Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


612. Оліфіров Олександр Васильович. Контролінг інформаційної системи підприємства в умовах невизначеності: дис... д-ра екон. наук: 08.06.01 / Київський національний торговельно-економічний ун-т. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Оліфіров О.В. Контролінг інформаційної системи підприємства в умовах невизначеності – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.06.01 "Економіка, організація і управління підприємствами". – Київський національний торговельно-економічний університет. – Київ, 2004.

Дисертацію присвячено застосуванню методології, теорії та методики контролінгу до процесів інформаційних систем, які в сучасних умовах стають фундаментом основних бізнес-процесів підприємства.

Сформовано концепція контролінгу інформаційної системи підприємства на основі дослідження бізнес-процесів дозволяє вирішити проблеми управління підприємством. Теоретичні основи формування показників контролінгу інформаційної системи підприємства є основою для інструментального аналізу і структурної перебудови системи управління підприємством, що забезпечує можливість обґрунтування вибору стратегії управління.

Розроблено моделі, засновані на факторному аналізі ризиків підсистем інформаційної системи, та комплекс оптимізаційних та імітаційних моделей, заснованих на критеріальній оцінці ризиків і ймовірнісному аналізі.

Розроблено економіко-організаційний механізм упровадження контролінгу інформаційної системи підприємства, який забезпечує організацію інформаційної підтримки управління.

У дисертації здійснено теоретико-методологичне обґрунтування основних положень, змісту, функцій, об’єктів, суб’єктів, показників контролінгу інформаційної системи підприємства на операційному і стратегічному рівнях. Розроблено відповідні науково-прикладні методи, моделі, технології, що забезпечують наукове та практичне використання отриманих результатів у системі управління підприємством.

  1. Досліджено теоретичні аспекти управління ресурсами інформаційних систем та технологій як окремим допоміжним бізнес-процесам і запропоновано створити для нього відповідну систему управління. У межах цієї роботи виконано класифікацію ресурсів інформаційної системи та визначено місце і роль інформаційних ресурсів у структурі управління підприємством.

  2. Науково обґрунтовано, що інформаційні технології, надаючи можливість для вирішення одних соціально-економічних проблем, викликають загострення інших або породжують нові, раніше невідомі проблеми, стають для підприємств джерелом нових ризиків. Якщо належною мірою не подбати про нейтралізацію негативних чинників, то ефект від упровадження інформаційних технологій може виявитися в цілому негативним. В зв’язку з цим виникає потреба в методах, технологіях, механізмах управління, які апріорі враховують невизначеність, наявність неповної інформації.

  3. Уведено в науковий обіг та обґрунтовано поняття “контролінг інформаційної системи” як технології управління та підсистеми управління, що виконують координацію і інтеграцію бізнес-процесів інформаційних систем з позиції оптимізації прибутку від упровадження інформаційних технологій на підприємстві.

  4. Розроблено теоретичні основи контролінгу впровадження та функціонування інформаційної системи на підприємстві, які ґрунтуються на системному, дескриптивно-нормативному, адаптивному, ймовірнісному підходах, відповідно до яких основні господарчі, управлінські та інформаційні блоки в єдине об’єднуються ціле, розглядаються прямі та зворотні зв’язки між показниками контролінгу, висуваються положення, що мають нормативний характер, застосовуються, поряд з кількісними методами, якісні методи дослідження. Інформаційна система підприємства оперативно настроюється на нові специфічні задачі інформаційної підтримки підприємницької та маркетингової діяльності, технологія контролінгу інформаційної системи реалізується в умовах невизначеності, неповної інформації і при використанні відповідних економіко-математичних методів, досягаються цілі діяльності підприємства у сфері інформаційних технологій та створюється ефективна інформаційна система підприємства. З позицій теоретичних аспектів контролінгу, визначено мету інформаційної системи підприємства. Це виробництво потрібної для підприємства інформації, створення інформаційного середовища для здійснення управління підприємством.

