Футало Тетяна Володимирівна. Конкурентоспроможні системи у сфері товарного обігу: механізми формування та розвитку : Дис... д-ра наук: 08.00.03 - 2009.
Анотація до роботи:
Футало Т.В. Конкурентоспроможні системи у сфері товарного обігу: механізми формування та розвитку .Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – Економіка та управління національним господарством, Інституту регіональних досліджень НАН України, Львів, 2008.
У дисертаційному дослідженні вперше здійснено концептуально новий підхід до дослідження сутнісної характеристики сфери товарного обігу як організованої системи, що дало можливість розкрити інтегровану цілісність її впорядкованої сукупності: підсистем, частин, елементів, а також структурних зв’язків і відносин.
Обґрунтовано нові методологічні підходи і теоретичні положення щодо формування та розвитку конкурентних систем у сфері товарного обігу та розроблені механізми та шляхи інтенсифікації конкурентного середовища у сфері товарного обігу.
Вперше проведено систематизацію та типізацію конкурентних систем, виявлені загальні та специфічні особливості конкуренції у сфері товарного обігу, визначено головні детермінанти конкурентоспроможності систем з позицій соціально-економічних та організаційно – управлінських теорій та уточнено показники їх конкурентоспроможності.
Розроблені теоретичні засади визначення конкурентоспроможних систем у сфері товарного обігу і обґрунтовано методичні підходи оцінки рівня конкурентності таких систем в умовах галузевої і міжгалузевої конкуренції на базі критерію конкурентостійкості і інтегрованого показника, що дало змогу запропонувати алгоритм порівняльної оцінки конкурентоспроможності систем різного рівня.
Визначено особливості формування конкурентного середовища у сфері товарного обігу під впливом детермінуючих факторів і конкурентних сил. Запропоновано методику комплексної оцінки інтенсивності конкурентного середовища із врахуванням територіальної концентрації торговельної діяльності, рентабельності і темпів зростання ємкості товарних ринків.
Розроблено теоретичні засади і методологічні підходи конкурентного позиціювання систем сфери товарного обігу шляхом вибору конкурентних позицій, конкурентних переваг з врахуванням конкурентних мотивів. Це дало змогу обґрунтовано визначити зміст конкурентних стратегій систем у сфері товарного обігу.
Визначені антимонопольні бар’єри конкурентного позиціювання та пріоритети розвитку конкурентоспроможних систем.
У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми , що виявляється у розробці науково-методичних та практичних підходів до формування конкурентоспроможних систем у сфері товарного обігу.
Основні наукові та практичні результати проведеного дисертаційного дослідження полягають в наступному:
1. Доведено, що сфера товарного обігу в ринковому середовищі розвивається і функціонує як організована соціально-економічна система для якої характерно впорядкована сукупність взаємопов’язаних та взаємодіючих елементів, частин, підсистем, які закономірно утворюють інтегровану цілісність. Її складові елементи знаходяться у постійній взаємодії і зв’язках і утворюють багатомірну структуру-організаційну, функціональну, соціальну, економічну, територіальну, від стійкості і ефективності функціонування якої залежить конкурентоспроможність системи.
2. Різноманіття систем, які розвиваються у сфері товарного обігу систематизовані за класифікаційними ознаками (функціональна спрямованість, ступеневість, характер взаємодії її елементів, доступність), що дало можливість визначити їх види, виявити ієрархічний характер їх побудови і запропонувати організаційні моделі, які забезпечують стійкість, впорядкованість, цілісність та ефективність функціонування.
3. З’ясовано, що в конкурентоспроможних системах у сфері товарного обігу конкуренція набуває своїх специфічних особливостей, які пов’язані з функціями та роллю торгівлі в системі галузей національного господарства; місцем розташування та розміром ринку на якому функціонує дана система та на який орієнтовна її діяльність. Зміст і особливості конкуренції визначають сутність характеристики конкурентоспроможності системи, яка проявляється в інтегрованій результативності функціонування її елементів.
