Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


633. Павловська Ольга Дмитрівна. Конкурентоспроможність національних економік в умовах інвестиційної глобалізації: дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Павловська О.Д. Конкурентоспроможність національних економік в умовах інвестиційної глобалізації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – Світове господарство і міжнародні економічні відносини. Київський національний економічний університет, Київ, 2004.

Дисертацію присвячено теоретичним і практичним питанням формування умов усталеної конкурентоспроможності національних економік в умовах інвестиційної глобалізації.

Досліджуються системна сутність, компоненти, фактори і пріоритети національної конкурентоспроможності. Визначається характер інвестиційного глобалізму, аналізуються його тенденції, протиріччя та впливи на конкурентоспроможність країн з різним рівнем економічного розвитку, міжнародною мікро- та макроінтегрованістю. Виявляються та оцінюються проблеми і перспективи гармонізації глобального інвестування.

Запропоновано заходи з мобілізації внутрішніх і зовнішніх інвестиційних ресурсів розвитку конкурентоспроможності економіки України на сучасній інноваційно-технологічній основі, в тому числі за рахунок розширення та інтенсифікації інвестиційного співробітництва з Євросоюзом.

Результати проведеного дисертаційного дослідження конкурентоспро–можності національної економіки в умовах інвестиційної глобалізації дозволили автору зробити наступні висновки теоретичного та практичного спрямування.

  1. Світогосподарський досвід показує, що усталеного соціально-економічного прогресу досягають країни, здатні формувати, ефективно реалізувати та цілеспрямовано розвивати свої конкурентні переваги. У еволюціонізуючому ринковому середовищі пріоритети національної конкурентоспроможності постійно видозмінюються. В сучасних умовах це: технологічність, інноваційність, інформаційна адекватність у взаємозв’язку із традиційною ресурсною (факторною) спроможністю та інституційним середовищем. Технологічне лідерство (для провідних країн) чи технологічна сумісність (для інших) на основі інноваційного розвитку роблять їх дійсно конкурентоспроможними. При цьому акценти міжнародної конкуренції дедалі більше зміщуються у бік інформаційно-комунікаційних факторів розвитку окремих країн і регіонів світу.

  2. Оцінка конкурентоспроможності національних економік у теорії і практиці міжнародного порівняльного аналізу здійснюється з використанням ресурсного, факторного, рейтингового та інших підходів, які при комплексному використанні дають загалом об’єктивну характеристику її рівня. Низькоконкурентні позиції України у світових рейтингах, з одного боку, відображають нереалізованість національного потенціалу розвитку, а з другого – висвітлюють наявні мікро- та макроекономічні проблеми системного характеру.

  3. У процесі еволюції факторів виробництва, трансформації їхньої ролі в забезпеченні національної конкурентоспроможності найбільш якісно значимими були зміни в структурі капіталу. З одного боку, у превалюючій своїй інвестиційній складовій він безперечно формує необхідні умови для розвитку мікро- та макроконкурентоспроможності, а з іншого — критерії міжнародної конкурентоспроможності все більше залежать від інвестицій в людський та інтелектуальний капітал. Обсяги і ефективність внутрішнього та іноземного інвестування для забезпечення конкурентоспроможності економік детермінуються параметрами національного інвестиційного клімату, який є об’єктом міжнародних експертно-аналітичних оцінювань та постійного моніторингу. В 1991–1999 рр. Україна позиціонувалась серед країн з несприятливим кліматом з певною позитивною динамікою у 1999–2002 рр. Це ускладнює можливості України використовувати переваги активної діяльності на висококонкурентних міжнародних ринках капіталу.

  4. Глобалізація як всеохоплюючий і динамічний процес розвитку сучасної цивілізації включає політичну, економічну, науково-технологічну, соціальну і екологічну складові. Економічна глобалізація розвивається на основі транснаціоналізації, регіоналізації та глобальної інституалізації, в результаті чого відбувається становлення нових (глобальних) суб’єктів світової економіки, трансформується їхня роль і регулятивні функції. Інвестиційна глобалізація інтегрує мотиваційні механізми та структурні компоненти економічної (виробничої та торговельної) глобалізації і розвивається випереджаючими темпами.

