Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Конституційне право, муніципальне право


Вавженчук Сергій Ярославович. Конституційні основи розвитку виконавчої влади в Україні. : Дис... канд. наук: 12.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Вавженчук С. Я. Конституційні основи розвитку виконавчої влади в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.02 – конституційне право. - Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. – Харків, 2008.

Дисертація присвячена дослідженню конституційних основ розвитку виконавчої влади в сучасній Україні, характеристиці конституційних принципів виконавчої влади, її конституційно-правового розвитку із врахуванням проголошених Конституцією України орієнтирів державного будівництва щодо формування в Україні демократичної, правової, соціальної держави.

Сформульовано визначення конституційних основ виконавчої влади, запропоновано модель конституційно-правового розвитку виконавчої влади в контексті реалізації конституційних принципів її організації та функціонування. Охарактеризовано зміст принципу системності розвитку конституційних основ виконавчої влади в аспекті розширення методології аналізу за рахунок включення до нього проблематики взаємодії виконавчої влади з іншими гілками та органами державної влади. Доведено, що подальший розвиток конституційно-правових основ виконавчої влади повинен бути підтриманий прийняттям ряду нових законодавчих актів, які б чітко внормували обов’язки як окремих органів виконавчої влади, так і державної влади в цілому, щодо забезпечення принципів прозорості та відповідальності перед суспільством. Здійснено аналіз основних передумов та напрямів генезису конституційних основ виконавчої влади в Україні. Окремо розглянути актуальні проблеми конституційно-правового регулювання державної служби в Україні.

Розроблено рекомендації в частині вдосконалення чинного законодавства, яке регулює основи функціонування інститутів виконавчої влади, обґрунтовано конкретні пропозиції щодо законів, покликаних сприяти конституційному розвитку виконавчої влади (“Про інформаційну відкритість органів державної влади та її посадових осіб”, “Про основи громадського контролю за діяльністю органів державної влади”, “Про основи державної служби в Україні”) та її наближенню до вимог до сучасних демократичних стандартів.

У висновках підводяться основні підсумки проведеного дослідження. Результати дисертаційного дослідження дають підстави зробити наступні висновки:

1. Зважаючи на специфіку застосованої методології аналізу феномену виконавчої влади та її розвитку, доцільно виділяти чотири основні підходи до висвітлення зазначеної теми: конституційно-правовий, адміністративно-правовий, управлінський та політологічний. Втім, якщо ми ставимо за мету дослідити розвиток виконавчої влади в контексті загальних процесів державного будівництва та розбудови цілісної системи державної влади в Україні, то найбільш адекватним для реалізації цієї мети є саме конституційно-правовий підхід у дослідженні виконавчої влади, який зосереджується на науковій характеристиці конституційних основ виконавчої влади та їх розвитку. Його базовою теоретико-методологічною настановою є розгляд виконавчої влади як складового елементу загальної конституційної системи поділу влади, чия діяльність регламентується конституцією та чинним законодавством.

2. Конституційні основи виконавчої влади в Україні являють собою вихідні, базисні характеристики та принципи, закріплені в нормах Конституції України та в конституційному законодавстві України, що визначають порядок організації та функціонування, цілі та завдання виконавчої влади як невід’ємного елементу загальної системи державної влади в Україні. З огляду на тісний взаємозв’язок між триваючим розвитком конституційних основ виконавчої влади сучасної України та її постанням як демократичної, правової, соціальної держави, слід визнати, що вдосконалення конституційних основ виконавчої влади є однією з необхідних і найважливіших умов реалізації конституційних цілей загальнодержавного розвитку України.

3. В системі конституційних основ виконавчої влади в Україні доцільно виділяти групу базових конституційних принципів її організації і функціонування, в яку входять принципи: а) верховенства Конституції та законів України над іншими нормативно-правовими актами; б) пріоритету прав і свобод людини і громадянина в діяльності органів виконавчої влади; в) поділу державної влади; г) децентралізації; д) деконцентрації; є) єдиноначальності; ж) гласності; з) збалансованості загальнодержавних, галузевих та місцевих інтересів у державному управлінні, та в оптимізації з цією метою взаємодії органів виконавчої влади всіх рівнів маж собою та з органами місцевого самоврядування.

4. Однією з найважливіших умов успішності реалізації конституційних основ розвитку виконавчої влади сучасної України є правове та організаційне забезпечення відкритості цієї гілки державної влади. Причому принцип відкритості з точки зору конституційно-правової науки означає як відкритість доступу на службу в органах виконавчої влади, так і постійну можливість громадян отримувати адекватну інформацію про різноманітні інститути виконавчої влади. Подальша реалізація цієї фундаментальної конституційної вимоги розвитку виконавчої влади повинна бути підтримана шляхом прийняття ряду нових законодавчих актів: “Про інформаційну відкритість органів державної влади та її посадових осіб”, “Про основи громадського контролю за діяльністю органів державної влади”, “Про основи державної служби в Україні”.