4. Обґрунтовано теоретичні засади конкурентності систем, які виражають природу конфліктності конкуренції у сфері товарного обігу і проявляються у стійкості систем, високої ефективності їх діяльності та інноваційності в процесі суперництва за лідерство на товарних ринках. Теоретичний аналіз показав, що для конкурентоспроможних систем у сфері товарного обігу характерні такі ознаки: інтегрована цілісність, стійкі зв’язки і відносини, вдосконалена структура, інноваційний характер розвитку, висока соціально-економічна ефективність функціонування і лідерство на олігополістичному споживчому ринку.
5. Проведене дослідження засвідчило, що реалізація конкурентного потенціалу систем, їх конкурентних переваг залежить від конкурентного середовища як сукупності умов розвитку і функціонування конкурентних систем на товарних ринках. В дисертації обґрунтовано комплекс індикаторів, які характеризують конкурентне середовище систем: оцінка факторів конкурентного середовища, оцінка основних сил ринку, територіальна оцінка стану конкурентного середовища. Аналіз показав, що конкурентне середовище у вітчизняній сфері товарного обігу розвивається прискореними темпами відносно інших сфер економіки.
6. Оцінка конкурентного середовища за допомогою індексів концентрації, індексу Херфінделя-Хіршмана, індексу Розенблюта дозволило визначити узагальнені регіональні і територіальні показники конкуренції у сфері товарного обігу із врахуванням рентабельності ринку та темпів його зростання. З 25 регіонів України 10 відрізняються високим рівнем інтенсивності конкуренції і більша частина регіонів знаходяться в зоні низького за рівнем інтенсивності конкурентного середовища.
7. В дисертаційній роботі з’ясовано, що на конкурентоспроможність систем і конкурентне середовище їх функціонування суттєво впливає макроекономічна політика, а також державна торгова політика, які зумовлюють покращення основних параметрів розвитку і результативних показників функціонування. Розрахунки на базі економіко-математичних моделей підтверджують таку позитивну динаміку конкуренції, що дає підстави для висновку про суттєве посилення конкуренції у сфері товарного обігу у середньотривалій перспективі.
8. Доведено, що цінова конкуренція у сфері товарного обігу на сучасному етапі себе вичерпала і в перспективі необхідно розвивати методи конкурентної боротьби засновані на маркетингових стратегіях, які включають нецінові методи конкуренції: підвищення якості обслуговування, забезпечення економічної і фізичної доступності покупців до торговельних послуг, покращення культури торгівлі, мерчендайзинг, диверсифікацію торговельної діяльності.
9. З’ясовано, що для оцінювання інтенсивності конкуренції необхідно використовувати такі агреговані показники, як розподіл ринкових часток між конкурентами, рентабельність продаж та темпи їх зростання. Розраховані інтегральні показники інтенсивності конкурентного середовища у розрізі регіональних і територіальних ринків (місто-село) показав, що інтенсивність зумовлена зростанням товарообороту більш рівномірна, ніж та, що формується під впливом фінансово-економічних показників, концентрації торгівлі та доходів населення. Відповідно об’єктивно виникає проблема вирівнювання регіонального і територіального рівня забезпечення населення товарами.
10. Визначено конкурентний потенціал систем у сфері товарного обігу за допомогою оцінки конкурентного середовища, виявлено його інноваційно-інвестиційні напрями розвитку, які дозволяють визначити сильні та слабкі сторони в забезпеченні якості процесу торговельного обслуговування та ефективності реалізації економічного потенціалу системи.
11. Доведено, що державне регулювання сфери товарного обігу здійснено через систему правових, економічних, фінансових, науково-технічних, інвестиційних, соціально-економічних та інших регуляторних механізмів, дозволяє забезпечити конкурентну стійкість системи товарного обігу.
12. Проведене дослідження засвідчило, що ефективність функціонування конкурентоспроможних систем в значній мірі залежить від використання інтегрованої логістики, яка проявляється в скороченні тривалості циклу обслуговування, стабілізації взаємовідносин з постачальниками, скороченні кількості втрачених продаж, а також зниженні трансакційних витрат на всіх етапах товаропросування.
13. Обґрунтовано, що у зв’язку з євроінтеграційним курсом української держави, стратегічним напрямом функціонування конкурентоспроможних систем у сфері товарного обігу є забезпечення оптимального балансу між рівнем концентрації та конкуренції, створення потужних конкурентоспроможних національних компаній, здатних забезпечити прогресивні зрушення та протистояти міжнародній конкуренції.