  5. Проведено аналіз існуючих концепцій контролінгу і на цій основі розроблено концепцію контролінгу інформаційних систем як напрямок удосконалювання інформаційного забезпечення управління підприємницькою і маркетинговою діяльністю, що дозволяє підвищити ефективність прийняття рішень. Концепцію засновано на уявленні про підприємство як складну відкриту соціально-економічну систему, що має певні цілі. Основною метою вважається забезпечення довгострокового існування організації, оптимізація прибутку. У процесі управління інформаційними системами ця мета трансформується в задачу максимізації впливу проектів інформаційних систем і технологій на оперативному рівні на показник прибутку, а на стратегічному – на показник акціонерної вартості капіталу. Контролер, у силу специфіки організаційної структури чи масштабів діяльності організації, може займатися процесом планування, обліку фактів господарської діяльності, аналізом її результатів. Але основними напрямками його діяльності все ж є формування й удосконалювання самої структури системи планування і контролю інформаційної системи, розробка методів реалізації планово-контрольних розрахунків та аналізу впливу інформаційних систем на прибуток підприємства, визначення необхідних для розрахунків вихідних даних, їхніх джерел і шляхів одержання.

  6. Розроблено модель бізнес-процесів підприємства, яка складається із трьох основних блоків: системи управління, інформаційної системи і операційної системи. Кожний блок містить відповідні бізнес-процеси, які впливають на певні показники. У моделі відображено основні показники контролінгу інформаційної системи та ключові показники результату діяльності підприємства, на які впливає інформаційна система: показник зміни акціонерної вартості капіталу (зміни нерозподіленого прибутку ); інвестиційні витрати на проект ІС; різниця витрат на експлуатацію ІС та здійснення бізнес-процесів ІС; різниця доходів від здійснення бізнес-процесів, пов'язаних з ІС; різниця нефінансових показників; зміна стратегічних ключових показників результату діяльності підприємств; зміна поточних оперативних фінансових показників підприємства; зміна нефінансових показників підприємства. Таким чином, проект ІС запропоновано оцінювати як проект усього підприємства, а не тільки як проект його інформаційного підрозділу. Орієнтований на прибуток, контролінг потребує застосовувати показники, які б дозволили визначати ту частку прибутку підприємства, яку забезпечує його інформаційна система. Показники контролінгу в умовах невизначеності вибираються виходячи з того, що ми маємо ситуацію, коли особа, що приймає рішення із багатьох взаємовиключених рішень, володіє знанням апріорного розподілу ймовірностей на множину елементів станів середовища. Ця ситуація є досить поширеною в більшості практичних завдань прийняття рішень в умовах ризику і розглядається як основна.

  7. Запропоновано використовувати як основні механізми формування показників контролінгу ІС: моделі сукупної вартості володіння інформаційною системою; функціонально-вартісний аналіз функціонування інформаційної системи; моделі ключових показників результату діяльності підприємства, використання яких дозволило вдосконалити та підвищити ефективність прийняття рішень стосовно інформаційної системи з позицій досягнення цілей підприємства. Досліджено вихідні дані для застосування названих механізмів контролінгу процесів життєвого циклу інформаційної системи.

  8. Удосконалено методичні основи функціонування контролінгу інформаційної системи на підприємстві, які синтезують елементи функцій контролінгу інформаційної системи управління підприємством та забезпечують досягнення цілей підприємства в умовах невизначеності. Дістало подальший розвиток наступні принципи стратегічного й оперативного планування ІС: гнучкість, адаптивність і можливість настроювання додаткових функцій; параметрична та якісна універсальність застосування, формалізація вимог користувачів; відповідність обліковій, господарській політиці підприємства та його технічній політиці у сфері автоматизації ІС; врахування невизначеності зовнішнього і внутрішнього середовища ІС, неповноти інформації та суб’єктивного характеру знань; визначення нових понять у сфері ІС, використання загальноприйнятих відкритих стандартів, а також стандартів підприємств у сфері інформаційних систем і технологій, використання рішень і технологій лідерів галузі. Розроблено методичні положення управлінського обліку підконтрольних показників інформаційної системи як основного джерела інформації про процеси ІС, методи контролю та аналізу параметрів інформаційної системи, методичні підходи вироблення альтернативних варіантів для прийняття рішень, які слугують основою для розробки методичних рекомендацій у процесах контролінгу інформаційних систем на підприємстві.

