Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Конституційне право, муніципальне право


141. Краснікова Олександра Валеріївна. Конституційна відповідальність в системі захисту правового статусу суб'єктів місцевого самоврядування: дис... канд. юрид. наук: 12.00.02 / Одеська національна юридична академія. - О., 2004.



Анотація до роботи:

Краснікова О.В. Конституційна відповідальність в системі захисту правового статусу суб'єктів місцевого самоврядування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.02 – конституційне право. – Одеська національна юридична академія, Одеса, 2004.

Започатковане комплексне дослідження правових засобів охорони і захисту правового статусу суб'єктів місцевого самоврядування, серед яких виокремлені конституційні, судові, адміністративні, цивільно-правові. Конституційна охорона і захист забезпечується засобами конституційного контролю, механізмом конституційної відповідальності і конституційних гарантій прав місцевого самоврядування.

У роботі надана характеристика конституційної відповідальності як особливого елемента системи конституційних засобів. Аналіз конституційних відносин дозволив визначити межи і види відповідальності виконавчої влади за порушення правового статусу місцевого самоврядування, а також відповідальність суб'єктів місцевого самоврядування стосовно один одного.

Види конституційних санкцій за порушення правового статусу суб'єктів місцевого самоврядування класифікуються на три групи.

У Висновках узагальнюються результати дослідження, формулюються пропозиції щодо їхнього наукового і практичного застосування.

Розглядаючи різні аспекти конституційної охорони і захисту правового статусу суб’єктів місцевого самоврядування, піддавалися аналізу не загальновідомі положення, а ті, що мало досліджені чи не одержали підтримки у вітчизняній літературі, але позначилися у політичній і юридичній практиці 90-х рр. минулого століття.

Аналіз конституційних відносин, у яких беруть участь суб’єкти місцевої самоврядної і державної влади, дозволив визначити межі і види відповідальності виконавчої влади за порушення правового статусу суб’єктів місцевого самоврядування, а також відповідальність суб’єктів місцевого самоврядування по відношенню один до одного.

За результатами дослідження обґрунтовані конкретні пропозиції щодо удосконалення інституту конституційної відповідальності органів державної влади та їх посадових осіб за порушення прав місцевого самоврядування, а також органів місцевої самоврядної влади та їх посадових осіб перед іншими суб’єктами місцевого самоврядування: кодифікувати законодавство з питань конституційної відповідальності в окремому Законі “Про конституційну відповідальність в Україні”, де необхідно чітко визначити зміст конституційної відповідальності, коло її суб'єктів, уніфікувати підстави застосування, поняття і види конституційних деліктів, санкцій, а також процедуру залучення до зазначеного виду відповідальності; чітко розділити компетенцію органів державної влади і місцевого самоврядування для визначення меж їх взаємної конституційної відповідальності; розробити механізм конституційної відповідальності державних органів та їх посадових осіб; удосконалювати у напрямку ускладнення процедури конституційної відповідальності вищих органів державної влади з одночасним закріпленням основ конституційної відповідальності їх посадових осіб; конкретизувати підстави відмежування конституційної відповідальності від інших видів юридичної відповідальності.

В процесі аналізу практичного і теоретичного матеріалу була проведена класифікація на групи санкцій конституційної відповідальності за порушення правового статусу суб’єктів місцевого самоврядування. Вихідним критерієм угруповання стали особливості суб’єкта і об’єкта конституційної відповідальності. На цих підставах виділені три групи видів конституційних санкцій за порушення правового статусу суб’єктів місцевого самоврядування.

Одним з важливих факторів демократизації місцевого самоврядування є муніципальна реформа. Позначена в Конституції України модель місцевого самоврядування не виключає необхідності подальшого наукового осмислення цього явища і пошуку більш досконалого варіанта місцевого самоврядування.

У результаті реформування місцевої самоврядної влади повинні бути сформовані такі конституційні механізми і засоби захисту правового статусу суб’єктів місцевого самоврядування, які ефективно відгородили б їх від незаконного втручання в їхню діяльність, у здійснення демократичного управління народу.

Публікації автора:

  1. Красникова А.В. Конституционная ответственность за нарушение права на местное самоуправление // Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук. праць. – Вип 11. – Одеса: Юрид. літ., 2001. – С. 210-212.

  2. Красникова А.В. Конституционная ответственность в современном украинском конституционализме // Юридический вестник. – 2001. – № 2. – С. 90-93.

  3. Краснікова О.В. Конституційна відповідальність органів місцевого самоврядування в сфері прав членів територіальної громади // Актуальні проблеми політики: Зб. наук. праць. – Одеса: Юридична літ. – 2001. – Вип. 12. – С. 484-488.

  4. Красникова А.В. Конституционные санкции за нарушение правового статуса субъектов местного самоуправления // Юридический вестник. – 2003. – № 2. – С. 79-83.