльності, г) способів здійснення контрольно-наглядової діяльності, д) статистичного обліку результатів.

Публікації автора:

  1. Хилько Ю.Ю. Принципи контрольно-наглядової діяльності адміністративної служби міліції // Держава і право: Зб. наук. праць. Юридичні і політичні науки. – Вип. 25. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2004. – С. 240-243.

  2. Хилько Ю.Ю. Визначення змісту законності в діяльності адміністративної служби міліції // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2004. – № 27. – С. 99-103.

  3. Хилько Ю.Ю. Адміністративний нагляд як функція державного управління // Вісник Одеського юридичного інституту НУВС. – 2004. – № 3. – Ч. 2 – С. 134-138.

  4. Хилько Ю.Ю. Загальна характеристика методів контрольно–наглядової діяльності міліції громадської безпеки // Вісник Запорізького юридичного інституту МВС України. – 2005. – № 2. – С. 76-85.

  5. Хилько Ю.Ю. Стадії контрольно-наглядової діяльності міліції громадської безпеки // Держава і право: Зб. наук. праць. Юридичні і політичні науки. – Вип. 29. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2005. – С. 307-312.

  6. Хилько Ю.Ю. Місце міліції громадської безпеки в системі правоохоронних органів // Право і безпека. – 2005. – Т. 4. – № 2. – С.115-118.

  7. Хилько Ю.Ю. Сутність та завдання адміністративного нагляду // Нормативно–правове забезпечення проходження служби в органах внутрішніх справ України: Матеріали науково-практичної конференції 5 березня 2004 р. – Х: Вид–во НУВС, 2004.– С. 56-58.

  8. Хилько Ю.Ю. Забезпечення законності в діяльності адміністративної служби міліції // Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих учених: Матеріали науково-практичної конференції – Х.: Вид–во НУВС, 2004.– С. 154-157.

  9. Хилько Ю.Ю. Принципи контрольно-наглядової діяльності адміністративної служби міліції // Юридичні читання молодих вчених: Зб. матер. всеукраїнської наукової конференції 23-24 квітня 2004 р. – К.: НПУ імені. М.П. Драгоманова, 2004. – С. 135-137.

  10. Хилько Ю.Ю. Щодо розв’язання питання про визначення змісту контрольно-наглядової діяльності адміністративної служби міліції // Сучасні проблеми науки та освіти: Матеріали 5-ї Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції 30 квітня–10 травня 2004 р. – Алушта / Харків: Українська асоціація “Жінки в науці та освіті”, Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, 2004. – С. 100.

  11. Хилько Ю.Ю. Визначення форм діяльності дільничних інспекторів міліції // Проблеми удосконалення правового регулювання місцевого самоврядування в Україні: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції 25 травня 2004 р. / За ред. проф. Ю.П. Битяка. – Х.: Інститут державного будівництва та місцевого самоврядування АПрН України, 2004. – С. 300-302.

  12. Хилько Ю.Ю. Основні риси предмета контрольної та наглядової діяльності // Сучасні проблеми юридичної науки в дослідженнях молодих вчених: Матеріали міжнародної науково–практичної конференції з нагоди 5-ї річниці Магістратури Національного університету внутрішніх справ. – Х.: Вид–во НУВС, 2004.– С. 231-235.

  1. Хилько Ю.Ю. Щодо розмежування форм та методів контрольно-наглядової діяльності // Актуальні теоретико-методологічні та організаційно-практичні проблеми державного управління: Матеріали наук. практ. конф. за міжнар. участю, Київ, 28 травня 2004 р.: У 2 т. / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. – К.: Вид–во НАДУ, 2004. – Т.1. – С. 202-204.

  2. Хилько Ю.Ю. Щодо розв’язання питання про сутність контрольно-наглядової діяльності адміністративної служби міліції // Основні напрямки реформування ОВС в умовах розбудови демократичної держави (Одеса, 14-15 жовтня 2004 р.): Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. Ч.2. – Одеса: Вид-во Одеського юридичного інституту НУВС, 2004. – С. 75-78.

  3. Хилько Ю.Ю. Щодо вдосконалення контрольно-наглядової діяльності міліції громадської безпеки // Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих учених: Зб. наук. праць. – Х.: Вид–во НУВС, 2005.– С. 59-61.

  4. Хилько Ю.Ю. Розмежування понять “координація” та “взаємодія” в правоохоронній діяльності // Сучасні проблеми розвитку державності та протидії злочинності: Матеріали III звітної науково-практичної конференції (17-18 травня 2005 року) / За заг. ред. д.ю.н., проф. В.П. Пєткова. – Кіровоград: КірЮІ НУВС, 2005. – С. 116-118.

  5. Хилько Ю.Ю. Визначення поняття взаємодії міліції громадської безпеки з іншими службами міліції, державними органами та громадськістю // Взаємодія дільничних інспекторів міліції та патрульно-постової служби міліції з іншими підрозділами ОВС у попередженні правопорушень: Зб. матер. конференції. – Херсон: ХЮІ НУВС, 2005 – С. 86-88.

  6. Хилько Ю.Ю., Сидоренко Н.С. Сучасні погляди на зміст понять “контроль” та “нагляд”// Актуальні проблеми сучасної науки і правоохоронної діяльності: Матеріали підсумкової науково-практичної конференції – Харків: Вид-во НУВС, 2005. – С. 42-43.

  7. Хилько Ю.Ю. Заходи адміністративного примусу в контрольно-наглядовій діяльності міліції громадської безпеки // Зміни в національному законодавстві та сучасні підходи до викладання правових дисциплін: Матеріали обласної науково-практичної конференції 6 жовтня 2005 р. – Кіровоград: Вид-во КДПУ ім. В. Винниченка. – 2005. – С. 42-47.

  8. Басова Ю.Ю., Дубровський В.В. Визначення правового статусу державного органу // Актуальні проблеми сучасної науки і правоохоронної діяльності: Матеріали підсумкової науково-практичної конференції – Харків: Вид-во НУВС, 2006. – С. 67-68.