  5. Проблеми забезпечення усталеної національної конкурентоспроможності на сьогодні неможливо розв’язати без поглибленого аналізу інвестиційного глобалізму, його передумов, чинників, особливостей, позитивних і негативних проявів і впливів. Безперечним універсальним позитивом інвестиційного глобалізму є масштабний і швидкий міжнародний перелив капіталу в результаті уніфікації середовища і технологій інвестиційного бізнесу. Разом з тим скористатися перевагами глобалізації можуть країни — економічні лідери, тоді як інші зазнають її зростаючі негативні впливи. Особливу руйнівну силу має спекулятивний капітал — безпрецедентний за обсягами, відірваний від реального сектору світової економіки, а у своїх віртуальних формах практично недоступний для регулювання.

  6. Ключовою тенденцією в регулюванні міжнародного інвестування є його лібералізація, яка здійснюється з використанням чисельних інструментів стимулювання і підтримки як на національому рівні, так і в межах дво- та багатосторонніх інвестиційних угод. Особливого значення в регулюванні глобальних інвестиційних потоків набуває діяльність міжнародних економічних організацій, зокрема, Світової організації торгівлі. Важливо, що через угоди у межах СОТ формуються механізми взаємопогодженого регулювання торгівлі товарами, послугами та інвестицій, хоча вони ще не стали універсально дієвими. Виходячи із критеріїв національного прагматизму, селективності, зваженості, кожна країна повинна орієнтуватись на підвищення ефективності іноземної інвестиційної взаємодії, використання зарубіжного досвіду регулювання інвестиційних потоків і врахування тенденцій інвестиційного глобалізму.

  7. Для мобілізації інвестиційних факторів конкурентоспроможності української економіки, яка, на сьогодні, забезпечується ресурсами сировинно-індустріального типу, доцільно і необхідно: формувати сприятливі умови для внутрішнього та іноземного інвестування, орієнтуючи його на інноваційно-технологічні пріоритети розвитку; форсувати створення власних транснаціональних корпорацій, кластерів у традиційних та нових секторах економіки; інтенсифікувати і поглиблювати інвестиційне співробітництво з Європейським Союзом.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Лук’яненко Л.І., Павловська О.Д. Становлення форм і методів інвестиційного аналізу / Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. – Донецк: Донеччина, 2000. – С. 62-65. – 0,6 др.арк. (особисто автору належить 0,3 др.арк.: адаптація інструментарію фундаментального і технічного аналізу для оцінки інвестиційних проектів із залученням іноземного капіталу).

  2. Губський Б.В., Павловська О.Д., Харчук С.В. Сучасна стратегія залучення і ефективного використання іноземних інвестицій в Україні / Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. – Донецк, ДонНУ, 2001. – Ч. 2. – С. 328-331. – 0,3 др. арк. (особисто автору належить 0,2 др.арк.: обґрунтування селективних підходів в національному регулюванні іноземного інвестування за умов глобалізації).

  3. Павловська О.Д. Стан і проблеми взаємопогодженого міжнародного регулювання торгівлі та інвестицій / Глобальна торгова система розвиток інститутів, правил, інструментів СОТ: Монографія / Кер.авт.кол. і наук.ред. Т.М. Циганкова. – К.: КНЕУ, 2003. – С. 460-497. – 2,2 др.арк.

В інших виданнях:

  1. О.Лук’яненко (Павловська). Методичні питання оцінки інвестиційної привабливості міжнародних проектів. Доповіді Х міжнародної науково-практичної конференції "Сучасна інноваційно-промислова політика України: інвестиційні пріоритети та інфраструктура". – Чернівці: Рута, 1999. – Т.1. – С. 185-190. – 0,3 др.арк.

  2. Павловська О.Д. Інвестиційна взаємодія в умовах глобалізації економічного розвитку / Прометей: регіональний збірник наукових праць з економіки / Донецький економіко-гуманітарний інститут; Інститут економіко-правових досліджень НАН України. – Донецьк: Юго-Восток, 2000. – Вип. 2. – С. 284-287. – 0,2 др.арк.

  3. Ольга Павловська. Інвестиційна політика ЄС (український контекст) / Європейська інтеграція та Україна: навчально-методичний посібник // За ред. проф. В.Є. Новицького, к.е.н. Т.М.Пахомовою, доц. В.І.Чужикова. – К.: ТОВ "Макрос", 2002. – С. 218-229. – 0,9 др.арк.

  4. Губський Б.В., Павловська О.Д., Харчук С.В. Конкурентоспроможність національної економіки: пріоритети дослідження та експертні оцінки /За ред. д-ра екон. наук, проф. Б.В.Губського. – К.: КНЕУ, 2003. – 51 с. – 2,5 др.арк. (особисто автору належить 0,6 др.арк.: визначення факторів і компонентів національної конкурентоспроможності; оцінка інвестиційної складової конкурентоспроможного розвитку економіки України в умовах глобалізації).