14. Розроблені в дисертаційному дослідженні методи та рекомендації є універсальними і можуть знайти застосування при проведенні і функціонуванні подібного роду досліджень в інших країнах. Зокрема, загальний алгоритм оцінки конкурентного середовища в конкурентних системах дасть змогу оцінити стан та запропонувати заходи щодо поліпшення конкурентних позицій у сфері товарного обігу.
Запропоновані в роботі підходи поєднують в собі наукові та практичні аспекти, ґрунтуються на реальних даних підприємств торгівлі та підтверджуються результатами апробації в умовах функціонування конкурентоспроможних систем у сфері товарного обігу.
Публікації автора:
Монографії та навчальні посібники
Футало Т. В. Формування конкурентних систем в сфері торгівлі : Монографія / Т. В. Футало. – Львів : Вид-во Львівської комерційної академії, 2006. – 292 с.
Футало Т. В. Комерційна діяльність підприємств на товарному ринку: проблеми ефективності торгових операцій / Т. В. Футало, Г. І. Башнянин, Т. П. Яхно. – Львів : Вид-во ЛКА, 2003. – 157 с. Особистий внесок здобувача:проведений аналіз методів оцінки економічної ефективності комерційних операцій та підвищення їх економічної ефективності.
Футало Т. В. Внутрішня торгівля: регіональні аспекти розвитку:[монографія] / Т. В. Футало, О. О. Шубіна, Я. А. Гончарук. – Львів : ДонДУЕТ, 2007. – 404 с. Особистий внесок автора: досліджено розвиток конкуренції у сфері торгівлі: регіональні аспекти.
Футало Т. В. Управління інвестиційною діяльністю промислового підприємства в конкурентному середовищі / Т. В. Футало, Г. І. Башнянин, Л. В. Іванець. – Львів : Новий світ–2000, 2006. – 163 с. Особистий внесок здобувача: визначено методологічні підходи до управління лаговим механізмом в структурних перетвореннях підприємств.
Футало Т. В. Економічні системи / Т. В. Футало, В. В. Апопій, А. І. Мокій. – Львів: Вид-во ЛКА, 2006. – Т. 1. – 2006. –.484 с. Особистий внесок здобувача: проведений системний аналіз оцінки конкуренції та конкурентоспроможності підприємств у сфері товарного обігу.
Футало Т. В. Макроекономічна теорія : навч. посібн. / Т. В. Футало ; за ред. Г.І. Башнянина, Л.С. Томашик. – Львів: Новий світ-2000, 2005. – 552 с. Особистий внесок здобувача: визначена макроекономічна ринкова система: вплив державних фінансів на національну економіку.
Футало Т.В. Політична економія: навч. посібн. / Т.В. Футало; за ред. д.е.н., проф. Г.І. Башнянина і к.е.н., доц. Є.С. Шевчука. – 2-ге вид., переробл. і доп. – Львів: Магнолія плюс, Новий світ-2000, 2004. – 477 c. Особистий внесок здобувача: Тема 6. Конкурентна ринкова система: поняття, принципи, функції, ефективність; Тема 7. Конкурентна ринкова система: попит та фактори його формування і зміни.
Футало Т.В. Економічна теорія: методика підготовки, оформлення та захисту комплексних завдань / Т.В. Футало. – Львів: Вид-во ЛКА, 2003. – С. 123. Особистий внесок здобувача: Розділ 1. Державне регулювання фіскально-економічної системи; Розділ 2. Модель мультиплікатора сукупних видатків.
Футало Т.В. Організація та технологія надання послуг: навч. посібн. / Т.В. Футало; за ред. В.В. Апопія. – Київ: Вид. центр „Академія”, 2006. – 311 с. Особистий внесок здобувача: Розділ 4. Конкуренція на ринку послуг; Розділ 5. Організація надання послуг; Розділ 6. Економіко-правове регулювання організації та технології надання послуг; Розділ 12. Особливості надання інформаційно-консультативних послуг.