  9. Визначено оцінку ризиків інформаційної системи не з позицій внутрішнього контролю та аудиту тих господарських подій, які вже сталися, а з точки зору необхідності розуміння оцінки і контролю ризиків у рамках контролінгу підприємства як системи, орієнтованої на майбутні події. Доведено необхідність планування розміру витрат, пов’язаних з ризиком, здійснювати управлінський облік цих витрат, контролювати відхилення та аналізувати причини цих відхилень, готувати перелік рішень у сфері інформаційних технологій для керівників. Виконання всіх цих завдань можливо на основі запропонованих нових підходів до оцінки, контролю, аналізу ризиків за повним переліком показників, що характеризують інформаційні системи підприємств. Розроблено моделі аналізу ризиків інформаційної системи, використання яких обґрунтовує вибір аудитором інформаційної системи зон контролю витрат, пов’язаних з ризиком.

  10. Розроблено комплекс оптимізаційних моделей, заснованих на оцінці ризиків і ймовірнісному аналізі, використання яких дозволяє враховувати фактор невизначеності у процедурах контролінгу інформаційних систем і знижувати витрати, пов’язані з ризиком, на основі застосування контрдій з урахуванням їх вартості та результативності.

  11. Розроблено імітаційні моделі, які базуються на методах статистичного оцінювання та генерації випадкових чисел. Використання цих моделей дозволило визначити ефективні рішення стосовно стратегічного планування та інвестиційного контролінгу в умовах, коли розглядаються не окремі результативні показники, а розподіл імовірності їхніх значень, що дозволяє приймати більш обґрунтовані рішення. Обґрунтовано основні напрямки інвестиційного контролінгу: планування та координацію інвестиційної діяльності в рамках стратегічного й оперативного планування на підприємстві, реалізацію інвестицій (проект-контролінг), контроль за реалізацією інвестицій, що включає поточні перевірочні розрахунки, а також контроль бюджету інвестиційного проекту.

  12. Розроблено в детермінованому і стохастичному варіантах цілочисельну модель оптимізації витрат, пов’язаних з ризиком функціонування інформаційних систем, яка дозволяє визначити вплив імовірнісних обмежень та варіації вихідних даних на цільову функцію. Виконані експерименти дозволили знайти оптимальні рішення у двох розглянутих постановках. Визначено, що, при підвищенні ймовірності виконання обмежень, значення цільової функції погіршується, а саме – витрати, пов’язані з ризиком, збільшуються, що обумовлено необхідністю залучення додаткових ресурсів. Зміна значення коефіцієнта варіації при постійній імовірності також впливає на цільову функцію: при збільшенні коефіцієнта варіації, тобто невизначеності, витрати, пов’язані з ризиком, підвищуються.

  1. Розроблено схеми та алгоритми контролю інформаційних ресурсів для прийняття управлінських рішень, які дозволяють зробити висновок про ступінь придатності для розв’язання управлінської задачі отриманих інформаційних ресурсів.

  2. Розроблено методичні підходи контролінгу інформаційної системи підприємства на основі аналізу ризиків для сервісів інформаційних систем на прикладі підсистеми обліку циклів господарських операцій. Оцінка ризиків виконується на основі аналізу алгоритмів розв’язання задач та врахування мікро- і макропоказників, що характеризують діяльність підприємства. Виконано аналіз ризиків інформаційної системи обліку руху грошових коштів для промислового підприємства. Реалізація розглянутих підходів дозволила оптимізувати систему внутрішнього контролю інформаційних технологій на підприємствах в умовах збільшення залежності організацій від інформації й інформаційних технологій, в умовах підвищення складності елементів інформаційної системи, використання нових технологій передачі та збереження даних.

  3. Розроблено економіко-організаційний механізм упровадження контролінгу інформаційної системи на підприємстві, який забезпечує організацію інформаційної підтримки управління, зміни в системі управління, зміни в організаційній структурі підприємства і організацію служби контролінгу. Для цього використовуються моделі зрілості розвитку інформаційних систем, що сприяє ефективності процедур контролінгу на підприємстві. Доведено, що використання контролінгу інформаційної системи є економічно обґрунтовано для саме великих підприємств відповідного рівня зрілості технології, на яких функціонують корпоративні інформаційні системи, а апаратні та програмні засоби коштують сотні тисяч гривень. Підприємство, яке прагне до високих результатів, повинне послідовно рухатися по рівнях, поки не досягне п’ятого, при цьому постійно враховуючи: рівень, на якому перебуває підприємство, рівень нормативний, рівень найкращого підприємства в галузі. Розроблено методичні основи оцінки економічної ефективності впровадження контролінгу інформаційних систем на підприємстві.