5. Сучасні процеси розвитку конституційних основ виконавчої влади, що мають місце в сучасній Україні, необхідно досліджувати як в аспекті зміни структури та порядку функціонування самої цієї гілки державної влади, так і з позицій перспективи формування нових інститутів взаємодії виконавчої влади з законодавчою владою та президентом. Таким чином дослідження розвитку конституційних основ виконавчої влади отримує додатковий конституційно-правовий аспект, який передбачає аналіз розвитку виконавчої влади в контексті загальних процесів демократизації та оптимізації структури державної влади в Україні.

6. Серйозною завадою на шляху розвитку конституційних основ виконавчої влади в Україні є збереження до сьогоднішнього дня цілого ряду непередбачених Конституцією України каналів впливу на діяльність як уряду, так і виконавчої влади в цілому. В першу чергу вони формуються навколо групи дорадчих, консультативних та інших органів, що діють навколо Президента України. Тому, з метою запобігання подібної негативної ситуації, доцільно прийняти спеціальний закон, який би чітко визначав правовий статус як Секретаріату Президента України, так і решти консультативних, дорадчих й інших органів та служб, які формуються для забезпечення діяльності президента.

7. Важливим кроком в річищі конституційно-правового регулювання державної служби, на думку автора, має стати прийняття єдиного кодифікованого акту, який би визначив основні функції державної служби в Україні. Ними повинні бути забезпечення реалізації державної політики в управлінні суспільними процесами, залучення до державної служби та утримання на ній найбільш компетентних і відданих справі кадрів, професійна підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації персоналу державної служби, здійснення ефективного управління державною службою, забезпечення зв’язків з громадськістю.

8. Неупереджений аналіз сьогоднішньої ситуації в Україні в сфері реформування державної служби дозволяє твердити, що крім суто внутрішніх організаційно-правових проблем, ми стикаємося й з двома іншими важливими питаннями. Ними є: а) влив суто політичних інтересів на процес реформування державної служби в Україні, б) необхідність посилення реформування державної служби (і виконавчої влади в цілому) її конституційно-аксіологічною складовою. Перша проблема, на думку автора, має бути вирішена разом із запровадженням конституційної реформи. Розв’язання другої проблеми, тісно корелює з серйозною увагою, що має приділятися запровадженню нових ціннісних орієнтирів та пріоритетів в діяльність сучасних державних службовців.

Публікації автора:

1. Вавженчук С. Я. Праволюдинні основи реформування системи органів виконавчої влади // Актуальні проблеми політики: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. – Одеса: «Фенікс» – 2005. – № 27. – С. 87-97.

2. Вавженчук С. Я. Правові проблеми забезпечення прозорості функціонування системи виконавчої влади у процесі її модернізації // Бюлетень Міністерства юстиції України. – 2006. – № 11 (61). – С. 134-144.

3. Вавженчук С. Я. “Виконавча влада – Президент України”: конституційно-правові аспекти структурної взаємодії // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. – К.: Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, 2005. – Вип. 30. – С. 246-255.

4. Вавженчук С. Я. Державна служба в контексті реформування системи виконавчої влади в Україні // Бюлетень Міністерства юстиції України. – 2005. – № 11 (49). – С. 93-102.

5. Вавженчук С. Я. Забезпеченість прав людини як критерій оцінки ефективності функціонування виконавчої влади // Верховенство права у процесі державотворення та захисту прав людини в Україні: Матеріали VI Всеукраїнської науково-практичної конференції (28-29 квітня, 2005 р.). – Острог, 2005. – С. 82-84.

6. Вавженчук С. Я. Реформування виконавчої влади в світлі процесу трансформації політики в право // Трансформація політики в право: різні традиції та досвід. Матеріали міжнародної наукової конференції (9-12 листопада, 2005). – Харків: “Право”, 2006. – С. 267-269.

7. Вавженчук С. Я. Модернізація системи державної служби і забезпечення прав людини в Україні // Верховенство права у процесі державотворення та захисту прав людини в Україні: Матеріали VП Всеукраїнської науково-практичної конференції (26 травня, 2006 р.). – Острог, 2006. – С. 77-80.

8. Вавженчук С. Я. Проблема системності в функціонуванні виконавчої влади в Україні // Верховенство права у процесі державотворення та захисту прав людини в Україні: Матеріали VШ Всеукраїнської науково-практичної конференції (26-27 квітня, 2007 р.). – Острог, 2007. – С. 15-16.