Статті у наукових фахових виданнях
Футало Т.В. Приєднання до СОТ: наслідки для внутрішньої торгівлі / В.В. Апопій, Т.В. Футало // Регіональна економіка. – Львів. – 2004. – №2. – С. 93-104. Особистий внесок здобувача: Обґрунтування сучасних методів виходу підприємств України на зовнішній ринок.
Футало Т.В. Реструктуризація власності в умовах ринкової трансформації / Т.В. Футало // Вісник ЛКА. Серія економічна. – Львів, 2001. – Вип. 8. – 2001. – С. 96-100.
Футало Т.В. Проблеми розвитку бізнесу в Україні / Т.В. Футало // Торгівля, комерція, підприємництво: зб. наук. праць. – Львів: Вид-во ЛКА, 2001. – С. 5-8.
Футало Т.В. Порівняльна характеристика діяльності підприємств державного і недержавного сектора / Т.В. Футало // Торгівля, комерція, підприємництво: зб. наук. праць. – Львів: Вид-во ЛКА, 2002. – С. 11-17.
Футало Т.В. Планування інвестиційного проекту та конвенція бізнес-плану. Вісник ЛКА. Серія економічна. – Львів, 2002. – Вип. 2. – 2002.
Футало Т.В. Формування конкурентного середовища у сфері малого бізнесу / Т.В. Футало // Торгівля, комерція, підприємництво: зб. наук. праць. – Львів: Вид-во ЛКА, 2003. – С. 149-155.
Футало Т.В. Проблеми розвитку підприємництва в спеціальній економічній зоні / Т.В. Футало // Формування ринкової економіки в Україні: наук. зб. – Львів: Вид-во ЛКА, 2003. – С. 279-280.
Футало Т.В. Залучення кредитних ресурсів підприємствами малого бізнесу у сфері торгівлі / Т.В. Футало // Фінанси України. – 2003. – №10. – С. 84-88.
Футало Т.В. Ефективність функціонування підприємств торгівлі на базі різноманітних форм власності / Т.В. Футало // Вісник ЛКА. Економічна серія. – Вип. 14. – 2003. – С. 172-177.
Футало Т.В. Характеристика та тенденції сучасного розвитку сільського ринку споживчих товарів / Т.В. Футало // Науковий вісник. – Львів: Український державний лісотехнічний університет, 2004. – Вип. 14.4. – 2004. – С. 161-170.
Футало Т.В. Управління конкурентоспроможності торговельного підприємства / Т.В. Футало // Регіональні перспективи. – Полтава, 2004. – №1-2. – С. 48-51.
Футало Т.В. Франчайзинг як особливий вид бізнесу в сфері обігу товарів і послуг / Т.В. Футало // Вісник ЛКА. Економічна серія. – Львів, 2004. – Вип. 15. – 2004. – С. 290-296.
Футало Т.В. Конкурентне середовище на споживчому ринку України: проблеми та перспективи / Т.В. Футало, М.Ю. Барна // Науковий вісник. – Львів: Укр. держ. лісотехн. ун-т, 2004. – Вип. 14.7. – 2004. – С. 269-279. Особистий внесок здобувача: обґрунтування системи показників оцінки конкурентоспроможності підприємств роздрібної торгівлі
Футало Т.В. Теоретичні основи організації торгівлі / Т.В. Футало // Наукові записки / Тернопіл. нац. педагог. ун-т ім. В. Гнатюка. – Серія 6. Економічна. – Вип. 18. – 2005. – С. 45-51.
Футало Т.В. Конкурентна політика в процесах лібералізації світової торгівлі / Т.В. Футало // Вісник ЛКА. Економічна серія. – Львів, 2005. – Вип. 18. – 2005. – С. 200-203.
Футало Т.В. Становлення та розвиток малого підприємництва Львівщини / Т.В. Футало // Вісник Львівської державної фінансової академії. Економічні науки. – Вип. 7. – 2005. – С. 224-230.
Футало Т.В. Тенденції розвитку нових роздрібних форматів в зарубіжних країнах та в Україні / Т.В. Футало // Вісник ЛКА. Економічна серія. – Львів, 2005. – Вип. 19. – 2005. – С. 81-87.
