Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Конституційне право, муніципальне право


Бульба Оксана Юріївна. Конституційно-правові аспекти реалізації принципу поділу влади в Україні: національна традиція та сучасність. : Дис... канд. наук: 12.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Бульба О.Ю. Конституційно-правові аспекти реалізації принципу поділу влади в Україні: національна традиція та сучасність. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.02 – конституційне право. Інститут законодавства Верховної Ради України. – К., 2008.

Дисертацію присвячено актуальній конституційно-правовій проблемі становлення принципу поділу державної влади, а також співвідношенню його закріплення в Конституції України та практичної реалізації в сучасній Україні. Робота містить конституційно-правовий та історико-теоретичний аналіз сутності, змісту, вимог принципу поділу влади, створення механізму його реалізації в сучасній демократичній державі. Авторська концепція заснована на тому, що універсалізація принципу не знімає питання своєрідності його реалізації у країнах з неусталеною демократичною державно-правовою традицією, з нетривалим досвідом державотворення. У результаті дослідження встановлені національні особливості втілення на практиці принципу поділу влади, визначені тенденції його реалізації у різні історичні часи української державності. Виявлено суперечності при конституційно-правовому закріпленні існуючої моделі поділу державної влади, запропоновано нові підходи до моделі реалізації поділу влади на конституційно-правових засадах.

На основі компаративного аналізу досліджено особливості реалізації принципу поділу влади в Україні, державах-учасницях СНД, країнах Центральної та Східної Європи, які об’єднує період політичних трансформацій після соціалістичного режиму. Основна ідея автора полягає в тому, що для реалізації принципу поділу влади необхідне його утвердження на рівні Конституції України, змістовне наповнення принципу, створення механізму стримувань і противаг, а також розширене тлумачення принципу поділу влади між трьома гілками та іншими суб’єктами. Дослідження дало змогу «вписати» українську модель поділу влади до контексту реально діючих моделей, запроваджених у цих країнах, встановити, що в Україні може бути реалізована модель поділу влади як президентсько-парламентської, так і парламентсько-президентської республіки.

Публікації автора:

  1. Бульба О. Законодавча влада як один з елементів принципу розподілу влади // Право України. – 2002. – № 6. – С. 113 – 117.

  2. Бульба О. До питання про національну традицію реалізації принципу поділу влади в Україні // Держава і право. Юрид. і політ. науки: Зб. наук. пр. – 2002. – Вип. 18. – С. 56 – 60.

  3. Бульба О. До питання поділу влади в Україні: пошук оптимальних варіантів // Право України. – 2003. – № 4. – С. 8 – 11.

  4. Бульба О. Деякі аспекти реформування моделі поділу влади в Україні // Право України. – 2004. – № 4. – С. 27 – 29.

  5. Бульба О. Європейська інтеграція України та питання реалізації принципу поділу влади // Право України. – 2004. – № 12. – С. 8 – 11.

  6. Бульба О. Досвід реалізації принципу поділу влади у державах-учасницях СНД та його значення для України // Юридична Україна. – 2008. – № 4. – С. 9 – 14.

  7. Бульба О. Деякі аспекти реалізації принципу поділу влади в державах Центральної та Східної Європи // Право України. – 2008. – № 4. – С. 151 – 156.

  8. Бульба О. Політико-правові підвалини розбудови громадянського суспільства в Україні в часи визвольних змагань // Українська політична нація: генеза, стан, перспективи: Моногр. / В.С. Крисаченко, М.Т. Степико, О.С. Власюк та ін.; Нац. ін-т стратег. дослідж. — К., 2003. – С. 161 – 173.

  9. Бульба О. Проблеми діяльності законодавчої влади в процесі формування правової держави // Науковий збірник Юридичного інституту Тернопільської академії народного господарства, м. Тернопіль. – 2002. – С. 68 – 73.

  10. Бульба О. Суперечності моделі поділу влади в Україні у контексті «Третьої світової теорії» Муаммара Кадаффі // Збірник наукових праць IV Міжнар. наук.-прак. конф. «ХХІ століття: альтернативні моделі розвитку суспільства. Третя Світова Теорія». – К.: Фенікс, 2004. – С. 97 – 126.