Публікації автора:

Монографія

  1. Оліфіров О.В. Контролінг інформаційної системи підприємства: Монографія. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. – 325 с.

Статті у фахових виданнях

  1. Оліфіров О.В., Маковейчук Х.О. Імітаційне моделювання інвестиційних ризиків у системах комп'ютерної безпеки // Торгівля і ринок України: Зб. наук. пр. Випуск №7. – Донецьк: ДонДУЕТ, 1998. – С. 190-195.

  2. Оліфіров О.В.Оцінка інформаційної безпеки електронної пошти // Торгівля і ринок України: Зб. наук. пр. Випуск №8, Т. 2. – Донецьк: ДонДУЕТ, 1999 – С. 136-141.

  3. Оліфіров О.В., Пророчук Ж.О Дослідження маркетингової діяльності в глобальних комп’ютерних мережах // Торгівля і ринок України: Зб. наук. пр. Випуск №9, Т. 2. – Донецьк.: ДонДУЕТ, 1999 – С. 71-79.

  4. Оліфіров О.В., Пророчук Ж.О. Комплексний аналіз ризиків програмного забезпечення інформаційних систем підприємств // Торгівля і ринок України: Зб. наук. пр. Випуск №10, Т. 2. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2000. – С. 91-97.

  5. Оліфіров О., Гордієнко О. Імітаційне моделювання управління товарними запасами медикаментів // Торгівля і ринок України (тематичний збірник) – Донецьк: ДонДУЕТ, 2000. – Випуск №11, Т. 2. – С. 71-77.

  6. Оліфіров О.В. Теоретичні аспекти аналізу соціально-економічних ризиків інформаційних систем підприємств // Вісник Київського національного торговельно-економічного університету. К., 2001.- Випуск №1. – С. 151-155.

  7. Оліфіров О.В. Статистичні оцінювання ризиків діяльності торговельних підприємств // Вісник ДонДУЕТ. Науковий журнал – 2001. – №2(10). – С.125-129.

  8. Оліфіров О.В. Модель оцінки економічного ризику інформаційної системи управління підприємством // Торгівля і ринок України (тематичний збірник) – Донецьк: ДонДУЕТ, 2001. – Випуск №12, Т. 2.-С.149-154.

  9. Оліфіров О., Перчак О. Оцінка соціально-економічного ризику в плануванні діяльності підприємств // Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. -Донецьк: ДонДУЕТ, 2002 – Випуск 13. Том 1. С. 361-366.

  10. Оліфіров О.В. Моделювання ризику у процедурах контролю інформаційних систем управління // Вісник ДонДУЕТ. Науковий журнал. –-2002. – №4(16). – С. 182-189.

  11. Олифиров А.В. Система поддержки принятия решений на предприятии: экономика, технологии, моделирование // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – Випуск 143. – С. 44-60.

  12. Олифиров А.В. Анализ методики определения сумм налоговых обязательств по косвенным методам // Финансы, учет, банки. Сборник научных трудов / Под общ. ред. П.В. Егорова. – Донецк: ДонНУ, 2002. – Выпуск 8. Часть 2. – С. 423-428.

  13. Оліфіров О.В. Моделі оцінки економічного ризику у процедурах контролю інформаційних систем // Модели управления в рыночной экономике: Сб. науч. тр. – Донецк: ДонНУ, 2002. – Спец. выпуск/ – С. 284-291.

  14. Олифиров А.В. Модели контроллинга информационной системы управления предприятием // Модели управления в рыночной экономике: Сб. науч. тр.– Донецк: ДонНУ, Вып. 6. – 2003. – С. 121-130.

  15. Оліфіров О.В. Моделювання ризику у процедурах контролю інформаційної системи управління грошовими потоками підприємства // Схід. Аналітично-інформаційний журнал. Випуск № 3(53). – 2003. – С. 58-62.

  16. Оліфіров О., Жарлінська Р. Проблеми інформатизації освіти і підприємництва в умовах інтеграції України в Європейський Союз // Вісник. Науковий журнал Тернопільської академії народного господарства. Тернопіль: Економічна думка, 2003. – Випуск №5-1. – С.52-57.

