Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Курта Євген Олександрович. Компроміс на досудовому слідстві: поняття, види, криміналістичні прийоми досягнення : дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Національна академія внутрішніх справ України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Курта Є.О. Компроміс на досудовому слідстві: поняття, види, криміналістичні прийоми досягнення.— Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 – кримінальний процес і криміналістика; судова експертиза.— Національна академія внутрішніх справ України, Київ, 2005.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню сучасних проблем укладання компромісу на досудовому слідстві. Проведено історичний аналіз розвитку законодавчих норм, які встановлюють порядок надання поступок з метою укладання компромісу на досудовому слідстві. Сформульовано визначення поняття “компроміс на досудовому слідстві”. Розкрито сутність та встановлено місце і роль компромісу на досудовому слідстві. Проведено аналіз усієї сукупності можливих для укладання на досудовому слідстві компромісів. Види компромісів класифіковані на кримінально-правові, кримінально-процесуальні, тактико-криміналістичні і морально-етичні.

Визначено основні умови укладання компромісу та встановлено межі можливостей прийняття компромісного рішення.

Обґрунтовано думку про те, що розробка криміналістичних прийомів укладання компромісу на досудовому слідстві повинна відбуватися у розділі науки криміналістики — криміналістична тактика. Криміналістичні прийоми укладання компромісу на досудовому слідстві визначено як найбільш доцільні дії щодо пропозиції та надання поступок з боку слідчого в обмін на обов’язкове виконання іншими учасниками досудового слідства окремих зобов’язань, спрямованих на вирішення завдань кримінального судочинства.

Запропоновано класифікацію криміналістичних прийомів укладання компромісу на досудовому слідстві.

У висновках сформульовано основні результати та пропозиції, які мають теоретичне і практичне значення, і полягають у наступному.

Компроміс на досудовому слідстві є об’єктивною необхідністю у вирішенні завдань кримінального судочинства.

Застосування компромісу на досудовому слідстві розглядається стосовно до періодів його законодавчого закріплення. Відокремлено чотири історичні етапи застосування компромісу на досудовому слідстві, кожний з яких характеризує особливості розвитку законодавства і практики його застосування.

Компроміс на досудовому слідстві — це угода між слідчим та потерпілими, підозрюваними, обвинуваченими, свідками тощо на підставі взаємних поступок, укладання якої відбувається у порядку, передбаченому кримінальним і кримінально-процесуальним законодавством, відповідно до етичних норм, з використанням криміналістичних прийомів з метою вирішення завдань кримінального судочинства.

Місце і роль компромісу на досудовому слідстві визначено на підставі його відповідності до завдань кримінального судочинства та його основних принципів.

Компроміси на досудовому слідстві класифіковані на кримінально-правовий, кримінально-процесуальний, тактико-криміналістичний і морально-етичний.

Компроміс на досудовому слідстві досягається за рахунок різноманітних умов. Умовами укладання компромісу вважається сукупність обставин, за наявності яких відбувається доцільне і раціональне укладання компромісу між учасниками досудового слідства. Умови укладання компромісу на досудовому слідстві поділено на загальні і спеціальні.

Основними критеріями досягнення компромісу на досудовому слідстві є законність, етичність, спрямованість на повне, всебічне й об’єктивне розслідування кримінальних справ. Невідповідність рішення про укладання компромісу хоч одному критерію, унеможливлює його прийняття.

Криміналістичний прийом укладання компромісу на досудовому слідстві — це найбільш доцільні дії щодо пропозиції та надання поступок з боку слідчого в обмін на обов’язкове виконання іншими учасниками досудового слідства окремих зобов’язань, спрямованих на вирішення завдань кримінального судочинства.

Класифіковані прийоми укладання компромісу на досудовому слідстві. В основу цієї класифікації покладено законодавче врегулювання можливості надання різноманітних поступок на досудовому слідстві.

Публікації автора:

    1. Соціально-економічне та правове обґрунтування компромісу на досудовому слідстві // Вісник Запорізького юридичного інституту.— 2002.— №3.— С.240–245.

    2. Кримінально-правові, кримінально-процесуальні й морально-етичні умови та межі компромісу на досудовому слідстві // Вісник Запорізького юридичного інституту.— 2003.— №2.— С.74–81.

    3. Поняття компромісу на досудовому слідстві // Вісник Запорізького юридичного інституту.— 2003.— №4.— С.311–317.

    4. Історичний аналіз розвитку норм, які передбачають компроміс на досудовому слідстві // Вісник Запорізького юридичного інституту.— 2004.— №2.— С.277–282.

    5. Вплив компромісу у кримінальному судочинстві на забезпечення прав і свобод людини // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Проблеми й напрямки формування світогляду майбутніх працівників органів внутрішніх справ та забезпечення прав і свобод людини”. 11-12 грудня 2003 року. м.Запоріжжя: У 2 ч.— Запоріжжя: Юридичний ін-т МВС України, 2003.— Ч.1.— С.213–217.

    6. Класифікація компромісу на досудовому слідстві // Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції “Актуальні проблеми кримінального судочинства”. Донецьк, 21 листопада 2003 року.— Донецьк: ДЮІ, 2004.— С.43-53

    7. Значення інформаційного забезпечення як умови застосування компромісу для розкриття та розслідування злочинів // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Актуальні проблеми взаємодії судових та правоохоронних органів у процесі реалізації завдань кримінального судочинства”. 28-29 травня 2004 року м.Запоржжя: У 2 ч.— Запоріжжя: Юридичний ін-т МВС України, 2004.— Ч.ІІ.— С.65–68.

    8. Особливості пред’явлення особи для впізнання із застосуванням прийомів компромісу // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Теоретичні та практичні проблеми організації досудового слідства”. 20-21 травня 2005 року. м.Запоріжжя: У 2 ч.— Запоріжжя: Юридичний ін-т МВС України, 2005.— Ч.1.— С.71-74.