Футало Т.В. Проблеми регіонального вирівнювання розвитку роздрібної торгівлі в Україні / Т.В. Футало // Регіональна економіка. – 2005. – №4. – С. 86-93.
Футало Т.В. Оцінка конкурентного середовища на товарних ринках / Т.В. Футало // Вісник ЛКА. Економічна серія. – Львів, 2005. – Вип. 17. – 2005. – С. 22-31.
Футало Т.В. Теоретичні основи формування складних систем в торговельній сфері / Т.В. Футало // Вісник Хмельницького національного університету. – Т.2, №6. – 2005. – С. 72-77.
Футало Т.В. Системний аналіз оцінки конкуренції та конкурентоспроможності підприємств у сфері товарного обігу / Т.В. Футало // Економічні системи. – Львів, 2006. – С. 356-381.
Футало Т.В. Стан та нові сучасні тенденції розвитку торгівлі у м. Львові / Т.В. Футало //. Вісник НУ „Львівська політехніка”: Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення та проблеми розвитку”. – №567. – 2006. – С. 315-321.
Футало Т.В Стратегічні пріоритети розвитку торговельних систем у внутрішній торгівлі / Т.В. Футало; ДпНУ // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – Вип. 212, Т 2. – 2006. – С. 456-468.
Футало Т.В. Особливості розвитку сільського ринку та його системи торговельних послуг / Т.В. Футало // Економічна стратегія і перспективи розвитку сфери торгівлі та послуг. – Х., 2006. – Вип. 1. – 2006. – С. 392-404.
Футало Т.В. Державні та міжнародні антимонопольні бар’єри конкурентного позиціювання / Т.В. Футало // Науковий вісник Чернівец. торговел.-екон. ін-ту Київськ. нац. торговел.-екон. ун-ту. – Чернівці, 2006. – Вип. 3. Економічні науки. – 2006. – С. 244-255.
Футало Т.В. Роздрібна торгівля в Україні: основні напрями розвитку / Т.В. Футало. – Львів: Вид-во ЛКА. – 2007. – С. 10-17.
Футало Т.В. Місце та роль торговельних систем в економічному зростанні регіонів / Т.В. Футало // Вісник соціально-економічних досліджень. – Одеса, 2007. – С. 357-364.
Футало Т.В. Механізми регулювання діяльності підприємств у сфері торгівлі / Т.В. Футало // Торгівля і ринок України: Тематичний зб. наукових праць. – Львів: Вид-во ДонНУЕТ. – 2008. – Вип. 25, Т. 1. – 2008. – С. 163-169.
Статті у інших виданнях
Футало Т.В. Підвищення конкурентоспроможності підприємств в контексті інституціональних перетворень / Т.В. Футало // Торгівля: Зб. наукових праць. – Львів, 2002. – Вип. 2 (ХХХІІІ), Ч. 2. – 2002. – С. 26-30.
Футало Т.В. Граничний, середній і валовій дохід конкурентного продавця / Т.В. Футало // Перехідні економічні системи. – Львів, 2003. – Вип. 6. – 2003. – С. 4.
Футало Т.В. Тенденції розвитку нових роздрібних форматів в зарубіжних країнах і в Україні / Т.В. Футало // Діловий вісник. – №10 (366). – 2003. – С. 12-14.
Футало Т.В. Про три стратегії поведінки конкурентного продавця в короткотривалому ринковому періоді / Т.В. Футало // Перехідні економічні системи. – Львів, 2003. – Вип. 6. – 2003. – С. 5-6.
Футало Т.В. Інформація – як об’єкт товарного обігу / Т.В. Футало // Матеріали міжнародної конференції КНТЕУ "Економічна теорія: сучасні проблеми розвитку сфери товарного обігу". – Київ, 2002. – С. 125-127.
Футало Т.В. Економічні методи регулювання грошово-кредитної сфери та підсумки діяльності банківської сфери України у 2002 році / Т.В. Футало // Матеріали науково-практичної конференції 16 травня 2003 року. – Х., 2003. – С. 163-168.
Футало Т.В. Формування кваліфікаційних характеристик фахівців шляхом інтенсифікації самостійної роботи студентів / Т.В. Футало // Матеріали навчально-методичної конференції. – Львів: ЛКА, 2003. – С. 130-135.