  17. Олифиров А.В. Системы информационного обеспечения управления предпринимательской и маркетинговой деятельностью // Модели управления в рыночной экономике: Сб. науч. тр. Спецвыпуск; Донецкий нац. ун-т. – Донецк: ДонНУ, 2003. – С. 130-143.

  18. Оліфіров О.В. Моделювання ризику у процедурах податкового контролю підприємств // ІІІ Міжрегіональна науково-практична конференція “Налогообложение в промышленном регионе: теория, практика и перспективы развития”: Матеріали конференції. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. – С. 351-356.

  19. Оліфіров О.В. Контролінг інформаційно-технологічних ресурсів підприємства // Вісник ДонДУЕТ. Науковий журнал. – 2003. – №3(19). – С. 130-138.

  20. Оліфіров О.В., Цибулько О.В. Дослідження функції корисності в аналізі економічного ризику // Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. Донецьк: ДонДУЕТ, Випуск 15. – 2003. – С. 105-113.

  21. Оліфіров О.В. Концептуальні основи контролінгу інформаційної системи підприємства // Вісник ДонДУЕТ. Науковий журнал. – 2003. – №4(20). – С. 128-139.

В інших виданнях

  1. Оліфіров О.В. Економіко-математичний аналіз маркетингової інформації // Торгівля і ринок України: Зб. наук. пр. – Донецьк: Донецький комерційний інститут. – 1992. – С. 109-111.

  2. Оліфіров О.В., Подольська О.С. Вибір варіанту моделі управління запасами // Торгівля і ринок України: Зб. наук. пр. – Донецьк: Донецький державний комерційний інститут, 1997. – С. 136-137.

  3. Оліфіров О.В. Економіко-математична модель вибору варіантів розміщення реклами // Торгівля і ринок України: Зб. наук. пр. – Донецьк: Донецький державний комерційний інститут, 1998 р. – С. 193-195.

  4. Оліфіров О.В. Теоретичні аспекти аналізу проектних ризиків
    // Економічна теорія: сучасна парадигма та еволюція на порозі ХХІ століття (Матеріали міжнародної науково-практичної конференції 1-2 березня 2000 року), Київ, 2000. – Частина 3. – С. 21-22.

  5. Олифиров А.В. Глобализация торговой деятельности на базе современных информационных технологий // Матеріали Міжнародної конференції “Глобалізація економіки: нові можливості чи загроза людству?”. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2001. – Т.1 – С. 89-92.

  6. Олифиров А.В. Модель комплексной оценки социального риска
    // Матеріали міжнародного науково-практичного семінару "Прикладна соціальна політика". – Донецьк: ДонДУЕТ, 2001. – С. 122-126.

  7. Оліфіров О.В., Лазаренко В.І. Стратегії аналізу ризику протиправних посягань в автоматизованих системах // Правові основи захисту комп’ютерної інформації від протиправних посягань: Матеріали міжвузівської науково-практичної конференції. – Донецьк: Донецький інститут внутрішніх справ, 2001. – С. 157-168.

  8. Оліфіров О.В., Войтюшенко Н.М. Інформаційна система кафедри вищого навчального закладу (методологічні основи створення: пошук, рішення): Монографія. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2002. – 71 с.

  9. Олифиров А.В. Теоретические положения анализа риска разработки автоматизированных информационных систем // III Всеукраїнська конференція молодих науковців “Інформаційні технології в науці, освіті і техніці”: ІТОНТ. – 2002. – С. 188-191.

  10. Оліфіров О.В. Алгоритмізація контролю інформаційних ресурсів для прийняття рішень // Тези доповідей. VII Всеукраїнська науково-методична конференція “Проблеми економічної кібернетики”, присвячена 35-річчю кафедри економічної кібернетики Донецького національного університету, 6-8 жовтня
    2003 р. Алушта. – Донецьк: ТОВ “Юго-Восток-Лтд”, 2003. – С. 190-192.

  11. Оліфіров О.В. Контролінг ресурсів автоматизованих інформаційних систем підприємств // Міжнародна науково-практична конференція “Управління підприємствами: проблеми та шляхи їх вирішення”: Матеріали конференції. Том 1. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. – С.18-22.

  12. Оліфіров О.В. Методика оптимізації процедур внутрішнього контролю інформаційних систем управління // Освітні новації – стратегія сучасності. Збірник тез доповідей учасників науково-методичної конференції університету. Донецьк, 2003. – С. 96 – 97.