Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Конституційне право, муніципальне право


Дахова Ірина Іванівна. Конституційно-правовий статус уряду в зарубіжних країнах: порівняльно- правовий аспект : дис... канд. юрид. наук: 12.00.02 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. — Х., 2006. — 197арк. — Бібліогр.: арк. 179-197.



Анотація до роботи:

Дахова І.І. Конституційно-правовий статус уряду в зарубіжних країнах: порівняльно-правовий аспект. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.02 – конституційне право. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. – Харків. – 2006.

У дисертації здійснюється комплексна розробка теорії конституційно-правового статусу уряду, правового регулювання його діяльності в зарубіжних країнах; встановлюється правова природа виконавчої влади та визначається місце та роль уряду в її здійсненні; формулюється поняття конституційно-правового статусу уряду та досліджуються його основні елементи; виявляються фактори, що впливають на конституційно-правовий статус уряду в зарубіжних країнах; здійснюється аналіз форм та напрямів взаємовідносин уряду з парламентом; досліджуються взаємовідносини уряду з главою держави; висвітлюється порядок формування та припинення діяльності уряду в зарубіжних країнах; розглядаються принципи, на яких побудована діяльність уряду в зарубіжних країнах; аналізується склад уряду, роль і значення його складових у здійсненні урядової діяльності; досліджуються повноваження уряду в зарубіжних країнах та виявляються тенденції розвитку урядової компетенції.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що полягає в дослідженні конституційно-правового статусу уряду, питань вдосконалення його діяльності. Головними науковими і практичними результатами роботи автор вважає такі висновки:

1. На конституційно-правовий статус уряду в сучасних умовах здійснює вплив ціла низка факторів, до яких відносяться: форма правління держави, форма територіального устрою, політичний режим, національна виборча система та електоральна культура громадян, особисті якості (харизматичність) прем’єр-міністра, історичні умови формування конституційного законодавства та стан національної політичної системи.

2. Тенденціями у розвитку конституційно-правового статусу уряду в зарубіжних країнах є:

- поступове перебирання урядом на себе провідної ролі в правотворчості, причиною чого є вплив теорії „раціоналізованого парламентаризму” на законотворчий процес;

- розширення засобів впливу на законодавчий орган з боку уряду, перш за все, з боку прем’єр-міністра;

- заміна гласності в діяльності уряду на проведення засідань „за закритими дверима”;

- поступовий відхід від колегіальних засад у роботі уряду і зосередження всієї урядової влади в руках прем’єр-міністра та його заступників;

- у зв’язку з посиленням інтеграційних процесів у межах Європейського Союзу уряди країн-членів ЄС почали відігравати більш значущу роль у цій сфері діяльності.

3. На підставі проведеного порівняльно-правового аналізу робиться ціла низка пропозицій по вдосконаленню чинного законодавства України в сфері конституційно-правового статусу уряду, найбільш значними серед яких є наступні:

- запровадити замість існуючої процедуру „пробних мандатів”, що позитивно зарекомендувала себе в деяких європейських країнах та більше відповідає ситуації, коли в процесі формування уряду провідну роль відіграють парламентські фракції, і заключається в почерговому наданні мандату на формування уряду лідерам партій, які в результаті парламентських виборів отримали місця в парламенті;

- у Законі „Про Кабінет Міністрів України” встановити, що до кандидатів на посаду члена уряду повинні ставитися вимоги, аналогічні тим, що ставляться до кандидатів у народні депутати України;

- визнати посади членів уряду „політичними посадами”, що зможе стати суттєвою гарантією забезпечення принципу професійності в державному управлінні.

Публікації автора:

  1. Дахова І.І. Поняття виконавчої влади та її місце в державному механізмі України (конституційний аспект) // Право України. – 2002. – № 12. – С. 23-27.

  2. Дахова І.І. Кабінет Міністрів – вищий орган у системі виконавчої влади України // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В.Я. Тацій. – Харків: Нац. юрид. акад. України, 2003. – Вип. 61. – С. 39-44.

  3. Дахова І.І. Відносини Кабінету Міністрів України з Президентом України щодо розподілу повноважень // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В.Я. Тацій. – Харків: Нац. юрид. акад. України, 2004. – Вип. 69. – С. 25-31.

  4. Дахова І.І. Поняття компетенції Кабінету Міністрів України // Право і безпека. – 2003. – Т. 2. – № 1. – С. 16-19.

  5. Дахова І.І. Чинники, що впливають на діяльність уряду в зарубіжних країнах // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В.Я. Тацій. – Харків: Нац. юрид. акад. України, 2006. – Вип. 80. – С. 9-15.

  6. Дахова І.І. Проблеми законодавчого регулювання конституційно-правового статусу Кабінету Міністрів України // Нове законодавство України та питання його застосування: Тези доп. та наук. повідом. учасників наук. конф. молодих учених та здобувачів (м. Харків, 26-27 грудня 2003 р.) / За ред. М.І. Панова. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2004. – С. 33-35

  7. Дахова І.І. Конституційно-правовий статус глави уряду в зарубіжних країнах // Актуальні проблеми правознавства: Тези доп. і наук. повідом. учасників наук. конф. молодих учених та здобувачів (м. Харків, 1-2 березня 2006 р.) / За ред. М.І. Панова. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2006. – С. 34-36.