Футало Т.В. Франчайзинг як особливий вид бізнесу в сфері обігу товарів і послуг / Т.В. Футало // Стратегія соціально-економічного розвитку. України і формування механізмів зростання: Матеріали науково-практичної конференції. Зб. наукових праць професорсько-викладацького складу, аспірантів академії за результатами досліджень 2002 р. Вісник ЛКА. – Львів, 2003. – Серія економічна. Вип. №1. – 2003.
Футало Т.В. Ефективність функціонування підприємств торгівлі на базі різноманітних форм власності / Т.В. Футало // Міжнародна науково-практична конференція „Внутрішній ринок споживчих товарів України: стан та перспективи розвитку” 27-29 травня 2003 року, м. Київ. Вісник ЛКА. – № 14. – 2003. – С. 172-177.
Футало Т.В Проблеми розвитку підприємництва в спеціальній економічні зоні / Т.В. Футало // Міжнародна науково-практична конференція „Ринкова трансформація економіки України: теорія, практика, перспективи”. Науковий зб. „Формування ринкової економіки в Україні”. – Львів, 2003. – С. 279-280.
Футало Т.В. Проблеми функціонування торгівлі в умовах різноманітних форм власності / Т.В. Футало // Міжнародна наукова-практична конференція „Проблеми розвитку споживчої кооперації України у ринковому середовищі”: зб. наук. праць. – Львів: ”Коопосвіта”, ЛКА, 1998.
Футало Т.В. Венчурний бізнес як фактор інноваційного розвитку економіки / Т.В. Футало // ХІV Міжнародна науково-практична конференція „Формування стратегії розвитку регіону на інноваційній основі” 20-21 квітня 2004 року, м. Чернівці. Науковий вісник. – Чернівці: АНТ Лтд, 2004. – Вип. 1. Економічні науки, Ч. 2. – 2004. – С. 224-231.
Футало Т.В. Управління конкурентоспроможністю торговельних підприємств в умовах ринкової економіки / Т.В. Футало // Міжнародна науково-практична конференція „Методологія та практика менеджменту на порозі ХХІ століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти, 12-14 травня, м. Полтава. – Полтава, 2004.
Футало Т.В. Становлення та розвиток малого підприємництва на Львівщині / Т.В. Футало // Третя міжнародна науково-практична конференція: „Фінансові механізми активізації підприємництва в Україні” 11-12 листопада 2004 року, м. Львів. – Львів, 2005.
Футало Т.В. Види конкуренції на споживчому ринку України та їхнє співвідношення / Т.В. Футало, М.Ю. Барна // Науковий вісник Львівського юридичного інституту. – Львів, 2005. – №2. – 2005. – С. 211-219. Особистий внесок здобувача: оцінка співвідношення видів конкуренції на споживчому ринку України.
Футало Т.В. Аналіз рівня монополізації товарних ринків на регіональному рівні / Т.В. Футало // Міжнародна науково-практична конференція „Управління підприємствами: проблеми та шляхи їх вирішення” 6-8 жовтня 2005 р., м. Ялта. – Ялта, 2005. – С. 252-255.
Футало Т.В. Демонополізація торгівлі в сільській місцевості та її розвиток на багатоукладній основі / Т.В. Футало // Всеукраїнська науково-практична конференція „Розвиток фінансової системи України в умовах ринкових трансформацій” 14-15 жовтня 2004 р., м. Вінниця. – Вінниця, 2004. – С. 388-392.
Футало Т.В. Детінізація споживчого ринку України / Т.В. Футало // Матеріали ХV міжнародної науково-практичної конференції „Стратегічний розвиток регіону-економічне зростання та інтеграція” 11-12 травня 2006 р., м. Чернівці. –Ч. 2. – 2006. – С. 13-18.
Футало Т.В. Дерегулювання торговельного бізнесу / Т.В. Футало // Міжнародна науково-практична конференція „Управління підприємством: проблеми та шляхи їх вирішення” 4-6 жовтня 2007 р., м. Ялта. – Ялта, 2007. – С. 106-109.